Uit Kerk en School. yens en wenken, die in die rapporten ge boden zyn willende intusschen de Synode niet geacht worden, hiermede over de be schouwingen en wenken, die in deze rap porten voorkomen, harerzijds reeds een oordeel te hebben uitgebracht." Blijkens ditzelve artikel is, in de bespre king van dit besluit, op snel en krachtig handelen en op ruim mandaat aangedrongen, en eindelijk de zaak naar de Generale Synode verwezen, die blijkens de eenvoudige door zending der rapporten en benoeming der Deputaten getoond heeft, hiermede genoe gen te nemen. 2. Anderzijds is in de Synode der Chris telijke Gereformeerde Kerk, blijkens Art. 85 harer Handelingen nog sterker bepaling ge geven (blz. 67 »In overleg met den President en den Vice-President der Zendingscommissie wilde de Secretaris voorstellen, die in eensmelting eerst in de toekomst te doen plaats hebben, tenzij Deputaten geruststel lende verklaringen kunnen geven op een viertal punten »d. Zal de Vereeni- ging zelve wel geen® Zendelingen meer uitzenden, maar mogen de Deputaten het wel doen door middel van haar, ook op het terrein van Midden-Java De adviseerende Deputaat antwoordt terstond Op a wij hebben als Deputaten dit alles niet besproken. Kerk en Zending vormen geen tegenstelling. Als Deputaten gaan wij van de gedachte uity dat al het onzezooals het thans iswordt aan vaard Op d De Deputaten blijven onverkort in al hunne rechten »De Secretaris verklaart, dat hij zyn voorstel kan intrekken, al is zij niet in elk opzicht gerust De Conclusiën van het advies der Deputaten verkrijgen daarop de algemeene instemming der Synode." 3. Ten derde blijkt dit ook door de Gene rale Synode als hare bedoeling aanvaard, uit de in dit Artikel 85 geêischteen door haar gegevene continueering van den Director en van den Penningmeester. 4. De Generale Synode heeft alzoo de besluiten beiderzijds aanvaard, en door de onbeperkte volmacht aan hare leden door de Classen en Provinciën gegeven is dus mandaat van al deter Generale Synode vertegenwoordig de Kerken aan Deputaten tot de Zending, om 1. Snel, vrij en krachtig te handelen. 2. De methode van de Zendingscommissie der Christelijke Gereformeerde Kerk te vol gen ook inzake Midden-Java. Deputaten moeten dus dr. Scheurer uit zenden, en mogen dit niet anders doen dan voorheen genoemde Zendingscommissie zou hebben gedaan. Wat theoretische beschouwingen betreft over ambt, uitzending, macht van Deputaten, enz. willen Deputaten niet op de besluiten der e. k. Synode vooruitloopen. Deputaten achten hiermede alle oorzaak van vrees, ergernis, wantrouwen of verslapping te hebben weg enomen. en vertrouwen dus, dat hun uitnoodiging aan de Kerken om, naar he verblijdend voorbeeld door sommige reeds gegeven hun gebed en hun inzame lingen ten spoedigste en ten ernstigste te schenken voor de uitzending van den Zende ling-Arts der Gereformeerde Kerken in Ne derland naar Midden Java. Geve de Heere, dat er een zaaien en een maaien in zegeningen zij, tot heil van zielen en tot eere Zijns Naams Namens Deputaten M. VAN MINNEN, Praeses. F LION CACHET, Assessor.. L. VAN DER VALK, fG J. H. FERINGA, |Scnbae. J. H. DUNNER, Zendings-Dir. Deze week voldoen wij aan een verzoek van ds. Klaarhamer van Utrecht en plaatsen onderstaande regelen van zijne hand in de Zuider-Kerkbode. Kerkhulp. Van vele Broeders Agenten van Kerkhulp" ontvingen wij het verblijdend bericht, dat zij bereid zijn weder naar hun vermogen de be langen dezer vereeniging te behartigen. Een enkele, die dit zelf niet meer kon doen, heeft een anderen Broeder als Agent voor deze zaak gezocht. Wij zijn die Broeders recht dankbaar en hopen, dat nu maar spoedig ook zij, die nog niets van zich deden hooren, ons berichten zul len, dat wij op hen rekenen mogen. Ons werd ook de opmerking gemaakt, dat deze arbeid eigenlijk door de Kerken zelve moest geschieden. Men beroept zich hierbij op art. 19 onzer kerkenordening. Wij antwoorden uitnemend. Willen de ker ken dit in dat art. lezen en dan ook daarnaar handelendan is Kerkhulp" terstond en gaarne bereid, zyn arbeid te staken en zal het zich verblijden, dat de Kerken zelve dit werk ter hand namen. Doch zóóver zijn wij nog niet. De Kerken arbeiden een weinigdat er studenten in de Theologie zijn, die door haar onderhouden worden, maar voor hen, die zich voor de Hoogeschool voorbereiden, geschiedt nog niets door de kerken zelve. Daarom doet Kerkhulp" het en daarom vragen wij nogmaals dringendhelpt ons toch voor onze 10 jongelingen, die wij toch niet te midden van hun voorbereiding kunnen los laten. Er is dit jaar ongeveer f 3600 noodig, waaronder een tekort van ruim f 400 van 1892 begrepen is en wij kunnen slechts rekenen op ongeveer f 1750, en zullen dus nog 1800 a 1900 gulden noodig hebben. De jongelingen, die Kerkhulp" steunt, kun nen óf te Zetten óf te Amsterdam aan het Gereformeerde gymnasium studeeren en zijn daarna vrij, om óf aan de Vrije-Universiteit óf aan de Theologische school Theologie te studeeren. Klaarhamer. Tevens brengen wij onzen lezers onder de oogen, wat ds. Winckel in de Zuid-Holland- sche Kerkbode schrijft over verkeerde din gen in de Gemeente. Verkeerde dingen in