J PUIKE KACHELKOLEÜI De oude Schoolmatres de Gebrs. IflH Feringa. Toespraak door J. Eek hardt. PATRIMONIUM. GEURIGE THE EE. Een brief over de reclitvaardiginaking des zondaars voor God, Prijs-Catalogi gratis verkrijgbaar. te Utrecht, ook in het Zuiden des lands verspreid. Doel dezer circulaire is natuurlijk om scheuring in en afscheiding van de Geref. Kerken te bewerken. Dat deze blij vend christelijk Gereformeer den" weinig nobel zijn in de keus hunner middelen bewijst deze zelfde circulaire, die met het woord schandelijke nog niet eens hard beoordeeld is. Of wat anders te zeggen van een stuk waarin de leer aangaande den Doop van vele Geref predikanten aldus wordt beschreven nu reeds is door zulk eene dwaalleer hei bekende gezangversdoor ons en door onze vader en ver foeid^ in eere gekomen ook in de Gereformeerde Kerken aanschouw ons kroostnu door den doop herborenVolgens deze leerzijn de kinderen slechts zóólang der verdoemenis onder worpentot het den ouders behaagt dezelve door den Doop daarvan te laten vertossen daarom heeft men er ook nu al op aangedrongen om op echt Roomsche wijzede kinderen zoo spoe dig mogelijk na de geboorte te laten doopen waarvan ook reeds door sommigen is gebruik gemaakt. Ontzettende leer Dat velen hunne kinderen zoo spoedig mo gelijk laten doopen is waar. Gehoorzaamheid aan het Woord dringt daartoe. Artikel 56 onzer Kerkenordening zegt dan ookhet Verbond Gods zal aan de kinderen der Chris tenen met den Doop, zoo haast als men de bediening deszelven hebben kanverzegeld worden. Maar wat hier verder gezegd wordt, wie weet niet dat deze leer aangaande den Doop door niemand geleerd wordt, dat zij geheel verzonnen is en dat ds. Sikkel, op wien in deze circulaire gedoeld wordt, en die inder tijd over wedergeboorte schreef in de Z.-H. Kerkbode, met deze dwaze leer niets te maken heeft Uit de door ons aangehaalde regels kan men deze circulaire, die gericht is tegeu de noodlottige vereeniging" van 1892 en die opgesteld is door eenen Kerkeraad, die meent te wandelen in het voetspoor van de »oude, vrome vaderen", kennen. O, hoe zouden die oude vrome vaderen als zij deze dagen beleefd hadden, zich geschaamd hebben over zulke zonenW. Beroepen te 's Gravenhage (A.) J. v. d. Lin den te 's Hertogenbosch, te Witmarsum J. J. Miedema candidaat. te Meliskerke, P. Zantinge te Nieuwendam, te Roden T. Kramer candi daat te Onstwedde, te Scheemda H. L. Beijer te de Krim. Bedanktvoor Amersfoort(B.) door W. Ring- nalda te Groningen, voor Serooskerke door P. Segboer te Zwartsluis. De oprichter der Zeeuwsche Kerkbode, onze geliefde Broeder Klaarhamer, kwam onlangs tot ons met het verzoek, in ons blad (de voort zetting van het zijne) de zaak der Vereeniging »Kerkhulp" aan te bevelen. Hoewel niet dan na zekere weifeling, geven wij toch ten slotte hieraan gehoor. Wel is de vraag bij ons herhaaldelijk gerezen, of geheel deze wijze van ondersteuning der opleiding van predikanten wel de rechte is. Het eenpa rig aangenomen concept-advies der Kerk van Klundert aan de classis 31 Januari 1.1. te Klundert gehouden voor de e. k. Particuliere Synode van Noord Brabant en Limburg. (Mo gelijk ook het concept van de Deputaten der Generale Synode inzake Huishoudelijke Rege lingen,) zal wellicht deze vraag straks ernstig aan de orde doen stellen. En zeer zouden wij