buitenlandsche Gereformeerde Kerken aan de orde was gesteld, waarbij een schrijven van Rev. Morton te Perth in zake vertegenwoor diging der Nederd. Geref. Kerken op de Synode der Seceeders in Schotland een der gelijk schrijven van de Evangelische Kerk in Italië en eindelijk een van de HolUndsch Christelijk Gereformeerde Kerk in Noord-Ame- rika in behandeling kwam, werd Woensdag in de morgenzitting door den voorzitter een tele gram van antwoord van de Christelijk Gere formeerde Synode alhier gelezen, waarin o.a. de bede wordt uitgesproken: »leide de Heere u en ons tot elkander, Zijnen naam tot eer." jf Vervolgens brengt Ds. Lion Cachet rapport uit van zijne zending naar midden Java, waar toe hij op de Synode te Leeuwarden in '90 was gedeputeerd. Killing, Woensdagnamiddag. Als bijla gen van het rapport Lion Cachet in zake de zending naar .viidden-Java worden gelezen A. Notulen eener conferentie van deputati Synodi met de zendelingen te Poerworedjo op 29 en 30 Sept. 1891. B. Cmcept voor de opleiding van zendelingen. C. Beschrijving van het arbeidsveld. D. Eindelijk een tiental voorstellen in verband met den Zeudings-ar- beid. Ds. J. II. Feringa brengt een rapport met een drietal daaraan verbonden voorstellen namens deputaten voor de Zending uit en Ds. N. A. de Gaay Fortman een in zake de opleiding van zendelingen. Een voor deze drie rapporten benoemde commissie van prae- advies stelt voormet het oog op de thans hangende onderhandelingen tot vereeniging met de Christelijke Gereformeerde kerk geen concreet bindende besluiten op het stuk van Zending of Zendingsopleiding te nemen maar bij het punt der agenda in zake de verhouding tot de Christelijke Gereformeerde Kerken, dat van de Zending handelt, straks alleen te bepalen, dat bij de te houden sti- pulitie* zal worden verklaard, dat van de Gereformeerde Zendingsvereeniging door de Kerken is overgenomen de Zending op Midden- Java, en eindelijk, het rapport Lion Cachet te doen drukken en tot nadere kennisneming rond te deelen onder de leden der Synode, f. Nadat de voorzitter er nog op heeft gewe zen, hoe het nemen van nadere besluiten, thans, aan den vooravond der vereeniging voorbarig zou zijn en wellicht tot niets zoude leiden, en hoe dergelijke besluiten mitsdien eerst door een vereenigde Synode kunnen wo i den genomen wordt het voorstel der commissie van praeadvies met algemeene stemmen aangenomen. Het laatste gedeelte van deze zitting wordt besteed aan het behandelen van eenige rap porten in zaken van tucht en geschillen, waaruit blijkt, dat deze naar opdracht der vorige Synode tot een goed einde zijn ge bracht. Staande de vergadering komt een kennis geving in van de Synode der Christelijke Gereformeerde Kerk omtrent de door haar benoemde commissie van correspondentie. 4e Zitting. Donderdag-voormiddag. De praeses leest een schrijven van de Synode der Christelijke Gereformeerde Kerk, waarbij deze kennis geeft van haar gisteren genomen be sluit dat de Yoorloopige Synode der Neder- duitsche Gereformeerde Kerken, te 's-Hage gehouden, heeft voldaan aan de voorwaarden door de Christelijke Gereformeerde Kerk in zake de vereeniging gesteld, en zij zich ver- eenigt met de door haar deputaten te 's-Hage gevoerde onderhandelingen. De praeses wijst op het hooge belang en het zeer verblijdende van dit schrijven, waar uit blijkt, dat de te 's-Hage verkregen basis voor de onderhandelingen tot vereeniging is O O O behouden. Een geschil te Vollen hove is door deputati Synodi derwijs opgelost, dat de godsdienst oefeningen è:i te Stad- èn te Ambt Vollen- hove voortaan zullen gehouden worden. De deputaten voor het verzoekschrift bij de Hooge Regeering in zake Zondagsrust worden gedechargeerd de zaak zal, evenals de bespreking van de