HET KERKBLAD. if de Gebrs. VftN Ml, BREEBAART'S Orgelhand Mooi-, Zaal- eo Srt It. LE C01NTRE, TE KOOP Oude groote Metselsteen. een aankomend Meisje Prijs-Catalogi gratis verkrijgbaar. Kecd* 281 maal bekroond m VÜ02HANDEN s verwerpen, als onvoldoende gemotiveerd en de zaak terug te wijzen naar de Commissie. Eenige reeds genomen besluiten der Ned. Geref. Synode worden meegedeeld. Deze zitting, de laatste dezer week, wordt door ds. Beuker met dankzegging gesloten, nadat Ps. 134 3 was gezongen. De 8ste zitting werd Maandagmiddag om 2 uur door Ds. Van Proosdij met gebed geopend. Na de vaststelling der notulen deelde de voorziter mede; dat Rev. Matthews, alge vaardigde van de Presbyteriaansche Kerk van Engeland naar deze Synode, in hun midden was, en dat, ofschoon de minuten kostbaar waren, aan genoemden afgevaardigde lat r de gelegenheid zou worden geschonken om aan zijne lastgeving te voldoen. Als vermoedelijke dag der vereenigde zitting werd Vrijdag genoemd. Aan de orde werd gesteld punt 4 van het Agendum over de saam voeging der Kerken in Classes en Provinciën. Prof. Noordtzij diende van praeadvies en ried aan, dat de Synode niet op bijzonderhe den moest ingaan, maar zich houden aan het door de deputaten beslotene. De Synode oordeelde het evenwel noodig om de Commissie van correctie te benoemen, welke dien avond zitting zou houden en dat de afgevaardigden, welke meenden, dat de belangen hunner Provincies bij de nieuwe regeling geschaad zouden worden, hunne bezwaren dan bij haar konden inbrengen. Tot leden dezer Commissie werden de dezer zijds benoemde Deputaten aangewezen. In afwachting van dien arbeid werd over gegaan tot bespreking van punt 5 over de huishoudelijke bepalingen, welk onderwerp werd ingeleid door Prof. Lindeboom, die deed uitkomen, dat alleen de bij beide groe pen gelijkluidende bepalingen haar kracht konden behouden dat eenige deputaten dien den benoemd, om deze bijeen te verzamelen en te ordenen dat bij de afvaardiging naar de meerdere vergaderingen de bepalingen door de Kerkenordening aangegeven, dienden gevolgd dat bij de berekening der kosten dient te worden gelet op de draagkracht der verschillende Kerken dat emeriti-predikan ten in de eerste plaats ter verzorging moeten blijven van die Kerk, welke zij liet laatst gediend hebben; dat een predikant niet twee maal in dezelfde vacature, zonder toestemming der Classe, mocht worden beroepen, enz. De Synode vereenigde zich zonder hoof delijke stemming met dit preadvies, waarna Ds YVesterhuis de zitting met dankzegging sloot. Morgenzitting van 14 Juni. Ds. Bos opende deze zitting met gebed. Na de lezing der notulen werd het woord gegeven aan de commissie van correctie, die bij monde van Prol Noordtzy mededeelde, dat zij adviseerde tot herstel der vierclassen van Drenthe en tot kleine wijzigingen in tal van andere dassen Met op drie na alge- meene stemmen nam nu de Synode de zoo vera iderde regeling der deputaten aan. Hierop vingen de besprekingen aan over den naam der Vereenigde Kerken, waarbij Prof. Davinck van praeadvies diende, en waarbij bij achtereenvolgens deze punten be handelde Kerk of gt meerite, kerk of kerken, Christelijk, lokale kerk Vooral het tweede punt behandelde hij uit een schriftuurlijk, historisch en kerkrechterlijk oogpuut. Dit advies lokt hevige bestrijding u:t. De discussies duren voort. Namiddag zitting van Dinsdag. In de Namiddagzitting van Dinsdag^is de discussie over den naam der vereenigde Ker ken voortgezet. Over het enkel- of meervoud van het woord Kerk was men het spoedig eens, en met 30 tegen 8 stemmen werd besloten voortaan het woord Kerken te bezigen. Minder spoe dig was men het eens over het woord Chris telijk. Algemeen bleek de begeerte om dien naam te behouden en gaarne zou men gezien hebben, dat de Ned. Ger. Kerken dien naam hadden overgenomen, wijl de reden, alsof daardoor de scfiijn op de Ned. Ger. Kerken werd geladen, dat zij in de Chr. Ger. Kerk zou opgaan, geen grond had, daar die naam reeds vóór 1834 in de geschiedenis werd gevonden, en een opgaan van de eene kerkengroep in de andere geheel afgesneden is door de be dingen van de Synode van Leeuwarden. De meerderheid besloot ten slotte dan ook het woord Christelijk te behouden, zonder daarvan evenwel de al of niet vereeniging