BREEtAART'S Orgelhandel. Ui-, School-, Zaal- to M, Opnieuw ontvangen Uitsluitend handel in Amerik. orgels voor m tteeds £31 ii li dl bekro mid m der Chr. Geref. Kerk onder Israël. Alle leden van de Chr. Geref. en Ned. Geref. kerken hebben vrijen toegang tot de vergaderingen, behalve wanneer de Synode het noodig mocht oorderien in comité-generaal te vergaderen. Des avonds is de Bidstond g'houden voor de Synode, waarbij Ds. Van Andel van Leeu warden voorging. De kerk op de Keizersgracht bood nauwe lijks pla ts genoeg voor de talrijke schare van belangstellenden, die opgekomen waren. Naar aanleiding van 1 Cor. 3 21-33 wees de spreker op de roeping, die de gemeente van Christus heeft, om eendrachtig te zijn. Satan legt het er op toe, om verdeeldheid in die gemeente te zaaien; maar het groote Godsplan is, om wat door de zonde uiteenge slagen werd, in Christus als het Hoofd, weer lichaamsgewijze te vereenigen. Daarom moet ook de verborgen eenheid van Christus' gemeente zich naar buiten in eendrach iqheid openbaren. En vooral in deze dagen komt die roepstem met nadruk tot haar. Twee stroomen, die beiden uit eenzelfde bron welden, maar ieder een eigen weg lie pen, zijn thans als aan een vereenigingspunt gekomen, waar zij tot één stroom, breed en krachtig, saamgevloeid, hun weg zullen kun- vervolgen. En nu niet juist, om zulk een breeden en machtigen stroom te verkrijgen zou deze samenvloeiing zoo gewenscht zijn, maar deze stroomen behooren bij elkander en daarom gevoelen zij een innerlijke trekking naar en tot elkander, die niet mag weerstaan of tegen gehouden worden. In de gemeente van Christus moeten alle gaven en krachten gemeen zijn daar is de voortdurende eisch, niet alleen van elkander te nemen, maar 'ook zich aan elkander te geven, zonder eenige terughouding. En deze eisch wijst vanzelf den weg, die thans be wandeld moet worden Niet de waarheid en het recht, maar een zijdige opvattingen, en misschien wel lieve lingsdenkbeelden moeten losgelaten worden, om bijeen te brengen, wat bijeen hoort. Eu zijn wij ook dan nog vergeleken bij de velen, die ons tegen staan, in getal niet groot en machtig, het is niet het getal dat de wereld overwint, maar het geloof, en de Eéne, die met ons is, is meerder dan de velen, die tegen ons zijn. Een vurig gebed zond de spreker daarna op tot God, om zegen en om wijsheid te vragen voor de mannen, die in beide synoden over zulke ernstige en gewichtige zaken te beslissen hebben. Met het zingen van Ps. 133 vs. 4, en het uitspreken der zegenbede, werd de bijeenkomst gesloten. Woensdagmorgen zijn tot commissie van rap porteurs benoemd Docent De Cock, de zen- dingsdirector Ds. Donner en de leden der Synod Ds. Donner Jr. en Ds. De Haas en de ouderlingen Swagerinan, Den Boer en Van Hyzelendoorn. De Synode spreekt haren dank uit voor hetgeen de deputaten verricht hebben, ter uitvoering van het besluit der Synode te Leeuwarden, ten opzichte van de vereeniging en de reglementswijziging. Tweede zitting. Woensdag 8 Juni. De pre sident deelt mede, dat de Synode der Ned. Geref Kerken per te.legram eene hartelijke groete en heilbede gezonden heeft. Eén der afgevaardigden vestigt er de aan dacht op, dat er verschil bestaat tussshen hetgeen onder punt 7 van het schrijven onzer deputaten, dato 10 Sept. 1891 te vinden is, en de wijze, waarop dit in het besluit der voorl. Synode der Ned. Geref. Kerken onder punt 5 bl. 81 der Acta is weergegeven. Bij de behandeling van punt 1 A der agenda voorstel Friesland: »de Synode heeft ernstig te beoordeelen, of door de Synode der Ned. Geref. Kerken is voldaan aan de voorwaarden door de Chr. Geref. kerk in zake de vereeni ging gesteld", wordt opgemerkt, dat de vorm van dit voorstel scherper is, dan de Prov. vergadering bedoeld heeft. Na breede bespre king wordt met algemeene stemmen het vol gende besluit genomen: Naar aanleiding van de opmerking der prov. Friesland, Ag. I. A, is de Synode van oordeel, dat de Voorl. Syn. der Ned. Geref. Kerken heeft voldaan aan de voorwaarden, door de Syn. der Chr. Geref. Kerk in zake de vereeniging gesteld, door het voorstel van Leeuwarden onveranderd aan te nemen de Synode echter, gelezen de cor respondentie van de deputaten onzer Synode met die der Voorl. Syn. der Ned. Ger. ker ken en gelezen het besluit Ned. Ger. Synode te 's Hage, spreekt harerzijds uit, dat de de putaten onzerzijds de bedoeling van het Leeu warder besluit in de juiste bewoordingen hebben teruggegeven. Van dit besluit is mededeeling gedaan aan de Syn. der Ned. Geref. Kerken. Naar aan leiding der mededeeling, dat de Prof. Bavinck en Wielenga voornemens zijn, dezen zomer een reisje naar Amerika te doen, verzoekt hun de Synode, haren hartelijken groete over te brengen aan onze Geref. geloofsgenooten in N.