v Bevallen van een MEISJE Hoe kwam dat? Ieder wou het hebben. Hein zeide met zijn klein verstand: Als 't aan mij lag, ik zou het deelen, Dan kwam er vrede in het. land. Da 's mooi gezeid, zei buurman Klaas, Maar wijs ons dan zoo 'n deelersbaas. HET LIBERALE RECHT. In de goede, oude tijden, Waar men zooveel kwaads van zegt, Heerschte er een veilig spreekwoord: Al wat recht is, dat is recht.'' Och, dat allen thans zoo dachten Maar helaas! dat is verkeerd: Sinds de Franschen vorsten slachtten Is men dit gansch afgeleerd; Thans is 't nieuwe woord in zwang: Recht is slechts partijbelang. Salto. KERKNIEUWS. De Kerkeraad van Amsterdam nam voor eenige dagen in de bekende quaes tie met algemeene stemmen, op drie na, het volgende besluit: «De Kerkeraad, «Overwegende, dat alle ding in de Kerke Christi allereerst getoetst dient an Gods Woord Overwegende ten andere, dat het geraden is, eer men zich in strijd late wikkelen, alle gebaande we gen af te loopen «En overwegende ten laatste, dat het pleit voor opperrecht in de Kerke Christi van Gods Woord, niet ten einde ware te brengen met ondergeschikt bestuur-college, maar doeltreffend alleen zou te voeren zijn bij de Synode-zelve of hare vaste Commissie, in welk college de Synodale Orga als zoodanig belichaamd optreedt «Besluit, «lo. binnen drie dagen aan de Algemeene Syno dale Commissie te doen toekomen eer» schrijven van dezen inhoud De raad der Kerke van Amsterdam teekent mits dezen tegen de kopieëlijk hi er bijgaande beslissing van het Provinciaal Kerkbes mr ran Noord-Hol land cassatie aan, op grond, dat genoemde be slissing nietig is als in strijd met Gods Woord. Andere gronden, aan menschelijke inzettingen en reglementen ontleend, waren hierbij te voegen, maar hij laat deze achterwege, als overtoiling na zijn beroep op den Woorde Gods, waaraan de - Opzieners der Gemeente zich bij de aanvaarding van hun ambt onvoorwaardelijk voor God en der Gemeente verbonden hebben. De Kerkeraad voornoemd, Praeses. Scriba. «2o. eene Commissie te benoemen, met last, om den daarvoor bepaalden termij n eene Memo bij het Moderamen in te zenden, waarin de on van de gewraakte beslissing voor het Woord van God worde uiteengezet En 3o. zijn Moderamen te gelasten, deze Memorie zoodra zij ontvangen zal zijn; door te zenden aan adres. Buitenland. Er heerscht een zekere spanning, een onrust onder toongevende Mogendheden, tengevolge van het der geschiedenis op het Balkanschiereiland. heeft den Yorst van Bulgarije een gevoelige doen ondergaan door hem het eere commando van een regiment in 't publiek te ont- nemen. Tegenover deze vernedering staat nu eene 't oog loopende vriendelijkheid van Engeland voor Alexander. Toch durft het' Engelsche Kabi- niet te zeer blijk geven van deze vriendschappe- |jke gezindheid, want de verkiezingen staan voor Ie deur en die kunnen de tegenpartij wel eens aan 't roer brengen. Daarbij komt dat Servie's krijgs nog steeds aan de grenzen staat en onrust wekt in menigen kring. Frankrijk en Engeland beide gaan de verkiezin gen tegemoet en men spreekt van weinig anders van die Campagne. Gladstone, de meer dan jarige staatsman is naar zijn getrouw Edinburgh om zijn geestverwanten te sterker» en zoo zijne tegenstanders te verslaan. Engelands ■\?te minister 's lands wijs 's lands eer laat ■snmin na groote redevoeringen in 't publiek te tot verheerlijking der conservatieve politiek. ^fc^^Zeeuwsche Brieven. Hn-ijven toezond is er ^fc^iükheel wat op het tooneel der wereld voorgevallen. Wij leven snel, en 't is of sedert de uitvinding van de stoom werktuigen, waarop reeds de profeet Jesaïa zinspeelt, alles enn nog veel sneller verloop neemt dan in vo rige eeuwen. Daar ligt eene diepe beteekenis in, en het is goed dat we daarop letten ten einde den geest der zorgeloosheid waarin we zoo licht ver vallen te temperen, ik zou haast zeggen weg te nemen; maar dat durft niemand hopen die in Gods Woord als Woord