mm k. wij tot onze groote blijdschap vernemen, datZ.Eerw. vrijmoedigheid gevonden heeft om voor de roeping naar de Kerk van Maasland te bedanken. Geve de Heere ZEerw. licht en wijsheid om inde laatst ontvangen roeping een Hem welbehagelijke keus te doen en stelle Ilij hem verder tot zegen voor deze gemeente. Poortvliet. Van Ds. Spoel te Kampen ontvingen wij het teleurstellend bericht, dat ZEerw. heeft bedankt voor het beroep naar deze Kerk. Werkendam en de Werken. Tot onze teleurstelling t ontvingen wij bericht van Ds. D. Koffijberg, dat ZEerw. heeft gemeend te moeten bedanken voor de roeping naar deze Kerk. Verantwoording: van liefdegaven. Door den Boekh. van de K. Kas ontvangen inde collecte van 29 Mei, voor de plaats N. P. 1" 1U, idem N. N. fl, idem vrouw L. f 1,25, idem N. N. f 1, totaal f 13,25. .J. J. Dockueer. Diaconaal^ Hulpbetoon. In hartclijken dank ontvangen in de collecte Zon dag 22 Mei. 35 cent. Idiotengesticht VS IJEEREN LOOT Met vriendelijken dank mogen wij weer de vol gende liefdegaven vermelden Van T. f 1. voor het op tc richten asyl voor zeer arme aan hun lot over- felaten Idioten." Van brs. Diakenen der Ned. Geref. erk te Vlissingen gevonden in de collecte fl,5U, alsvoren te Koudekerke fl, alsvoren te Middelburg f 1. Bijdragen van de Ned. Geref. Kerk te Oostkapelie f 7,50. Meermalen ontvingen wij in den laatsten tijd gif ten, gevonden in de Kerlc-collecten. Zou hiermede door de gevers ook bedoeld kunnen worden om onze Diaconiën aan te sporen of op te wekken ook voor deze stichting eens cene inzame ling in de gèmeente te houden? Wij gelooven van ja. Het deed ons goed weer zooveel te mogen ontvan- fen, vooral na een bezoek aan deze stichting te heb- en gebracht. Men moet er persoonlijk kennis mede gemaakt hebben om dit werk der barmhartigheid te kunnen waardeeren. Dan verblijdt men zich in de weldaad Gods aan Zijne Kerken in deze stichting geschonken. Met zelfopofferende liefde, wij zouden haast zeggen afgezonderd van de wereld, worden daar de ellendi ge n liefderijk verpleegd en met Jobs geduld ge tracht hen nog iets te leeren. Niet alleen de Directeur en de Directrice, de Heer en Mevrouw Kortlang, maar ook de hooid-en andere verplegers en verpleegsters betoonen een liefde en geduld, die bewondering afdwingen. Alles ziet er netjes en zindelijk uit, terwijl er de meest mogelijke orde heerscht. Hoewel zij zich gebrekkig kunnen openbaren, toch kan men het de verpleegden aanzien, dat zij dank baar zijn en zich aldaar goed bevinden. Jammer manr, dat niet meer uitbreiding kan wor den gegeven wegens gebrek aan de noodige geldmid delen. Want velen zoeken plaatsing, doch moeten worden afgewezen. Laat de gemeente toch ook deze hulpbehoevenden, die niet bidden kunnen, in den gebede gedenken en geve de Heere ook aan deze ongelukkigen een Pink sterzegen. K. le Coiktke, Correspondent. Hand. 2 33. Hij dan, door de rechterhand Gods verhoogd zijnde en de beloften des Heiligen Geestes ontvangen hebbende van den Vader, heeft dat uitgestort, dat gij nu ziet en hoort. Met de heerlijke toezegging van de zending des Heiligen Geestes is de Heere Jezus van zijne jongeren henen gevaren naar den hemel. En zietik zende de belofte mijns Vaders op u. Wachtende op de vervulling van dit woord big ven zij te Jeruzalem. Maar blijf gij in de stad Jeruzalemtotdat gij zult aangedaan zijn met kracht uit de hoogte. Het Pinksterfeest is daar. Teekenen van Gods almacht worden gehoord en gezien. En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest. Het is alles ééne aaneenschakeling van heilsdaden van den Heere Christus lot ver lossing van zijn volk. Menschwording, ljjden en sterven, opstanding, verhooging door de rechterhand Gods, uitstorting des Heiligen Geestes. En de Engelen, die nederdalen op den top des Olijfbergs, als Jezus is henenge varen naar den hemel, wijzen op de volein ding, als zij bij zijne hemelvaart gewagen van zijne