BREEBAART'S Orgelhandel. ais-, Sclif, Zaal- en bi, HET KERKBLAD. k H s de Gebrs. VftN OPNIEUW ONTVANGEN Klaarhamer. Veeeenigi.ttg if.ÖT BN) WERKT. Prijs-Catalogi gratis verkrijgbaar. reformeerde Kerken door hare afgevaardigden in één synode samenkwamen. Een feit, waarmede gerekend zal moeten worden. Waarvan de beteekenis voor de Kerke Gods, voor het vaderland, voor de volkeren nu nog niet na te ga&n is. Waarvan de ge volgen groot en voortreffelijk kunnen zijn. De waarde van deze treffelijke gebeurtenis wordt nog hierdoor verhoogd, dat zij de vrucht is van een bukken voor Gods Woord. Sinds 1886 werd het steeds duidelijker ingezien en al meer beleden, dat het zonde was voor God, een gruwel in zijn heilige oogen, dat de gereformeerde belijders in stad en dorp in twee, drie, ja soms vier hoopen, zonder eenige wettige reden scherp geschei den vergaderden en dat nog wel tot de be diening des Woords, tot den dienst der ge beden, tot het gebruik der Sacramenten. En toch scheen het een tijd lang alsof het onmo gelijk zou zijn, die verdeelden weêr tot een te brengen. Zooveel bezwaren en zoodanig gehecht zijn aan allerlei eigenaardigheden werd er over en weêr gevonden. Maar toen is er nu vijf jaren lang zóó uit het Woord gepleit, de eisch van Gods ge tuigenis zóó tot de consciëntie gebracht, wat om de gemeenschap der heiligen, wat om de eenheid des lichaams Christi, wat om de roe ping der Kerk, wat om den eisch der barm hartigheid moet is zóó en zoolang voorgesteld, tot nu eindelijk de kerkeraden, de classen, de synoden eenstemmig, met meer of minder bewustheid door den geopenbaarden wil des fleeren gedrongen, besloten hebben in het gedeelde leven niet langer te volharden, maar de geestelijke eenheid óók in het zienlijke naar den regel des Woords tot openbaring te laten komen. Dit maakt dit feit nog des te meer troost vol en hoopgevend. Immers het blijkt hieruit, dat de hand des Heeren in deze dingen is. Als men al wat geschied is en wat uitge- loopen is op de Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland van 17 Juni 11. aan dachtig gadeslaat bij het licht van Filippen- sen 2 14, dan mag gezegd, dat iets van die werkingen en vruchten, hoe aanvankelijk, hoe zwak en gebrekkig ook, thans onder ons wordt aanschouwd. Denk dit in, zoo gij kunt, en gij zult, ziende dat de Geest des Heeren werkt, uwe ziel met troost en blijde hope voelen vervul len tegen zooveel onder ons, dat met droef heid en vreeze wordt aanschouwd en ervaren. Hoeveel te treffender wordt dit alles als wij bezien, hoe alom ook in de Gereformeer de kerken buiten Nederland verslapping en inzinking en achteruitgang is waar te nemen. En hier geeft de Heere nu opleving. Hier een beslist weerkeeren tot onze heerlijke Ge reformeerde belijdenis. Hier een zoo moedge vende vereeniging der Gereformeerde kerken. Hier een Vrije Universiteit en een kerkelijke school waaraan door Gereformeerde mannen naar den eisch des Woords de theologische- en litterarische- en reehts-wetenschap zoo mag beoefend worden, dat het den tegenstan der eerbied afdwingt en dat het oog der Gereiormeerden buiten ons vaderland met stille hope op het kleine Nederland wordt geslagen. Waarlijk deze weldaden en goedertierenhe den des Heeren aan dit zoo schuldige en mede zoo verslapte en onsierlijke Gereformeerde volk zijn zoo groot, dat wij, dezelve inden kende in den toestand komen van hen, die zich uitspreken in PsaJm 126. Doch hoe ernstig wordt door dit alles nu onze roeping, hoe gewichtig onze taak, hoe zwaar onze verantwoordelijkheid. Hoeveel is er te verliezen, hoeveel kan er met 's Heeren hulpe worden gewonnen Laten wij hierop toch zien en elkander daarop met nadruk wijzen. Het ging in 1864, het ging in 1886, het gaat nu om de eere des Heerenom zijn recht en waarheidèn om de vrijmaking van alle Gereformeerde kerken in Nederland Daarvoor hebben ook Ledeboer, ook Kohl- brugge geleden en gestreden. Daarvoor willen nu door Gods genade de vereenigde Gereformeerde Kerken in Neder land strijden en lijden. Daartegen staat en werkt nu het scheurma- kende Nederl. Herv. Kerkgenootschap. Daartegen staat en werkt hetzij dan wil lens of onwillens, al wie dat genootschap nog steunt en ook ieder, die de doorwerking van het nu pas tot stand gekomen feit zou tegen werken of trachten te beletten. Dit verhoogt mede den ernst en de betee kenis van hetgeen op 17 Juni is geschied. De Heere heeft groote dingen bij ons ge daan dies zijn wij verblijd Het is wenschelijk, dat ook voor Noord- Brabant de nieuwe saamvoeging van Kerken tot Classes eens worde opgenomen, juist