ippers echter was gevlucht, zooals later bleek aelschap van Mevrouw Bulkley en juffrouw erlandt, met het eigen rijtuig, hetwelk voor ntvoering der kinderen gereed stond. veldwachter Noordhoff begaf zich naar den emeester van Apeldoorn; in overleg met den onrechter werden de verdere plannen besproken, ijl de rechercheur Wolff en de zes overige per- in in verschillende logementen werden onderge- ;ht, om uit te rusten van de vermoeienissen van veelbewogen dag. oor Noordhoff was het uur van rust nog niet Dmen; de opsporing der schuldigen moest nog ühieden. Het vermoeden lag voor de hand, dat vluchtelingen den weg naar Arnhem hadden ge ien. Per extra rijtuig vertrokken Noordhoff en brigadier Havekotte naar Arnhem. Het maantje een vriendelijk, en nog niet lang had men ge en, toen op den weg werd gevonden de overjas i Kloppers, vermoedelijk in de haast uit het rij- g gevallen. Dit was eene gewichtige aanwijzing i men op het goede spoor was, en tegen halt e ure kwamen beiden te Arnhem aan. Na lige vooiioopige informatien werd de majoor der Esveldwacht Klingspoor opgebeld, en ook de sub- tuut-officier van justitie, mr. Nahuys opgewekt, die it prijselijken spoed onmiddelijk tot handelen ge- ïd was, en wiens heldere blik in de zaak zooveel ;ft bijgedragen tot de aanhouding der schuldigen, öp zijn last vertrokken des ochtends vroeg Noord- ff en de majoor Klingspoor naar Emmerich, ten ide eene mogelijke poging tot ontvluchting langs ;n weg te beletten, terwijl ZEA. persoonlijk aan t station bleef, na zich nauwkeurig het signale- ;nt van Kloppers te hebben doen opgeven. Te Emmerich werden beiden flink in hun onder- ek gesteund door een der gendarmen, en toen zij ,st overtuigd waren dat de schuldigen langs dien eg niet waren gevlucht, aanvaardden beiden de rugreis naar Arnhem. Inmiddels bewees de te- graaf goede diensten, en reeds te Zevenaar ont ogen zij een telegram van den officier van Just tie t Arnhem, meldende dat Kloppers in een coupé klasse van den eersten trein naar Amsterdam as aangehouden. Zijne arrestatie leidde tot de itdekking van mevrouw Bulkley, die in de woning in een broeder van juffrouw Slingerlandt, alwaar j den nacht had doorgebracht, werd gearresteerd, doppers had den nacht doorgebracht in een loge- rient op de Korenmarkt. Beide aangehoudenen zijn |evankelijk naar Zutfen getransporteerd, ter be- gj^^ing van den otficier van justitie aldaar, ter- Bf)- yjtuig, de paarden enz., alsmede op een S^Ptje met aanzienlijke geldswaarde beslag is ge- ?gd. De koetsier van mevrouw Bulkley, Jager ge- laamd, is voortvluchtig. Uit een voorloopig onder- oek is gebleken, dat mevrouw Bulkley het Engel- jètie jacht Cecile had afgehuurd tegen betaling ran 550 per maand, hetwelk te IJmuiden jereed lag om, als de zaak gelukt was, met de [ntvoerden zee te kiezen. Het jacht ligt thans in iet Westerdok; aan boord is beslag gelegd op een lantal papieren, brieven enz., welke documenten illen van belang schijnen te zijn voor dé instructie. Buitenland. Daar gaat door verschillende landen van Europa jen conservatieve strooming. In Engeland zag men aa jaren een conservatief kabinet optreden, Bismarck ïeigde in de laatste jaren meer en meer tot een Conservatieve politiek. En thans heeft de verkiezing n Frankrijk, ongedacht en onverwacht, aan de ionservatieven de overwinning gébracht. In hoofd- ;aak stonden in Frankrijk drie partijen tegen over ilkander. Daar zijn de radicalen wier progamma ontworpen was door het lid der Kamer Clemenceau. dunne eischen zijn radicaalAfschaffing van den senaat en van het Presidentschap der republiek, •egeering door éene wetgevende vergadering waar fan ieder jaar een dei-de vernieuwd wordt, onmid- lelijke scheiding van kerk en staat, afschaffing van iet budget van eeredienst, opruiming van alle goe- leren in de doode hand, tijdelijke aanstelling der techters, burgerlijke gelijkheid der vrouw en van on- Kttige kinderen, vermindering van tractementen. Blaar een echt radicaal programma. Daartegen- ^Ktaan de republikeinen onder hun eersten ini- ^^fules Ferry. Hun program is behoud van ^M)liek zooals die thans bestaat, d. i. gematigd En waar deze twee honden om een been de derde, dat zijn de monarchalen, er ^^fc^or een goed deel afhan- ^^fcttmningen, maar toch ^^fcvoordeel moch. ten uitvallen zullen ze honderd stemmen winnen. Een belangrijke winst voorzeker, maar die toch voor 'toogenblik wel geen resultaat zal opleveren, omdat de monarchalen te zeer onderling verdeeld zijn, en de republikeinen ook na de herstemmingen, nog over te aanzienlijke meerderheid zullen beschikken. In (Engeland is [het nager.oeg hetzelfde geval. Indien de radicalen onder Chamberlain niet optrek ken met Gladstones liberaal keurkorps, dan gaan zonder twijfel de Wighs met de overwinning strij ken. Toch ontleent de aanstaande verkiezing in Engeland in 't bijzonder beteekenis aan het ver meerderde kiezers-personeel dat ditmaal aan den strijd deelnemen zal. Voor 't overige loopen, gelijk we reeds de vorige week voorspelden, de onderhandelingen over de ver wikkelingen tusschen Spanje en Duitschland zoowel als tusschen de Porte en de Mogenheden gunstig af. Spanje en Duitschland zullen samen het pro tectoraat over de Carolinen deelen, de een houdt de heerschappij over het land en de ander over de inwoners, en de vorst van Bulgarije zal, spijt de Porte, eene provincie rijker blijven. De gezanten, die te Konstantinopel eene confe rentie houden, onderwerpen elk aan hunne regee ring eene verklaring, waarin de groote mogendheden gemeenschappelijk de revolutie in Bulgarije veroor- deelen als eene schending van het Berlijnsche vre- destractaat en het als een plicht van Europa be schouwen eenpariglijk elke herhaling van zulk eene schending van het tractaat te keer te gaan. Verder erkent de ontworpen verklaring dat de Porte in haar recht is, als zij tracht den vroegeren toestand te herstellen. Het ontwerp is voorloopig aan de regee ringen ter aanneming toegezonden. Het doel ervan is de andere Staten van den Balkan terug te hou den van eene vordering tot compensatie, naar aan leiding van het tot stand komen van een Groot Bulgarije, en voorts om den vorst van Bulgarije te dwingen Turkije 's voorwaarde aan te nemen, vol gens welke Bulgarije en Oost Rumelie slechts door eene persoonlijke unie van den vorst met elkaar verbonden zullen blijven. Bevestigd wordt het, dat de Gzaar den Bulgaren het zenden van Russische officieren geweigerd heeft en dat het doel der Porte met het afzenden van een sterke troepenmacht strekt om den vorst van Bul garije, die van den Sultan reeds de erkenning als Stadhouder van Oost Rumelie verkregen heeft, tot handelbaarheid te brengeu. fn Duitsche staatkundige kringen wordt de toe stand in de staten van den Balkan als tamelijk vre delievend beschouwd. Gemengd Nieuws. Weder is een offer gebracht aan de verstandige concessie door den Vlissingschegemeentenraad verleend, om een Stoomtram langs het trottoir eener kleine stid te laten rijden. Het trol weer een arm kind van 7 jaar dat uit school kwam en dien weg passeeren moest. Zullen de meer geciviliseerde doordrijvers dier con cessie eerst zelve hun aandeel aan het moordtuig moeten leveren, eer aan die onnoodige menschen- slachting een einde komt? Uit de haven van St. Annaland zijn de vorige week ruim 6000 heet. aardappelen vervoerd naar Haarlem, Amsterdam, Leiden en België. Wolkam mers en blauwen zijn de algemeen gewenschte soor ten zij golden acht en twintig tot twee en dertig stuivers per heet. van 70 kilo's. Fransche bollen, ook «dorstjes» genoemd, omdat een schipper Dorst ze voor jaren uit Belgie heeft ingevoerd, streven die soorten op zijde en gelden ook een daalder per heet. Ze zijn echter niet zoo algemeen gepoot als de eerste en evenals deze, moet men ze voorzichtig koken. Jammen zijn van grootte en qualiteit mindervan daar dat de verbouwers ze niet verkocht kunnen krijgen. Toch worden ze elders, blijkens de be richten, voor 3-4 a 36 stuivers opgekocht. De ontzettende overvloed van konijnen, die in Australië tot eene ware plaag geworden zijn, heeft aanleiding gegeven tot de oprichting van de Western Meat preserving Companyeene fabriek waar het vleesch van wilde konijnen, op verschillende wijzen bereid, geconserveerd wordt. Dagelijks worden 9000 konijnen voor deze fabriek gevangen. Ingezonden. Waarde Redacteur Bij het wekelijksch ontvangen van »het Zuiden» zie ik telkens of er