wederkomst, gelijk als zijne jongeren Hem naar den hemel hebben zien henenvaren. De uitstorting des Heiligen Geestes is een nieuw en krachtig bewijs voor de zekerheid van 's Heeren verlossingswerk en de zaligheid van wie Hem toebehooren. Ja, Hij is ten hemel gevaren en is waarlijk gezeten aan de rechterhand des Vaders. Het eerste, groote en heerlijke teeken hiervan is de uitstorting des Heiligen Geestes. En wederom bevestigt de heerlijke gebeurtenis van Pinksteren de zekerheid van 's Heeren wederkomst ten ge richte. De Vader geeft aan den Zoon de belofte des Heiligen Geestes, dat is de vervulling daarvan. Nadat Hij is overgegeven ora onze zonden en is opgewekt tot onze rechtvaardig- making, nadat Hij is ingegaan in het hemelsch heiligdom, om nu met zijn volmaakt offer te verschijnen voor het aangezicht Gods voor ons, nu heeft de Zoon de vervulling ook van deze beloftedie God uit louter genade aan Zijn volk heeft gedaan, verkregen, dat de Heilige Geest met den rijkdom zijner genade werkingen zou inwonen in Gods Kerk, in Zijne uitverkorenen, in dat lichaam van Chris tus, hetwelk is Zijne gemeente. De Geest, die in H?in, als in het hoofd is, woont ook in ons als in het lichaam. De Kerk, het le vend Godsgebouw, waarin de Heere woont door den Heiligen GeestGods kinderen door den Geest levende steenen in dezen heerlijken tempelja hunne lichamen nu en (eenmaal verheerlijkt) voor eeuwig tempelen des H. Geestes. De Heere Jezus heeft hierop de discipelen gewezen, tot hen sprekende van den Trooster, dien Ilij zenden zoude van den Vader, om hen in alle waarheid te leiden. En nu moest Hij heengaan, anders konde de Trooster niet komen. De zending, de uitstorting des Heiligen Geestes is de belofte Gods bij uitnemendheidde samenvatting en de kroon van alle andere. Hiertoe heeft de Heere van eeuwigheid Zijn volk uitverkoren, opdat zij zouden onberispelijk zijn voor Hem in de liefde. Dit heeft de Zoon verworven, het zal worden gekend door de inwoning des Geestes. Ik zal u tot een Vader zijn en gij zult mij tot zonen en dochters zijn. Het is de Geest, die leert zeggenChristus den Heere te Zijn die leert zeggen: Abba! Vader! Al de vol heid der beloften Gods zal nu in vollen rijk dom opeubaar worden. Het zal zijn in de laatste dagen (?egt God), Ik zal uitstorten van rnjnen Geest op alle vleesch en uwe zonen en dochter en, zullen proplieteerenEn het zal zijndat een iegelijk, die den naam des Heeren zal aanroepen, zalig zal worden. Won derbare en heerlijke werkingen des Heiligen Geestes. Uitgaande en verkregen van den Va der wordt Hij door den Zoon gezonden, uitgestort, in rijke mate tot levendmaking en bezieling gegeven, ter toepassing en vrucht- baarmaking in Gods kinderen van al de ver worven schatten van Christus, tot verheerlij king van Hem, uit Wien en door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Op dit alles wijst de apostel Petrus, waar hij, staande met de elven, op den Pinksterdag de twijfelmoedigen uitlegt, wat de goddelijke teekenen van den stormwind en van de ver deelde tongen als van vuur en van het spre ken in vreemde talen van de groote werken Gods hebben te beteekenen. Hij dandoor de rechterhand Gods verhoogd zijnde, en de beloften des Heiligen Geestes ontvangen heb bende van den Vaderheeft dit uitgestortdat gij nu ziet en hoort. Zoo is dan op den Pinksterdag de Heilige Geest aan Gods Kerk gegeven en zoo is zij dan nu de levende tempel Gods in dm Geest. Wij moeten dit wel verstaan God Drieëenig is van eeuwigheid tot in eeuwigheid dezelfde, God, de Vader, God, de Zoon, God, de Heilige Geest, een eenig en drieëenig God. Eeuwig en onveranderlijk in het raadsbesluit der Ver lossing. God was in Christus de wereld met zich zeiven verzoenende. En nooit of nimmer is een gevallen zondaar door God in genade aangezien dan in Christus, en nimmer is er eenige genadewerking gekend en iets van Godes genade verstaan dan door den Heiligen