De Yroolijke Huisvriend Piano-fabriek en Magazijn van Amerikaansche Orgels, AMERIKAAH8CHE ORGELS Het Restanteu-Boek ONMISBAAR Prijs f 1,25. jmI Uit dezelfde lijsten over 83 en '84 kan den heer de Die aantoonen, dat dit kind, toen nog maar 8 jaar was, reeds de helft der school- jjden verzuimde. Deze vrouw vertelde twee leugens de waarheid iFrzweeg zij *En de heer de Die maakte zich tot haar tolk Mijnh. de Red. het was geen vrees voor concur- ëntie van de zijde der Bijbelschool, welke mij tot schrijven bewoog; want met welk een ijver de de Die zijn invloed ook aanwende om de sch. te ontvolken, hoe spoedig hij ook zij, om de geldelijke bezwaren, die aan het be oeken der Chr. sch. verbonden mochten zijn, uit ,en weg te ruimen, zelfs voor deze vrouw, die hem :wam «spreken naar aanleiding van vooruitgang in iaren ünancieelen toestand»: nog altijd telt de penb. sch. 375 leerlingen, terwijl de sch. met den er waarschijnlijk geen 50 heeft. Maar, be- ilve dat ik tegen verdachtmaking wenschte te aken, wilde ik Uw inzender een dienst bewijzen. Ik tracht nog altijd te gelooven aan zijne goede duw. Daarom houd ik mij overtuigd dat hij na lezen van dit schrijven, in het vervolg minder aarde zal hechten aan praatjes, ener niet zoo licht eer toe komen zal, om zijn naam te plaatsen ader leugenachtige berichten, al is het ook, dat er zijn uit de tweede hand. Den zijdelingschen aanval tegen den Protestan- ga ik stilzwijgend voorbij, een meer recht- werd kort geleden door de kerkel. Gem. rn O., op eene beslissende wijze afgeslagen. Het bezwaar van den heer de Die tegen «co- ^dievoorstelling en en draaimolens» kan ik niet als istig beschouwen, zoo lang hij zelf kinderfeesten pt organiseeren, waarbij de schommel zulk eene (langrijke rol speelt. En hiermede Mijnh. de Red. eindig ik dit schrijven. dank zeggende voor de toegestane ruimte, teeken mij met hoogachting, Oostburg, 16 Dec. '85. Uw dv. dienaar t G. L. P. VAN HAM, F Hoofd der Op. Sch. Zeemvsche Brieven. Geachte Redacteur iMet genoegen bemerkte ik uit uw vorig.nummer fmijne opinie over het welbekende Sint'.-rklaas- alhier ook door anderen wordt gedeald. Ik ptel dan ook dat niemand die christen is, er Pi tegen in zal weten te brengen; daarom smartte mij, uit datzelfde ingezonden stuk bevestigd te In wat ik reeds bij geruciite vernomen had, doch tet gelooven kon: dat ook de kinderen eenerchris- iijke school alhier op dat feest vertegenwoordigd Naar men mij nu verzekert, hebben de ideren van de school «niet den bijbel» voor zoover f in de termen vielen, aan die Sinterklaas en «Jan ^ssen"pret in het Schuttershof deelgenomen, karlijk bedroevend; 'tis onteerend voor «den |i niet minder voor God, wiens Woord de Waarlijk niet om iemand hard te vallen, Kr uit eerbied voor Gods Woord teeken ik tegen I handelwijze openbaar protest aan. Vindt iemand ks niet mooihet zij zoo! 't Is mij niet om perso- 1 maar om liet beginsel der waarheid te doen; plat beginsel leed schade. De wereld vergunt ons fcoods over ons beginsel honderd uit te praten, we ons van daden, die uit dat beginsel vloeien, louden. «Spreekt alzoo en doet alzoo.» Dat leert pij bel. r is meer. lik tegenover onze kinderen is dergelijke begin- ■•zaking onverantwoordelijk. Nehemia was ver vaardigd op zijne tijdgenooten wier kinderen half llisch, half Jodisch spraken. Maar gaat het linde hier ook dien weg met op? Straks nemen |de kinderen deel aan de