ingeleverd terwijl inmiddels bij den Voor zitter de opgaven van alle voorschotten en kosten der Classe waren ingekomen, om in de pauze door den te benoemen Assessor (die, naar Art. 7 der Huishoudelijke Kegeling, steeds als Quaestor optreedt) verrekend te worden naar de door de vorige Classen bepaalde pro- centsgewijze aandeelen der Kerken in de ge meenschappelijke uitgaven. Tevens wordt de presentielijst geteekend. De Commissie voor de credentiebrieven brengt rapport uithieruit en na verge lijking met de presentielijst blijkt, dat de 10 ontkomen Kerken dezer gewesten zijn verte genwoordigd door 17 afgevaardigden, waar onder 16 met stemrecht. Uit de nog niet ontkomen Kerk van Drimmelen is hoewel als gewoonlijk uitnoodiging is gezonden ditmaal niemand aanwezig. Met het oog op de velen weerhoudende ziektewaardoor Noord-Brabant zoo zwaar bezocht is, mag het aantal ter vergadering opgekomenen zeer bevredigend geacht worden. Tot hulp der Classis zijn voorts nog tegenwoordig op hare uitnoodiging Ds. A. van Veelo van Rotterdam, Ds. K. Fernhout van Dordrecht, en Ds. W. Schouten Azn. van Charlois. Aan Ds. Fernhout wordt door den Voor zitter verzocht, den dank der Brabantscke Kerken over te brengen aan de Kerk van Dordrecht voor het bereidwillig beschikbaar stellen van dit vergaderlokaal. Vervolgens worden den Praeses toegevoegd als Assessor Ouderling G. Visser van Hel mond, en als Scriba Ouderling A. C. van Drim melen van Klundert. Een aanvrage, om als toehoorder te wor den toegelaten op deze Classis, wordt na eenige discussie eenparig afgewezen. Zoomin als voorheen by de gewone werkzaamheden dezer Classis eenig niet-afgevaardigde is toe gelaten tenzij hij tevens Deputaat der Classe ware of genoodigd helper in haren arbeid, evenmin zal vooral met het oog op den zeer kieschen aard van eenige werkzaamhe den ditmaal toelating worden verleend. De notulen over de Classis van 17 Novem ber 1891 worden r.u voorgelezen en gearres teerd. Tevens wordt voorgelezen het antwoord eener Kerk aan welke opheldering gevraagd is van een ongemotiveerd bericht van afwe zigheid harer afgevaardigden. De Classis neemt met dit antwoord genoegen. Nu wordt het rapport der Deputaten ad Examina gelezen. Hunne handelingen worden goedgekeurd, en de nadere inrichting van het te houden Praeparatoir Examen geregeld. De heer A. L. Ruijs, Candidaat in de H. God geleerdheid aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, komt nu binnen en wordt ingevolge de juist gemaakte regeling allereerst over Uitlegkunde van het Oude Testament met voorlezing en vertaling van een deel van Ge nesis 3 uit het Hebreeuwsch ondervraagd door Ds. Feringa vervolgens over Uitleg kunde des Nieuwen Testaments met voorle zing en vertaling van een deel van Ephese 2 uit het Grieksch door Ds. Fernhout; daarna over de Dogmatiek door Ds. Schouten. Bij elk dezer vakken wordt door de andere Be dienaren des Woords nagevraagd bij Dog matiek ook door Ouderling Visser. Hierna sluit Ds. van Veelo de morgenzit ting met gebed op verzoek des Voorzitters. In de Pauze geschiedt nu de verrekening der Classicale kosten naar de (door het bijkomen der Kerk van Helenaveen) gewijzigde, na de lezing der notulen vastgestelde en achter in het notulenboek aangeteekende volgende per centage van alle gemeenschappelijke uitga ven betaalt nu en voortaan Klundert 25 pCt, Willemstad 18 pCt, Werkendam 18 pCt, Ber gen op Zoom 9 pCt, Fijnaart 9 pCt, Vrij hoeve Capelle 6 pCt, Sprang 6 pCt, Helmond 3 pCt, Moerdijk 3 pCt, en Helenaveen 3 pCt. De middagzitting wordt op uitnoodiging van den Praeses met gebed geopend door Ds. Fernhout. De Examinandus draagt nu een deel der doorhem tijdig ingezonden leerrede voor over den tekst hem door Dep.Class. opgegeven 1 Corinthe 1 30. Na eenige hieruit voort vloeiende