Uit Kerk en School. BOEKBBOORPElLim ieder »dat goed is in zijne oogen." Natuur lijk komt het dan tot deze en ergere, ver keerdheden. Laten zy daarom met de Gerefor meerde Kerken zich gaan buigen niet voor het goeddunken huns harten, maar voor het Woord Gods Eindelijk, om de Gereformeerde Kerken ernstig te waarschuwen voor alle Malconten tisme en Independentisme, en vooral wat daartoe leiden kan. Daarom zullen zij ook te waken hebben, dat men op hare verhou ding tot de Kerken, die nog onder het »Sy- nodaal Genootschap" verkeeren, dien blaam niet kunnen werpen. En zal men dus in Aardenburg ot Breda ot dergelijke plaatsen wel doen met overeenkomstig de gedachte te Amsterdam in Juni 1. 1. door Ds. J. H. M. G. Wolf uitgesproken altijd eerst den Genootschapskerkeraad uit te noodigen om in Reformatie voor te gaan eer men er tot nieuwe kerkeraadsformatie overgaat. Men doe <lit niet, eer dóór de Classis over den Genoot schapskerkeraad is geoordeeld. Alleen zoo vermijdt men, dat malcontenten en indepen- ffenten een rechtsgrond knnnen ontleenen aan ■ons eigen verleden. F. Uit het Genootschap. Op het feit, dat het Hervormde Kerkge nootschap bij de regeering f1800 aanvroeg voor drie Kerken in Friesland, opdat die Kerken mede door die f1800 in staat zouden worden gesteld, predikanten te beroepen, ko men wy in dit nummer nog met een enkel woord terug. Het Synodaal Genootschap is zeer rijk. Of schoon het natuurlijk niet is dan een net, in 1816 over de Kerken geworpen, werd toch uitgemaakt door de rechtbanken, dat al de goederen der Geref. Kerken aan dat Genoot schap behooren. Onder die Kerken zijn er vele, die jaarlijks belangrijke sommen uit haar be zittingen overleggenterwijl andere uit haar overvloed allerlei onnoodige dingen doen. Daarbij zijn de rijkste burgers van ons va derland in den regel leden van datzelfde Ge nootschap. Maar ziet, terwijl er overvloed van geld is in eigen kring, en een enkel lid gemakkelijk niet f 1800 maar achttien duizend gulden ten dienste van zijn Genootschap zou kunnen offeren, schaamt men zich niet om voor een luttele achttien honderd gulden by de regee ring aan te kloppen. Uit de staatskas, dat is uit de kas waaraan alle burgers betalen, ook de zoo gehate Ge reformeerden, wilde men dit geld hebben, om dan met dit geld de glorie van het Ge nootschap voort te zetten in drie gemeenten in Friesland nog wel in drie moderne. Hoe durft men het doen Waarom nu eens niet liever in eigen kring rondgezien naar middelen om eigen zaken te bekostigen Waarom niet eens aangeklopt by de rijke Kerken Waarom niet eens bij de schatrijke leden Men doet toch waarlijk zoo weinig, dat dit onnoozele sommetje toch wel uit eigen beurs had kunnen gevonden worden. Of durfde men niet, omdat men wist, dat het er niet komen zou Of vond men het goedkooper en gemakkelijker uit de beurs van een ander te leven Hoe het zij, ditmaal verkreeg de verkapte Staatskerk haar wensch niet. De regeering begint steeds klaarder in te zien, dat het niet aangaat, nog meer Synodale predikanten te laten leven uit de Staatskas, waaraan alle burgers betalen. En gelukkig dat zij het inziet, waar het Genootschap zelf voor deze dingen nog geheel blind blijft. Inmiddels wordt het erg voor de Haagsche Synode. Geen f1800 meer van de regeering te kunnen krijgen ten einde behoorlijk tracte- menten voor haar predikanten bijeen te bren gen. En dat nog wel waar men in de stad der regeering, straks zelve als een soort tweede regeering in een