Zuider-Rerkhode Standaard) Heraut en Boodschapper» den Doop, dat de Heere God »door dit god delijk pand en waarteeken wil verzekeren, dat wij zoo waarachtig van onze zonden gewas- achen zijn, als wij uitwendig met water gewasschen worden." Het Sacrament des Doops is dus een zegel op het Woord. Daarom moet het dan ook bediend worden na het Woord. Men zet het zegel op den brief, die af is en niet op den brief, die nog begonnen moet worden. Zegt menja maar het lezen van het Formulier gaat altijd vooraf dat is bedie ning des Woords en daarop volgt dan het Sacrament als zegel, dan meenen wij te mogen opmerken, dat men het voorlezen van het Formulier geen bediening des Woords kan noemen, aangezien het niet is dan de voor lezing eener verklaring van het Sacrament. Wij zouden daarom wel willen aanraden laat eerst het Woord bediend worden en kome dan het Sacrament. Bewaar de orde. Zet het zegel op het Woord. Is het eene kleinigheid Neen, het kan nooit eene kleinigheid zijn in de Kerk des Heere alle dingen op hun eigen plaats te brengen. Daarbij, elk middel moet te baat genomen worden om de Gemeente weer te doen ver staan wat het Sacrament is. En hoe zal men daarin nu beter slagen dan door bij getrouw mondeling onderricht aangaande den Doop, ook straks als het komt tot de bediening van den Doop aan het Sacrament die plaats te geven, die men het in zijn onderricht gaf, nl. na het Woord. In een tijdwaarin door Gods genade wederom begeerte is om het Sacrament recht te verstaanmoet men er op uit zijn om door allerlei middelen aan die begeerte der gemeente tegemoet te komen. Ook door aan het Sacrament niet eene verkeerde, maar de rechte plaats te geven. Uitstellen van den Doop. Uitstellen van het Sacrament des H. Doops is een kwaad, nog te weinig ook in Zeeland ingezien. Het kind is soms vier, vijf weken oud en nog is het niet gedoopt. Er is volstrekt geen haast by. Over veertien dagen kan het evengoed gedoopt worden als over acht. Zoo hebben velen er tot voor korte jaren over gedacht. Zoo denken niet weinigen er nog over. Gelukkig is het de laatste jaren hier en daar iets verbeterd. Nogtans, wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten. Nog dikwijls blijft het kind week aan week ongedoopt liggen. En zulks waar de Heere Jezus gezegd heeftlaat de kinderkens tot mij komen. En zulks waar de kinderen der geloovigen krach tens het genadeverbond recht hebben op het Sacrament, dat eene verzegeling der beloften en een genademiddel ter geloofsversterking tegelijk is. En waarom blijft het jonge kind zoo lang ongedoopt liggen Nu eens omdat het doopgoed niet gereed is. Dan eens omdat het weer niet geschikt is. Dan weder omdat dit of dat familielid eerst op dien Zondag er bij tegenwoordig kan zijn. Zeer dikwijls omdat de moeder zich weken en weken na de geboorte van het kind nog niet sterk gevoelt. Met al deze redenen schuift men Gods gebod op zy en berooft men zijn kind van den zegen des Doops. O, dat de ouders eens gingen zien hoe zon dig zij in deze zaak handelen, en hoe weinig zij hier de liefde jegens hun kind betrachten. Ja zij betrachten haar hier ganschelijk niet zij berooven het kind. Onze godzalige voorvaders dachten er an ders over. Uit gehoorzaamheid aan 's Heeren woord, uit liefde tot hun kind hielden zy het kind zoo spoedig mogelyk ten doop. Het kan niet te vroeg worden gedoopt. Op de Synode van 's Gravenhage in het jaar 1586 werdt uitgesproken het verbond Gods zal aan de kinderen der Christenen met den Doop, zoo haast als men de bedieninge des- zelven hebben kan, bezegeld worden en dat in de openbare verzamelinge, wanneer Gods Woord gepredikt wordt, en voorts ook dit: de Dienaars zullen hun best doen en daartoe arbeiden, dat de vader zijn kind ten doop presenteere. Op andere Synoden bijv. op die van Dor drecht in 1578 en van Middelburg in 1581 was in gelijken geest gesproken. In die oude dagen was de moeder bij de bediening van den Doop niet eens bij. Zij behoeft er ook niet bij te zyn. Door de be lofte van den vader is ook de moeder gebonden. In de oude uitgave van ons formulier des Doops staat in de derde vraag dan ook alleen maar waarvan hy vader of getuige is". Het woord moeder" vindt gij er niet, om dat de moeder in den regel er niet bij tegen woordig was. Meestal was het kind gedoopt lang voordat de moeder hersteld was. Maar toen was het met het Sacrament des Doops ook te doen om de gehoorzaamheid aan Gods Woord en aan den Sacramentsze gen voor het kind. En thans Helaas zoo dikwijls om het mooie doop goed te doen zien of om vertoon te maken met familieleden. O het moet in deze zaak in de Gerefor meerde Kerken nog zoo anders worden. Mogen de moeders maar ophouden met hare kinderen zoolang van het Sacrament te berooven, door er op te staan, dat ook zij bij de bediening van het Sacrament van haar kind moeten tegenwoordig