Als bestuurders van het schoolfonds voor minder- vermogenden zijn benoemd de Br. C. D. v. Hoppen, oud-ouderling, A. Haarzakker, ouderling en A. Botting diaken. Ontvangen eene nagift voor de weezen f 1, van A. M. voor de weezen t 6,75, voor 's Heeren Loo f 0,25, voor het schoolfonds f2,50. busje voor het orgel van Y. M. f5,12»/.. Hamens den Kcrkeraad P. G. Laernoes Jr., Scriba. Sei-or>«lioi*l«e B. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier ontving het teleurstellend bericht dat Ds. P. Segboer van Zwartsluis voor het beroep naar deze Kerk heeft bedankt. HleliMïïOvlio. Uit het bestaande tweetal is alhier tot Herder en Leeraar beroepen Ds. F. Zantiu- ge te Hieuwendam. Regeling der vacaturebeurten in de Classis Klundert van 1 Februari tot 15 Mei 1893 ingevolge mach tiging der Classis van 31 Januari. Datum 5 Februari 19 26 t 5 Maart 19 26 2 April 16 30 14 Mei Moerdijk Ds. Feringa. Ds. Ouendag. Ds. Feringa. Ds. Ouendag, Dinteloord Ds. Schouten. Ds. Ruijs. Ds. Feringa. Ds. Ouendag. Ds. Schouten. Ds. Ruijs. Ds. Schouten. Ds. Ruijs. Hamens Depp. Class, ad hoc: Klundert, Februari '93. FERINGA. Moerfiijli. Daar wegens ongesteldheid de be vestiging van Kerkeraadsleilen op 5 Febr. niet kon plaats hebben zal zoo de Heere wil nu Woensdag avond 15 Febr. geschieden. Hamens den Kerkeraad. A. P. Ardon Scriba Vergadering van Gereformeerde Kerken der Classis Klundert op 31 Januari 1893 te Klundert. Ds. A. Schouten Wzn. opent om 10 uur de vergadering met gebed nadat gezongen is Psalm 72:4 en gelegen Lukas 15:1—10. Voor het nazien der credentiebrieven be noemt hij Ds. A L. Rups en Ouderling A. L. Knook. Inmiddels worden de kosten-de- ciaratiën iugeleverd en de presentielijsten geteekend. In het rapport der commissie blijken vertegenwoordigd de kerken van Zevenbergen, Moerdijk, Klundert A, Klun dert B, Willemstad, Fijnaart, en Dinteloord, door 13 afgevaardigden met keurstem. De vraag of een diaken gezonden door Moerdijk ook keurstem kan hebben wordt na ontvan gen inlichtingen ditmaal ontkennend beant- woord;dewijl de onmogelijkheid van afvaardiging van twee ouderlingen ditmaal niet is bewezen. De classis heeft vooraf besloten in deze geen regel te stellen maar elk geval afzonderlijk te behandelen. Nu wordt de Presentielijst vastgesteld. Als adviseerende leden zjjn aanwezig Ds. II. J. Binnema van Tilburg, twee Broeders uit Breda, twee ouderlingen uit Klundert B, een diaken van Klundert A en een diaken uit Moerdijk. Als gast is nog aanwezig ter kennismaking en om desgevraagd inlichtingen te verstrek ken, de Colporteur-Bijbellezer H. Dekker Hz., die door Ds. J. H. Feringa aan de vergade ring wordt voorgesteld. Op uituoodiging der vergadering stelt nn de Praeses het moderamen samen. Hiertoe be noemt hij Ds. M. Ouendag tot Assessor en Ds. J. H. Feringa tot Scriba. Nadat de tijd voor de korte predicatie'' is bepaald, worden de schoone en uitvoerige notulen der vorige Classis voorgelezen en ge arresteerd. Ds. M. Ouendag houdt nu de »korte pre dicatie" over 1 Petr. 320b en 21, waarna eenige discussie volgt over het gehoorde, en de vraag of ouderlingen mede beoordeelen mogen ontkennend wordt beantwoord met het oog op artikel 41 K. O. Klundert A geeft vervolgens aan Ds. A Schouten als nieuw onderwerp op 1 Timothëus 5 22. Aan de orde wordt allereerst gesteld het punt van vrijmaking van nog niet ontkomen Kerken. Geertruidenbcrg en Raamsdonk ko men hierbij in bespreking. Br. H. Dekker Hzn. geeft inlichtingen over bestaande plannen en vragen. Eindelijk wordt besloten, deze plan nen aan de Depntaten over te laten en op spoedige behandeling aan te