Prima Zuurkool. ALMANAKKEN, 30-JAR1GE ECHTVEREEN1GING Kerkelijke Kas. HOUTYERKOOPIHOL vv ASK v\KsE V, Kiuderspeelgoederen en Huishoudelijke Artikelen, Op Donderdag; den eersten De cember 1802, des namiddags ten half een uur precies op de werf de „de Volharding" te Middelburg ten overstaan van deurwaarder C. A. KOULOA. lOQ Voorradig ONTVANGEN iets van weten, op welke glibberige paden menig meisje wordt gebracht, hebben sedert lang gemeend, dat stelselmatig de listige po gingen van snoode verleiders moesten tegen gewerkt worden. Er zyn z. g. dames, die dienstboden vra gen, maar feitelijk koppelaarsters zijn. Er komen rijke heeren op visite en het overige laat zich raden. Aan alle hoeken der stad zijn gelegen heden door geen enkel uitwendig teeken vaak te onderscheiden van een net gesloten huis waar heeren gelegenheid vinden om samen te komen met dikwijls niets kwaads vermoedende dienstmeisjes, tot haren zede lijken ondergang. Herhaaldelijk zag de mid dernachtzending aan zulke huizen eenvoudige meisjes ontsteld terugkeeren. Zij hadden ge loof geslagen aan de voorgewende genegen heid der »heeren". Somtijds meenen zij bij een familielid van hun beminde te komen. Gewoonlijk duurt het niet lang, een tweede, een derde keer en zij zijn gevallen. Dan zinken zij langs dezen weg al dieper weg en verliezen na korten tijd alle gevoel van schaamte en eer. De toestanden in Amsterdam zijn vreeselijk. In dit opzicht misschien erger dan in eenige plaats van Nederland. Rendez-vous huizen zijn hier legio. Zoo nu en dan zien wjj achter de toonbank in een of anderen winkel, meisjes staan, aan een rendez-vous in de middernachtzending meermalen ontmoet. En toch zijn dezulken veelal er de eerste maal gansch argeloos ingeloopen. Verleiders van professie verzekeren, dat een meisje al tijd wel te verleiden is, als men het maar slim genoeg weet aan te leggen. En de ellendelingen schijnen wel haast de waarheid te spreken ten opzichte van haar, die zonder vrienden en onbeschermd in een groote stad dienen. Wij zien er althans bitter treurige voorbeelden van. Hoe weinige moeders weten het, op welken gladden en hellenden weg zich hare dochters bevinden, buiten hare zorgen in eene groote stad Zij bemerken wel, dat er achteruitgang is op te merken in het schrijven van brieven naar huis, dat de belangstelling in huiselijke omstandigheden verflauwt. Maar moederschrijft dat toe aan 't drukke stadsleven. Komt haar dochter eens over, dan ziet zij wei dat zij lang zoo eenvoudig niet meer is als vroeger. Maar dat kan zeker niet anders, denkt moe der. Zij weet niet wat worm er knaagt in dat hart. Waarom die frissche blos is ver dwenen, die oogen zoo onrustig rondblikken en er soms zoo'n vreemde gloed uitspreekt waarom die gulle lach nu zoo hol en ge dwongen klinkt zij kent de vreeselyke oorzaak uiet. 't Is verandering van lucht en van levenswijze, denkt moeder, 't Zal met den tijd wel beter worden. Neen, moeder. Het zal helaas niet beter worden. Gij zult uwe dochter niet meer thuis zien. Zij is wel nog maar weinige maanden in de hoofdstad, maar zij is reeds het slachtoffer der vreeselijkste zonde. Gij zult zelve moeten overkomen om te onder vinden, dat het reeds te laat is. Met radelooze ouders hebben wij loopen zoeken van het eene verdachte huis naar het andere, tot wij eindelijk de verloren dochter vonden, ziek, ellendig, voor haar leven naar ziel en lichaam verwoest. Eene frissche boerendeern was in de stad komen dienen. I Tien maanden later liepen wij met haren vader te zoeken. Na zes uren vonden wij haar eindelijk, dronken, vuil en gansch verwaarloosd, met eene afschuweiijke ziekte onder de leden. De familiebetrekkingen van een ander meisje zochten haar met ons. Zij was voor acht maanden in de stad komen dienen bij eene dame, die kamers aan officieren verhuurde. Zij was steeds dieper gevallen en nog ellen diger dan de voorgaande. Wij zullen geen voorbeelden meer noemen. Ieder gevoelt hethet is dringend noodig, dat alles gedaan wordt om meisjes te waar schuwen voor zij zich onwetend aan boozen invloed hebben blootgesteld. De middernachtzending heeft nu in overleg met den Vrouwenbond in Amsterdam een Informatiebureau geopend. Het doel van dit Informatiebureau is inlichting te verschaffen tegen gevaren van verleiding tot onzedelijkheid. Alle ouders of voogden raden wij dus drin gend aan, in 't belang van hunne dochters of beschermelingen, en nog ernstiger alle meisjes, die op zich zeiven staan, om zich tot dit bureau te wenden. Al het mogelijke zal gedaan worden om degelijke inlichtingen in te winnen en te waarschuwen tegen eiken dienst of elke betrekking, waar het voor