ook weder »Zeeuwsche brieven» bij u zijn ingekomen. Tot mijn leedwezen echterschitte- ren die thans tegenwoordig door hunne afwezigheid. Ik betreur dat. Er moeten voorzeke^gë^^^^^* en afdoende redenen bestaan, dat zij niet meer in uw geacht weekblad voorkomen. De geachte briefschrijver, de heer K., is mogelijk wel door ongesteldheid verhinderd, of ook wel door uitlandigheid belet, zijne, door velen zoo zeer ge waardeerde taak voort te zetten. Ik mag toch immers niet aannemen, dat er ver band bestaat,j tusschen het schrijven van den heer Secretaris der kies vereen iging »Nederland en Oranje» en het zwijgen des heeren K? U weet wel, dat hoofdletterstuk met die noten Het is opmerkelijk, dat sedert dien, geen »brieven» meer aan uw adres worden bezorgd. Ik twijfel dan ook niet, M. d. R.waar gij des betreffende eenige inlichtingen kunt verschaffen, ten minste waar de bescheidenheid zulks niet verbiedt, u volgaarne daartoe bereid zijt. Mij is bekend, dat velen met mij het schrijven des heeren K. op hoogen prijs stellen. Klaar en duidelijk toch als het is, draagt het schrijven steeds het merk van eenvoudigheid en wel gemeende oprechtheid, waarin de puntjes op de I volstrekt niet ontbreken. Zijne bazuit. geeft geen onzeker geluid en doet zoo menig alarmsignaal hooren, waar de vijandelijke machten in Kerk en Staat, als bij den dag zich/ vermenigvuldigen en in volle wapenrusting zich tégen den Heere en zijnen Gezalfde gaan over stel len. Geloof mij, het schrijven van den heer K. doet onder 's Heeren zegen meer nut dan ZEd. misschien zelve meent te mogen cfer.ken. Wie de schrijver der »Zeeuwsche brieven» is, weet ik niet, maar wel weet ik, dat en ik, en velen met mij ongaarne zagen, dat ZEd. voor goed het zwijgen er aan ging toedoen. Dit zou tevens naar mijn bescheiden rneening voor ons weekblad een bepaald verlies kunnen ge noemd worden. M. d. Ru dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, en de hoop uitdrukkende van spoedig weer »Zeeuwsche brieven» te kunnenl lezen, heb ik de eer te zijn UwEd. dw. Dnr. S. M. Burgerlijke Stand. Van 27 September tot 4 October. Middelburg. OndertrouwdH. Gisolt, jm. 32 j. met E. M. L. Worrell, jd. 30 j. J. B. Lantain, jm. 29 j. met J. M. C. Thewes, jd. 23 j. J.Gerlag, jm. 23 j. met H. J. Akkerman, jd. 21 j. G. H. G. von Brücken Fock, jm. 25 j. met M. J. Pompe vau Meerdervoort, jd. 20 j. F. A. van deD Berg, jm. 24 j. met S. C. Peeters, jd. 24 j. M. A. Bos dijk, wedr. 29 j. met M. J. van Oosten, jd. 35 j. F. Anemaet, jm. 22 j. met A. W. H. Lucas, jd. o j. GetrouwdC. van Moolenbroek, jm 24 j. met M. Tilroe, jd. 21 j. C. J. Kok, jm. 24 j. met H. A. Roelse, jd. 25 j. Bevallen: C. M. de Klerk, geb. Moeliker, d. L. J. Steendam, geb. Meulenberg, d. S. Koolwijk, geb. isser, z. N. M. van der Weele, geb. Van Geel kerken, z. A. C. Ie Due, geb. Euijer, d. P. J. T van Holthuijsen, geb. De Klerk, d. A. Emond, geb. Zuidhof, z. S. P. Geervliet, geb. Martij, z. A. de Ridder, geb. Poppe, d. M. Vader, geb. Cornelissen, z. C. H. Waage, geb. Wiesner, z. T. de Wolf, geb. Frank, z. Overleden: J. M. Moone, man van M. Nachte- gael, 76 j. J. Koole, man van E. G. Schalk, 40 j. F. S. Roukema, man van F. van der Vaart, 45 j. E. Boone, vrouw van L. Broerse, 41 j.G. Joose, vrouw van C. Meerman, 40 j. J. Brouwer, ongeil, d. 22 j. Goes. Bevallen: P. Geene, geb. Jeremiasse, d. II. Geensen, geb. Heijnsdijk, z. ,1. S. Romeijn, geb. Schuijlwerve, d. F. Ramondt, geb. Schovwenburg, z. (te 's Gravenhage.) Van 26 September tot 3 October. Vlissingen. BevallenA. J. Nusteleijn, geb. Ilage, d. C. M. Wabeke, geb. Dankaerts, d. C. J, Scheers, geb. Ten Hacken, z. C. J. E. Van wouw. geb. Ardaen, z. M. F. Aspeslagh, geb. Van Op bergen, z. C. M. Smith, geb. De Vroom, d. M. F. Vollemaere, geb. Hoerens, d. W. Poelman, geb. Fontijn, z. Overleden: B. C. Daalhuijzen, z. 4 j. J. H. van Waardenburg, vrouw van P. F. Verplanken, 30 j. P. Maas, z. 6 w. J. W. Lauwereins, z. 2 m. ADV ERTËNTlËlX. De Heer en Mevrouw 't HOOFTbbankers, betuigen hun dank voor de vele blijken van be langstelling, ter gelegenheid van het overlijden hunner geliefde zuster ontvangen. 's BOSCH, 9 October 1885.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3