wenschen, zekerheid te hebben, dat »Kerkhulp" geen nieuwe verplichtingen op zich neme, eer in deze door de Kerkeu beslist zal zijn. Voor dergelijke nieuwe verbintenissen zouden wij althans de verantwoordelijkheid niet willen aanvaarden. Maar de tien jongelingen, die nu eenmaal op »Kerkhulps' belofte hun studiën aanvaard hebben, moeten geholpen worden. Wel gevoelen wij niet, wat een der circu laires beweert. dat de vroegere leden van »Kerkhulp" dit schuldig zijn. Maar de bezwa ren, die toen drukten, bestaan grootendeels nu niet meer. En nu stelle men zich eens voor, wat het voor deze jongelieden en voor hun betrekkingen zou wezen, halfweg de aangevan gen studiën te moeten opgeven uit gebrek aan ondersteuning. Wij bevelen hierom met het oog op deze jongelieden ten zeerste aan, de Vereeniging »Kerkhulp" te steunen. Biezelinge. Zondag 5 Febr. 1893 had de Geref. Kerk het voorrecht, na 13 maanden vacanc te zyn geweest, dat in den-morgen godsdienstoefening de beroepen predikant Ds. I. Contant van Alkmaar werd bevestigd door den Eerw. consulent Ds. W. Kapteijn van Goes, die sprak over Jesaja 62 6 en 7. 'S namiddags verbond zich de leeraar met een hartelijk woord aan de gemeente predi kende over 1 Joh. 1 3. Beide malen was het Kerkgebouw goed gevuld. Dat des Heeren zegen er op moge rusten tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Amsterdam. Het candidaatsexamen bij de Theol. Faculteit a. d. Vrije Univ. alhier is met gevolg afgelegd door de Heeren G. van Setten Jr., H. C. v. d. Brink en J. Koning JWz. Doesburg25 Januari 1893. De samensmel ting der Gereformeerde kerken te dezer stede A en B, is voorloopig een voldongen feit. Zondag 29 Jan. 1.1. trad Ds. Gezelle Meer burg voor de saaragesmolten gemeente op. De Classis Bolsward der Geref. Kerken, ver gaderd te Makkum op 4 Jan. 1.1., heeft den Eerw. heer J. Miedema, theol. Cand. a/d Vrije Universiteit, met gunstigen uitslag praepara- toir onderzocht en mitsdien als proponent in de Geref. Kerken beroepbaar gesteld. Apeldoorn B. Ds. G. Ringnalda, beroepen Dienaar des Woord by de kerk alhier, zal, D. V., op Zondag 12 Maart a. s. van de kerk te Utrecht B afscheid nemen, om zich den daarop volgenden Zondag aan zijne nieuwe gemeente te verbinden. Schaarsbergen, 18 Januari. Heden avond hield Dr. L. H. Wagenaar, pred. te Arnhem, in de zaal van het onbewoonde Huis Mentel- berg eene vergadering met belangstellenden in de Reformatie der kerk van fechaarsbergen, waar eenmaal Dr. Mr. Van den Bergh in het evangelie diende. De zaal was eivol. Spreker behandelde Jesaia 54 11 13, riep op tot schuldbrief voor God over de zondige banden waarin nog altijd de kerk van Schaarsbergen nederligt en spoorde aan tot bekeering. Het idotengesticht ,,'S HEEREN L00" te ERMELOO. #Rijken en armen ontmoeten elkaar, de Heere heeft hen beiden gemaakt." De lieflijkheid van dit woord mochten wij de afgeloopen week ervaren, toen ons van verschillende gegoeden in den lande blijken van hartelijke belangstelling toekwamen. Wij bieden al len onzen dank, inzonderheid den Voorzitter onzer Eerste Kamer, die de vriendelijkheid had, onze lijst in zijnen kring te doen circuleeren, met het verras send gevolg, dat daarop voor f 315 door enkelen der hoogstaangeslagenen geteekend werd. Van onze broeders hoofdonderwijzers der Christ. Scholen vernamen