ondervraging eindigt het onderzoek, waarvan de uitslag is, dat hij ingevolge het eenparig zeer gunstig praeadvies der advi- seerende leden met algemeene stemmen wordt toegelaten tot de prediking des Woords, en beroepbaar verklaard in de Nederduitsche Ge reformeerde Kerken. Bewijs hiervan wordt hem verleend nadat nog door hem instem ming is betuigd met de Belijdenisschriften der Ned. Geref. Kerken. Aan de orde komt nu de behandeling der overige rapporten van Deputaten der vorige Classis. Door den Classicalen Correspondent wordt herinnerd aan de Collecte voor Hulpbehoe vende Kerken, die nog niet door alle Kerken is opgezonden aan Mr. A. W. van Beeck Calkoen te Utrecht. Vervolgens gerappor teerd, dat hij tengevolge van het aannemen der beroeping naar Willemstad door Ds.Schou- ten heeft gemeend niet te moeten uitvoeren de besluiten der November-CIasse in zake het officieel uitnoodigen vanBedienaren des Woords uit de Classis Dordt en Rotterdam-Brielle, om als Deputaten hunner Classes Brabant's vergaderingen bij te wonen en ter naleving van Art. 41 K. O. mede naar toerbeurt het praesidium waar te nemen. Voorts meldt hij, dat de nieuwe agenda zijn gedrukt. En ein delijk stelt hij voor, dat, met het oog op den Classicalen Zendingsdag in April of Mei, als vergaderplaats en als roepende Kerk de Kerk van Klundert worde aangewezen. Zijne han delingen worden goedgekeurd en zijne voor stellen aangenomen. De Deputaten inzake Kerkbode deelen me de, dat en hoe eene samenwerking met de Zeeuwsche Kerkbode is tot stand geko men. Predikbeurten, Officieele aankondigingen, en Classis verslagen zullen in deze eenigszins vergroote Kerkbode kosteloos worden opge nomen. Met de Zeeuwsche redacteuren Ds. Hulsebos en Ds. Wolf zal als Redacteur voor Noord-Brabant en Limburg samenwerken Ds. Feringa. Berichten uit Brabant moeten uiter lijk des Dinsdagavonds worden afgezonden. Voor het eerste nummer geschiedt opgave der predikbeurt^en tevens opgave van agenten en adressen staande de verga dering. Ook abonneert zich elke Kerkeraad. Tot het plaatsen van advertentiën wordt opgewekt. Met het oog op de 99 nog »Synodale" Kerkeradendie indertijd per circulaire tot bijwoning der classis verga deringen zijn uitgenoodigd, en voor wier geval is voorzien in Artt. 1, 2 en 3 der Huishoudelijke Regeling, wordt ingevolge toen gegeven belofte besloten in »de Heraut" mede te deelen, dat voortaan de oproeping ter classe niet meer in genoemd blad zal ge schieden, maar in de Kerkbode. De vraag, of men ook verslagen van kerkeraadszittingen zal inzenden, blijve aan eiken Kerkeraad ter afzonderlijke regeling, desverlangd met den Uitgever. De naam van dit orgaan der Ned. Geref. Kerken in de zuidelijke Provinciën zal voortaan wezen Zuider-Kerkbode. Aan enkele verstrooide geloovigen, zullen voor rekening der classis exemplaren gezonden worden. De regeling der vacaturebuurten loopt ovefr de maanden Februari, Maart, April en Mei. Ondanks den ijver van Ds. van Veelo kan de hulp der classis Rotterdam nog slechts bij gissing bepaald worden. IJsselrnonde heeft (formeel juist, maar niet zeer broeder lijk) de beide nog overige hulpbeurten van Ds. Smidt ingetrokken, zoodra Ds. Schouten aannam en deze komt toch vooreerst nog niet. Ds. van Veelo belooft in zake classis Rotterdam zijn hulp. Voorts kan nu alleen bepaald, dat Ds. Feringa in genoemde maan den te Moerdijk, te Willemstad, te Helmond, te Werkendam en te Fijnaart moet optreden. Na Mei zal Ds. Schouten mede deputaat voor vacatureregeling binnen de classe zijn en uit sluitend deputaat voor hulp uit andere classes. Vervolgens wordt gerapporteerd wat is verricht in zake Drimmelen, Helenaveen en Venloen de hulp bepaald zoo mogelijk aan Helenaveen te verleenen door Br. Timmers. Ook wordt gerapporteerd in zake de aanvul