Uit Kerk en School. met ernstige verzekeringen. Men onderwerpt zich aan moderne Kerkbe stuurders, omdat zij machtig zijnen verzet zich tegen moderne gemeenteleden, omdat men hen aandurft. Men ontvangt eerbiedig en on derdanig in de Kerkeraadsvergaderingen mo derne Kerkvisitatoren, die men niet durft werenmaar houdt op allerlei wijzen de moderne gemeenteleden uit de kerkeraden uit. Men werkt als cousulent de beroeping van een modern predikant tegen maar zit ver volgens met hem (cf. Ring van Tiel bijv.) in een Rings vergadering die zich formeel ten doel stelt sterking van den broederband. Te gelijk echter richt men tegenover dezen broe der" een Evangelisatie op, waarin men hem als zielenverderver ontmaskert. Maar met dezen zielenverderver bidt men samen op de z. g. Cla^sicale vergadering", en kiest met hem samen de Kerkbestuurders. Men legt als Kerkeraadslid de geloften van het Bevesti gingsformulier af, en wijst (getrouw) de on- geloovige ambtsdragers in andere Kerken aan als wolven in de schaapskooi van Christus. Men drijft er hen echter niet uitwant een (geestelijk van Kaïn afstammend) Reglements artikel verbiedt den eenen Kerkeraad zich over den anderen te bekommeren. En wan neer nu een gemeentelid attestatie aanvraagt naar zulk een plaats, zou men, gelijk schrij ver dezes na 'veel strijd ten aanzien van Tiel gedaan heeft, moeten weigeren. Maar dan zou er breuke komen. Men geeft dus al zuchtende. En zoo verzoeken dus deze »ge- trouwe" herders aan hun lieve broederen de naburige wolven of zij een schaap van der herderen kudde onder hun opzicht willen nemen. Is dit alles nobel Is het ridderlijk Is het waar Zoo veroordeelt het »getrouwe" Classikaal Bestuur van Sneek Dr. Lieftinck als te ge- waarlijk voor Sliedrecht. In Rauwerd echter laat ditzelfde Bestuur hem onaangetast zit ten. Zou het ongeloof voor die zielen niet zondig en gevaarlijk wezen. Zoo bemoeilijkte men sints jaren {nu is zelfs zulk een halve trouw nog te veel ge vergd) de ongeloovige leerlingen van moderne predikers. Wie weerde hun ongeloovige leer meesters TrouwensDe Reglementen bepalen wie recht heeft in het Genootschap en wie niet, wie er lid van is en wie er moet worden uitgedreven. In deze Reglementen nu is geen enkel Artikel, dat tegen ongeloovigen eenig recht van spreken geeft. Door onderwerping aan de Besturen erkent men daarbij ten volle het gelijk recht van belijders en bestrijders der waarheid. Immers daar zitten zij naast elkander; en de orthodoxe" en ^getrouwen" roemen de broederlijke samenwerking. Wat geeft dan recht, ten slotte zich aan te stellen, alsof onder de Reglementen en Besturen de ongeloovigen minder bevoegd heid zouden hebben dan de geloovigen Hoe leerrijk is in deze de geschiedenis der onderteekeningslormule voor aankomende pre dikanten (de z. g. Proponents-formule), die eerst alles, later iets, ten slotte niets, deed beloven ten aanzien van zuiverheid in de leer. Toen men nu ten einde raad was, niet durfde breken en toch vgetrouio" wilde zijn, overleiden getrouwe" leden van Provinciale Kerkbesturen, anders zonder eenigen twijfel hoogst eerlijke en oprechte lieden, of men de moderne candidaten (die men nu om hun leer niet kon afwijzen) maar niet afwijzen zou als te onkundig, ook al waren zij eigen lijk knap genoeg. Een stelsel, dat eerlijke lieden tot zulke uitvluchten dwingt, is ge noeg geoordeeld, Getrouw zijn" en tegelijk de reglemen ten en Besturen vasthouden is dus onmoge lijk, onridderlijk, en onrechtvaardig, en voert tot leugen. Is breuke met deze Reglementen j;n Besturen dan niet roeping F. Zending. Pinksterfeest, waarop