Een flinke Dienstbode, nog eens. Zegge hij hem of haar, dat het hier niet aangaat op belijdenis van geloof, maar op verloochening der belijdenis en op lidmaat worden van een Genootschap, dat saamgebonden alleen door reglementen, niets heeft van eene vergadering van geloovigen maar de meest wilde vermenging van allerlei geloovigenongeloovigen en ruwe spotters is. Doop. In vele Geref. Kerken is het gebruik, dat kinderen van ouders, die gecensureerd zijn, niet gedoopt worden, dan nadat de ouders van de censuur zijn ontheven. Wij houden het er voor, dat het er met dit gebruik niet door kan en dat die Kerken goed zullen doen met zoo spoedig mogelijk deze gewoonte op te geven. Immers ouders, die door censuur van de sacramenten moeten afgehouden worden, wor den daardoor niet verklaard ongeloovigen te zijn. Neen, zg blijven broeders en zusters in de gemeentealleen zij moeten beschouwd worden als gevallen broeders en zusters. En door de tucht is de Kerk nu bezig om deze gevallen geloovigen weer op te helpen. Maar de kinderen van deze gevallen geloo vigen hebben natuurlijk, omdat zg kinderen van geloovigen, zg het dan ook van geval len geloovigen zijn, recht op het Sacrament des Doops. Waarom zal men dan de kinderen dit recht en voorrecht onthouden Omdat de ouders gevallen zijn Maar is dit billijk Is dit naar de Schrift Het komt ons voor van niet. Het komt ons voor, dat het naar Schrift, Belijdenis en Kerkenorde is, om het Verbond Gods met den doop zoo haast als men de bediening deszelven hebben kan, te verzege len, ook aan de kinderen der gevallen geloo vigen. Zij zijn geen jonge heidenen. Zij ook zijn te houden voor het zaad der Kerk. Maar daarom is dan ook alle uitstel van de bediening des Doops aan zulke kinderen een zich vergrijpen aan het recht dier kin deren. Men doope die kinderen dan onder beding van bekwame getuigen. Bediening van het II. Avondmaal. In de Amsterdamsche Kerkbode wijst ds. van Schelven op de verkeerde gewoonte van sommigen, om de beurten, waarin het H. Avondmaal bediend wordt, niet tot het einde toe bij te wonen. Ds. v. Schelven schrijft aldus Metterdaad is daarin ietsdat niet mag goedgekeurd. De Avondmaalsbediening is één geheelover hoeveel tafels de aanzittende gasten ook mogen verdeeld zijn. Die vele tafels zijn alleen een uitvloeisel van de al te beperkte ruimte tegenover het groote aantal Avondmaalgangerswaardoor het ideaal om aan één tafel allen gelijktijdig ver eend te'zijnonbereikbaar is. Die vele tafels vormen samen echter den éénen heiligen disch en daarom is dan ook in ons formulier één gebed voor het toetreden en ééne dankzegging na het nuttigen vj het brood en den wijn; en gelijk men samen .tbeden heeftis Jt ook be hoorlijk omevenals aan eiken dischook aan dezen samen te danken. Tevens wijst hij er echter op, dat om dit big ven van allen mogelijk te maken de duur van de godsdienstoefening niet te zeer boven den gewonen tijd mag gerekt worden. Moge op deze wenken ook in het Zuiden acht gegeven worden. De éénige heilige disch, uit hoeveel tafels ook bestaande, moet door allen tot het einde toe worden bijgewoond. Maar de Kerkeraden moeten dit dan ook mogelijk maken. Zij moeten waken tegen Avondmaalsbeurten van drie en drie en een half uur. Duren de beurten toch zóó lang, dan moe ten sommigen wel heengaan. Onze vaderen geven ons in deze zaak reeds van af het Convent van Wezel, anno 1568, eene gezonde les mee. In art. 17 van Caput VI over de Sacra menten, spreken zg zich als volgt uit: men moet toesiendat de predikatiënten tijde van het houden des Nagtmaals niet te lange en zijn