der profetie gelooft. De mond der waarheid getuigt dat Hij bij zijne wederkomst nagenoeg allen slapende zal vinden, de wijze maag den met de dwaze te gader. Die profetie spelt alzoo weinig bemoedigends, weinig of geen hoop op ver andering ten goede onder de natiën der aarde. Toch is ze ter leering en waarschuwing gegeven, en we doen wèl zoo we er acht op nemen. Wat leert ze? Dat vele optimisten, (dezulken die aldoor het goede hopen, en alles van den gunstigsten kant be kijken) deerlijk bedrogen zullen uitkomen en hunne valschelijk genaamde wijsheid beschaamd zien. Nagenoeg allen zijn 't er tegenwoordig vrij wel over eens dat we treurige, ja bedenkelijke tijden beleven; ik voor mij althans heb in geen half jaar iemand ontmoet die niet klaagde over den slechten tijd over gebrek aan werk, over onderdrukking, over den hoop onbetaalde rekeningen, over wat niet al.» «De maatschappij heeft de kanker» zei er onlangs een die tot driemaal toe heel beleefd, doch zonder goed gevolg, bij een rijk heer om betaling was wezen verzoeken van zijne rekeningen over"1 de drie laatste jaren. Die persoon kan wel gelijk heb ben; en dan ziet het er voorwaar bedroefd uit Voor zulken kanker heeft de onlangs door mij ge noemde heer geen pleisters; zoo een kanker is be paald doodelijk. De staatsambtenaars zijn er het best aan toe; die zijn secuur van hun traktement 't welk gestadig voor verhooging vatbaar, ja er ook aan onderhevig is, en ze eten bij dat alles goedkoop brood. Geen wonder dat de predikanten en schoolht Ten er vooral in dezen schralen tijd den dood aan rebben gezien om staatsambtenaar-af te raken en venals ieder gewoon mensch, van hunne zaak, te .even. Vooral die noodige en noodelooze onderwijskosten zijn bepaald een kanker die het staatslichaam on dermijnt en verteert en een ontijdigen dood moet doen verwachten. Let er maar eens op M. d. R. door de begrootingen der gemeenten in te zien daar is het nu weer net de tijd voor. Ik heb het dezer dagen af en toe ook eens gedaan, en vond het nog veel erger dan ik dacht; alleen de onderwijs kosten verslinden in elke gemeente van één derde ongeveer tot bijna de helft van het ganse he bedrag der uitgaven. Als ieder die het betalen kan zelf de kosten van het onderwijs zijner zonen en doch- teren droeg zou er nagenoeg nergens een hoofde lijke omslag noodig wezen, ja op de meeste plaatsen het dubbel van dien omslag aan de belastingschul digen worden uitgespaard. Dat onrecht heeft de Heere onze God nu al jaren lang aangezien en toegelaten. Bovendien is het een onrecht niet per ongeluk maar tegen beter weten in bedreven; de liberalen weten dit zoo goed als wij, trouwens Kap- peijne heeft ons indertijd uit hun naam van uit de hoogte verzekerd dat ze het weten; wat hebben we nog getuigen van noode? Nu er is een God die op Zijn tijd den verdruk ten recht doet en den verdrukker verbrijzelt. Zendt Hij wellicht dien kanker waarop bovengenoemde persoon doelde als een straffend oordeel? 'tIs maar een vraag; doch door vragen wordt men wijs. Het zou zoo ongewoon niet zijn als de Heere de Rechtvaardige God juist deze zonde met deze straf bezocht. Daar zit zuivere logica in die vraag. Zelfs wij die boos zijn weten onzen kinderen goede gaven te geven en te ontnemen. Als een jongen van ons zijn zakgeld ten onnutte besteedt dan houden we 't in. Wat reden tot verwondering zou er dan in steken, indien de Heere den kanker in 's lands geldmiddelen uitzond bij een beheer der- zelve dat gansch strijdig is met Zijnen heiligen wil? Wie dit nu niet wil zien die late het, maar wiens oogen geopend zijn om het te zien die rek ene er mede. Dat mogen ook onze volksvertegenwoordigers be denken, waar hun binnen kort weer de gewichtige taak wacht om aan de Regeering gelden toe te staan of te weigeren. Dat mogen ze ook overwegen waar het aan Grondwetsherziening zal toekomen. Het beruchte art. 194 is letterlijk een Achan in het leger. Die ban moet