de Gemeente naast de uitstorting des Heiligen Geestes, ook ge denkt hoe de Kerk losgemaakt uit de banden van het joodsche volk, wereldkerk werd, roept ons om te gedenken het bevel van onzen Koninggaat dan henen, onderwijst al de volkendezelve doopende in den Naam des Vadersen des Zoonsen des Heiligen Gees'es. En om dat bevel te sterker aan te dringen, kwam de Nederd. Geref. Zendingsvereeniging tot onze Kerkeraden met het verzoek om op het Pinksterfeest eene collecte in hot belang van haren arbeid te doen houden. Het is een uitgestrekt arbeidsveld, 't welk deze vereeniging op Midden-Ja va zoekt te bearbeiden. Helaas, dat de krachten der ver eeniging in meer dan een opzicht zoo gering zijn. Maar daarom zoekt zij dan ook den steun der Kerken. Het gebed der Kerken. Maar ook het geld der Kerken. Zonder dien steun kan de Vereeniging haren arbeid niet voort zetten. Wij hebben deze Vereeniging te steunen. Zij toch heeft gedaan wat zij kon in dagen, waarin de Kerken er niet aan dachten om te doen, wat zij doen moesten. En zij wil nog arbeiden, zoolang totdat de Kerken haren arbeid over zullen nemen. Steunen wij haar dan door onze collecten op het Pinksterfeest. Gedenken wij het bevel onzes Konings. Gedenken wij onze schulden in deze zaak. Gedenken wij de vele milli- oenen heidenendie nimmer het Evangelie Gods hoorden, en uit welken toch de Kerk moet verzameld worden. Gedenken wij de vereenigingdie zonder de hulp der Kerken niet voort kan arbeiden. En laten de Kerken eigen welzijn bedenken. Welhaast toch zal de tijd komen, dat de arbeid der Nederd. Geref. Zendingsvereeniging door de Kerken zal moeten ter hand genomen worden. Dan heeft die vereeniging afgedaan. Maar hoe gemakkelijk zullen de Kerken, met allen dank voor haar arbeid, dan van die vereeniging scheiden kunnen, als zij zelve reeds geleerd hebben mildelijk voor de Zending te offeren. Doe de Heere ons gedenken. Bewege Hij de harten tot geven. Neutrale school. Het onderstaande nemen wij over uit »de Christelijke schoolbode". Hier hebben wij de verklaring van een liberaal aangaande neu traal onderwijs. Het is de grondslag van het liberalisme. Leest eens gij vele niet liberalen, ja gij die gereformeerd wilt heeten en toch geen hart hebt voor het christelijk onderwijs. In den gemeenteraad van Antwerpen is door den schepen, wij zouden zeggen wethou der, van onderwijs eene rede gehouden, die wij in ons land ook wel eens mogen nalezen. Daar te lande moeten de bijzondere scholen onder zekere voorwaarden door het gemeente bestuur worden gesteund. Zoo waren er tot nog toe te Antwerpen 12 scholen, die tot een bedrag van 120,000 francs ontvingen. Nu echter moeten op last der Regeering nog twee scholen meer in die ondersteuning deelen tot een bedrag van 20,000 francs. De bedoelde wethouder moet van dat re- geeringsbesluit mededeeling doen aan den raad. Nu vestigen wij de aandacht niet op de rede, die hij bij deze gelegenheid hield, omdat hij daarin de regeering aanvalt. Dat is niets ongewoons bij een liberaal, indien hij eene niet-liberale Regeering boven zich heeft. Yoor het overheidsgezag voelt hij niet veel en daarom doet of laat hij weinig om het hoog te houden. Antwerpen is het mikpunt van hetMinisterie. Tegen ons richt de clericale partij hare ver- woedste slagen", zoo spreekt hij. Maar daarom wijzen wij op die rede niet. Er is iets anders aan het slot. Hij eindigt met eene opwekking aan de t> liberale bevolking", om voor alles en boven alles ons stedelijk onderwijs, den grondslag van het liberalisme, indachtig te blijven." Daar staat het nu eens open en rond. Juist wat