kerstviering; en als weinig nadenken (een kind denkt trouwens dan we meenen) moeten ze dan niet met ps vragen: «Wat is waarheid?» Met de we- needoen moge ons aangenamer maken in hare doch is ons tot schade. De christenen leven al niet bij de genade der wereld, maar 'are ongenade; en wat God gescheiden ie mensch niet. De vruchten van tferk blijven gewis niet uit. uiten sluiten uit maatschappij aanwenden om Zijn te verdringen dat chrisle- paar jaar geleden bracht ik dit onder de aandacht uwer lezers M. d. R.Ik bedoel den stroom van zoogenaamd «Kerstgoed», om het eens op zijn plat boekdrukker's te zeggen. Dat «Kerstgoed» is niet eene zee van chocolade of een berg van broodjes maar eene zee van boekjes, die door hunne roman tische verhaaltjes of sprookjes met algemeen christe lijke tint de jeugd van het groote feit der verlos sende liefde Gods in Christus afleiden. Die, wat vooral bedenkelijk moet geacht worden, door onbij- belsche bekeeringsvertellingen aan het kind geheel valsche begrippen geven van wat waarachtige «6e- keeringis. Van «dood in zonde en misdaden» levend te worden gemaakt in Christus door den Heiligen Geest: ziedaar wat Gods Woord bekeering heet. Wie het anders of geringer voorstelt d.e weerspreekt God in het Aangezicht, misleidt de schare en deed beter dat punt in 't geheel niet aan te roeren. Ieder zij in den oppervlakkigen tijd welken we beleven daarom dubbel op zijne hoede waar hij uit het bovengenoemde Kerstgoed iets kiezen zal. De eerste indrukken blijven gewoonlijk bij een kind, en hoewel God nu evengoed rijke farizeërs als arme tollenaren waarachtig bekeeren kan, zoo mogen wij toch den Heere onzen God niet verzoeken. Door deze kleine uitweiding bemerk ik dat er geen ruimte genoeg overblijft in dezen brief om een punt te behandelen hetwelk ik mij eigenlijk had ten doel gesteld, n,l. eenige gedachten neer te schrijven over de kwestie die tegenwoordig veler gemoed met bezorgdheid vervult; de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. Vergun mij dit tut een volgend jaar uit te stellen, en dezen te besluiten met een paar opmerkingen, uw Blad betreffende. Daar is het met het eind van 'tjaar wellicht juist de geschikte tijd voor. 'lo. Uit uwe laatste nummers blijkt mij dat ge nieuwe, ik zou zeggen jeugdige d. i. vurige werk krachten, ter uwer beschikking hebt gekregen. Daar mede wensch ik u geluk. Edoch 2o. Evenzeer blijkt dat uwe frissche en gewoonlijk pittige hoofdartikelen nu ook hoe langer hoe zeldzamer worden. Ik wensch u met het nieuwe jaar nieuwen lust toe om uwen lezers hoofd artikelen aan te bieden. Mij dunkt, ze zijn in een bla 1 van bepaalde kleur als liet uwe, onmisbaar. Stof is er genoeg. 3o, Het zou voor ons, YValchersche burgers, tot groot gerief zijn indien ge kondt besluiten om voortaan de vertrekuren van de «tram» op te nemen. In de Midd. Cour. vindt men die ook niet; en zoo doende moet men er gewoonlijk naar raden, of komt men op de markt even nadat hij weg is. Hoewel goed raad, naar men gewoonlijk zegt duur is geef ik u ten slotte kosteloos den raad om, indien u plaats mocht ontbreken tot die opname, de merkwaardige alvaartlijst van de Goesche Boot die wekelijks met groote letters in uw Blad prijkt, maar te laten schieten. Geen sterveling vaart er ooit met die boot mee; en de namen der agenten, sub-agenten, etc., etc. van dit vervoermiddel kunnen thans geacht -yvorden algemeen bij uwe lezers be kend te zijn. Hopende dat ge het niet voor erg vrijpostig zult houden als ik mij ongemerkt met uw huishouden ben gaan bemoeien, maar mij veeleer dank zegt voor mijne belangstelling in alles wat uw Blaa betreft, ben ik uw onderdanige dienaar IC. CORRESPONDENTIE. Voor ingezonden stukken betreffende het bekende tumult te Oostburg, kunnen we geen ruimte meer afstaan. ADVERTENTIE*. 