wellicht allereerst uit het midden weg eer God ons land weer gunstig zal zijn. Dat geld verspillen en bedeelen aan wie het niet noodig hebben, terwijl duizenden gebrek lijden aan het noochfc zal beslist een einde moeten nemen, wil men gegronde hoop voeden dat de Heere de bronnen van inkomst weer doe vloeien. Door den geldnood gedrongen beginnen zich reeds teekenen te vertoonen dat men, hoe onwillig ook, den hals een weinig gaat buigen. Ik houd mij over tuigd, dat, indien er zulk eene algemeene welvaart heerschte, als er thans armoede bestaat, geen de minste concessie op het gebied van de onderwijswet zou worden gedaan. Uit dat gezichtspunt beschouw ik uitsluitend het toegeven der liberalen, met Heems kerk incluis. Als er maar geld was of te halen ware, zouden onze en de R. C. Kamerleden al heel weinig succes met hunne Nota 's hebben gehad. Van edele beweeggronden kan ik bij hen nerg<ns iets bespeu ren; evenmin van eene erkentenis hunnerzijds dat ze hun onrecht gevoelen. Dit is op het terrein van andere volksrechten precies hetzelfde. Ter kwader ure voor hen komt zich een begin van revolutie of ten minste opstand mede in het geding mengen. Daarover eenige ge dachten ïn een volgend nummer. K. Burgerlijke Stand. Van 1 tot 8 November. Middelburg. Ondertrouwd: J. Heijink, jm. 26 j. met J. J. M. Wisse, jd. 31 j. A. H. G. van der Poel, jm, 36 j. met G. Timmerman, jd. 26 j. P. Huijssoon, jm. 23 j. met P. Walraven, jd. 26 j. J. Davidse, jm. 22 j. met W. van den Broeke, jd. 20 j. Getrouwd: C. J. van Wijck, jm. 24 j. met A. Machielse, jd 25 j, J. Schrier, jm. 45 j. met J. de Bliek, jd. 43 j. Bevallen: P. J. Israel, geb. Gruson, z. E. Jozi- asse, geb. Schout, z. M. M. de Kam, geb. Vos, d. J. M. van Agten, geb. Fens, d. H. M. E. Fastenau, geb. Vis, 2 d. (één levenl.) M. E. Gooijen, geb. Visser; d. H. S. Smits, geb. Gen-etsen, d. (tweel.) M. B. Nuijten, geb. Thijs, z. L. Schoe, geb. Ver- hage, d. L. J. Akkenaar, geb. Van Gelder, d. F. van Belzen, geb. Marteijn, z. (levenl.) OverledenH. den Engelsman, vrouw van C. Willeboordse, 26 j. M. A. Tak, wed. van H. T. de Blauw, 61 j. J. E. Tromp, wed. van P. J. van dei- Maat, 42 j. J. C. Broeke, man van P. J. Nuijs, 47 j. Goes. GehuwdJ. van Hoorn, jm. 24 j. met M. S. van de Pas, jd. 18 j. Bevallen M. Donner, geb. Meijler, d. J. J. de Kok, geb. Reijerse, z. P. Schipper, geb. Hijman, z. A. den Boer, geb. Bak, z. Overleden N. L. Rijkse, d. 4 m. J. Wisse, ongeh. d. 43 j. Van 31 October tot 7 November. Vlissingen. Bevallen M. Monjé, geb. De Koning, z. C. I. Van de Casteele, geb. Everaert, z. J. G. Dattin, geb. Vos, d. P. Limonard, geb. Maandag, z, C. M. Willemse, geb. Baan, d. P. H. J. Lagaaij, geb. Verbrugge; d. (levenl.) OverledenA. Janssen, vrouw van J. Batens, 51 j. J. van den Broeke, z. 7 w. J. Jasperse, man van P. Stroo, 37 j. J. Bielsman, ongeh. z. 16 j. C. F. A. Verplanken, d. 11 w. Graanmarkten, enz. Middelburg, 5 Nov. 1885. Bij matige aanvoeren was de handel weder zeer onbeduidend, en bleven de prijzen van de meeste artikelen flauw prijshoudend. Jarige Tarwe f7,a 7,25. Nieuwe Tarwe f6,75 a f7. Rogge f 5,75 a f 6. Wintergerst f5 a f5.15. Zomergerst bijna niet ter markt en zeer begeerd, daarvoor is f4,60 a f4,75 betaald. Haver f 3,50 a f4. ^Paardeboonen met zeer weinig aanbod, tot f6,50 was puike kwaliteit gemakkelijk te verkoopen. Platteboonen f5,50 a f5,75. Witteboonen meest in afwijkende soorten ter veil, puike werden f 11,25 a f 11,50 gekocht, min dere f 10,a f 11, Bruineboonen naar deugd f lO a f '10,50 betaald. Groene Erwten 25 ets. hooger van f8,25 tot f8,50 waren puike kooksoorten begeerd. Mestingerwten, f7. Koolzaad niet ter markt. Winter- en Zomerzaad zonder handel. Canariezaad f10 a f 10,50. Versche Boter f 1.14 a 1,18 per kilo. Eieren per '100 stuks f6. ADVERTENTIEN. P. DE GROOT—Suurmond. Middelburg, 12 Nov. 1885. Algemeene kenrvisgeyj^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3