ii- es me de Oebrs. Èen jaar op rsis in dienst der Zending- Woensdag is de zaak GESLOTEN. F. 6&6WEY. Prijs-Catalogi gratis verkrijgbaar. DU/OADEIt AAXROD van een parlij zwart ERAXSCH MEKIAÜS en zwart SATIjiM, 2 ELS BREEDTE, Wederverkoopers genieten rabat. Uit bovenstaande aanhaling kan men zien boe de broeders van Genève (in die dagen in tallooze gevallen de raadslieden der Geref. Kerken) meenen, dat kinderen van ouders, die uit vrees, onkunde of wat andere oorzaak dan ook, met de reformatie niet meegaan, toch in de Geref. Kerken het sacrament des H. Doops kunnen ontvangen, als de ouders dit begeeren, altijd onder beding van getuigen. Met dit gevoelen nu der broeders van Ge nève stemde de Synode van Emden in. Ook op de Provinciale Synode van Dord recht 1574 kwam deze zaak aan de orde. Gevraagd werd door de afgevaardigden van Dordrecht, of men de kinder der afgesneden van der Ghemeijnte doopen macli. Geantwoord is Ja met conditie dat men de ghevaders getuigenvaster in de belofte aan die hinder ghetrouwelijk te onderwij sen, verbinde. Alzoo, onder behoorlijke waarborgen ook de kinderen dergenen die afgesneden zijn, doopen. Op de Synode van Dordrecht anno 1578 werd gevraagd, of men allerleij menschen kin deren als van hoereerdersafgesnedenenPapis ten ende anderen dierghelijcken sonder onderscheijt doopen sal Geantwoord isOvermits de doop den kin derendie in t verbond Gods staan toekoemt ende het gewis is, dat deze kinderen buijten het verbond niet en zijnsoo sal men ze van den Doop niet weren. Alzoo nochtans, dat se op behoirlicker wijse gedoopt werden ende van dien gepresenteerddie op de afvraghinghe in de forme des Doops begrepen, antwoorden ende de leere toestaen. Een volgend maal komen wij D. V. op deze zaak nog «ens terug. Noodlijdende, Synodale Gemeenten Nadat de poging bij de Regeering aange wend, om alle belastingschuldigen te doen betalen aan de tractementen der drie Syno dale Gemeenten van st. Jacobi-, st. Anna- en Lieve Vrouwenparochie mislukt is, begint men er in het Genootschap over te denken om eigen zaken uit eigen middelen te betalen. Er is eene commissie opgetreden om door geheel Nederland gelden te verzamelen voor deze noodlijdende Gemeenten. Dit verheugt ons, in zooverre daaruit blijkt, dat men zich toch nog niet geheel en al af hankelijk gevoelt van anderer geld, maar zelf ook nog iets doen wil. In de Commissie zitten mannen, die de verschillende richtingen in het Hervormde Kerkgenootschap vertegenwoordigen. Men be grijpt, dat die Commissie dan nog al enkele leden moet tellen. Daar de drie noodlijdende gemeenten, mo derne gemeenten zijn, zal men natuurlijk gel den bijeen brengen voor tractementen van moderne predikanten. En door dit geld en door zulke predikanten zal men dan deze drie gemeenten, die sinds 25 jaren in zoo'n ongelukkigen toestand ver- keeren, eens recht gelukkig maken. 