VROUWEPOLDER. Voorm. 9 uur, Ds. J. H. M. G. Wolf. Namidd. 2 uur, Lezing een Leerrede. OOSTKAPELLE. Voorm. 9 en namidd. 2 uur, Da. J. H. Ferioga. DOMBURG Voorm. 9 en namidd. 2 uur, Ds. B. B. v. d. Hoorn. GR1JPSKERKE. Voorm. 9 en namidd. 2 uur, Ds. J. Gomraer. ARNEMU1DEN. Voorm. 9,30 en namidd. 2 uur, Dhr. W. Ploegers. ST. LAURENS. Voorin. 9 uur, Lezing eener Leerrede. Namidd. 2 uur, Ds. W Jlulder, van Maassluis. O. EN W. SOUBURG, Nieuwe Kenk. Voorm. 9 uur, Ds. J. llulsebos. Namidd. 2 uur, Ds. B. Veenstra. THOLEN, Nieuwe Kerk. Voorm. 9^ en nam. 2 uur, dhr. Iiaverkate. POORTVLIET. Vm. 9,30, nm. 2 en av. 6 uur, Lezing eener Leerrede. ST. MAARTENSDIJK. Vm. 9,30, nm. 2 en av. 5 30 uur, Lezing eener Leerrede. BAARLAND. Voorm. 9 en namidd. 1,30 uur, Ds. P. de Boer. AXEL, A. Voorm. 9 en namidd. 2 uur, Ds. A. v. d. Linden. Kerk, ii. Voorm. 9 en namidd. 2 uur, Ds. F. VV. J. Wolf. ZAAMSLAG. II. Voorm. 9 en namidd. 1,30 uur, Ds. W. A. Vrolijk Jr. OOST BURG. Donderdagavond fl uur, Ds. F. W. J. Wolf. Van de niet genoemde Kerken ontvingen wij geen bericht. Offleiëele mededeellissen. Ondergeteekende maakt zijnen catechisanten bekend, dat hij de volgende week geene catechisatiën houden J. D. V. D. VELDEN, V. D. M. Vli»«i iigeu O. De collecte voor de weezen, met inbegrip van na^iften, heeft bedragen f 17,69. Voorts ontvangen voof de zending, busje van Jo- han S. V. f3,23'/j, busje van de jongedochtersveree- niging f l,36'/a, busje van P. L. f2,40 en contributie over 18*2 fl, contributie f 1,25 en f'1,25. Van de iongedochtersvcreeniging, voor de weezen f 10, voor het schoolfonds fó en voor de Kerk f5. Namens den Kerkeraad, J. P. Brand Smith, Scriba. Grfjp«»lcei*l<e. Zondag 23 October IS92 was voor de Gereformeerde Kerk alhier, eene dag van blijdschap, daar het voorrecht van de ineensmelting der beide Kerken alsnu gesmaakt werd, nu we voor het eerst mochten te samen in één Kerkgebouw ver gaderen. Moge de God en Vader van onzen Heere Jezus Christus, zijnen zegen in ruime mate gebieden, over den arbeid ter eere Zijns Naams verricht. Moge het lichaam des lleeren te dezer plaatse meer en meer tot één gebracht en opgebouwd worden, tot volmaking der heiligen, maar zij het bovenal tot Gods eere en tot verheerlijking Zijns Naams. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk, P. de Kam, Scriba. Kort verslag van de vergadering der Classis Axel, gehouden te Terneuzen den 13en Oc tober 1S92. Na opening der vergadering spreekt Ds. A. van der Linden een woord van welkomst aan aile saam- gekoraonen toe, laat zingen Psalm 8112, leest Psalm 111 en gaat voor in het gebed. Uit het onderzoek der credentiebrieven blijkt, dat zeven Kerken tegenwoordig zijn met 11 keurstemmen; daarenboven wordt deze vergadering ook bijgewoond door de Deputat n der Prov. Synode: DL Littooy, Keulemans, v. d. Velden en Oosten en nog een twaalf tal broeders zonder keurstemmen. Het moderamen bestaat uit Ds. L. Bouma, pracses; Ds. W. A. Vrolijk Jr., ScribaDs.A. van der Linden en Ds F. W. J. Wolf assessoren. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na een aanmerking over den aanvang onveranderd goedgekeurd. Aan Ds. A. v. d. Linden en F. W. J. Wolf wordt door den voorzitter opgedragen, de onderscheidene stukken betrekking hebbende op het examen en aan genomen beroep van den Eerw. Heer A. H. v. Min nen te onderzoeken. Dit onderzoek loopt bevredigend af, zoodat, wanneer het examen een gunstig resul taat oplevert, de beroeping wordt geapprobecrd. Daarna wordt een aanvang gemaakt met liet pe remptoir examen van den Candidaat A. H. v.Minnen. Ds. A. v. d. Linden exegese O. T. naar aanleiding van Micha 1 en Psalm 130. Ds. F. W. J. Wolf exegese N. T. naar aanleiding van Johannes 3 en Handelingen 1. Ds. W. A Vrolijk Jr. Onderzoek naar de kennis van den inhoud der H. S. Ds. F. W.J.Wolf. Kerkgeschiedenis, inzonderheid van het vaderland. De morgenzitting wordt geëindigd door Ds. v. d. Velden. De namiddagzitting geopend door Ds. Keulemans, nadut gezongen is Psalm 111 6. Het peremptoir examen wordt voortgezet. Ds. L. Bouma, de leerstellige Godgeleerdheid bene vens de kennis der voornaamste Christelijke, in zonderheid der Gereformeerde Belijdenisschriften. Ds. W. A. Vrolijk Jr. vraagt de Christelijke Zede- kunde. Ds. L. Bouma, onderzoekt naar de kennis van het Kerkrecht. Ds. A. v. d. Linden, vraagt omtrent de vakken, die het ambt betreffen. Na elk vak wordt aan de Deputaten der Prov. Syn. gelegenheid gegeven om na te vragen, waarvan ge bruik wordt gemaakt. Na afloop vau 't examen werd met algemecne stem men besloten om den Ileer H. A van Minnen tot de Bediening des Woords en der S icramenten toe te laten. De voorzitter, Z.Ew. daarmede in kennis stellende, wenseht hem namens de vergadering hartelijk geluk met dezen uitslag en bidt hem des Heercn onmisba- ren zegen toe op zijn arbeid in de geref. Kerk te Zaamslag A. wier beroepen leeraar hij is en ook in 't algemeen voor alle geref. Kerken in ons vaderland. Nadat Broeder Van Minnen de formulieren van Eenigheid heeft onderteekend, wordt hem toegezon gen Psalm 134 3. Na atloop van 't examen worden nu de ingekomen stukken behandeld en de rapporten gelezen en be sproken. Voorstellen Axel B. had voorgesteld »de Classis besluite in het voor- en najaar den biel- dankdag te houden op den dag, die vroeger in Zeeland hier voor afgezonderd werd. Na ernstige b°spreking wordt naar aanleiding van dit voorstel besloten, dat de Kerken te Axel en Zaam slag den eersten Woensdag in November en den tweeden Woensdag in Maart dank- en biddag zullen houden, terwijl dc overige kerken der Classis voor- loopig zullen worden vrijgelaten, een anderen dag daartoe vast te stellen. Een tweede voorstel dierzelfde Kerk, het doel heb bende om uitvoering te geven aan Art. 41 D. K. O. voorlaatste alinea, wordt verdaagd. Zon ook werd verdaagd het voorstel van de Kerk van Terneuzen. Besprekingen van de stichtingen der barmhartig heid met het oog op de Provinciale Kas." Naar aanleiding van een tweede voorstel van die zelfde Kerk, ^Benoeming van een Diaken voor die Kas' wordt br. v. d. Ree, Diaken der Kerk te Ter neuzen, daartoe aangewezen. Het voorstel van Zaamslag B. Zon de classis bij de regeling der vacatuurbeurten niet een schikking kunnen maken, dat bij de kerk wier Dienaar naar bniten gaat, door een der andere Dienaren