i oogste ver gadering der natie een ondoorwaadbaren stortvloed van vreemde woorden te doorwerken gegeven. Leeringen wekken, maar vooi beelden trekken zullen de Hoog Mogenden denken. Middelburgiana. Onze stad is, dank zij de examina voor Middelbaar onderwijs, weer een paar gediplomeerden meer rijk. Wie, die zich, met betrekking tot de geslaagden, daarover niet verheugt. Het is de kroon op een zwaren arbeid. Maar onder die geslaagden is ook eene dame, die gedurende eenige jaren aan de H. B. S. voor meisjes verbonden was en les gaf in het vak, waarvoor zij nu eerst bevoegdheid verkreeg. Is de wet op het Middelbaar onderwijs niet veel milder dan op het Lager onderwijs? In de Lagere School mag een kweekeling, iemand zonder bevoegdheid, geen onderwijskracht zijn, op de Middelbare School worden onbevoegden toegelaten. Of wordt er voor de prille jeugd met meer zorg ge waakt tegen mogelijk bederf, dan voor aanstaande ongeschikte huismoeders? Of spelen hier de gedienstigheden der praktijk een rol Of zijn er zekere machten bewogen, in het belang eener onbillijkheid? Vve vermeenen, dat de nu geslaagde dame, niet de eenige was, die zonder acte van bekwaam heid, aan die school verbonden werd. D. De heer Jhr. mr. Elout van Soeterwoude, be noemd tot lid der Eerste Kamer voor Utrecht, heeft, ondanks zijn hooge jaren, die benoeming aangenomen. Voor het zegelen van quitantien en van han delspapier wordt met 1 Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van '29 millimeter bij eene breedte van 22 millimeter. De kleur is paarsch voor het zegel van vijf cent, en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hooftl 's rijks wapen, vast gehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk Je Maintiendrai, alles op een gebloemden achtergrond. Een ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, die aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daar- tusschen komen, op acht regels, veertien malen voor de woordenNederlandsch plakzegel. De plakzegels volgens het bestaand model kunnen voor zoover de voorhanden voorraad strekt, worden uitgegeven en gebruikt. Gedurende de maand November heeft de schatkist f9,970,612 ontvangen d. i. ruim 8 ton meer dan in November 1884. Het geheele, sedert 1 Jan. ontvangen bedrag, f 97,126,646, is bijna 2,9 millioen grooter dan verleden jaar. Niemand wist beter of Vlissingen zou aan- leghaven worden voor den Duitschen postdienst, het volgende jaar op Oost-Afrika en Australië te openen. Dat stond, zoo men meende, reeds sinds het voor jaar vast. Vorst Bismarck en het hoofd van het Duitsche postwezen hadden zich voor Vlissingen ver klaard. Maar ziet, tot aller teleurstelling komt plotseling het bericht dat in den D iitschen Rijksdag verklaard is, dat gedurende één jaar de proef met Antwerpen als aanleghaven zal worden genomen. Onze schoone Zeeuwsche haven, ten allen tijde toegankelijk, 12 a 18 uren uitwinnende voor den te ondernemen posfdienst is dus niet gekozen. Al lerlei invloeden schijnen samengewerkt te hebben om de zooveel ongunstiger gelegen haven te doen kiezen. De concurrentie is in de wereld der kleinen ge weldig. Zou het in die der grooten minder zijn? KERKNIEUWS. Ned. Herv. Gemeente Irvan jl. Maandag kwam het vol gende voor den kerkelijken strijd te Amsterdam en voor dien van de geheele Ned. Herv. Kerk belang rijk bericht voor: Naar wij vernemen heeft Vrijdag te Amsterdam eene bijeenkomst plaats gehad, met het doei, om kerken in den lande, die tengevolge van het afzetten van predikanten, voor korteren of langeren tijd, gelde lijke schade mochten lijden, met gemeenschappelijke hulp van de broeders uit heel het land bij te springen. Naar we vernamen, beoogt men de zaak zoo spoedig mogelijk van particulier kerkelijk te maken. De be ginselen voor deze regeling zijn voorloopig vastgesteld eene commissie is benoemd om een conceptreglement op te stellen; en de bh. W. Hovy, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman en H. Waller zijn gecommitteerd om de broederen te Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht uit te noodigen, zich met de aanvankelijk saamgekomenen aan liet hoofd van deze- beweging te stellen. Buitenland. Is het in Nederland bijna zeker dat geen belang rijke verandering in de wetgeving door den stand der partijen mogelijk is, in Engeland schijnt het weinig beter. Men spreekt van eene meerderheid van 3 stemmen voor de liberale partij. Maar wat beteekent deze onder nagenoeg 700 leden. Feitelijk zijn de Whigs en de Thories, de twee regeerende partijen, thans overgeleverd aan de jeugdige, weinig talrijke partij der Parnellieten of Parnellisten. Par- nell, de bekende afgevaardigde van Dublin, is de erkende leider van een kleine groep in het Lager huis, die voor alle dingen zelfregeering van Ierland wenscht. Uit dit oogpunt worden door de Parnellisten alle wetsontwerpen bezien, hun steun aan een der beide partijen te verleenen wordt bepaald door de conces- sien door de betrokken pariij in 't belang van Ier land te doen. Geen wonder derhalve dat reeds gesproken werd van eene overeenkomst tusschen Gladstone, den minister der toekomst en Parnell getroffen. Een gerucht dat zich evenwel niet be vestigde. Salisbury is nog eerste minister. Of hij het vooreerst blijven zal? Zeker