1893 en 188(b Dat gereformeerde menschen in het jaar 1893 meewerken om fijnen-hatende liberalen bij eene politieke stemming te doen vallen tegen humane radicalen, is een doorn in het oog der echte Synodalen. Ge kunt hen niet ontmoeten of met de be schuldiging dat de radicalen door de Gerefor meerden gesteund worden,hebben zij de geheele reformatie en al de Gereformeerde kerken tegen den grond geworpen en afgemaakt. Want die op het terrein van den Staat zóó doen, wat goeds zou van hen kunnen verwacht worden op het terrein der Kerk Jammer, dat deze leden van het Genoot schap, 1886 en volgende jaren, nu reeds ge heel vergeten hebben. Ziet toen hebben zij gehandeld, nu niet op het terrein van den staat, maar op het erf der Kerk. En wat was het toen Dit dat zij, die zich zoo gaarne orthodox noemen arm in arm met de meest besliste godloochenaars tegen de Gereformeerden op trokken. Dit. dat zij broederlijk banvonnis op ban vonnis uitvaardigden met de meest radicaal modernen tegen hun broeders. Dat kon toen. Dat was in 1886 maar eene kleinigheid. En dat is nog altyd maar eene kleinigheid als het moet. Maar dit is een gruwel, als gij bij eene politieke verkiezing een radicaal die niet ge looft, maar u niet plaagt, steunt tegen een liberaal, die ook niet-gelooft en u daarbij nog plaagt. Men moet toch maar durven Wol*. Beroepen Te Bolnes, C. Steketee te Veere. Te Giesen Nieuwkerk, J. Schotel te Haar lem (B). Te Halfweg W. Breukelaar te de Leek. Te Velzen H. L. Beyer te de Krim. Te Putten L. R. Hummelen te 't Zandt. Te Colynsplaat F. Staal te Geesteren en Gelse- laar. Te Sehoondijke A. den Hartogh te Heer- jansdam. Te Nyemirdum T. Rispens te Hyum, Te Maassluis (B) J. H. Feringa te Klundert. Aangenomen naar Hoorn door F. Zantinge te Nieuwendam. Bedankt voor Gees c. a. door T. Kramer, cand. te Onstwedde. Voor Schoonebeek door J. op 't Holt te Beetgum Voor Meliskerke door F. Zantinge te Nieuwendam. Drietal te NieuwdorpDs. L. Bouma te Terneuzen, Ds. H. Elöèrs te Wolfaartsdyk en Ds. S. de Jager te Serooskerke (W.) Tweetal te SehoondijkeA. den Hartogh te Heeijansdam en F. Kramer cand. T. S. Te Maassluis (B) J. H. Feringa te Klundert en J. Hulsebos te Vlissingen. Te Kolijnsplaat F. Staal te Geesteren Gelselaar en J. Gommer te Grijpskerke. De Classis Leiden der Geref. Kerken, heeft in hare vergadering van den 23 Febr. 1893, préparatoir geëxamineerd en tot de bediening des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerk toegelaten, den heer J. Koning J.Wz., Cand. a. d. Vrije Universiteit. Als classicaal collectant-correspondent voor de uitbreiding der Theol. School is benoemd voor de classis Axel, Ds. A. van der Linden te Axel. De Classis Sneek, bijgestaan door Dep. Syn., heeft in hare vergadering van 22 Feb. 11. peremptoir geëxamineerd Br. M. Visser, beroepen Dienaar des Woords te Oosthem c. a. Met volle vrijmoedigheid is die broeder toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Stelle de Koning zijner Kerk dien Br. tot in lengte van dagen tot een rijken zegen. Het idiotengesticht ,,'S HEEREN L00" te ERMELOO. 't Was zoo'n goedige jongen, die idioten Teun een reclite praatvaar, o zoo blij als hij een vriende lijk woord kreeg. Maar zijn stiefvader, een woeste ling, mocht hem niet en de arme, ziekelijke moeder kon haren ongelukkigen lieveling zoo weinig be schermen. Hoe gaarne gaven de buren den uitgelion- gerden stumper een fermen boterham, die met een gelaat, blinkend van vreugde, werd aangenomen hoe gaarne zouden zij den verschoppeling ontzet hebben, als zij zijne jammerkreten hoorden, als de ruwe vader er maar weer op los sloeg. He moeder zuchtte