ging van het Capaciteiten-stelsel. Kort en goed, het stemrecht zooals het op dit oogenblik bestaat verdedigt niemand, en hoe het worden moet daar zijn het weinigen over eens. De bekende Amsterdamsche Kiesvereeniging Bur gerplicht heeft twee avonden met discussiê over de voorstellen zoek gemaakt en is geëindigd met niets te besluiten. Voor het gerechtshof stond, in hooger beroep, terecht Luttink, sociaal-democraat, venter van het bekende blad Recht voor allendoor de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot vier maanden celstraf wegens verzet tegen en mishandeling van de politie bij een volkshoop, die van het Amstelveld langs de Reguliersgracht naar het Rembrandtsplein trok op Maandag 24 Aug. Geen enkele getuige was gedagvaard de bekende Van Ommeren had geweigerd als getuige a decharge op te treden. De veroordeelde verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij onschuldig was veroordeeld. Het openbaar ministerie achtte het vonnis der rechtbank in alle deelen juist gepreciseerd. Het vereenigde zich geheel met die rechtspraak en bleef 4 maanden celstraf eischen, vooral ook omdat de beklaagde een oude bekende der justitie was en als jongeling reeds wegens veediefstal tot een jaar cel, en wegens diefstal met binnenbraak tot 4 jaar cor rectioneel was veroordeeld, en twee bekeuringen had beloopen. Beklaagde was uitvoerig in zijne verdediging. Wel had hij voor 30 jaar zich aan een appel en een ei vergeten, maar sedert was hij een oppassend man geweest; alleen nu en dan brutaal. Hij wees verder op het groote verschil in zijn vonnis en hetgeen on langs door het Arnhemsche hof geveld was; hij trad daarna in eene verheerlijking van het socialisme dat nu nog vecht tegen de bierkade, maar die toch eindelijk door het toenemend getal arbeiders zal ge sloopt worden. Het oratorisch vuurwerk werd op de tribune toe gejuicht. Het O. M. onthield zich van repliek. Deze week uitspraak. Voor het gerechtshof waren een paar honderd Maandaghouders verzameld. Ook komt voor de rechtbank te Amsterdam in behandeling de zaak tegen den venter van Recht voor allenbeschuldigd van verzet tegen de politie, voor 14 dagen door Belderok gepleegd. KliRKJMKÜWS. De Vrije Universiteit hJlft haar eerste lustrum (vijfjarig bestaan) gevierd. De hoogleeraar Dilloo, die weldra weder naar Duitschland vertrekt, hield ditmaal de rectorale rede. Het aantal vacante predikantsplaatsen in de N. H. Kerk bedroeg op 1 October j. 1. 281. Belangstellenden in kerkelijke geschiedenis herinne ren zich dezer dagen een gewichtig feit uit de ge schiedenis van het Protestantisme in Frankrijk, dat j ook voor andere landen van beteekenis is geworden. Dit historisch feit is bekend onder den naam van de herroeping van het Edict (besluit) van Nantes, Een der koningen van Frankrijk had aan de ver volgingen, die het Protestantisme in Frankrijk langen tijd te verduren had, een einde gemaakt door een besluit te Nantes genomen, waarbij aan ide protestanten vrijheid van godsdienst werd toe gestaan. In 1685 herriep dej goddelooze Koning Lodewijk XIV dit besluit, nadat hij de pro- pest inten reeds op allerlei wijze had ge- aag 1hij verbood eenvoudig de uitoefening van Ben Protestantschen eeredienst. Daardoor verspreid den duizenden Protestanten zich over de omringde linden, en ontstonden de thans bijna vervallen Waalsche kerken in ons midden, van welke Middel burg de oudste in Nederland is. Buitenland. De Fransche Kamer van afgevaardigden zal nu estaan uit 381 republikeinen en uit 203 conserva- even. Dit zijn natuurlijk de hoofdgroepen, die zich plitsen in allerlei onderdeelen. Aan de zijde der I onservatieven staan de koningsgezinden en de Bo- apartisten aan de zijde der republikeinen staan e radicalen en de gematigden. De republiek is rhalve nog niet in gevaar. Bij de Zondag j.l. aats gehad hebbende horstemmingen hebben alle publikeinen front gemaakt naar de zijde der con- vatieven en dientengevolge zijn de herstemmin- n meestal in hdt voordeel der repnblikeinen uit vallen. toestand in het Oosten van Europa is heden genomen blijft er evenwel hoop op een goeden afloop bestaan. Bulgarije en de Porte zou wel gaan, maar nu komen de andere staten op en zeggenindien het tractaat van Berlijn kachteloos wordt gemaakt door brutaal