de raor- genbeurt wordt vervuld" wordt verwoi.pen. De vragen naar Art. 41 D. K. O worden in 't al gemeen gedaan. Als oproepende kerk wordt aange wezen de kerk te Oostburg, die de broeders in Ja nuari zal oproepen. Censuur behoefde niet te worden toegepast. Het opstellen der korte notulen werd aan het mo deramen opgedragen. De Voorzitter sluit met dankzegging de vergadering Namens de Classis, Ds. W. A. Vrolijk Jr. Scriba. Kort Verslag van de derde gecombineerde Ver gadering der Gereformeerde Kerkeraden A en B te Klundert, gehouden 19 Oct. 1892. Na het zingen van psalm 68 vers 13 gaat de voor zitter naar toerbeurt Ds. Feringa voor in gebed en het lezen van Epheze 4 vers 1 tot 16. De Voorzitter stelt allereerst aan de orde de besprekiug van het Agendum der a. s. Classisvergadering. Verschillende Broeders worden benoemd tot het uitbrengen van een rapport op die Vergadering in zake approbatien en losmakingen, aangaande het Archief enz., waartoe de Kerken vau Klundert ter vorige Classisvergadering waren aangewezen. Een viertal missiven van een Broeder te Geertrui- denberg waren ter tafel aanwezig. Deze stukken voorgelezen zijnde worden twee ouderlingen benoemd om deze zaak, ook die der Mill. Jongelingsvereeni- ging aldaar, nader te regelen. Een tweetal Broeders worden benoemd tot Assisteering bij het doen van belijdenis van eenige personen te Breda. Een aanvrage om finantieele bijstand uit Schoter- land, wordt gunstig ontvangen en van beide zijden met toezegging eener collecte beantwoord. Deze ver gadering, die alweder van Broederlijke gezindheid getuigde, werd na het zingen van psalm 84 vers 6 op verzoek bij monde van Ds. Ouendag met dank zegging gesloten. C. Mac Lean, Scriba A. A. C. van Drimmelen, Scriba B. Klundert, 21 Oct. 1892. Vacatuurbeurten in de classe Klundert Moerdijk. 6 November. Ds. Schouten. h 20 r Ds. Ruys. r 4 December. Ds. Feringa. t 18 r Ds. Ouendag. 8 Januari. Ds. Schouten. 22 r Ds. Ruys. r 5 Februari. Ds. Feringa. 19 I Ds. Ouendag. Dinteloord. 13 November. Ds. Ruys. 11 December. Ds. Feringa. 15 Januari. Ds. Ouendag. 12 Februari. Ds. Schouten. Namens de Classis A. Schouten Wz. Verantwoording van liefdegaven. Door den Boekh. van de K. Kas in dank ontvan gen gevonden in de collecte van 23 Oct., voor de plaats van N. N. f5, idem van F. A. f2,50. Bezorgd bij C. Verhage van N. N. f6 voor de plaatsen, bij den Koster van N. N. f 1 voor de Kerk. J. J. Dockhber. Want, wanneer uwe gerichten op de aaide zijn, zoo lecren de inwoners der wereld gerechtigheid. Jesaja 26 9b. Gewis heeft velen met mij het bericht ge troffen, door een onzer groote christelijke bladen vertolkt, aangaande de toestanden in het door de gevreesde cholera zoo zwaar ge teisterde Hamburg. Niet minder dan acht duizend menschen zijn in die volkrijke, en, zoo men zegt bijzonder wereldsche stad, aan die ziekte in korten tijd bezweken. Het is na al die droeve tijdingen, na al die ontzettende berichten, na al die openba ringen van angst en vreeze door geheel Eu ropa en in ons Vaderland, wanneer de naam Hamburg" ook zelfs maar genoemd werd, eene liefelijke verrassing en geruststelling, te mogen vernemen, hoe het daar