zijn. W. Gereformeerde Jongelings Vereeniginqen. Van wege den Nederl. Bond van Jong el. Vereenigingen op G. G. zal een belangrijk werkje worden uitgegeven getiteld »ter her innering aan de Bondsdag te Zwolle, Hemel vaartsdag 1892, Bijdrage tot de kennis van het wezen, het doel en den arbeid van de Geref. Jongelings Vereeniging in Nederland." Dit boekje zal verschillende bijdragen be vatten o. a. de referaten van Ds. Brummel- kamp, dhr. A. Wiersinga, de feestrede door Dr. H. H. Kuyper te Zwolle uitgesproken de openingsrede van den voorzitteropwek kend Woord aan de Gereformeerde in den lande om den arbeid der Geref. J. V. te steunen, de Verslagen van de Jaarverg. en de Verg. te Zwolle enz. enz. Dit alles wordt den leden der aangesloten Vereenigingen bij getallen voor slechts 15 cent per Ex. aangeboden. Om dit werkje voor die weinige centen te kunnen leveren, moet dan ook een groote oplage van duizenden Ex. gedrukt worden en wij vertrouwen dat deze (met het oog op den inhoud en de prijs,) wel zullen geplaatst worden. Verzuime onze Jongelings Vereenigingen niet spoedig een getalletje aan te vragen om in hun omgeving te verspreiden en daardoor de zaak der JV. meer onder de aandacht van ons volk te brengen. De vruchten zullen hierop niet uitblijven. Daar het ook voor niet-leden van den Bond tegen eenigzints verhoogden prijs zal ver krijgbaar worden gesteld kan een ieder deze uitgave steunen door een of meer Ex. te be stellen. De rede van Dr. Kuyper alleen zou in den haudel veel meer kosten. Beroepente Augustinusga c. a. T. Bouma te Doorn. Te Amersfoort (B) D. Boonstra te Schiedam (B). Te Workum L. S. Jongsma te Dokkum. Te Hoorn A. Veenhuizen teLan- geslag. Te Ooltgensplaat H. Kuik te Steen- wijk (A). Te Hillegom K. v. d. Wal, Cand. T. S. Te Schoonrewoerd Ds. Mulder te Bol nes. Te Feenwoudsterwal A. André. Te Ul- zen (Pruisen) P. v. d. Wal, Cand. T. S. Te Oostwold J. v. d. Sluis te Stroobos. Te Koe- vorden E. J. Koppe, Cand. T. S. Aangenomennaar Nieuwerkerk a. d. IJssel door J. v. d. Berg, Cand. T. S. Naar Hij- laard door A. van Andel, Cand. T. S. Naar Wons c. a. G. PI003 v. Amstel, Cand a. d. V. U. Bedanktvoor Kampen door G. de Braai te Kralingen. Voor Gerkesklooster door W. Breukelaar te de Leek. Voor Stad a. Haring vliet door H. Kuik te Steenwijk. Voor Bie- zelinge door dhr.A. v Andel, Cand. Voor Delft (A) door J. v. d. Linden te 's Bosch. Voor Halfweg door G. F. Breukelaar te Hasselt. Voor Werkendam o. a. (B) door J. Osinga te Gouda (B). Voor Hellevoetsluis door A. P. Lanting, Cand. T. S. Voor Hoogeveen door W. Mulder te Maassluis. Voor Kapelle a. d. IJssel door H. Vissink te Gameren. Bij de praesides van de jongst gehoudene Generale Synode der Gereformeerde Kerken is bericht ingekomen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de provinciale en gemeentelijke autoriteiten officieel mededee- ling heeft gedaan van de naamsverandering die heeft plaats gegrepen. Bij gelegenheid van den verjaardag onzer geliefde Koningin zijn verschillende personen begiftigd met de nieuw ingestelde ridderorde nl. de orde „Oranje Nassau". Onder de geridderden behoort ook Ds. W. H. Gispen, pred. bij de Geref. Kerk (A) te Amsterdam en voorzitter van de laatst gehouden Synode der vereenigde Geref. Kerken in Ne derland. Heden overleed na een langdurig en ge duldig lijden onze veel geliefde Zoon, Broe der en Behuwdbroeder, JOOST EUIJER, in den ouderdom van 33 jaar. Allen die hem gekend hebben, zullen be selfen wat wij in hem verliezen. Middelburg, Uit aller naam, 16 Sept. 1892. H. J. EUIJER. BtBT ENi WERKT. Dinsdagavond VERGADERING in het ge- gewone locaal Spanjaardstraat, des avonds om 8 uur. Er biedt zich aan tegen November of eer der, een fatsoenlijk BURGERMEISJE van buiten, een burgerpot kunnende kokenvan goede getuigen voorzien en van Geref. be ginselen. Brieven franco onder letter L. K. aan den Uitgever dezes. Steeds voorhanden eene ruime keuze van zindelijk gebruikte folio, quarto en octavo TAFELBIJBELS, stevig papieren soliedge bonden tot lage prijzen, Opnieuw ontvangen GOEDKOOPE KERK BOEKJES, met N. T. Ps. en form, van af f 0,40. Psalmboekjes van af f-,17^. Beveelt zich aan tot de levering van net DRUKWERK en sterk BINDWERK. K. LE COINTRE, Middelburg, Ontvangen prachtig mooi blaauwe baaien, donker toolsche en andere, pilow, zwart hemd- rokkengoed, zware bruine gebreide borstrok ken en onderbroeken, gemaakte hemden voor mannen en vrouwen, ook een partij sitse dekens, goede qualiteit, uiterst laag gezette prijs. Pottemarkt. M. J. TIMMERMANS. Nieuwe ZOUTEVISCH en 14 ct. 5 ons. 10 BOKKINGS voor 10 cent. DEKKER, Noordstraat. Wie zich op bovenstaande bladen abon neert, ontvangt de nog in dit kwartaal ver schijnende nos. gratis van den Agent voor Walcheren K. LE CQINTRE te Middelburg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 4