de gemeente. (Miskenning van het ambt.) Satan gaat rond als een brieschende leeuw zoekende om het beginsel van reformatie der kerk weder te vernietigen. Dit woeden van den Booze is duidelijk op te merken uit het feit, dat het minste geschil, soms over middel matige dingen, zoodanige verstoordheid ver wekt, dat het duidelijk is, dat het vleesch de overhand heeft. Vooral is dit het geval wan neer men verschil heeft met de ambtdragers. Wanneer een lid met den leeraar iets gehad heeft, of zijn prediking om de een of andere reden afkeurt ziet dan is dat lid zoo spoedig genegen om de Kerk uit te blijven. Op den duur thuis blijven gaat echter ook niet. Men heeft kinderen, en om die een geheelen Zon dag in huis te hebben, of om ze op straat te laten loopen, dit kan toch niet. Daarom gaat men elders stichting zoeken. Het best doet men nog, als men naar een ge- nabuurde kerk gaat. Goedkeuren doen wij dit echter niet. De Heere Jezus ging op den dag des sabbaths »naar zijne gewoonte" naar de Synagoge om het Woord Gods te hooren, al zou men er toe komen, gelijk de Heere te voren wist, om Hem daaruit te werpen, en ook daarin dient de Heere door zijne kerk te worden gevolgd. Maar erger wordt de zaak, als men opgaat onder hef gehoor van een persoon, die zich opwerpt, zonder eenig kerkelijk onderzoek te hebben ondergaan, om voor eene schare te prediken. Maar wanneer zulk een prediker toch schoone gaven bezit en zegt van Gods wege geroepen te zijn om het Evangelium van Gods vrije genade in Christus te verkondigen Wij antwoorden Wanneer er in eene gemeente een 20-tal personen gevonden worden, die even bekwaam. zyn om het ambt van burgemeester uit te oefenen, als de burgemeester die door de ko ningin tot het ambt geroepen word, mogen dan die 20 het ambt van burgemeester gaan uitoefenen Zal dan iemand die wel bij zijn zin- nenis.naar een persoon die zich als burgemeester opwerpt, zich begeven, wanneer hg bijv. een huwelijk wil sluiten? Zal dan iemand zoo dwaas zyn om naar de bevelen ran zulk een zich opwerpenden persoon, al is hij ook zeer bekwaam, te luisteren Immers neen. En mag het dan maar in de kerk des Heeren geschieden dat iemand zich gaat gedragen, alsof hij in het ambt staat, en mogen de ge- loovigen zulk een persoon, die zich opwerpt in zgn verkeerden weg steunen, door zich on der zijn gehoor te begeven Heeft de Heere niet meermalen getoond blijkens zgn Woord, dat Hij toornt tegen hem, die de wettig ingestelde ambten miskent. Hoe verging het koning Saul, die zonder er toe geroepen te zijn toch ging offeren en niet kon wachten totdat Samuel gekomen was Lezen wij niet van Korach, Dathan en Abi- ram dat zij levende door de aarde verslonden werden, omdat zij zich niet tevreden stelden met de roeping die zij van den Heere ontvan gen hadden, maar zich ook nog bovendien in het Priesterambt wilden dringen. In Num. 16 10 en 11 vindt men dat Mozes tot Korach zegt: »Daar Hij u, en al uwe broederen, de kinderen van Levi met u heeft doen naderen, zoekt gij nu ook het Priesterambt Daarom gij, en uwe gansche vergadering, gij zijt ver gaderd tegen den Heere want Aiiron, wat is het dat gij tegen hem murmureert Zelfs eert de Heere Jezus het ambt van den Hoogepriester en de apostel Paulus is den Heere daarin gevolgd, immers nam hij een driftig woord terug, toen hij vernam dat hg dit onwetend tegen den Hoogepriesters gespro ken hadt. Maar als iemand toch eene inwendige roe ping van den Heere ontvangen heeft De Heere zal er voor zorgen dat Hij hen die Hg inwendig roept, niet ledig aan de markt laat staan. Die Hg inwendig roept, laat Hij ook uitwendig door zijne kerk roepen. Niemand mag zich in den dienst der kerke Gods zoeken te dringen. Maar als een leeraar zich niet als leeraar gedraagt, als een ouderling zijn ambt schande aandoet, wat dan Dan zoeke men een ker kelijk oordeel over de ontrouwe ambtsdragers te verkrijgen, door zich eerst tot den ambts drager en zoo hg zich niet laat gezeggen, tot den kerkeraad en zoo deze niet hoort, tot de meerdere vergaderingen te wenden. W. Ylissingen. Den 21e dezer werd alhier de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op Gerefor meerden grondslag. In het bestuur werden gekozen de heeren B. van Eesteren en P. G. Laernoes Jr. Uit het verslag bleek dat op 15 Januari het aantal schoolkinderen bedroeg 154. De totale ontvangst beliep over 1892 de som van f 2808,23De rekening sloot met een batig saldo. De Heere geeft ruime daukensstof. Naar men ons bericht bestaat het voornemen om in de buurschap »het Spui" onder Axel een Gereformeerde school op te richten. Naar men verneemt heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Zierikzee in overleg met de gemeente besloten tot uitbreiding van het door de toetreding van 70 leden uit de Chr. Geref. Kerk aldaar te klein geworden Kerkgebouw. De gelegenheid tot vergrooting is geboden door de gelukkige omstandigheid dat een bekende weldoener een stuk grond naast het kerkgebouw gelegen voor dat doel gratis heeft afgestaan. Het candidaats-examen bij de Theol. Fac. aan de Vrije Universiteit is afgelegd door den heer W. Verhoef wzn.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3