«De inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. «De openbare scholen zijn toegankelijk voor leer lingen zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid. «In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege verstrekt in openbare scholen; aldaar wordt het aan onvermogenden kos teloos gegeven». De regeering zegt bij dit voorstel uit te gaan van twee stellingen: le. dat de Grondwet nooit een partij wet mag zijn, maar alleen zooveel mogelijk waarborgen moet stellen, dat geene minderheid door de meerderheid opzettelijk of ondoordacht worde verdrukt; 2e. dat de Grondwet niet in vele bijzon derheden moet afdalen, die den'gewonen wetgever zouden belemmeren. Dr. Schaepman heeft zijn talent, schitterender als orateur dan als wetgever, dit maal ook gewaagd aan eene proeve van oplossing der schoolquestie. llij stelt de volgende formuleering van het beruchte art. 194 voor. »Hei onderwijs is vrij. Het toezicht over het onderwijs en het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwij zers worden geregeld bij de wet. De gemengde school wordt van overheidswege ingericht met eerbiediging van de godsdienstige be grippen der schoolgaande kinderen. Ter dekking van de kosten der openbare school wordt van ieder daar schoolgaand kind een bijdrage geheven. De Tweede Kamer heeft de overeenkomst met de Hollandsche Spoorwegmaatschappij betreffende de exploitatie van den spoorweg Amersfoort Keste- ren Nijmegen aangenomen met44 tegen22 stemmen. Het wetsontwerp tot verlegging van de uitmon ding der Maas naar den Arner (onteigeningswet), is daarna zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen, waarop de Kamer tot Dinsdag 10 No vember is uiteengegaan, als wanneer bijna alle aan hangige onderwerpen aan de orde komen, te be ginnen met de Indische begrooting en ook herzie ning der kiestabel, het voorstel Lohman nopens de herziening der Kieswet en wijders bij de Staatsbe groting de voorstellen tot verbetering van sommige belastingen. In eene vergadering van 1 November 11. hield het bestuur der Liberale Unie eene samenkomst met de heeren B. H. Heldt, J. C. van Marken, dr. J. Tb. Mouton, O. Rommerts, Th. de Rot en D. W. Stork. Het bestuur, voornemens om onder werpen van wetgeving, waarbij meer bijzonder de belangen der arbeidende klassen rechtstreeks be trokken zijn, in behandeling te nemen en de open bare meening in de liberale partij dienaangaaude op te wekken en voor te lichten, wilde met de mannen van ervaring de vraag behandelen, hoe men in dezen den meest practischen weg zou bewandelen, welke onderwerpen het eerst aan de orde zouden moeten komen, en op welke wijze de behandeling daarvan het best zou worden voorbereid. De vorige week vierde Christelijk Nationaal Onderwijs haar zilveren feest. Goede woorden zijn op dien dag der vreugde ge sproken. Niet ter verheerlijking van wat menschen deden, maar ter grootmaking van den Naam on- zes Gods. Hoe hoog is deze plantinge van Christelijke plichts betrachting niet uit den bodem geschoten! Welk een plaats wist ze zich niet in de harten te veroveren Hoe breed sloeg ze niet heur loover uit! Wat nestelde er niet al onder de schaduwe harer takken En daarom bemoedigend is dit feest voor de toekomst onzes volks. Want niet de slechtere ele menten, maar de betere bestanddeelen van den volksgeest zijn 't, die in den bloei dezer stichting hun triomf vieren. En bemoedigend ook is dit zilveren feest voor al het kleine en nog onbeduidende, dat aanvankelijk gesmaad, tegengestaan en belachen wordt. Want zoo er ooit een vereeniging is geweest, die in heur eerste opkomen door vrienden miskend, door broeders gewantrouwd en door vijanden belaagd en belachen is, dan wel Chr. Nat. Onderwijs. En toch, ze wierd tot een boom (Standaard.) KERKMKUWS. De in 1877 ontstane predikantsvacature te Klevers- lfo-Ue duurt door het bedanken van den candidaat i v, J "oort. I i>-_ tf v»wv»v wu. Nadat indertijd de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Amsterdam geweigerd had, aan de leer lingen dei- predikanten Berlage, Ternooy Apel en Laurillard attesten van zedelijk gedrag af te geven (ten einde elders aangenomen te kunnen worden) wanneer zij niet eene geformuleerde