Geest. Maar het heeft den Heere behaagd, om den rijkdom van Zijn wezen en de volheid van zijn genadeplan der verlossing in den loop der eeuwen te ontwikkelen en te openbaren. En zoo getuigt dan ook de apostel Paulus, dat de verborgenheid, in de vorige eeuwen verborgen, nu openbaar is. In heerlijke klaar heid en in de volheid Zijner erbarming over Zijn in zich zei ven verloren volk, openbaart zich de Drieënige VerbondsGod op den Pinksterdag. Uitnemend voorrecht voor Gods volk, dat alzoo in de volheid Zijner Openba ring mag leven Deze roeping van hen, om te staan naar het vervuld te worden met den Heiligen Geest. Maar ook schrikkelijk de schuld van de ver werpers van Hem, die van de He melen spreekt. De Heere is gekomen tot de volle en rijke openbaring van het Verbond der genade, maar ook zijn de aankondigingen zijner oordeelen daar. Ik zal teekenen geven in den hemel boven en op de aarde beneden. Wee de verwerpersWee der wereldMaar behoudenis zal vinden, een iegelijk, die ver slagen is van harte en met de twijfelmoedigen mag uitroepen Wat zullen wij doen mannen broeders Lezers Mocht ons een ware Pinksterzegen geworden. De twijfelmoedigen, vragende naar de beteekenis van het Pinksterwonder, mogen zij door Gods genade ons voorbeeld zijn. Zij vragen naar de beteekenis der dingen die God doet. Gij onbekeerde zult moeten erkennen, dat gij nooit recht hebt willen hooren, naar 't geen u God deed verkondi gen. Het rechte gehoor en het rechte oog, zij zijn van GodMocht gij er biddende om zijn. En wat is de weg, dien Petrus aanwijst Bekeering en geloof in den Heere Jezus Christus tot vergeving der zonden, bezegeld in den Doop. 0, worde er ware Belijdenis van zonden, wegens verwerping van God Drieëenig, we gens verwerping van Christus, wegens het wederstaan des Heiligen Geestes gekend. Dan zal er ook ware blijdschap en feestvreugde volgen. Gij zult de gave des Heiligen Geestes ontvangen. En dat 't volk Gods leere verstaan, dat de Heere de volheid Zijner openbaring heeft bekend gemaakt. 0 dat zij de waarheid Gods niet wederstaan, maar haar in alle volheid leeren belgden. De H. Geest woont in in Gods Kerk. Ach hoeveel dat uiterlijk hier mede strijdt Belijdt het met smart. Bedroeft den Heiligen Geest nietBluscht den Geest niet uitEn worde het aan u gezien ter eere Gods, ter rijke vertroosting uwer zielen, dat de H. Geest in Gods volk, in Gods Kerk als in Zijnen tempel woont en eeuwig wonen zal. H. Gebleken is ons èn uit de ervaring èn uit de Reglementen van het Genootschap, dat men oiiniosrelijk ffctroutv kan zijn onder ge noemde Reglementen. Listig berekende ge dienstigheden der praktijk" mogen soms ge bruikt worden om, waar het gevaarlijk zou zijn voor bet Genootschap, deze ellende niet te doen in het oog vallen. Persoonlijke in vloeden mogen soms het kwaad een weinig tegenhouden. Onverschilligheid of onwetend heid van hen, die (naar Gods Woord terecht, maar naar de Reglementen ten onrechte) worden tegengewerkt, mogen hun soms hun reglementair recht doen ontgaan. Maar onloo chenbaar is, dat elke man of vrouw, die ont wikkeld genoeg is of slimme raadgevers heeft, de trouwste en uitnemendste predikers en kerkeraden kan dwingen toU ontrouw of tot afgezet worden, zoolang men niet de Syno dale" Reglementen en Besturen heeft uitge worpen. Alleen zoodanige onverschilligheid en onwetendheid maakten het mogelijk dat zij, aan wie in 1886 door schrijver dezes at testatie of inschrijving geweigerd of beperkt is (dewijl Gods Woord dit onloochenbaar ge bood), niet over hem hebben getriumfeerd. Immers, om niets meer werden Ds. Barger te Driebergen, Ds. van Son te Amsterdam, Ds. van Kasteel te Kollum en de Kerkeraden, waarin zij zitting hadden geschorst en afge- gezet. Ja zelfs is het onrecht getrouw" te zijn onder deze Reglementen en Besturen. Een ergerlijk meten met twee maten. Een spelen

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 2