wederinvoering van de doodstraf, na de vereeniging aan de orde worden gesteld. Uit een rapport van de deputaten voor de oefening van kerkelijk verband met de theo logische faculteit der Vrije Universiteit blijkt, dat deputati synodi zoo door besprekingen met de hoogleeraren als door bezoek van de colleges, zich van hun taak hebben gekweten. Met h ;t oog op de vereeniging c q. zullen zij niet worden gecontinueerd, maar zal het moderamen dezer Synode zich tot II. II. Di recteuren der vereeniging voor Hooger Onder wijs op Gereformeerden grondslag wenden, met verzoek om zulk een regeling in dezen te treffen, als uit de vereeniging der beide kerkengroepen voortvloeien zal. De onderhandelingen met de kerken van wijlen Ds. Ledeboer en ook met die van min vaste formatie, mochten sedert de vorige Synode tot geen resultaat leiden. De Synode, dit betreurende, spreekt haar verlangen uit, dat ook met deze groepen van Gereformeerde belijders verband zal blijven gezocht worden. De verslagen omtrent de gehouden examina peremptoir en die naar Art. VIII D. K. zul len ter visie worden gelegd voor de leden der Synode. 5e Zitting. Donderdag namiddag. Namens de juridische Commissie van advies rappor teert Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Sedert de rechterlijke uitspraak van 8 Sept. 189 i in zake de Kerk te Maassluis zijn de processen over het kerkegoed als beëindigd te beschouwen, doch de rapporteur meent nog te moeten wijzen op de beteekenis en noodza kelijkheid der gevoerde proceduren. De ker ken hebben zich daarbij geplaatst op het standpunt evenals in 1834 en volgende jaren dat alleen die kerken die trouw aan de belij denis waren en de wettige, nooit afgeschafte Dordsche Kerkenorde, handhaafden als de wettige voortzetting van de aloude Gerefor meerde Kerken moesten beschouwd; mitsdien mochten zij, tenzjj daartoe door een rechter lijk vonnis veroordeeld, datgene waar zij naar hun overtuiging recht op hadden, niet over geven, Dat nu de uitspraken der rechtban ken vlak tegen deze rechtsbeschouwing in gingen, moet alleen toegeschreven aan de onjuiste kerkrechterlijke begrippen bij de groote meerderheid der juristen. Meer nog dan dit is het echter te betreuren, èn dat de tegenpartij zoo weinig eerbied toonde voor een welgevestigde overtuiging, dat zij ge lijk o. a. te Maassluis is geschied de te voeren processen onnoodig vermenigvuldigde en onze Kerken met opzet op hooge kosten joeg èn dat de rechterlijke macht met uitzondering van één enkele rechtbank zich zelfs de moeite niet heeft gegeven van onze rechtsbeschouwing op rechtsgrond te weerleggen. Ouder dankzegging voor de groote dien sten aan de kerken bewezen worden de juri dische adviseurs gedechargeerd en draagt de Synode aan Ds. J. Teves en Mr D. P. D. Fabius op een kort verslag van de gevoerde processen, vonnissen en kosten te publiceeren. In zake de proceskosten wordt de rekening over het gehouden beheer goedgekeurd, en naar aanleiding van een voorstel van de classis Rotterdam besloten dat de kosten van de van synodale zijde tegen de Ned. Gere formeerde Kerk van Maassluis ingestelde schadeactie, door de kerken, die thans eene classis vormen te zamen, ieder voor een nader te bepalen som, voor haar rekening zullen worden genomen. Na afdoening van nog eenige andere zaken van financieelen aard, waarbij ook voor de kerk van Kootwijk de noodige voorzieningen worden getroffen, wordt deze zitting op de gebruikelijke wijze gesloten. De vereenigde zitting der beide Synoden zal vermoedelijk gehouden worden op Don derdag 16 Juni. De vergaderingen der Voor- loopige Synode van de Ned. Geref. Kerken zullen waarschijnlijk Vrijdagmiddag gesloten en Woensdag morgen weer geopend worden. Synode der Chr. Geref. Kerk. Dinsdagmiddag