is zijn taak een moeilijke, zooals het ook die voor zijn opvolger zijn zal. Gemengd Nieuws. Uit een Hygitmièsch oogpunt wel te verdedigen? In Middelburg is nog een overblijfsel van eene vroegere poort. Dat overblijfsel heet Gistpoort. In die Gistpoort staateen urinoir. Uit dien urinoir en van deszelfs omtrek stijgt dagelijks een pestlucht op. Die pestlucht blijft onder de poort hangen. Zij wordt ingeademd en opgesnuifd door ieder, die van dien doorgang gebruik maakt. In den zomer vooral geurt het daar bijzonder. Den geneeskundigen raad bevelen we zeer aan een onderzoek in loco te doen, en onzen gemeente raad op een en ander opmerkzaam te maken. Onwelvoegelijker plaats en ongeschikter tegelijker tijd, kan men niet verzinnen. Wie helpt een handje op hem op te ruimen. D. Donderdag werd den heer L. J. de Kok eene verrassing bereid. Hij dacht er niet aan dat er op dien dag vijf en twintig jaren waren verloopen sints hij voor het eerst zich bereid betoonde toezicht te houden in de inrichting tot spijsuitdeeling aan min vermogenden te Middelburg. Bestuurders dier inrichting hadden er echter wel aan gedacht; zij ontvingen in het «soephuis» den trouwen helper met eene toespraak en vereerden hem een voorwerp in zilver. Woensdag middag is een landbouwer onder Middelburg woonachtig, die zijn familie te St. Lau rens bezocht, vrij ernstig aan de hand gewond, doordien een geweer, dat geladen op een wagen lag onver .vacht afging. Boekaankondiging. De Stiefmoeder of eindelijk toch gevonden. Een Oudejaarsavond in den Dienst des Heeren. Het oude verlaten Huis. De Boeken der Waarzegster of mijn Raad zal bestaan. De uitgave in dezen tijd des jaars, uiterlijk er zijn mooie plaatjes op v terzijde van den omslag tioen verrn uitgevers er mede willen voldoen aan feestgeschenken Oi de boekjes daarvoor geschikt zijn?| Men kan niet altoos en altoos wee] Kerstfeest schrijven, en tegelijk een nieu verhaal leveren. De stof raakt uitgeput overvoerd. Geen der drie overige is een kerstboe] Oudejaarsavond spreekt voor zijne besteil Zijn het boekjes voor zondagschoolleerli] Zoo ja, dan slechts voor de oudste leer! school, en voor die uit den gegoeden stam De schrijver geeft zeer goede lessen ei ningen, weet verhalenderwijze zeer wel doeling te doen verstaan, maar verreweg d< leerlingen onzer zondagscholen zullen nooit den leeren kennen, als die, waarin de hoofd] zijner bovengenoemde werkjes verkeeren. Hoe eene oude als gouvernante versletei nog nuttig kan zijn, hoe een verwend meisje door diepe vernedering wijs kan hoe van den echten zoon en de onechte doel] een naar Amerika weggeloopen koopman iel terecht kan komen, hoe het hoofd van een meisje door liefde wordt gebroken, dit ons in de vier boekjes geleerd. Moesten verhalen onder één titel uitgegeven worde] kozen daarvoor: De Macht des Ongeluks Overmacht der Liefde. Een schrijver heeft het in zijne macht zij den of heldinnen plotseling arm te doen hunne nabestaanden, zooals in Een Oudejaarst snel achter elkander te doen sterven, en dooi rassende wendingen uit liet kwade het goet doen voortkomen, maar "t kan toch zijn dat 1 deze zijne macht een zeer ruim en willekeuri bruik maakt, wel wat al te ruim soms. Het is niet mogelijk dat in boekjes van 48 karakterschetsen worden uitgewerkt zooals in christelijke romans, maar de schetsen kunnen te scherplijnig en te weinig samen hangend De Stiefmoeder is liet zachtst geteekend best afgewerkt; de andere verhalen maken den indruk van haastig te zijn oververteld door ier die een veel grooter boek heeft gelezen, en ni kort en zakelijk wil mededeelen wat er «zooa staat, en «hoe 't uitkomt.» Ingezonden. Deze vier werkjes van den heer A. Zwart Mijnheer de Redacteur! Uit de laatste nummers van uw blad is bleken, dat de St. Nicolaasfeestviering in het S tershof te Middelburg bij u niet veel sym] ondervindt. Dit laat zich dan ook gemakkelijk verklarei ook ik schaar mij aan de zijde van den scb van de Zeeuwsche brieven, die m. i. op uitnen wijs heeft aangetoond, dat 't Christenoudere past hunne kinderen aan een dergelijk fee laten deelnemen. Uit de Middelburgsche courant bleek mij ec dat ook leerlingen van de bijzondere scholen t feest zijn tegenwoordig geweest, jade veronderst is misschien niet gejaagd, dat de Vader, die Middelb. courant zijn dank betuigt, maar ook klaart, dat hij aanvankelijk bezwaar had zijne kin* aan dit feest te laten deel nemen, tot hen bel die voor hunne kinderen Christelijk ondt begeeren. Hoe dit ook zij, ik geloof, dat het niet nut is de vraag te bespreken, of een deelneming zulke feesten voor leerlingen van Chr. scho® wenscht is. En dan is mijn antwoord daarq) beslist: neen. Vooreerst toch heeft het St. Nicolaasfeest ons Protestanten volstrekt geen reden van bes waarom het dan ook in Duitschland Anie; vierd wordt. In de tweede plaats is het een aanrneii dat er door de Humanisten dezer eeuw^p de aandacht op wordt gevestigd en hetf plaats dreigt te komen voor ons gezegea Het komt mij voorts zeer bedenkelijk r van Chr. scholen te laten deelnemen waarop ook «Jan Klaassen» verschijnt, el zaal, die door haar uiterlijk herin vertooningen en dergelijke Daardoor wordt de ook deze vertoonina schuldig dit missel wet!

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2