2 Januari 1886 begint de Tweede Jaargang van Behalve een tal van Humoristische Novellen en andere bijdragen, kwamen in den eersten jaar gang ongeveer vier honderd groote en kleine platen voor, van de voornaamste teekenaars van ons land. De geringe abonnementsprijs van twee guldenfranco per post twee gulden dertig centskan niemand weerhouden op een zoo goedkoop blad in te teekenen. Zij, die den tweeden jaargang verlangen, ontvangen de nummers, die in De- ifaas Ba MÉüiüÉM Iemand te MIDDELBURG, zonder kinderen, eene fatsoenlijke en niet onpleizierige betrekking be- kleedende, die een BURGERLIJK BESTAAN ople vert, terwijl het bezit van kapitaal niet vereischt wordt, wenscht wegens gevorderden leeftijd in kennis te komen meteen FATSOENLIJKE BURGERJON GEN, tusschen *15 en 18 jaar oud, ter opleiding in het vak. Brieven franco onder letter F aan den boekh. F. P. DHUY te Middelburg. MIDDELBURG, 15 December 1885. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier maken bekend, dat de gewone jaarlijksche winter-collecte den 7den dezer gehouden, met inbe grip der nagekomen giften heeft opgeleverd de som van f 2382.75. In de collecte waren aanwezig de volgende inschrij vingen een van t 300, twee van f '100 één van f 60 een van t 25, een van f 20, twee van f 10, en twee van f 5; vier bankbiljetten ad. f 100, BV 2574., BG 9475, BE 6957 en BG 8011; vier dito ad. f 40, BX 371, BF 3697, BI 4993 en CL 8882; vier dito ad. f 25, FH 8917, FS 6719. GN 451 en EW 2952; tien muntbiljetten ad t 10, AI 61725, AX 02705, AY 02348, Z 00940, E 05615, BO 04376, CB 05712, BU 09659, BC 08121 en CR 02096; 1 coupon Ned. Werk. Schuid ad. f14,85 en 2 stellen soepkaarten onder lett. S. G. Den 8en dezer is den laatstondergeteekende nog ter hand gesteld f 0,50, den 12en f '1, en den heer de Ligny t 0,25; den 13en is in de Kooikerk ge collecteerd een pakje gem. J. C. inhoudende f 1., en 's voormiddags in de Nieuwe kerk een couvert inhoudende een bankbiljet ad. f 25, FM 4383, en 's namiddags in de Nieuwe kerk 3 pakjes, een van 2 rijksdaalders en 2 van f 1. Aan allen, die tot den gunstigen afloop dezer inzameling hebben bijgedragen, betuigen onderge- teekenden hunnen welgemeeuden, hartelijken dank. Voorts word, met erkentelijkheid melding gemaakt van de ontvangst van 1 siel soepkaarten onder lett. L, den llden dezer, van 31 stellen en 28 porties den 14den bij den eerstondergeteekende en van 1 stel den llden bij den laatstondergeteekende bezorgd. Diakenen voornoemd C. VERHAGE, Voorzitter J. RIJKSE, Cz., Secretaris. J. SNOEP Jr., Kassier. ANTOINE MES, MIDDELBURG. ONTVANGEN EEN RUIME ICEUZE van al f 105. Alle INSTRUMENTEN worden inet dege- lijke garantie geleverd. Begin Januari verschijnt: VAN „DE KLEINE KAPITALIST", bevattende de tot 31 December 1884 uitgelote se riën van 43 PREMIELEENINGEN. Dit boek in 8o. formaat, gedrukt op zwaar papier is voor eiken fondsenhouder of effectenhandelaar. Alom verkrijgbaar bij den boekhandel, alsool 'jm de Uit; Isook^l

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3