wij tot dusver weinig. Slechts enkelen zeiden ons hunne medewerking toe. Wij vertrouwen echter, dat velen nog bezig zijn te zin nen op middelen, teneinde steun te kunnen bieden aan „de school met den Bijbel" voor Idiotenkinde- ren, waarvoor wij uiteraard op aller belangstelling rekenen. Wij tellen een 250-tal correspondenten. Dat is echter in een kring van 700 Geref. Kerken veel te weinig. Broeders en Zustersdie als correspondenten wen schen werkzaam te zijn, verzoeken wij vriendelijk ons hiervan medcdeeling te doen. Ds. J. C. van Schelven, voorz., Dieren. F. Kortlang l.Ezn., Directeur, Ermeloo. Sedert de vorige opgaaf met hartelijken dank ont vangen door corresp. den hr. EL Kok te Bergen op Zoom van den heer A, W. f7., door den heer G. ten Brink te Koudekerke (Walcheren) f26,80. C. a. f 1400 hebben wij voor het Nieuwe Paviljoen bijeen. Wie helpt verder f Bijdragen enz. s. v. p. te zenden aan de Correspon denten of naar 's Heeren Loo. Door plaatsgebrek moest een vorige week de ge-) wone opgave blijven liggen. Met vriendelijken dank mochten wij weer ontvan gen van C. K. te te H. f 0,55, van N. N. S. f0,50. Jit het winkelbusje van ondergeteekende f 3,12'/;. Uit het busje van Pa. Boucherie te Souburg f6,20, en gevonden in de collecte der Geref. Kerk te Grijps- kerke f 0,20. Uit het busje van Hendrik Koolwijk f3,87*. Wij zeggen dit knaapje dank voor zijn ijver om iets voor de ongelukkige idioten-kindertjes te doen. Naar hij ons meedeelde mag hij iederen Woens dag bij een 35tul personen om een cent komen. Bi j de opening van het bu»je bleek zelfs dat er 2'/2 cent stukken, ja enkele dubbeltjes in waren. Ook werd ons door een ander knaapje om een busje gevraagd. Verblijdend dat zoowel groot als klein, arm en rijk wil mede werken om deze hoognoodige Stichting te helpen stennen. Wij ontvingen weer eenige busjes en zullen die gaarne op aanvrage toezenden. Laten de kinderen onder goede leiding en toezicht met deze busjes werkzaam zijn, hun arbeid zal niet te vergeefs zijn. K. LE COINTRE, Correspondent. ADVERTENTIE*. Ds. en Mevrouw FERINGADe Plan que betuigen bij deze voor de belangstelling hun bewezen bij het overlijden van hun geliefden vader hun hartelijken dank. Klundert, 10 Februari 1893. Verschenen en aan de inteekenaren ver zonden T PI eer van den Edelachtbaren 1 J. LOEFF, Burgemeester van 's Gravemoer. 16 blz. met netten omslag. Franco toe zending a 12£ Cent door J. M. VAN EERSEL, 's Gravemoer. Ook verkrijgbaar bij den Uitgever dezes. Grijze en zwarte Saijet ontvangen van 18 cent de knot en zwarte fijne Breisaijet van af 12£ cent de knot, nieuwe Paarden- linters. Pottemarkt. M. J. TIMMERMANS. WACHTENDE: bij J. H. WIG AR D, Brakstraat. Gewone vergadering op Donderdagavond 8 uur, in het locaal Vereenigingsgebouw Span jaardstraat. a 14, 18, 20, 24, 28, 32 en 40 cent per ons bij J. M. HEILIGER, Middelburg. Lange Giststraat F 193. Verkrijgbaar in den Ouden Nieuwen Boekhandel van K. LE COINTRE LEDEBOER. met een voorwoord van Ds. P. LOS Gz. voor slechts 10 cent. LEDEBOER. Roepstemmen uit de Gewesten der eeuwige rampzaligheid. Prijs —,25. Nog voorhanden ES IIAKE VRIENDEN. Episode uit de Geloofsvervolging in het begin der negentiende eeuw. Prijs ,40. van Verkrijgbaar bij M. A. P. SWENNEN te Vlis- singen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 4