Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 18&5. Zaterdag 10 October. No. 1324. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Vrijdagavond ten 8 ure. Prijs per drie maanden franco f0,65. Enkele nommers- 0,06. UITGAVE VAN F. P. DHUIJ, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën Per regel 10 cents.; Familie-berichten van 16 regels fl,Iedere regel meer 10 cents. Liefdegaven 6 cent per regel. Mr. L. W. C. Keuchenius. Laten we mogen beginnen met te zeggen, dat het ons weieens voorkomt, dat de redac teur der Middelburgsche courant een prijsje verdient, van hen, die gaarne zien, dat de heer Keuchenius in discrediet wordt gebracht. Bezoekt deze onze afgevaardigde een en andermaal Zeeland, tracht hij met de be langen der «Maatschappij de Schelde» door persoonlijk bezoek gedurig meer op de hoogte te komen, spreekt hij krachtig en niet zonder succes ten behoeve dezer Maat schappij in de Tweede Kamer, het wordt verzwegen, ol voorgesteld, als van geen beteekenis. Is er iets, dat hem mogelijk wel afbreuk kan doen, het wordt met kennelijk behagen t het «Wageningsch Weekblad,» «D e T ij d», of welk ander Blad ook, over genomen en soms nog gesousd. Spreekt hij eene rede uit, die kalm en waardig is, dan is het of de redacteur der Midd. cour. spijt heeft, dat er zoo weinig op valt aan te merken, en zelfs een week wachten moet om er toch wat van te kunnen zeggen. 'tls, dunkt mij. ongelukkig, als het par tijbelang zoo in het oogloopend partijdig, zoo onwaar en onrechtvaardig doet zijn. Ontegenzeggelijk toch is het district, waar voor de heer Keuchenius slechts nog zulk een korten tijd zitting heelt in de Tweede Kamer, hem reeds dank verschuldigd; en niet alleen dit district, maar geheel Nederland, voor alles wat hij hier en in de Indien voor hetzelve heeft gedaan. Ook was de zinsnede, die hij de verledene week wenschte opgenomen te zien in het adres van antwoord op de nietszeggende troonrede, o. i., zeer ad rem. De heer de Savornin Lohman vereenigde er zich geheel mede;- de heer Schaepman sprak hoofdzakelijk haar tegen, omdat zij de aftreding van het Ministerie zou ten gevolge hebben; en de liberalisten vergaten haar in het debat, omreden de heer De Savor nin Lohman zooveel kwade zaken van de zich noemende liberalen er aanhing, dat dezen al hunne welsprekendheid en wijsheid noodig hadden om oogenschijnlijk van deze kwade zaken af te komen. Keuchenius, die blijkbaar slechts vroeg': is noodig, wat moet thans, zal de niet langer bemanteld en ver worden, in de troonrede of in het ntwoord worden opgenomen; de gevolgen voorliet voorstel, toen hij het debat, bereikt had, inhij trok het in, mogelijk ook wel, omdat hij zag, dat er geene meerderheid was, die het aandurfde. Zeer juist en tersnede was ook, wat de heer Keuchenius, voor hij zijn amendement in trok, aan het adres van den heer Schaepman ten beste gaf, en hier volgt: «Dat er in de sociaal-democratie somtijds toch ook waarheden kunnen verkondigd worden en waar waarheden kunnen worden gehoord, kunnen ook rechten bestaan en rechtsgevoel is mij dezer dagen gebleken bij de lezing van een opstel over de jongste beweging onder de sociaal-democratie, voorkomende in De Tijd. Daarin las ikdat ééne waarheid ten minste door een der leiders van de sociaal-democratie was uitgesproken, en wel deze dat de eenige principieele bestrijding van de sociaal-democratie kon en moest gezocht wordon in de Katho lieke kerk. Moet ik het daaraan toeschrijven dat de geachte afgevaardigde uit Breda met zooveel warmte dezen morgen heeft gesproken tegen de sociaal-democratie; ik haast mij er bij te voegen dat ik mij volkomen met die stelling vereenig, indien hij mij veroorlooft onder de woordenKatholieke kerk te begrijpende heiltge, algemeene, christelijke kerk en niet uitsluitend eene kerk, vertegenwoordigd door eenig kerkgenootschap, het heete dan Roomsch- Katholiek of Gereformeerdof hoe ook anders slechts zulke kerk, als welke gevormd is door het Christendom, en gegrond op de belijdenis van het Evangelieop de kennis, aanbidding en verheerlijking van den Zoon Gods en op de eer van Zijn