zoo als dat in het nummer van 1 Juli voor Zee land reeds geschiedde. Kolom 1 geeft de classe aankolom 2 noemt de als Kerkdorpen bekende plaatsen, die binnen de grenzen der classe liggen kolom 8 bevat de Kerken, waar reeds Gere formeerde Kerkeraden zijn, thans met elkaar in Kerkverband. De cijfers achter de laatste namen duiden aan hoeveel Geret. Kerken in de verschillende plaatsen zijn. PROVINCIE NOORD-BRABANT. (Na de in Juli 1892 te houden Classen, de Provin ciale Synode het eerst samen te roepen door de Kerk van 's Hertogenbosch). Classe 's Her- Aalburg en Hees- Dussen, (1) TOGENBoscit been, Baardwijk Genderen c.a., (1) zijnde de oude en Elshout, Be- 'sGravenmoer, (1) Gereformeerde soijen, Dussen,'s Grevelduin-Ca- Classe van 's Eethen en Dronge- Hertogenbosch, len, Engelen, die van Peel Genderen en Doe- Kempen- veren, 's Graven land en die moer, 's Grevel- van Maastricht duin- en Vrijhoeven- en Limburg, Capelle, Helena- met bijvoeging veen,Helmond, van het Noord- 's Hertogenbosch, Brabantsche Heusden,- Meeuwen deel deooste- en Haagoort, lijke helft uit Raamsdonk,-Sprang, die van Go- Tilburg, Vlij- rinchem en uit men c. a., Was pik, Wijk bij Heusden,'- en voorts geheel oostelijk N. Brabant en Lim burg. pelle, (1) Helenaveen, (1) Helmond, (1) 's Hertogen bosch, (O Heusden, (i) Meeuwen c.a. (1) Sprang, (1) Tilburg, (J) die van Dord recht. Na Juni 1892 het eerst samen te roepen door de Kerk van 's Hertogen bosch. Classe Alm kerk zij ide de oude Ge reformeerde Classe vanGo- rinchem het N. - Brabant sche deel de westelijke helft. Na Juni 1892 hel eerst samen te roepen door de Kerk van Almkerk. Classe Kl.UK- dert zijnde de oude Gere formeerde Classe van Breda,die van Dordrecht het Noord-Bra- bantsche deel de westelijke helft, en die van Beigen op Zoom de oos telijke helft. Na Juni 1892 hel eerst samen te roepen door de beide Ker ken van Klun- dert. Almkerk en Em- mikhoven, Op en Neer-Andel, Babyloniën broek en Hil, Giessen en Rijswijk, Nieuw- endijk, - Slecuwijk, Uitwijk en Waard huizen, Veen, Werkendara, - Wou- drichem. Almkerk, (1) Andel (1) Nieuwendijk (1) Sleeuwijk (1) Veen (1) Waardhuizen c.a. (0 Werkendam (2) Breda, Dintel- oord en Prinseland, Fijnaart en Heij- ningen,Geertrui den berg,- Klundert, Made en Drim- melen, Moerdijk, Oosterhout, Willemstad, - Ze venbergen, - Hooge en Lage Zwaluwe, - voorts geheel Dinteloord c. a., (1) Fijnaart c. a., (1) Klundert, (2) Moerdijk (1) Willemstad (1) Zevenbergen (1) westelijk Brabant. Noord- De vergadering der Geref. Kerken in de Classe Goes zal D. V. gehouden worden te Goes op Donderdag 21 Juli a. s. Aanvang 's morgens om 10 uur. Berospente Dinteloord W. Sieders te Vlaardingen (A)te Hoogeveen (B) C. B. Bavinck te Hazer9woude te Passiac (N.A.) G. J. Weijenberg te Puttente Meliskerke T. Bouma te Doorn. Aangenomen naar Jutrijp-Hominerts door J. Kok te Idskenhuizen. Bedanktvoor Driesum door W. Breuke laar, de Leek voor Dinteloord door VV. Sie ders voor Berlicum door J. Hania te Oos terbier um voor Amersfoort door D. Koffij- berg te Barneveld; voor Wezep door J. Robbert te Lutten. Uitsluitend handel in Amerik. orgels voor meest uitgebreide sorteering en voorraad. Reeds 281 maal bekroond Honderden attesten van tevredenheid na langdurig gebruik reeds ontvangen. ^Toezending van Catalogi op aanvrage. 23 Damrak 23 AMSTERDAM. NIEUWE ZOUTE VISCH 20 en 12. Dik SPEK 26$. Amerik. REUZEL 25. Inl. 35. KRENTEN 12A. ROZIJNEN 14. SUIKER 27. Lichte 26. Geele 24. RIJST 7$, 8, 10. FERMECELLIE 15 ct. de 5 ons. DEKKER, Noordstraat. Trijs per jaar 3. Ondergeteekende bericht dat bij hem de inteekening is opengesteld op en beveelt zich beleefd aan bij HH. pre dikanten, Kerkeraden en Part;culieren, tot de levering van het KERKBLAD, officieel orgaan der Geref. Kerken in Nederland, zonder eenige prijsveihoo- gingb R. LE COIMRE, Boekh. te Middelburg. P.S. Het KERKBLAD is ook op voordee- lige voorwaarden ter lezing verkrijgbaar. *3? a S O Q ISBN KARNHOND, bij A. MAL JA ARS Sr., te Oostkapelle. (Plant- lust.) Vergadering Dinsdagavond 8 uur, in het Vereenigingsgebouw Spanjaardstraat E 69. Wordt gevraagd tegen 1 Augustus een fatsoenlijke DIENSTBODE, die met de Wascli kan omgaan bij VAN NOPPEN, Kou den Hoek, Vlissingen. een groote partij prachtig mooi blaauw Ka toen, Pilow, donker Baaien en lichte blauuwe Baaien, gemaakte Mans- en Vrouwenhemden, gemaakte Beddelakens, Dweilen, Zeetnen, Paardenlinters, Zeep, Eau de Cologne enz. bij M. J. TIMMERMANS, Pottenmarkt. van Verkrijgbaar bij J. P. SWENNEN te Fi's-- smgen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 4