njaösamm Uitlegkundige Wenken. de Oebrs. VA» NftlEN, Kost en Inwoning, Timmerman eu Houtdraaier. WALLENSTEIN EN ZENI, Baast V l Prijs-Catalogi gratis verkrijgbaar. door God zelf ingesteld. Met voorbeelden (Adam, Jacob, David, Eli) werd aangetoond, dat het ook in de kinderen zich openbaart, of het huwelijk als eene instelling van God of van het schepsel wordt beschouwd. Yan den reinen, den zuiveren staat van het huisgezin is niet te verhalen, want terstond na het huwelyk viel de mensch af, eer het nog tot eenige ontwikkeling had kunnen ko men. Nooit heeft het bestaan in zijn idealen vorm. In het heidendom zinkt het gezin meer en meer weg. Denken we slechts aan de heide nen in Afrika geen spoor is er meer te vin den van de stichting Gods het leven staat in sommige opzichten beneden dat der dieren. Ook bij de Grieken en Romeinen was het zeer verdorven. Anders was de toestand in Israël en later onder het Evangelie. Daar was het huisgezin geen onderdeel van den staat, maar werd het beschouwd als eene instelling Gods. De man het hoofd des gezins, van God daar toe besteldde vrouw niet de meest geliefde •n daardoor de meest bevoorrechte slavin, maar de hulpe des mans. Onder het Evangelie zijn huwelijk en huis gezin ten volle naar Gods Woord, zooals God dat wil. Het is niet meer gelegen in vorm en gedaante maar in een gebonden zijn in Chris tus. Vooral zien we dit in het Geref. gezin. De vader regeert niet als souverein, maar als constitutioneel vorst en pries terlij k hoofd. Het roomsche gezin is versteend. Het is slechts eene versierde tombe. Het zinkt meer en meer weg en als eenmaal de coalitie tusschen Rome en de revolutie een vol dongen feit zal zijn, valt het nog dieper, ja, dan zinkt het nog dieper dan het heiden dom, wijl het tegen God is. Het hoofd van het huisgezin is de man niet omdat hij beter is, omdat hij uitmuntender is dan de vrouw, maar omdat het hem opge legd is. Het is eene hem van God toever trouwde macht, waarvan hij eenmaal reken schap zal hebben af te leggen, Een gezin, waar niet de man, maar de vrouw heerscht, is een revolutionair gezin, dat in opstand is tegen God. De vrouw is niet geroepen tot heerschen, maar tot een dienen in stilheid. Dit vloeit zoo voort uit 's Heeren schepping. Man en vrouw zijn elkaar onmisbaarzjj be staan elk op zich zelf, maar vormen samen een geheel. De leden van het gezin zijn de kinderen. Tusschen hen en de ouders bestaat eenheid. De kinderen moeten hunne ouders liefde betoonen, omdat God dit alzoo in Zijn wet bevolen heeft. Zy zijn eene belooning des HeerenWie ze rijkelijk ontvangt, zal wel gelukzalig genoemd worden. Opk de dienenden zyn leden van het gezin. Niet door den wortel, maar omdat God ze er in heeft geleid. In zijn Woord zegt Hij zelf, hoe de verhouding tusschen de dienstbaren en hunne meerderen moet zijn. Er behoort tus schen hen beiden liefde en achting te bestaan. Ze zijn één, één in Adam of in Christus. Tusschen hen bestaat slechts verschil in stand, dat alleen in 's Heeren beschikking berust. De dienende moet niet volgen uit oogendienst of menschenbehagen, maar steeds gedreven door liefde en gehoorzaamheid, Daarom moet ge bleven bij Gods Woord en buiten den invloed der revolutie. Het Woord des Heeren moet de grondslag zijn van het huisgezin. Het dient dan ook trouw gelezen, evenwel niet bij brokstukken, wat toch voor de kinderen onbegrijpelyk zou zijn. Door voorbeelden en oordeelen leere men er uit en in moeilijke gevallen beslisse men op grond van dat Woord. Steeds moet men er op uit zijn, het huisgezin daarmede in over eenstemming te brengen. God, overal tegen woordig, worde in het huisgezin vertegenwoor digd door zyn Woord. Maar dan ook geen overspannen vroomheid, geen ijdel bidden Alle vijanden moeten worden geweerd, geen uithui zigheid of uitkerkelykheidalles verbannen, wat de huiselijkheid zou kunnen schaden. Wat de beteekenis van het huisgezin aan gaat, God heeft het besteld als wortel van de zienlijke kerk, van maatschappy en staat, van 't kerkelyk en maafschappelijk leven. Het dient een voorbeeld te zyn van al wat liefelijk is en wel luidt. Duidelijk toonde Z. WelEeerw. aan, wat de vruchten waren van het verval van het huisgezin. In den kleinen burger stand is het huisgezin nog niet zoo diep gevallen; daar is men nog niet geheel afgeweken, daar is het huwelijk nog heilig. Zullen vele kwalen in de maatschappy genezen worden, dan dient men eerst te erkennendat het huisgezin niet deugt, dan moet men weer terugkeeren tot de wet en de getuigenis. Het huisgezin breekt staat en kerk op of af. Ten slotte sprak Z.WEw. nog eenige woor den, in höt bijzonder gericht tot de Jong. Yereenig., die