Woord. In dien zin opgevat, wordt de Katholieke kerk die alleen, volgens De Tijdbij machte is de sociaal-domocratie met vrucht in haar beginsel te bestrijden, enkel hel Christendom, het Evangelie ons verkondigd en geopenbaard in Gods Woord, voor welks verspreiding de anti- revolutionnaire partij dan ook ijvert, en voor welks toelating op de school zij tot den laatsten ademtocht zal blijven strijden. Het Evangelie alleen is bestemd tegen de revolutiedat alleen schijnt haar liet middel, om het gevaar der sociaal-democratie te overwinnen en elke af dwaling van waarheid en recht, zoo bij haar als overal elders, te keer te gaan.» Even juist en pikant was zijne herinnering aan den Minister Heemskerk, die in '66 de Kamer, bijname den heer Keuchenius, het euvel duidde, dat deze in eene afzonderlijke motie, en niet in het Adres van ant woord, had gezegd, wat zij en hij aan den Koning en Zijne regeering te zeggen had. Deze zijne herinnering luidde: «De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het door mij voorgestelde amendement een legon directe genoemd aan den Koning. De Minister beweerde iets dergelijks in 1866 van de Kamer, toen hij haar beschuldigde van aan- uncr van do nraera^ievpn hpv lrronn en al het juist tot een verwijt gemaakt, dat zij ver zuimd had bij de beraadslaging over het Adres van antwoord hare denkbeelden in dat Adres zelt neder te leggen, maar in plaats daarvan, die in eene afzonderlijke motie had uitgesproken. Ik heb thans het voorbeeld of den wenk ge volgd, ons voorgehouden door den toenmaligen Minister van Binnenlandsche Zaken; maar nu is het, zooals hij het toen wenschte, ook weder niet goed in het oog van den Minister. Wierd echter, in plaats van een amendement, thans weder eene motie voorgesteld, niet minder on eerbiedig zou het heeten, met voorbijgang van het tot den Koning gericht adres, met ver smading alzoo der gelegenheid van rechtstreeks tot den Koning te spreken, onze wenschen in eene motie te uiten. Nu bij de algemeene overtuiging dat Troonreden, als waarvan er thans eene door dit Ministerie den Koning is voorgelegd, aan de Koninklijke waardigheid af breuk doen, onder de meest eerbiedige termen aan den Koning wordt te kennen gegeven, dat de Kamer prijs stelt op elk bericht, hetwelk blijk geeft van de belangstelling der Regeering in het aanzien en het gezag der Kroon en in de rechten, nooden en belangen van het Ne- derlandsche volk, nu ook zoude de Minister dit amendement wenschen te zien veroordeeld als een vergrijp tegenover den Koning. Be Minister is steeds gereed om telkens, wanneer eenige aanmerking op zijne regeering gemaakt wordt, te dreigen en ons te beschul digen of te verdenken van de handen uit te steken naar het gezag. Ik verzoek den Minister in overweging te nemen, dat ook de Neder- landsche Volksvertegenwoordiging, evenals de Regeering, haren plicht te vervullen heeft, en ook voor hetgeen zij doet of laat, spreekt of zwijgt, verantwoordelijk is. Ik erken ook nu ten volle reeds vroeger deed ik het herhaal delijk dat ik met een ministerie, geleid door den heer Heemskerk, de toekomst van het vaderland zeer donker inzie. De heer Groen van Prinsterer heeft, toen hij voorzag dat door de aanneming van het amendement Poortman de cultuurwet ingetrokken zou worden en het Ministerie Fransen van de Putte aftreden zou om plaats te maken voor een ministerie-Thorbecke, van dien uitnemenden staatsman gezegd tweemalen is genoeg, drie malen is te veel. Ook beamen wij, wat ten slotte aan het adres van den heer Gleichman en de «liberale partij» werd gericht, naar aanleiding van het spreken over het oprichten van brand stapels enz. door christenen. «Ik erken,» zoo zeide de heer Keuchenius, «ten volle dat de afkeer of de verontwaardiging, die de liberale partij en ieder mensch gevoelen moet over brandstapels, folteringenen alle andere middelen die in den loop der tijden zijn aan gewend om denkbeelden te doen zegevieren en beginselen op te dringen, evenals het leed over de onder Christenen en belijders van h rrollhnf nr\cr olliiil Loc-in-^ -1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 1