dringen. Ook in zake Breda, en voorgenomen Ker- keraadsformatie aldaar, rapporteert Klundert. Deze zaak geeft aanleiding tot langdurige discussie. Na inlichtingen ingewonnen te hebben, oordeelt de Classis, op voorstel van Ds. J. H. Feringa, dat Klundert van deze taak worde ontheven en Ds. H. J. Binnema van de Classis 's Hertogenbosch als consulent begeerd overeenkomstig H. II. Art. 4 der V ereenigings voor waarden Br. A. C. van Drimmelen rapporteert aan gaande de archieven. Dit wordt aangehou den tot na de beslissing inzake de ineensrael- ting van Klundert A en B. Br. C. J. Hendriks rapporteert in zake Zen ding. De tijd van den te Breda in Mei te houden Class, zendingsdag worde geregeld in overleg met Ds. F. Lion Cachet. Ds. J. H. Feringa rapporteert namens Moer dijk inzake de losmaking van Ds. M. Ouen dag uit Klundert A. De Praeses wenscht der Kerk van Zevenbergen en Ds. Ouendag geluk met deze winste. Br. A. C. van Drimmelen rapporteert inzake de regeling der zorg voor Emeiiti, en predi- kants-weduwen en weezen. Tegen de voor gestelde sommen en de wijze van werken rij zen geene bedenkingenmaar wel is er lang durige discussie over het beginsel. Door aan neming van het Rapport beslist de vergade ring tevens met 11 tegen 2 stemmen dat in Art. 13 K. O. niet van gunst maar van recht sprake is. Na de pauze rapporteert Ds. M. Ouendag inzake vereffening van een geschil in eene der Kerken. Benoemd worden inzake approbatiën en los makingen de Kerken van Fijnaart c. a. en Dinteloord. En in zake uitvoering van Art. 13 K. O. de BB. Ds. M. Ouendag, Ds. A. Schouten Wzn., ouderling J. C. Punt en oud. A. C. van Drimmelen. Nu komt het verdaagde voorstel tot reor ganisatie van den arbeid der Deputaten voor Inwendige Zending en Bijbeloolportage. Over eenkomstig het voorstel van Ds. J. H. Feringa wordt besloten het aan de betrokken Depu taten te zenden om advies, en daarna het voluit in de Agenda te doen opnemen en aan de Classes Almkerk ei 's Hertogenbosch mede te deelen. Besloten wordt, in de Kerkbode mede te deelen de regeling der collecten van wege meerdere vergaderingen". Allen moeten recht streeks opgezonden aan de belanghebbende Deputaten; door dezen in Kerkblad en Kerk bode verantwoord en op elke Clatse er aan herinnerd. Inzake het voor de Prov. Synode gevraagd advies over uitvoering van Art. 19 K. O. wordt een concept van Klundert aangenomen. Een aanvullingsvoorstel met 10 tegen 3 stem men verworpen. De verrekeningen der Classicale kosten zijn in de Pauze geschied. Desgelijks die der vaca- tuurgelden van Dinteloord. De verschuldigde f 38,40 van Moerdijk worden door de Pre dikanten op voorstel van een hunner voor ditmaal kwijtgescholden. Twee ingekomen missieven van de Redac tie der Zuiderkerkbode worden medegedeeld. Na lezing eener missive van Deputaten voor de algemeene kas voor hulpbehoevende Ker ken besloten de helft der collecte voor buiten de classis aan de Provinciale Deputa ten te zenden, en de helft aan de Algemeene Kas. Ds. J. H. Feringa wordt op zijn verzoek voor zes maanden ontheven van het consulent schap van Moerdijk en vervangen door Ds. M. Ouendag. Deze wordt voor Dinteloord ver vangen door Ds. A. Schouten. Br. A. C. van Drimmelen leest voor het besluit en de voorwaarden der ineensmelting van Klundert A en Klundert B. Hoewel dit aanmerkelijk afwijkt van het bekende gedrukte concept wordt het eenparig goedgekeurd. De Voorzitter spreekt een woord van gelukwensch. Officieel bericht kome nu in >het Kerkblad". Bij de rondvraag naar Art. 41 K. O. wordt de toestand allerwege bevredigend bevonden. Klunderts vraag over de