hem tot deze lezing had uitge- noodigd. Moge het gehoorde velen tot een ryken zegen zijn Het idotengeeticht ,,'S HEEREN L00" te ERMELOO. Wie gaarne voor 's Heeren ellendigen wat doen wil, vindt hiertoe overvloedig gelegenheid. Wel kla gen sommigen, dat zij de middelen missen, zelve steun te bieden, anderen, dat zij te zwaar van tong zijn voor de ellendigen een woord te spreken, weder om anderen, dat zij zich te gering achten voor den arbeid of dat hunne dagelijksche bezigheden al hun tijd in beslagneemt, maar waar een wil is, is ook een weg te vinden. Zie het maar weer uit het briefje, dat wij aan den voet van eene ons toegezondene lijst voor ons nieuwe Paviljoen vonden «Hiernevens zend ik zes gulden, in de hoop, dat de Heere God deze kleine bijdrage mag zegenen, tot heil voor de arme idioten. Gaarne had ik meer gedaan, doch daar ik zelf dienst baar ben, kan «ik verder geen tijd vinden, met de lijst rond te gaan. De Heere kan en wil «echter het kleine evengoed zegenen als het groote." Zoo is het. Geen mensch, hoe hoog geplaatst, of het moet hem eene eere wezen voor des Heeren ellendigen pogingen aan te wenden men mag er hem dan ook, tn alle bescheidenheid natuurlijkvrijmoedig toe aansporen. Maar evenzeer, niemand, hoe gering ook in de oogen der menschen, of God de Heere slaat het met welge vallen gade, indien men zich, om Zijns Naams wille, over Zijne nooddruftigen ontfermt. En in dien weg wordt rijke zegen ervaren, want «de zegenende ziel zal vetgemaakt worden." Ds. J. C. van Schelven, voorz., Dieren. F. Koktlang l.Ezn., Directeur, Ermeloo. Sedert de vorige opgaaf met hartelijken dank ont vangen uit N. Brabant en Zeeland door den hr. F. Krackow van de Chr. Jong. Vereen, te Zevenber- fen f 7.85 en door den hr. P. Keulemans van de Gerf. ong. Vereen, te Zierikzee fl. beide bijdragen voor het nieuwe Paviljoen. Bijdragen enz. s. v. p. zenden aan de corresponden ten of naar Heeren Loo. Met vriendelijken dank door mij ontvangen: gevon den in de coil. Noorderkerk alhier van S. f 0,50. Van brs Diakenen Geref. Kerk te Vrouwepolder op brengst eener coll. f 5,50. Van A. J. Geschiere te Grijpskerke aan div. contributiën f 18,25. A l> V E K T E N T I E K. Getrouwd PIETER KASTELEIJN en JOHANNA SWENNEN, die namens wederzijdsche familie dank be tuigen voor de zeer vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 18 Jan. 1893. Voor de vele blijken van deelneming on dervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde jongste dochter en zuster betuigen wij onzen hartelyken dank. I. KOSTER. A. KOSTER—Poppe Kleverskerke, 19 Jan. '93. en Kinderen. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan als Bewerkt alle mogelijke reparatien tegen billijke prijzen. Levert solied werk. W. P KOKELAAR. VlissingenScheldestraat N 198. In een gezin zonder kinderen bestaat ge legenheid tot even buiten de stad. Te bevragen bij den Uitgever dezes. Wordt GEVRAAGD bij twee menschen, een MEISJE, niet jonger als 16 jaar om de vrouw in bet huishouden behulpzaam te zijn. Adres bij den Uitgever dezes. Korte aanteekeningen op den Brief van den apostel Paulus aan de Ephesiërs, door Dr. A. H. DE HARTOG. Dit zoo gunstig ontvangen en in de pers algemeen aanbevolen werk is thans compleet en verkrijgbaar ingenaaid voor f3.60. Gebonden in fraaien halflederen band voor f 4.50. TT T3 De inteekening is thans open- AlL* AJ* gesteld op de aanteekeningen op de brieven aan TI MOTELEUS. Deze verschijnen eveneens in twaalf afle veringen a f 0.30. Wy hebben bet genoegen de lezers van dit blad in de gelegenheid te stellen voor een spotprijs in het bezit te komen van bet uitnemende werk van onzen gevierden volks schrijver P. J. kloppers, getiteld een verbaal uit den dertig-jarigen oorlog. Met 3 platen en geïllustreerden omslag. 160 pag. Prijs 90 Cent. Dit belangrijk werk bieden wij thans aan. voor den spotprijs van Vijf en Twintig; Cents, aan ons bureau afgehaald. Voor buiten Amsterdam f0,32 fr. p. p.y tegen inzending van dit bedrag in postzegels. Amsterdam, A. FERNHOUT, Uitgever. In den boekh. van K. LE COINTRE te Middelburg is voorhanden door EDITH O'GOJIM A DE ONTVLUCHTE NON. Gedurende 6 jaren NON in bet St. Joseph's Klooster te Nieuw-Jersey. Met portret en vier plaatjes. —,75. van Verkrijgbaar bij M. A. P. SWENNEN te FZts- singen. Verschenen en bij alle boekh. verkrijgbaar: ten dienste der nu VOOR I1ET JAAR 1893, onder redactie van Ds. J. H. FERINGA en Ds. A. LITTOOIJ. Prijs ,30. (fr. p. post ,40.) Hiervan zyn ook ingenaaide ex. verkrijg baar doorschoten met reit papier tot den prijs van f 0,50, K. LE COINTRE, Uitgever te Middelburg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 4