afhankelijk te willen stellen. Ds. Geerts besloot deze zitting met dank zegging. Voormiddag zitting op Woensdag. De onderling Dekkers opende de zitting met gebed. De voorzitter wees er op, hoeveel er nog te doen was en hoezeer men zich te haasten had, wilde men Vrijdag nog in vereenigde zitting samenkomen, weshalve hij voorstelde de vaststelling der notulen op te dragen aan het moderamen, versterkt door eenige leden; en ten tweede om al de leden der Synode te benoemen als deputaten tot afdoening van die zaken, waarop de vereenigde zitting niet behoeft te wachten, met last daarvan te rap porteeren op de volgende algemeene Synode; en ten derde om zoo noodig een avondzit ting te houden. Na aanneming vau die voorstellen werd punt 7 van het Agendum, het Officieel or gaan, aan de orde gesteld. De conclusie van den praeadviseur om een nieuw officieel or gaan uit te geven, met welks uitgave de Redactie van de Bazuin worde belast, en welks mogelijke baten zullen vloeien in de kas van de Tkeol. School der gemeenschap pelijke Kerken, werd na uitvoerige bespreking zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierop vingen de besprekingen aan over de opleiding der predikanten. Ook over dit punt, dat in hoofdzaak den toestand laat, zoo hij is, was de Synode ten slotte zeer eenstemmig. (Wordt vervolgd.) Si- Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van mijne geliefde Echtge- noote ondervonden, betuig ik mijnen harte- lijken dank. ADRIAAN DE VISSER Jz. Serooskerke (W.) Juli 1892. Door het Bestuur der Vereeniging voer bij zonder lager Onderwijs cp Geref. grondslag te KQUDEKEBÜE, wordt aan belanghebbenden be richt, dat D. V. de in aanbouw zijnde school zal geopend worden op den eersten Augustus a. s. Ook wordt door voornoemd bestuur ver zocht, dat die ouders welke hunne kinderen van het te geven onderwijs willen laten ge bruik maken, zich zullen vervoegen bij een der ondergeteekenden a. s. Maandag of Dinsdag van 7 tot 9 uur. Namens voornoemd bestuur, M. LEIJNSE, Voorzitter. P. BOÜNE, Secretaris. Eene groote sorteering fleschjes Eau de Cologne, Odeurs en Zeepen, alsmede Eau de Cologne en Meiklokjes, Eau de Cologne met de maat, ruime sorteering billijke prijzen. Potteninarkt. M. J. TIMMERMANS. Wegens Magazijnveraiidering worden gedurende de maand Juli de voor handen zijnde Schoenen en Laarzen in di verse soorten aan veel verminderde prijzen a contant opgeruimd, bij C. A. DE RIDDER, Noordstraat, Middelburg. Nieuwe Zoutevisch 12 en 20 ct. de 5 ons, vette Scharren en Kookvisch goedkoop!! YVed. DEKKER, Bellinkstraat. Prijs per jaar f 3. Ondergeteekende bericht dat bij hem de inteekening i3 opengesteld op en beveelt zich beleefd aan bij HH. pre dikanten, Kerkeradan en Particulieren, tot de levering van het KERKBLAD, officieel orgaan der Geref. Kerken in Nederland, zonder eenige prijsver hoo ging. Boekh. te Middelburg. Adres: P. VAN SORGE, Looiersingel, Middelburg. Voor slechts 12h cent is verkrijgbaar een duidelijk uitgevoerde PLAAT met het op schrift Wat het koren ons geeft." Deze plaat geeft twee voorstellingen, met de onderschrif ten >Als breed hen ik dienaar en voed ik mijn Meester" en »Als drank hen ik meester en dood ik mijn slaaf". Verkrijgbaar bij D. WIRTZ, ten huize van Mej. de YVed. MEULMEESTER Zusterstraat I 222, en bij den Uitgever dezes. TERSTOND benoodigd niet beneden de 15 jaar. Te be vragen bij den boekh. K. LE COINTRE. ril Jii VAN Verkrijgbaar bij J. P. SWENNEN te Ffrs- smgen. Uil Uitsluitend handel in Amerik. orgels voor meest uitgebreide sorteering en voorraad. Honderden attesten van tevredenheid na langdurig gebruik reeds ontvangen. Toezending van Catalogi op aanvrage. 23 Damrak 23 AMSTERDAM. Jlii.ns Werkschoenen If ei ast- en Vet led er f fi,4C Hans jllolieres f'if, P. J. DE KRUIJTER. GEURIGE THEEËN, a 14, 18, 20, 24, 28, 32 en 40 cent per ons bjj J. M. HEILIGER, Middelburg. Lange Giststraat F 193. Zwart Thibet voor Jakken van af f 1, het Jak, voor Schorten, Rokken enz. Katoe nen boezl., Blaauwkatoen, Domburgsch ka toen, Pilow, Zakdoeken, gemaakte boezeroe nen, Mans- en Vrouwenhemden, Dweilen van af 9 cent, Zwarte Sayet van af 15 cent de knot fijne, paarden linters enz bij Pottenmarkt. M. J. TIMMERMANS.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 4