om in agt te nemen het volk en mei name de swangere vrouwen, en die anders ziekelijk en swak zijn. Een luisteren naar deze raadgeving der vaderen, zal zeker meewerken tot meer stich telijke Avondmaalstiering in de gemeenten. WoLV. Vereeniging s>de Kerkelijke Kas". Op verzoek herinneren wij de Besturen der Vereeniging *de Kerkelijke Kasdat zij zich ter bekoming van vrijdom der Grondbelasting van de Kerkgebouwen, zoo spoedig mogelijk hebben te wenden tot Gedeputeerde Staten. Formeel gedrukte verzoekschriften hiervoor, zijn te verkrijgen tegen vergoeding der kosten ad f 0,20 by den heer H. Bergema, achter de Hoven te Leeuwarden. Op Dinsdag 4 April a. s. des namiddags om een uur zal in de consistoriekamer der Gast- huiskerk te Middelburgeene vergadering worden gehouden van wege het Zeeuwsch iongelings-Verbond, prov. afd. van de Ned. Bond van Jongel. Vereeniging en op Geref. Grondslag Deze vergadering heeft hoofdzakelijk ten doel de regeling van verschillende zaken als mede het vaststellen van een nieuw reglement, noodig geworden door de aansluiting bij bo- Yengenoemden Ned. Bond. Wij hopen dat geen enkele geref. Jongel. Ver. in Zeeland zich aan het Zeenwsch Ver bond zal onttrekken. Alleen door samenwer king van allen kan krachtig gearbeid worden, wat dan ook geboden is door de eenheid van beginsel. Laten vooral de leden der Jongel. Vereeni- gingen toonen dat zij dit gevoelen door deze vergadering in groote getale bij te wonen. Evenals het vorige jaar te 's Gravenhage, besloot de Propaganda-Commissie van den Ned. Bond van Jongelings-Vereenigiugen op Gereformeerden Grondslag, voor de Provincie Zuid-Holland, weer een propaganda vergade ring te houden, thans te Dordrecht, op Maan dag 3 April a.s. (2e Paaschdag). Deze vergadering heeft ten doel de belangen der Gereformeerde Jongelings-Vereeniging te bespreken, en om te komen tot de oprichting van de Zuid-Hollandsche afdeeling van den Bond. De agenda voor deze meeting is als volgt saamgesteld 1. Opening door den Voorzitter Ds. P. Bie- sterveld. 2. Referaat van Ds. K. Fernhout te Dord recht, ons nationaal volkskarakter eischt een Gereformeerde Jongelings-Vereeniging. 3. Bespreking voorstel tot het oprichten van een provinciale afdeeling van den Bond, in te leiden door den Bonds-Secrs. Joh. T. de Lange van Rotterdam, 4. Referaat van de Heer N. Oosterbaan van Middelstum, Hoofdbestuurder van den Bond. Het wezen en doel der Gereformeerde Jon gelings-Vereeniging. Als de tijd het toelaat zullen ook nog de volgende onderwerpen in bespre king worden gebracht 1. De Inrichting der Vergaderingen van de Jongelings-Vereenigingen. 2. Knapenvereeni- gingen. 3. De functiën in de Jongelings-Ver eenigingen. Des avonds zal een openbare vergadering worden gehouden in het Kerkgebouw Krom hout waar, in het belang der Jongelings-Ver eenigingen eene rede zal worden gehouden door Ds. J. H. Feringa van Klundert, na een inleidend woord van Ds. P. Biesterveld van Rotterdam. Deze vergadering belooft weer belangrijk te zullen zijn en wij kunnen vooral de leden van Jongelings Vereenigingen (voor wie dit mogelijk is) aanraden haar bij te wonen Zij zullen zeker voldaan huiswaarts keeren. De vergadering wordt te één uur geopend en uiterlijk te half zes uur gesloten. Vergaderingen als hierboven bedoeld moe ten als zeer nuttig voor onze jongelingen be schouwd worden. En waar men ziet hoe dat bijna alles, ook het Socialisme en zooveeL meer, het er op toelegt om onze jongelingen af te voeren van den eenig goeden weg, daar mocht ons Gereformeerde volk wel wat meer belangstelling tooneu in de Jongelings-Ver