tot den Ileere, of Hij Zich over haar onge lukkig kind ontfermen wilde. En voor de duizendste maal bleek de waarheid van Jesaja 25 4 en 5a iVVant Gij zijt den arme eene Sterkte geweest, eene Sterkte, den nooddruitige als het hem bange was, eene Toevlucht tegen den vloed, eene Schaduw te gen de hitte, want het blazen der tirannen is als een vloed tegen den wand. Gelijk de hitte in eene dorre plaats, zult Gij de onstuimigheid der vreemdelingen nederdrukken. Teun mocht naar 's Heeren Loo, zei de vader eindelijk, mits het hem geen enkele cent kostte. En zoo gebeurde het, dat de verheugde moe der haren lieveling aan een medelijdenden vriend op een goeden morgen toevertrouwde, om hem naar veilige haven te brengen. Eene vriendin, die het lot van den ongelukkige bijzonder ter harte ging, meldt, ons, dat het gezin hoe langs zoo meer in bittere ar moede verzonken is, maar eindigt haar schrijven met deze woorden: i-Gelukkig dat de arme Teun goed i-bezorgd is, hij is evenwel ellendig genoeg en dan #nog zoo bedroefd slaag te krijgen en niet half ge- i-noeg te etenzulk een barbaar van een stiefvader. i-O, gelukkig dat de Heere het voor dien armen Teun I-voorzien heeft." Ds. J. C. van Schelven, voorz., Dieren. F. Kortlang l.Ezn., Directeur, Ermeloo. Sedert de vorige opgaaf met hartelijken dank ont vangen voor het .Nieuwe Paviljoen door corresp. den hr. A. C. v. Drimmelen to Klundert van de Ger. Jong. Vereen, f7,15. Bijdragen enz. s. v. p. te zenden aan de Correspon denten of naar 's Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen voor het nieuwe Paviljoen van den jongeling I. V. f 0,35 als aandeel van zijn verkregen voordeel. Van A. W. f 0,25, van N. N. f 0,50 en f0,50 voor het Gesticht. Postwissel uit Hengeloo van D. T. E. f 1. K. le Cointre, Correspondent. Wegens plaatsgebrek moest het ingezonden stuk enz. tot een volgend No. blijven over staan. ADVERTENTIE X. Ontvangen de nieuwste Sitsen voordoeken en Beuken, ligte en blaauwe en zwarte Zak doeken, prachtig mooi wit Ondermutsengoed, witte Nêges of Kantjes, effen witte Zakdoeken, mooi zwart Thibet voor Schorten, Rokken en Jakken, alles nieuw goede qualiteit bil lijk van prijs en ruime sorteering bij Pottemarkt. M. J. TIMMERMANS. Dik Spek 70, blanke Reuzel 55-70, beste Tarwebloem 12 ct. per kilo. Witte Suiker 27, lichte 26, gele 24. Puik beste Stroop 8. ct. per 5 ons. DEKKER, Noordstraat. Met Mei een WEID benoodigd, goed kun nende melken, by D. DAV1DSF te Arnemui- den. Bij den Ondergeteekende is de inteekening.. opengesteld op: door Pred. te Rotterdam. Dit werk verschijnt in 10 afl. elk van 48' bladz. 't Bevat het verhaal van des schrijvers reis over Java, door Egypte en het H. Land- 60 platen-afbeeldingen van door den Schrij ver bezochte plaatsen en voorstellingen van zeden en gewoonten, zullen het werk illus- treeren. Het boek komt in den loop van dit jaar gereed. De prijs wordt in geen geval hoo- ger dan ƒ4,50. Het prospectus wordt op aanvrage gratis toegezonden door K. LE COIXTRE. van Verkrijgbaar by MAR. A. P. SWENNEN te Vlissingen. voor zwarte ROKKEN, SCHORTEN en JAKKEN tegen buitengewoon lage prijzen. KOOLZWART en GLAAZEND bij W. A. DIE RIJOKE, JKi*oiiiiïi©w©©10^

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 4