verklaring wil den onderteekenen, meende het classicaal bestuur den kerkeraad niet tot die afgifte te kunnen dwin gen en wees derhalve de klacht der adressanten af. Thans echter heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland in hooger beroep uitspraak ge daan, en daarbij: le. de uitspraak van het classi caal bestuur van Amsterdam vernietigd; 2e. de be zwaren van adressanten gegrond, en de behandeling van den kerkeraad der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Amsterdam in dezen in strijd met de bestaande reglementen verklaard, en 3e. den kerke raad gelast, de vereischte attesten aan belangheb benden, indien bij hem geen bezwaar bestaat tegen hun zedelijk gedrag, zonder eenig onderzoek naar hunne geloofsovertuiging, alsnog binnen den tijd van zes weken na dagteekening der beslissing, af te geven. Aangenomen het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Brouwershaven door den candidaat J. W. Gunst, te Oud-Vosmeer. Buitenland. Het ontbreekt volstrekt niet aan ellenlange be schouwingen over de kwestie die de Oostersche ge noemd wordt. Met echt Oostersche vervelendheid wordt over de woorden van den vorst van Bulga- rye en over de meeningen van de gedelegeerden van Hongarije over de gevoelens van het En- gelsehe Kabinet als over die van den Sultan of een of anderen Pacha geredeneerd. Uit al dien stroom van beschouwingen is het ons evenwel niet gelukt iets wetenswaardigs optediepen. De toestand blijft zooals die nu reeds eenige weken geweest is en onze meening blijft onveranderd dat al die ruzie tot geen oorlog leiden zal. Men is daartoe in het Oosten te arm zoowel stoffelijk als geestelijk. Welke be zielde en bezielende gedachte mag toch wel ten grondslag leggen van al dit rumoer Immers geen enkele. Het is en blijft annexatie-politiek. Een weinig hebzucht en niets meer. Het licht zal ook ditmaal van Duitschland of En geland of Frankrijk niet dagen. Langzamerhand bereidt men zich in eerstgenoemde landen op de verkiezingen voor. Hoezeer de uitslag der aan staande verkiezingen van grooten invloed moge zijn op de staatkundige richting die in den eerstvolgenden tijd in Europa overheerschend zijn zal, de voorbe reiding tot deze verkiezingen is voor ons, die op zoo grooten afstand deze worsteling zullen gadeslaan natuurlijk niet zoo van overwegend belang. Gemengd INieuws. De Midd. Ct. verneemt, dat op de fabriek der Kon. Mij. De Schelde, nu de onderhanden zijnde werken zeer ver gevorderd waren, een 20-tal werk lieden van de afdeeling scheepsbouw ontslagen z(jn, en dat dit binnenkort nog met eenige het geval za 1 wezen. Het blad kan daaraan echter de verblijdende tijding toevoegen, dat er gegrond vooruitzicht bestaat, dat hun ontslag slechts voor korten duur zal zijn, daar na de helft der volgende maand het sluiten van het contract met de regeering voor den aanbouw der nieuwe pontons aan de buitenhaven kan worden tegemoetgezien. Vrijdag 11. is een oud man uit het |Diaconie-arm- huis te Grijpskerke 's middags naar het veld gegaan om Koolzaad te wieden en is eerst Zondagmorgen onder weg aan een Blootkant dood teruggevonden. Amsterdam verkeerde reeds geruimen tijd in eenige onrust tegen 1 November, de daturn waarop de concessie der thans bestaande gasfabriek eindigde en opgezegd was. De concessionarissen hadden reeds lang openlijk en schriftelijk verklaard hunne z. g. rechten te zullen handhaven. Zou dat met geweld geschieden Zondag 1 November ongeveer te drie uren werd op zeer kalme wijze het terrein van de openbare school le klasse no. 28 op de Weteringschans tot voorbij de Reguliersgracht afgezet, terwijl van dat oogenbiik af de trams ophielden met rijden. Daarop werden zeer snel op de Reguliersgracht en op beide bovengenoemde punten staketsels opgeslagen die het publiek konden tegenhouden. Omstreeks vier uren was het terrein geheel veilig en vrij. Aan de ver tegenwoordigers der pers werd heuschelijk toegang prJeend. nrDQr\pT'¥ O „,eMuuuruusiennpT'V^K'w1'' -^r-uejsa! ITT T?H/TTrrrr>^ Bovengenoemde school was telegraphisch verbonde met het hoofdbureau van politie. Een aantal brandwachts had daarin zijn hoofd kwartier opgeslagen. De drijvende stoomspuit «Jan van der Heydé» lag met stoom