eenigiugen en dergelijke vergaderingen. Ook hopen wij dat de jonge leden der Kerk, die dezer dagen hun Belijdenis des geloofs zullen afleggen, dit nu ook met de- daad zullen toonen eu zij lust mogen gevoelen zich bij deze vereenigingen aan te sluiten. Daar kunnen "zij tot zegen voor zichzelf en voor anderen werkzaam zgn. Een treurig verschijnsel. Naar men ons meld is de Gereformeerde Jongelings-Vereeniging te Grgpskerke wegens te geringe belangstelling ontbonden. Het aan tal leden was tot twee geslonken. Oostburg. De Vereeniging »de Kerkelijke Kas" alhier, is door aankoop eigenares ge worden van een perceel tuiugrond, liggende in de Nieuwstraat. Zij is voornemens hierop de pastorie te bouwen voor den bg de Geref. Kerk te be roepen predikant. De verantwoording van *s Heeren Loo moest wegens plaatsgebrek tot het volgend no. blij ven staan. Eudokia. Van tijd tot tijd worden wij liefelijk verrast, daar ons door naaivereenigingen, zoowel buiten als in Rot terdam, eenig linnengoed wordt toegezonden, bestaande in lakens, sloopen, handdoeken, theedoeken enz.wat door hen op de meest nauwkeurige en nette wijze wordt vervaardigd. Het spreekt wel van zelf, als een stichting, waar zooveel en velerlei behoeften zijn, door beoefening dei- barmhartigheid voortdurend niet werd gesteund, het onmogelijk zou zijn, met de gewone verpleeggelden. de uitgaven te dekken. Hartelijk dank dan ook aan de zusters, die zoo ijverig en in dienende liefde voor Eudokia steeds bezig zijn te arbeiden wij doen bij deze de vraag, ot het niet mogelijk is, dat op meer dere plaatsen in ons land, door dergelijke vereenigin gen iets kan worden gedaan, om de vele lasten door ons te dragen, te helpen verlichten Wanneer er eenige goede wil is, vooral bij de jonge dochters, om in be trekking tot onze heerlijke stichting mede te arbeiden, ondergeteekende is bereid de gewenschte inlichtingen daarvoor te geven. Wij twijfelen niet, wanneer de nooden en behoelten maar meer onder de aandacht van ons Christenvolk gebracht worden, dat onder den zegen des Heeren van lieverlede de vruchten daarvan zullen worden ingeza meld. Als wij terugzien op de leidingen Gods, hoe Hij voor ons menigen berg maakte tot een vlak veld, en tot hiertoe Zijnen zegen niet onthield, drijve dat ons dan uit tot beschaming over onze bezorgdheid, en tot meerderen gebedsdrang, om alles van Hem te ver wachten, die, mildelijk geeft en niet verwijt. Met dank aan den Heere kan worden medegedeeld, dat ook de 2e serie der geldleening, groot f 30,000 a 4 pCt. rente volteekend is, zoodat nu ook een aanvang gemaakt wordt met den noodigen uitbouw. A. Voorzaat, Crooswijksche Kade 6, Rotterdam. Meermalen werd ondergeteekende aangezocht om als Correspondent op te treden nu eens voor deze dan voor gene Stichting of inrichting, wat hem echter niet mogelijk is te doen. Z. i. behoort dergelijke arbeid door onze Diaconiën behartigd te worden. Zoo lang dit evenwel niet kan geschieden moet door an deren geholpen worden en neeft hij op dringend ver zoek zich thans bereid verklaard voorloopig voor Eudokia als Correspondent optetreden en zal hij zich gaarne belasten met het innen der contributien en het ontvangen van liefdegaven, enz. K. Le Cointre. Ai)VË St T E A T I E A. Bg deze roepen wij ons LAATST VAARWEL toe aan Familie, Vrienden en Bekenden. C. VAN VLAANDEREN, Vrouw en Kinderen. 25 Maart 1893. Aan boord Stoomschip Veendam. Gevraagd tegen MEI liefst uit den Boerenstand, van Gereformeerd beginsel, bij Th. KAMERMANS, St Jacob- straat; Vlissingen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 4