wij altijd hebben gezegd wat Groen altijd heeft herhaaldwat door de liberalen altijd werd tegengesprokenwat helaas in onze dagen in ons land en in onze omgeving weer velen, die niet liberaal zijn, weigeren te gelooven. Neutraal onderwijs de grondslag van het liberalisme. Dat het toch door allen, die van iets anders dan van het liberalisme heil verwachten, werd gehoord. En dat zij, die het hoorden, er hunne da den ook naar richtten. De ijver voor onze christelijke scholen mag niet verflauwen, mag nergens verminderen, tenzij men den bloei van het liberalisme wil in de hand werken. (Delvenaar). Een droevig tecken. Aangaande het besluit van den Synodalen Kerkeraad te Middelburg om moderne lidma ten in te schrijven, lazen wij van de hand van ds. van Schelven, in de Amsterdamsche Kerkbode, het volgende Droef is wel het teeken dat uit Middelburg komt. Daar is de z. g. Genootschapskerkeraad in zijn groote meerderheid orthodox genoemd slechts één prediker is daar, die openlijk de banier van 't modernisme opheften voor 't overige staan daar mannen, die gewisselijk jaar aan jaar optrekken naar de z. g. ortho doxe predikantenvereeniging te Utrechtmis schien nog wel enkelen zelfs, die gaan naar de vergadering der Confession eelen althans is daar ook een predikant, die in de dagen van 1886 warme sympathie aan de kerk van Amsterdam heeft betuigd bij haar vervolging. In 1880, dus 12 jaren geleden, was daar reeds iets dergelijks geschied als wat in 1886 aanleiding gaf tot het bekende conflictdoor gebrek aan bijstand van ouderlingen waren toch de moderne predikanten, de heeren Sib- macher Zijnen en Koch niet in de gelegen heid hun leerlingen aan te nemen. Met behulp van oud-ouderlingen werden deze toen onderzocht en daarop in een gena- buurde plaats, bij een modernen Collega, be vestigd. De Kerkeraad weigerde daarop de inschrij ving; het waren de dagen, waarin Ds Non hebei daar nog de banier omhoog hield. Aan het stel der Synodale reglementen ont brak toen menig hulpmiddel tot vervulliug van de moderne wenschen, dat er later bij is gevoegd men kende nog niet het verplichte afgeven van attestenook niet het stilzwij gend goedkeuren bij gemis van attesten en de dan verplichte inschrijving. Zoo bleven dan gedurende 12 jaren deze namen oningeschreven op bet boek der lid maten van de Middelburgsche gemeente. Daarin stak nog een zijdelings huldigen van het beginsel der trouw aan 's Heeren Woord en ordinantie. Wèl deed het er zooveel niet toe, of een honderdtal namen van ongeloovigen meer of minder waren ingeschreven maar dusver kon toch nog altijd daar gezegd wordenja, dat inschrijven van ongeloovigen doen wij wèl, maar wij buigen daarbij onder de overmacht; ziet maar, zoolang de handen nog vrij waren, hebben wij dat niet gedaan ;*het ontbreken dier namen op dat boek is daarvan bewijs. Maar ook dat is nu uitwant op een der laatste beurtenbrieQes staat eene mededeeling, door den Kerkeraad aan de gemeente gericht, van den volgenden inhoud De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. terug komende op een nu 12 jaren geleden geno men besluit, heeft met algemeene stemmen goedgevonden de met Paschen 1880 door de predikanten Koch en Sibmacher Zijnen aan genomen en bevestigde lidmaten, als zoodanig in te schrijven in 't lidmatenboek der ge meente. Let welmet algemeene stemmen werd dit besluit genomen. Door dit besluit wordt als eene fout bele den, het waken voor de heiligheid van de tafel des Heeren. Door dit besluit bedoelt men goed te maken dat aan ongeloovigen de toegang tot den H.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 3