te 2 uur werd de buiten gewone algemeene Synode der Chr. Geref. Kerk geopend in de Plantagekerk. Na het zingen van Ps. 25 2, het uit spreken van den A post. zegen, en het lezen van Jesaja 11, werd de vergadering door den Voorzitter der vorige Synode, Ds. J. van Andel te Leeuwarden, met een Korte toespraak geopend. Z Eerw. zeide met opzet Jes.ja 11 te hebben voorgelezen, omdat daarin de pro fetie van het vrederijk voorkomt. Hij wees er vooral op hoe de vergadering zich in de eerste plaats ten doel stelde, huisgenoot en die bijeen hooren bij elkander te brengen. Afbreken kan zelfs een kind. De H ilige Geest, op het Pinksterfeest uitgestort, is al leen in staat, de geref >rmeerde kinderen der gereformeerde Vaderen met elkander te ver eenigen. De Heere heeft een groot loon toe gezegd aan de zachtmoedigen. Het zalig zij U is over de vredemakers uitgesproken. Laat ons dan goedsmoeds ons werk aanvangen en sterke de Heere ons in onzen arbeid, en ook de Synode der zusterkerken, wier aangezichten tot ons gekeerd zijn, gelijk de onze naar hen. Hierop ging Ds. Van Andel voor in gebed. Daarna werden de lastbrieven der afge vaardigden voorgelezen, waaruit bleek dat bijna alle primi-afgevaardigden tegenwoordig waren. Op een paar kleine informaliteiten na, werden de lastbrieven goedgekeurd en de vergadering geconstitueerd. Tot voorzitter der Synode werd gekozen Ds. W. II. Gispen. Tot 2en voorzitter Ds. II. Beuker te Leiden. Tot le secretaris Ds. Van Proosdy te Baarn en tot 2en secretaris Ds. Westerhuis te Heerenveen. De gekozenen namen allen de benoeming aan, en werden door Ds. Van Andel hartelijk geluk gewenscht. Deze gaf daarop het presidium over aan Ds. Gispen, die met een kort, doch aangrijpend woord, het voorzitterschap op zich nam. Spreker hoopte in afhankelijkheid van den Koning der kerk zijn gewichtig ambt te aan vaarden, en geloofde in de op hem uitge brachte keuze den wil des Heeren te moeten erkennen. Ds. Gispen sprak het, als voor het aangezicht des Heeren en voor de geheele vergadering uit, dat de Chr. Geref. en Ned. Geref. in beginsel één zijn, en er dus geen nieuw fondament behoeft gelegd te worden. Spreker verzocht daarop aan de leden der Synode, door op te staan, hunne vernieuwde instemming te betuigen met de Belijdenis schriften der aloude Geref. kerk als op den Woorde Gods gegrond en sprak over de ver gadering een treffende zegenbede uit. Hierna werden eenige noodzakelijke rege lingen gemaakt, als o. a. de benoeming eener commissie, niet van onderhandeling, niet van advies, maar van correspondentie ten einde gemakkelijker met de Synode der Ned. Ger. Kerken te kunnen handelen. Tot leden dier commissie werden aange wezen dezelfde broeders die door de Synode te Leeuwarden naar die te 's Gravenhage waren gedeputeerd. Per telegram werd de volgende groete ge bracht aan de Synode der Ned. Geref Ker ken »Aan de Synode der Ned. Geref. Ker ken, vergaderd te Amsterdam, wordt de har telijke zustergroete gebracht door de Synode der Chr. Geref. Kerk, ter zelfde stede bijeen. Leide de Heere u en ons tot elkander, Zijnen Naam tot eer. De vergaderingen zullen gehouden worden van des voorm. 9 tot des nam. 4i ure. Daarna werd deze eerste samenkomst der Synode, die door een aantal belangstellenden, waaronder wij vele predikanten opmerkten, met psalmgezang en dankgebed gesloten. Vermelden wij nog dat de Synode, behalve door 20 predikanten en 20 ouderlingen, als afgevaardigden der verschillende provinciën, waarvan slechts twee bij de opening afwezig waren, ook wordt bijgewoond door de hoog leeraren van de Theol. school en den Zen- dingsdirector Ds. J. 11. Donner als advisee- rende leden, en de Commissie voor de Zending

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 3