binnen in die zwaar bezochte stad er gansch anders uitzag, dan men zich algemeen voorstelde, hoe daar een liefdebetoon en een werk der barmhar tigheid openbaar werden, te voren ongekend, maar ook hoe daar een beslag was gelegd op de harten van duizenden bij duizenden, de kerken te klein wierden, en de spot en de tegenzin zwegen, als aan de krankbedden in de hospitalen of barakken de eenige troost in leven en in sterven werd vo irgehouden, hoe gezegend de bezoeking voor leeraren en gemeenten heeft gewerkt en er stille hope mag zpn, dat er onder dit alles bij sommigen nog eene vruchte ten eeuwigen leven gerijpt is of rijpen zal. Verrassend en verblijdend als deze berich ten zijn, zijn zij ook diep beschamend. Wie opmerken heeft geleerd, voelt er zich pijnlijk door getroffen en ontdekt aan zijne ongeloo- vige overleggingen en de zonde van Gods volk, om nog maar al te veel buiten Gods Woord om te leven. Wij hebben het wel gezegd en geschreven, dat de Heere met Zijne bezoekingen Zijne heilige oogmerken heeft, maar het vleeschelijk hart staarde met de ongeloovige en onboetvaardige wereld uitslui tend op het gevaar en den uiterlijken nood en de ellende en wel werd er gebeden, gelijk Farao hét aan Mozes verzocht, dat de Heere de plage mocht doen 'ophouden, maar zoo weinig en zoo traag, dat de Heere Zijne be zoeking wilde heiligen en naar Zijne beloften in Zijn Woord tot verheerlijking Zijns Naams, vruchten, rijke vruchten wilde doen dragen, opdat Gods geeselroede èn bijzonder voor Hamburg, èn voor Europa, èn ook voor ons Nederland, ten zegen zijn mocht. Zoo komt de Heere Zijn volk dan nog we der beschamen en bestraffen, en openbaart Hij Zich ook in de cholera-epidemie van 1892, voor dit wereldrond als de Almachtige en de Waarachtige en handhaaft Hij Zijn Woord. Wij moeten gewisselyk de bedoelde be richten uit Hamburg niet overschatten en niet meenen, dat het daar gekomen zou zijn tot eenen toestand als te Ninivé, in de da gen van Jona den profeet, toen er eene ver ootmoediging was van den grootste af tot den kleinste toe, maar toch is het opmerke lijk, dat in deze eeuw van zooveel brutaal ongeloof, goddeloosheid en godverzaking, din gen mogen worden aanschouwd, als ons van daar worden bericht. Hoe ging het toch daar binnen in die stad toe, terwijl naar bui ten alles zich zooveel mogelijk van haar af scheidde. Daar binnen bracht juist de ziekte de harten tot elkander. Met groote zorg werd ieder er zooveel mogelijk op gewezen, welke leefwijze inzonderheid in die dagen moest worden in acht genomen. Maar ook de daad werd bp het woord gevoegdvoor gezond drinkwater en andere behoeften werd rij kelp k gezorgd. Meer dan een millioen gulden werd vrijwillig bijeengebracht, om in dö armoede, om in de door ziekte en sterf geval veroorzaakte ellende te voorzien. Men trok zich het lot der weduwen en weezen aan. De vreeze voor de besmetting week en men snelde elkander te hulp. Maar hierbij bleef het niet. Het aantal godsdienstoefeningen moest worden vermeerderd. Het openbaar gebed werd gezocht. Er werd veel behoefte gevoeld aan het H. Avondmaal. En ook de

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 2