op in de Baangracht. Naar wij vernemen, waren ook in de kazernen der brandweer de noodige maatregelen genomen om op het eerste gevaar te kunnen toesnellen. Op het terrein waren tegenwoordig de burgemees ter, mr. G. van Tienhoven, de heeren Jac. Anker smit, mr. B. H. M. Driessen, mr. W. W. van Lennep en mr. W. baron Roëll, wethouders der gemeente, benevens de secretaiis. Ook eenige leden van den gemeenteraad toonden hun belangstelling door hun tegenwoordigheid. De directeur der publieke werken, de heer Schuurman, benevens de stads-ingenieur, de heer .van Nifterik, leidden de werkzaamheden. Reeds dadelijk verspreidde zich het gerucht dat de heeren de Bruijn in hun fabriek alle maatregelen hadden genomen ten einde ongelukken te voorkomen. Op de fabriek was alle gasaanvoer naar de stad afgesloten. Te 5 uur 35 min., een oogenbiik na zonsonder gang, begon men in de zeven hoofd buizen, die reeds bloot lagen, gaten te boren. De boren waren er reeds vroeger opgezet. Nauwelijks was daarmee een aanvang genomen of twee zoons van den heer de Bruijn, vergezeld van den heer mr. W. K. van der Breggen, naderden den burgemeester, die op dat oogenbiik omringd dooi de wethouders en eenige raadsleden, bij de vier buizen tegenover de Reguliersgracht het begin der werk zaamheden gadesloeg. Een der eerstgenoemde heeren vroeg, na door den beer van der Breggen te zijn voorgesteld, aan het hoofd der gemeente op wiens last de vernieling der h Dofclbuizen geschiedde. De burgemeester antwoordde: «op last van den gemeenteraad, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn.» Met dit antwoord namen de heeren de Bruijn voorloopig genoegen, terwijl de heer van der Breggen bovendien nog de verzekering gaf, dat in de fabriek de noodige maatregelen waren genomen teneinde alle gevaar te voorkomen. Met de meest mogelijke orde, kalmte en zekerheid werden toen de werkzaamheden voortgezet. Toen de bovenvermelde vraag door een der heeren de Bruijn tot den burgemeester was gericht en door dezen beantwoord, begaven de firmanten zich naar hun kantoor en telephoneerden aan den deurwaar der, den heer L. Hilman, die zich in eene wonW in de onmiddellijke nabijheid van die des meesters bevond. De heer Hilman maakte zich dade lijk op, snelde naar het huis van mr. van Tienhoven, schelde aan en eischte bij exploii de onmiddellijke staking der afsnijding m>t executabel verklaring van het vonnis bij voorraad op de minuut en vóór de registratie en veroordeeling van den gedaagde q. q. in de kosten van het rechtsgeding. In de tweede plaats telephoneerden de heeren De Bruin aan den advocaat mr. J. L. Foest, die in het gebouw der rechtbank nabij de telephoon wachtte. Deze begaf zich onmiddelijk naar den president der rechtbank, die in het gebouw aanwezig was en vroeg dezen kort geding voor de behandeling der zaak. De president verleende dit en, toen dit weder' telephonisch naar de Weteringschans was bericht, gaf mr. Van der Breggen er daar kennis van aan den Burgemeester, die de dagvaarding niet afwachtte, maar vrijwillig ter terechtzitting voor den president verscheen, met den gemeente-advocaat, mr. P. A. Brugmans. Daar ontwikkelde mr. Van der Breggen het in het bovenstaande exploit omschreven systeem en deed de vordering in het exploit opgenomen, dat de president staking van de afsnijding der pijpen zou bevelen. Mr. Brugmans^ wierp namens de gemeente twee exceptiën op. In de eerste plaats, dat de president onbevoegd zou zijn, om in deze zaak recht te spreken, wijl de zaak niet in kort geding rnocht worden behandeld, omdat deze behandeling invloed kon hebben op de zaak ten principale. De tweede exceptie luidde dat de president onbe voegd was recht te spreken over eene handeling- door het administratief gezag wegens overtredin- van art. 19 der politieverordening en krachtens a 180 der gemeentewet verricht. t jji Tegenover het systeem van mr. Van der F dat met het exploit van 19 December l<$Jj concessie van 1846 was vervallen, zoodat sinds langen tijd verdwenen concessie doch niet de daarna geboren nie'"^ 1880, stelde mr. Brugman - C'lijtjffinAc December 1879 dqyf ..*6 u f.r on cessie weder t a -*onr 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2