een meisje gevaarlijk is te wezen. Het adres van het Bureau is Heerengracht no. 192 te Am sterdam. Wij houden ons ook zeer aanbevolen voor het ontvangen van mededeelingen, die voor dit doel voor ons van gewicht kunnen zijn. Moge er een ruim gebruik gemaakt worden van deze gewenschte gelegenheid en alzoo veel kwaad worden voorkomen. God breide deze pogingen uit en maken ze tot een machtig middel tot bestrijding der booze en listige praktijken, der handelaars in vrouwen en meisjes. De inlichtingen zullen verstrekt worden tegen geringe vergoeding der te maken kosten. Voor on vermogenden kosteloos. Hoe meer aanvragen wij zullen ontvangen, hoe liever het ons zal wezen Overgenomen uit *de Middernachtzendeling" Het Idiotengesticht ,,'s HEEREN L00" te ERMELO. Met vriendelijken dank ontvangengevonden in de coll. Noorderkerk f 0,30. Voor het nieuwepa- -viliown van Mej. v. d. B. fl,J. A. A. f 1, L. J. A. fl.—dhr. K. fl—Mej. de L. f0,50. Ook ditmaal ga onze roepstem niet tevergeefs uit, waar wij voor de meest deerniswaardige kinderen onzes volks hulpe vragen. Den laatsten tijd bracht men ons weer ongelukkigen, wier toestand allerdroe vigst is; om bij te sehreiën. Zie dezen 14-jarigen knaap. Hij gelijkt bijna niet meer op een mensch. Schandelijk is hij verwaarloosd. Mede tengevolge daarvan zijn de bovengedeelten van zijne beenen stijf tegen elkaar gegroeid; als hij nog eens pogin gen aanwendt om zich op te richten, vertoont zich een gestalte, die u met diepen weemoed vervult. Hier hebt ge een 18-jarig meisje, volslagen idioot Zij is reeds moeder. Haar kind wordt door an deren verzorgd. En uit vrees, dat de treurige ge schiedenis zich herhalen zal, heeft men haar bij ons febracht. Zij kent haren verleider wel, maar aan- uiden wil zij hem niet. Dat andere 14-jarige meisje is gelukkig bijtijds uit hare omgeving verwij derd, door de goede zorgen van een trouwen herder en leeraar, die het gevaar, waarin zij verkeerde, in zag. Aanschouw dezen 18-jarigen jongeling, inéén gedrongen als een oud manneke, door zijn onbarm- hartigen stiefvader afgebeuld en door medelijdende menschen aan diens handen letterlijk ontwrongen. Hij gevoelt zich thans o, zoo gelukkig. Als hij iets misdaan heeft en hem gezegd wordt, dat hij, als het zoo voortgaat, weer naar huis zal moeten, barst hij in tranen uit en belooft beterschap. Voorliet nieuwe Ïiaviljoen mochten wij de eerstelingen reeds inzame- en. Wie helpt ons steentjes voor dit toevluchtsoord verzamelen Zoovelen, niet minder ellendig als wij hierboven enkelen u noemden, wachten met onge duld naar het oogenblik, dat wij de deur voor hen ontsluiten kunnen. Willen onze correspondenten de vriendelijkheid hebben spoedig de jaarverslagen te Verspreiden Ds. J. C. van Schelven, Voorz. Dieren. F. Kortlang IEzn., Directeur, Ermelo. Advai-ieati© n,, van HENDRIK VAN DE PUTTE en WILHELMINA SCHRIER. Hunne dankbare kinderen behuiod- en kleinkinderen. Middelburg, i.6 Nov. 1892. 20 cent p. pakbij 10 pak minder. K*]i4 ïU'Jg. NoordstraatMIDDELBURG. Getrouwd THEUN1S XAMERMANS en JACOBA LAERNOES die namens wedeizijdsche familie, hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van be langstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 23 Nov. 1892. HET BESTUUR der Vereeniging *De Kerkelijke Kasalhier maakt bekend, dat in zijne vergadering van den 2Jen dezer is uit geloot een aandeel ad f500 in de geldlee- ning der Vereeniging en wel no. 75. De houder dezer obligatie wordt uitgenoo- digd zich in de eerste week van het volgend jaar te wenden tot den boekhouder, den heer J. J. DOCKHEER, die door het bestuur tot uitbetaling daarvan is gemachtigd. Het Bestuur voornoemd, A. B. CRUCQ, Voorzitter. C. VERHAGE, Secretaris. Op Dinsdag 29 Nov. a. s. zal D. V. voor de Geref. Jong. Ver. te O. en W. Souburg optredende WelEerw. Heer JDs. J. H. FERINGA, van KLUNDERT. De vergadering zal plaats hebben in het Kerkgebouw, des avonds ten half 7 ure. Door huwelijk een groote HANDKNECHT benoodigd bij C. CORNELISSE, Veersche Weg. PATRI IK O I U N. VERGADERING Donderdagavond om 8 uur, locaal Spanjaardstraat E 69. Heden ontvangen eene groote sorteering zeer geschikt voor St. Nicoiaas-Cadeaux bij H. HUBREGTSE, Hoek Bree en Wagenaarstraat. DEKKER, Noordstraat. Van af heden levert ondergeteekende voor f0,40, f0,50 f 0,60 met gratis Wand- kalender. Voor slechts f 0,75 met gratis Scheurkalender 1893. K. LE COINTRE, Boekh. te Middelburg. Alle soorten van GRANEN en VEEVOE DER, alsmede puike HAVER en KATOEN- MEEL bij C. J. ADRIAANSE, KinderdijkMIDDELBURG verschillende soorten in den boekhvan K. LE COINTRE.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 4