geweld, dan willen wij ons aandeel met een in de deeling. Griekenland en Servie b. v. be grijpen dat het spreken van groote woorden en een vertoon van macht misschien eenige uitbreiding van gebied zou kunnen bezorgen. De vaders en be schermers van het Berlijnsche tractaat zitten met de handen in 't haar. Vaneen vertrouwelijke samen- spreking te Konstantinopel is men nu reeds voort geschreden tot eene conferentie te Weeneu te hou den. Dat conterentie-plan maakt natuurlijk het on derwerp uit van tallooze persbeschouwingen. De uitkomst zal moeten leeren wat er van komt. Gemengd Nieuws. Het laatste ongeluk te Vlissingen met den tram voorgevallen heeft geleid tot maatregelen van voor zorg, die zeer te prijzen zijn. Te Vlissingen is voortaan bij iederen rit door de stad een man ver plicht voor de tram uiltegaan, zoodat de baan vrij blij ve en niet hard gereden worde. Te Middelburg is op den gevaarlijksten hoek een wachter met een vlag bij dag en een lantaarn 's avonds geplaatst. Een winkelier in paardenvleesch te Leiden had den volke verkondigd, dat hij heden üMaandag) tus- schen 12 en 3 ure aan ieder een half kilo paar- denvleesch gratis zoude verstrekken, Het was te verwachten dot de opkomenden talrijk zouden zijn, en daarom hield de politie in den omtrek toezicht. Reeds spoedig werd de orde gestoord, doordien ieder een zich het eerst meester wilde maken van het beloofde waarbij zelfs een der agenten een hevigen stomp tegen de borst bekwam. Daarop verschenen twee inspecteurs van politie, die de woning door agenten deden afzetten, en poogden telkens 5 per sonen tegelijk naar binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet hielpen allen te gelijk naar binnen wilden, werd de winkel gesloten. Het publiek bleef echter staan, zoodat de passage gestremd bleef, waarop de commissaris van politie, intusschen ter plaatse verschenen, het publiek bekend maakte, dat er geen vleesch meer verstrekt werd, onder aanmaning tevens dat ieder zijns weegs zou gaan, terwijl de politie-agenten werden heengezonden. Toen was, be halve dat enkele nieuwsgierigen nog bleven staan, de circulatie weder vrij. DE LEGERSTERKTE DER OOSTERSCHE STATEN. Het Bulgaarsche leger, staat in het Oosten zoowel wat indeeling, bewapening als oefening be treft, bovenaan. Door de onvermoeide en persoonlijke werkzaamheid van prins Alexander, door de uit stekende militaire inrichtingen, door de geheel op Duitsche leest geschoeide groote manoeuvres, die elk jaar plaats hebben, is de oefening van alle wapenen tot een vrij hooge trap geklommen. Het korps officieren bestaat voor een groot gedeelte uit voormalige Russische officieren, die den krijg uit eigen ervaring kennen. De jongere officieren zijn allen Bulgaren, doch hebben hunne militaire en wetenschappelijke opleiding in Rusland genoten. Zoo als men weet, hebben evenwel de Russsiche officieren, zoodra de prins zich aan het hoofd der beweging stelde, hun ontslag ingedienbij het einde van 1884 bedroeg dat getal 170. Het is bekend dat prins Alexander de strenge Pruisische school heeft doorloopen; zijn hoofdstreven is dan ook steeds geweest, het handhaven eener strenge krijgstucht er ernstige plichtsvervulling, twee machtige factoren voor een betrekkelijk jong leger. Bij eene vorstelijke Ukase van 16/28 October 1884, met eenige latere aanvullingen, is het leger thans ingedeeld als volgt: De infanterie bestaat uit twee divisiën, elk van twee brigades; elke brigade telt twee regimenten, en elk regiment 3 bataljons of droujinas, dus in 't geheel 24 bataljons met een oorlogssterkte van 1000 man elk, of 700 man in tijd van vrede. Bovendien kan in oorlogstijd nog beschikt worden over 24 reserve-droujinas, ook ter sterkte van 1000 hoofden. De bewapening bestaat grootendeels uit het Berdan-geweer, aangevuld door het Kruka-geweer, beide achterladers van Rus sisch model. De cavalerie telt twee regimenten, elk 4 escadrotis of sotniën, ter sterkte van 150 paarden, en een lijfgarde-escadron van den vorst met 200 paarden. De artillerie heeft 12 batterijen in twee regimenten vereenigd, met 4 stukken in tijd van vrede en 8 stukken in oorlogstijd. Het ongelijkmatig kaliber is een groot bezwaar; er is ëene batterij van 9 cM., viit lvittm-iipn inpt een klfii.tDïr en //_p« mof oor» >\TT?T