ling en zelfstandigverklaring van den Ker keraad van. Helmond en de daaraan verbonden reizen en vergaderingen. Brs. A. C. van Drimmelen en J. C. Punt rapporteeren in zake vacaturegelden-regeling. Hun met zorg bewerkt rapport heeft niet ge noeg gerekend met de combinaties van 5 classes (2 Provinciën) in deze gewesten en wordt dus met dankzegging naar deze depu taten teruggezonden om nader aanwijzing. Op verzoek van Ds. Feringa, wien de behan deling dezer zaak pijnlijk is, zoolang alleen hij Bedienaar des Woords is in deze kerken en zij dus den schijn van persoonlijke be voordeeling op hem kon doen vallen, wordt besloten deze zaak eerst dan af te doen, wanneer óók Ds. Schouten aan de behande ling kan deelnemen. Op dezelfde gronden wordt ook de behandeling verdaagd van het rapport der zelfde deputaten in zake regeling der naleving van Art. 13 der Kerkenordening (zorg voor emeriti en voor predikantsweduwen en weezen)in deze wordt tot zoo lang de bestaande voorloopige regeling bestendigd. De deputaten benoemd om te onderzoeken naar het radicaal van zekeren oefenaar buiten de classe wonende, worden op hun advies om de door hem aangegeven redenen, gedé- chargeerd. In zake correspondentie met de classes der Christ. Geref. Kerken in deze provinciën, wordt overeenkomstig praeadvies der wegens de influenza verhinderde deputaten een schrijven aan genoemde classes vastge steld en geteekend, waarvan door den scriba afschriften moeten gezonden worden. De be handeling van een rapport over de zaken van eene der noodlijdende Kerken wordt na korte bespreking verdaagd. Zeer lange tijd wordt gewijd aan de behandeling van de mededee- lingen door een der Kerken aangaande het mogelijk zich bij de Ned. Geref. Kerken voegen eener vrije Geref. Gemeente. Tot deputaten ten fine van advies in deze teedere zaak aan de eerstvolgende classis, worden eindelijk benoemd als primi Ds. Feringa van Klundert en de ouderlingen J. Esmeyer van Helmond en A. C. van Drimmelen van Klun dert, en als secundi Ds. Schouten, beroepen predikant van Willemstad en de ouderlingen G. Visser van Helmond en K. Dane Czn. van Willemstad. Ingekomen is een praeadvies van deputaten voor hulpbehoevende Kerken met een concept schrijven aan deputaten hiervoor der Synode. Dit concept wordt vastgesteld en als gemo tiveerde aanvrage om ondersteuning (waarbij men zich tot het alleronmisbaarste beperkt) geteekend en verzonden, ook de andere voor stellen uit genoemd praeadvies worden aan genomen. Vervolgens eene missive der classis Leiden, houdende mededeeling van het scheurmakend optreden van den oefenaar van Drunen te Ter Aar. De classis spreekt uit, dat natuur lijk zulk een scheurmaker in de Ned. Geref. Kerken dezer gewesten niet kan optreden. Ten derde een missive van den heer C. A. van Drimmelen te Klundert, dep. Syn. voor de proceskosten. Na het vernemen van dit krachtig en ernstig schrijven besluiten de Kerken voortaan met meer trouw de aflossing dezer zedelijke schuld jegens God en men- schen te behartigen. Ten vierde een aanvrage van iemand, die voorheen in deze classis is afgewezen, in een andere classis woont, in een derde classis op leiding ontvangt, volgens de Acta der voor loopige Synode van Leeuwarden in onze Ker ken niet mag prediken en niet beroepbaar is, om in de Kerken dezer classis te mogen optreden in de Bediening des Woords,belovende zich te zullen onthouden van Bediening der Sacramenten. Hierop wordt afwijzend be schikt terwijl tevens de classis hare ver wondering uitspreekt, dat genoemde Broeder zich tot haar yendt en hem raadt, dergelijke aanvragen indien hij meent, ze te moeten doen voortaan liever te richten tot eene classis, waarmede hij ten minste in eenige betrekking staat.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1892 | | pagina 2