-Amerika, inzonderheid waar zij hen in kerkelijke vergaderingen mochten aantreffen. De Synodale commissie wordt bedankt voor haren arbeid en blijft voorloopig belast met het innen van geld voor zwakke gemeenten. Op verzoek der gemeenten te Den Briel blijft het kerkgebouw vooreerst nog eigendom der Chr. Geref. Kerk. Na het zingen van Ps. 2 7 wordt de vergadering door Prof. Noordtzy gesloten. Derde zitting. Donderdagochtend. De ver gadering werd geopend met het zingen van Ps. 86 6 door Prof. Wielenga. De notulen werden voorgelezen en vastge steld. De president stelt aan de orde de zaak der protesten tegen de vereeniging. Uit enkele gemeenten zijn eenige protesten ontvangen. Bijna alle protesteerenden sluiten zich aan het bekende bezwaarschrift van Ds. Lingen en Ds. Wisse aan. De Synode wenscht zich in dit geval niet uit te spreken over de vraag, of deze protesten in kerkrechtelijken weg ter Synode zijn gekomen, maar zal al de bezwa ren één voor één hooren en in aansluiting aan het voorstel Noord-Holland: »de Synode brenge de vereeniging der Chr. Geref. Kerk met de Ned. Geref. Kerken op den grond slag door de Synoden te Leeuwarden en te 's-Hage gelegd, definitief tot stand," ten ern stigste overwegen. Bijna de geheele morgen zitting wordt aan de bespreking gewijd. Aan het einde spreekt de Synode uit, dat de be zwaren, door de broeders ingebracht, geen grond opleveren om niet op den ingeslagen weg voort te gaan. Het voorstel Noord-Hol land wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Ned. Geref. Kerk. Beroepente Rinsumageest en Sybrendahuis, G. H. van Kasteel te 's Hagete Capelle a. d. IJssel (3e maal), L. Spoel te Kampen te Purmerend, L. Adriaansc te Zeistte Maassluis, A. v. d. Sluijs te Enkhuizen te Stad aan 't Haringvliet c. a., R. Heidema te Nieuwveen. Aangenomennaar Oudshoorn, door A. H. Honig te Oudshoorn. Bedankt: voor Apeldoorn, door L. S vau der Linden te 's Hertogenbosch voor Schoon hoven, door A. H. Honig te Oudshoorn voor Nieuwerk a. d. IJssel, door Ds. Wille- ring (C. G.) te Gees. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Ferwerd H. Siertsema van Bu- rum te Wans werd N. Koers van Zuidbroek; te Kollum W. Breukelaar van de Leekte Tzummarrum J. Kok van Idskenhuizen. Bedankt: voor Ferwerd door H. Bulder te Ten Post. Door wijlen Mej. L. W. Bosshardt is aan de scholen der Ned. Geref. Kerk te Utrecht een som van f 2500 gelegateerd. De heer G. ten Brink, le onderwijzer aan een Chr. school te Amsterdam, heeft de be noeming als hoofdonderwijzer aan de nieuw op te richten Chr. school te Koudekerke aangenomen. Op het voormalig Oude Kerkplein (Hof plein) te Middelburg werd Vrijdag 3 Juni, met een toepasselijke rede van Ds. W. H. Oosten, de eerste steen gelegd van het nieuwe Kerkgebouw der Chr. Geref. gemeente, thans afdeeling St. Pieterstraat. Amsterdam. De heeren G. Ploos van Am- stel en A. J. ten Brink hebben met goed gevolg het candidaats-examen in de H. Theol. a. d. Vrije Universiteit afgelegd. Ondertrouwd MARIENUS ADR1AAN PIETER SWENNEN en PIETERNELLA DANA GILLISSEN. Vlissingen, 2 Juni 1892. Algemeene kennisgeving. De Heere God schonk ons door Genad e op den 6e dezer een groot voorrecht. Hierbij onzen dank aan allen die ons door veel be langstelling hebben verblijd. L. J. DE KOK. J. P. DE KOK-v. d. Brobkk. Middelburg, 10 Juni 1892. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn geliefde echtgenoote PIETERNELLA DE VISSER in den ouderdom van 22 jaar en 10 maanden. Sterke de Heere mij en mijne wederzijdsche familie. Serooskerke 4 Juni 1892. A. DE VISSER Jz. Prachtig mooi zwart Heindrokkengöed, Jakkengoed, Schortengoed, Rokkengoed,Ever- last, Pilow, Fluweelband, Veterband, Lang- etten, Wevers, Beukenlint, gekleurd Mouse- line, Zakdoeken, Elastiek, Ivattesnaar, blaauw, boezemem en domburgsch Katoen, zijde en satijnen en mouseline Doeken, gemaakte blaauwe en ligte Boezeroenen, mans en vrou wen Hemden, Beddelakens, zwarte breisaijet van af 15 cent, Breihoutjes, Brei priemen, Naalden, Spelden, Haken en Oogen énz. enz. Alles goede qualiteit. Ruime sorteering. Bil lijke prijzen. Pottenmarkt. M. J. T1MMERMAMS. NIEUWE ZOUTEVISCH 20 en 12 Dik SPEK 23h. Amerik. REUZEL 25. Inl. 35. KRENTEN 12*. ROZIJNEN 14. SUIKER 27. Lichte 26. Geele 24. RIJST 7|, 8, 10. FERMECELLIE 15 ct. de 5 ons. Ontvangen Hooirijven en Seizenboomen. DEKKER, Noordstraat. meest uitgebreide sorteering en voorraad. Honderden attesten van tevredenheid na langdurig gebruik reeds ontvangen. Toezending van Catalogi op aanvrage. 23 Damrak 23 AMSTERDAM.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 4