m?DOT\DT,L' r1 V T T?!VTT7-TrT> *r groot kaliber, dat zij te velde moeielijk beweeg baar zijn. De genie bestaat uit 1 bataljon van 4 compag nieën, Verder heeft men nog eene trein-afdeeling en een pontontrein. Bovendien bezit Bulgarije eene kleine vloot op den Donau, bestaande uit vijf kleine stoomschepen, met 13 stukken geschut, en zes stoombarkassen voor torpedo's. De equipage telt 8 officieren en 240 man. Het totaal der geheele krijgsmacht bestaat dus, behalve de vloot, uit 24,000 man infanterie, 1400 ruiters, 96 stukken geschut en 880 man genie troepen, ongeveer de sterkte van een Duitsch leger korps. Telt men hierbij de reserve, benevens 6000 man landstorm, dan zal Bulgarije over ongeveer 60.000 man kunnen beschikken. De gewapende macht in Oost-Rumelië bestaat uit militie; hare sterkte is door het tractaat van Berlijn vastgesteld op '12 bataljons van den lsten ban, 12 van den 2den ban en 12 depót-compagnieën. In vredestijd is van elk bataljon slechts ééne compagnie onder de wapenen, die de recruten ontvangt en onderwijst. Deze oefening duurt twee maanden. Er zouden dus slechts 12 compagnieën onder de wapenen zijn, maar de regeering heeft, onder het voorwendsel de binnenlandsclie rust te moeten hand haven, dit getal tot 18 weten te brengen. Bewapening en uitrusting zijn geheel op Rus- sischen voet ingericht. Afgescheiden hiervan, bestaat er een instructie bataljon, tot opleiding en oefening van officieren en kader, ter sterkte van 2 compagnieën inf., 1 escai- dron cav., Va batterij art. en '1 compagnie geen troepen, benevens een korps gendarmerie, dat onge- veér 1400 man telt. Als eene soort reserve voor de eigenlijke militie geldt de zoogenaamde «Turnvereeniging», die geheel- op militaire wijze is georganiseerd en ongeveer 40,000 man sterk iszij treedt in tijden van gev ar als een aanhangsel der gewapende macht op. Deze vereeni- ging wordt op verschillende tijden van het jaar ver eenigd voor militaire- en schietoefeningen, en is steeds de vertegenwoordigster geweest der staatkundige Bul gaarsche woelingen. Uit dien hoofde genoot zij onaf gebroken de bijzondere welwillendheid der Russische regeering. De geheele krijgsmacht van Oost-Rumelië bestaat, alles te zamen genomen, uit 60,689 mar., met 305 ruiters en 4 veldstukken. Van deze macht is slechts éen derde werkelijk eenigerinate geoefend, terwijl de rest nauwelijks eenige schietoefeningen heeft bijge woond. De regeering beschikt slechts over 170 offi cieren, zoodat de militaire waarde dezer militie niet hoog kan geschat worden en zij ook, bij gebrek aan cavalerie en artillerie, onmogelijk zelfstandig kan optreden. In Servië is de krijgsmacht op voet van oorlog verdeeld in het actieve leger ter sterkte van 100,000 man en 264 stukken geschut, het reserve-leger of 2de ban ter sterkte van 60,000 man, en de troepen van den 3den ban ter sterkte van ongeveer 50,000, zoodat in geval van nood, onder de wapenen gebracht zouden kunnen worden 150 of zelfs 200,000 man, wanneer men rekening houdt met den 3den ban. Onder dit cijfer kan men 60 a 70,000 man als ge oefende veldtroepen beschouwen. Montenegro heeft geen staand leger; alle mannelijke ingezetenen tusschen 17 en 50 jaar, en geschikt om de wapenen te dragen, zijn tot den militairen dienst verplicht. Wanneer het land in gevaar is, kan men over alle mannen tusschen 14 en 60 jaar beschikken. Deze Staat kan dus ongeveer 25 a 30,000 man onder de wapens brengen. Het Grieksche leger telt op voet van vrede onge veer 30,000 man met inbegrip van 4000 gendarmen, bestaande uit 36 bataljons inf., 12 eseadrons cav., 4 bataljons veld- en bergartillene en 1 bataljon ves tingartillerie, benevens 12 compagniën genietroepen. Bij mobilisatie worden de reserves opgeroepen tot aanvulling, alles geregeld bij koninklijk besluit. En nu ten slotte het Turksche leger, dat uit drie legerkorpsen bestaat. Een gemobiliseerd legerkorps telt 26,000 man inf., 3600 man cav. en 84 vuur monden, bestaande uit veld-, berg- en rijdende bat terijen, benevens genietroepen, artillerie-trein en ge neeskundigen dienst. Ingezonden Waarde Heer K. Toen ik nog een schooljongen - 5 °"oudeffitgri ven aan de orde was, zei |-^t .q gr gens! geene brieven rL é<5^at fysf -7

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2