mogelijkheid van ambtelijke hulp door oud-ouderlingen wordt ondanks beroep op Art. 10 K. O. ontkennend beantwoord Inzake een dwalenden Broeder ten slotte een inslaan van den weg van cen sure aanbevolen. Inzake de a. s. Provinciale Synode aan de Kerk van Klundert volmacht gegeven. Moerdijk vraagt en ontvangt advies op financieel gebied. Besloten wordt Depp. Classes voor hulpbeh. Kerken te machtigen tot het doen houden (indien noodig) eener extra-collecte. En tevens den steun der >meerdere vergaderingen" te zoeken. Willem stad heeft eene censuur-zaak. Bij rondvraag naar den arbeid voor de Heidenzending geschieden inededeelingen door Klundert, Willemstad, Fijnaart en Moerdijk. De regeling der vacature-beurten wordt ge wijzigd en de nadere uitwerking opgedragen aan de Predikanten. Alle archieven worden in bewaring gegeven aan Klundert. Art. 43 K. O. blijkt niet van toepassing, om de e. k. Prov. Synode wordt Klundert roepende Kerk en Vergaderplaats, en vrij in de tijdsbepaling der a. s. Ciasse. Lezing der korte notulen wordt om tijdsgebrek niet ge houden. Om half zes sluit op verzoek des Voorzitters Ds. H. J. Binnema met dank gebed. Namens de Classis Klundert 3/2 '93. FERINGA, Scriba. Verantwoording van liefdegaven. Door de boekh. van de K. Kas in dank ontvangen bezorgt bij de Koster, van een dienstbode, tl.van je Wedw. A. f2,50 voor de Kerk, in de collecte van 5 Febr. voor de plaats van H, H. f 1 J. J. Dockheek. Hebt acht, dat gij uwe aalmoes niet doet voor de menschen, om van hen gezien te wordenanders zoo hebt gij geenen loon bij uwen Vader, die in de hemelen is. Wanneer gij dan aalmoes doet, zoo laat voor u niet trompetten, gelijk de geveinsden in de synagogen en op de straten doen, opdat zij van de menschen geëerd mogen worden. Voorwaar zeg ik uzij hebben hunnen loon weg. Maar als gij aalmoes doet, zoo laat uwe linkerhand niet weten, wat uwe rechter doet. Opdat uwe aalmoes in het verborgen zij en uw Vader, die in het verborgen ziet, die zal het u in het openbaar verbelden. Matheüs 6 14. Het geloof draagt vruchten. Gods kinde ren zijn geroepen tot goede werken. Onder de kenteekenen die de vreeze Gods vergezel len, behooren het gebed, de barmhartigheid. Nu is er evenwel ook eene barmhartigheid, nu is er een bidden, dat niet uit de ware vreeze Gods, niet uit het geloof, maar uit de natuur, uit het vleesch is. Eigenlijk is dit geen bidden, geene barmhartigheid, maar het draagt er toch den uiterlijken schijn van. De Heere wijst ons op het diepgaand onder scheid, dat er is, en leert zijne discipelen, wat het ware bidden, wat het ware weldoen is, waaraan zij zullen moeten gekend worden, waartoe zij worden geroepen en door Hem bekwaam gemaakt. En zoo onderwijst de Op perste Wijsheid zijne verlosten den heerlijken en schoonen dienst Gods, in het verbond der genade. De Heere handelt uitvoerig over het aal moes doen. Niet, dat dit het eenige goede werk zoude zijn, waarin het nieuwe leven openbaar moet worden, maar met dit eene voorbeeld wordt de gansche soort aangeduid en behandeld. Het doen van aalmoes staat, ten minste in de schatting der menschen, ook veel vooraan onder de goede werken. En wel in geen enkel ander goed werk komt zoo tastbaar het onderscheid aan het licht tusschen de vrucht des geloofs, en de werken des vleesches. Dit toont de Heere dan nu ook duidelijk aan. Hij spreekt van het weldoen der geveinsden. De geveinsde wil zonder kinder recht bezitten, wat der kinderen is. Zonder te handelen uit 't ware beginsel des geloofs, dat hij niet kent, of uit vreeze Gods, Dien

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2