paleis van f50000 zal saamkomen. Maar als de Synode straks in haar paleis saamkomt zal haar, over al de teleurstelling in het jaar 1892 te 's Hage ondervonden, misschien dit troosten, dat ten minste acht van de predikanten, wier belangen zy steeds zoo zeer behartigde, toonden dat zij iets voor haar over hadden door aandeeltjes te nemen in de f 50000, noodig voor haar paleis. W. Uit Leiden. In de Zuid-Hollandsche Kerkbode schrijft ds. Winckel het volgende De stilte op het terrein van het Synodaal Genootschap is voor een poosje te Leiden verbroken geweest. »De Hervorming" deelt ons mede, dat laaghartige onverdraagzaam heid, die zich verschuilt onder het masker van christelijke vroomheid, te Leiden wederom een harer schoonste triumfen behaald heeft". Wat is er dan geschied De dames van de Zondagsschool, uitgaande van den Ned. Prot. Bond, hadden van de commissie voor het beheer der goederen de Hooglandsche Kerk verkregen om daarin op 2de Kerstdagavond door hare 600 kinderen eene feestcantate te laten uitvoeren. Dr. Hagen, modern predikant te Leiden, zou daarbij voor ouders en kinderen het woord voeren. Enkele kerkeraadsleden, naar de Herv. zegt, daarin geleid door Dr. J. H. Gunning JHz. verzochten de gemeente-com missie om op haar besluit terug te komen. Dit adres werd door alle predikanten en de meeste kerkeraadsleden (behalve de predi kanten Hagen en Koopmans van Boekeren) geteekend, benevens door 500 gemeenteleden. De gemeente commissie bezweek daarvoor en het einde van de zaak was, dat de voorge nomen Kerstavond niet kon doorgaan. Daarover is het orgaan van de P.-B. niet weinig vertoornd. Dr. Hoedemaker zal het doen van Dr. Gunning c. s. wel zeer afkeuren. Wie weet dat de dames van den P.-B. modern zijn, er is toch geen kerkelijk oordeel over haar. Wie durft het bestaan om eene samenkomst te verhinderen, waarop een leeraar der Geref. Kerk, Dr. Hagen zal spreken Er is toch ook geen kerkelijk oordeel over Dr. Hagen Wij zeggen tegen Dr. G. en zyne mede standers waarom zijgt gij de mug uit en zwelgt den kemel door? Die dames welke 600 kinderen onderwijs geven in eene leer die door Gods Woord vervloekt is, en deze laat gy toe tot 's Heeren disch, deze komen op hun tijd ook met hare kinderen ten doop. Gij predikt om de beurt met een leeraar die kennelijk het streven van die dames genegen is en gij laat hem als een rechte leeraar in het ambt. En nu gaat gij zijne geesteskin deren beletten om in een kerkgebouw met hare leerlingen eenige liederen te zingen, maar week aan week laat gy toe dat Dr. Hagen voor de schare het Evangelie van Gods vrije genade in Christus bestrijdt, terwijl de op zieners der gemeente geroepen zijn om de wolven uit de schaapskooi van Christus te weren. "Maar daartoe hebben de opzieners der gemeente onder de synodale organisatie geen machtzy hebben ook geen classicale vergaderingen en Provinciale Synoden om een kerkelijk oordeel over de onrechtzinnigheid van een leeraar te oordeelen." Dit is helder als glas. Maar even helder is het, dat daarom onverwijld moet worden gebroken met de synodale Hiërarchie, en de Dordsche Kerken ordening behoort te worden aangenomen, die nog nooit wettig is afgeschaft. Mocht door 's Heeren genade Dr. Gunning en zijne vrienden daartoe worden genoopt Dit neemt echter niet weg dat we ons ver blijden over elk teeken dat bewijst dat men onder de synodale Hiërarchie blijvende geen vrede heeft met de onhoudbare toestanden welke deze schept. Beroepen te Harlingen P. Segboer te Zwart sluis te Rinsumageest F. W. Sluyter te Heeg te Rinsumageest H. H. Woudstra te Dokkum (B>y)te Emlicheim J. Bakker te Ommen te Halfweg J. Robbert te Lutten te Gees T. Kramer Cand te Groningen (A). A. M. Donner te Assen. Aangenomennaar Oosthem, door M. Visser cand. Bedanktvoor Bolnes (gem. Ridderkerk), door H. Vissink te Gamerenvoor Zaan dam (A), door J. D. v. d. Munnik te Gro ningen (A)voor Djnteloord (A), door H. Kuik te Steenwykvoor Alblasserdam (B), door R. Loman te flerwijnen. EUDOKIA. By de voortdurende aanvragen tot plaat sing van patiënten in bovengenoemd Gesticht, roepen Diakenen dringend de hulp in van allen, die belangstellen in dezen heerlijken arbeid. Stel hen in staat, spoedig aan die aanvra gen te kunnen voldoen, die nu moeten wor den uitgesteld omdat de plaats tot opname ontbreekt. Naar aanleiding van ons vorig schrijven werden eenige prospectussen met inschrijvingsbiljetten gevraagd aan wie kun nen de overige worden toegezonden V Hoe bemoedigend zou het zijn, indien wij bij den aanvang van het volgend jaar, door volteekening der leening, in staat werden gesteld, de verplichtingen, aan den uitbouw verbonden, geheel te aanvaarden. Broeders en Zusters, ziet uw kas eens na, en verblijdt ons dohr gezamenlijk de hand aan den ploeg te slaan. Het is toch eisch en roeping van ons Christenvolk om te zorgen, dat ongelukkigen, wier gansche leven een smartelijk lijden is, dat lijden te verzachten door de verpleging der dienende liefde van Christus. Aan zulk eene verpleging wenscht onze Stichting te beantwoorden en mag zy zeker op krachtigen steun, in gebed en gave, aandringen. Nogmaals zij herinnerd, dat de aandeelen der leening f oO, f 100 en f500 groot zijn, tegen 4 pet. rente, met jaarlyksche uitloting van minstens 2 pet. Verder worden inlich tingen verstrekt, alsmede giften en jaarlyk sche bijdragen gaarne ontvangen door A. Voorzaat, Crooswyksche Kade 6, Rotterdam. Handboekje ten dienste der Gereformeerde Kerken in Nederland voor het jaar 1893, on der redactie van Ds. J. fi. Feringa te Klun- dert dn Ds. A. Littooy te Middelburg. Middelburg. K. Ie Cointre. 1893. Prijs 30 cent. Zoo is het dan toch eindelyk verschenen, het lang verwachte Handboekje van le Cointre, wel laat, maar toch nog niet te laat, nog juist van pas bij den aanvang van het jaar. Den Heer le Cointre heeft zich reeds een goeden naam op dit gebied verworven. Zijn handboekje, dat jaarlijks in degelykheid en in flinkheid van uitvoering toenam, was reeds een gemakkelijke leiddraad voor vele Kerke raden geworden. En nu, na het belangrijk feit der Veree- niging de eischen aan zulk een boekje, als dit handboekje, gesteld, oneindig veel meer omvattend en inoeielijker zijn geworden toont reeds eene eerste kennismaking met deze uitgave, dat alle pogingen zyn aange wend, om de verschillende opgaven (de sta tistiek) betreffende de Kerken en al wat haar aangaat, zoo volledig mogelijk te doen zijn. Een groot gemak is hierdoor verschaft aan de leden, maar vooral aan de ambtsdra gers der Kerken en de onderlinge Correspon dentie is er niet weinig door bevorderd en vergemakkelykt. Dat het den uitgever gelukt is uitnemende en degelijke redacteuren aan zijne uitgave te verbinden, behoeft geen betoog. De namen Littooy en Feringa zeggen genoeg. Behalve al de uitvoerige en goed gegroe peerde opgaven en overzichten vindt men ook in dit handboekje een Mengelwerk ter stich-

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3