KERKNIEUWS. punten waren behandeld. Bij de derde paragraaf is nog uitvoerig gesproken over den toestand van landbouw en veeteelt. De heeren Rutgers, Beelaerts en A» van Dedem critiseerden het optimisme der troonrede, dat door den minister Heemskerk verdedigd werd met het oog op de gezegend lage prijzen. Dien minister werd door den heer W. van Dedem hulde gebracht voor het beleid, door hem betoond bij het bestrijden der veeziekte. De invoer van vee in En geland blijft, zeide de minister, nog beperkt wegens het hier heerschend mond- en klauwzeer. Omtrent den handel in blanke slavinnen deelde de minister van justitie aan den heer Keuchenius mede, dat voorstellen diena ingaande aan Engeland en België zijn gedaan en aanvankelijk goed werden ontvangen. De minister van koloniën verklaarde aan den heer W. van Dedem, dat in de aangekondigde wijziging van het Indisch tarief eene billijke re geling der uitvoerrechten in het belang van de ^ndbouwonaernemingen zal geschieden. De facilitei ten, voor den Indischen landbouw bij de jongste pandrecht-ordonnantie gegeven, zullen definitief ge maakt worden. Bij de finantieele paragraaf constateerde de adres commissie dat met de mededeeling »meer evenredi ge verdeeling van lasten" bedoeld wordt te handelen in de richting van directe belastingen. De minister Bloem verklaarde dat de regeering in de tot dus ver gevolgde richting van verscheidenheid van be lastingen zal voortgaan. De Liberale Unie heeft het politieke Nederland verrast met een advies dat in bijzondere mate de verdienste der actualiteit bezit. De Unie heeft be vonden dat in iemand die fatsoenlijk woont, ook de capaciteit voor kiezer huist. Ziehier hoe een kiezer er inwendig moet uitzien: De geschiktheid tot kiezen bestaat in de vereeniging van genoegzame ontwikkeling om beteekenis en strek king der verkiezingen te beseffen, voldoendeburgerzin, m. a. w. belangstelling in de publieke zaak, om kiesbevoegdheid op den waren prijs te stellen er» daarvan geen misbruik te maken in het eigen be lang van den kiezer, en genoegzame zelfstandigheid om naar eigen inzicht zijn stem uit te brengen. Maar nu! Er moet echter gezocht worden naar een uitwendige maatstaf om die inwendige eigen schappen daaruit afteleiden en die maatstaf meent het comité gevonden te hebben in het bezit van een gevestigde stand in de maatschappij, blijkende uit de huurwaarde der woning. Het comité verschilt in dezen van het bekende regeeringsontwerp, dat ook de huurwaarde als maat staf neemt, dat het niet de maatstaf voor de waar deering der plaatselijke gesteldheid meent te moeten zoeken in de verhouding van het aantal kiezers tot het bevolkingscijfer, met deze verhouding in de minst welvarende streken met de laagste gemiddelde huur waarde als uitgangspunt. Het wil juist, dat rechtstreek- sche waardeering van alle omstandighedenwelke op het gemiddeld bedrag der huurwaarde in de verschil lende gemeenten betrekking hebben, plaats vinde. Langs dien weg is het mogelijk, door vaststelling van een ongelijk en plaatselijk minimum, eene zoo nauwkeurig mogelijk gelijke mate van geschiktheid te waarborgen. Deze waarborg dient echter niet door den grondwetgever maar door den gewonen wet gever te worden verstrekt en daarom zal in de Grondwet alleen dienen te worden bepaald een zeker minimum en maximum. Dit nu wenseht het comité te fixeeren respectievelijk op f'50 en f200. Binnen die grenzen kan dan de wetgever voor iedere ge meente het minimum der huurwaarde bepalen, ter wijl tevens desvereischt door de plaatselijke huur waarde te verminderen de kiesbevoegdheid door den gewonen wetgever kan worden uitgebreid. Aange- sn echter voor een en ander kennis der plaatse- gesteldheid een eerste vereischte is, meent het perden, rlot Grondwet zelve in dezen heteeila man, verboden acht het comité niet onoverkomelijk groot, terwijl het voorts onnoodig acht bij de huurwaarde nog eenigen anderen maatstaf voor kiesbevoegdheid aan te nemen. Ieder, die dus aan de overige al- gemeene vereischten van Nederlandschap, ingezeten schap en meerderjarigheid voldoet, zal als kiezer worden erkend, zoodra hij krachtens eenig hem toe komend recht eene geheele woning of een gedeelte daarvan bewoont, waarvan de huurwaarde niet be neden zeker daar ter plaatse vastgesteld bedrag is geschat, altijd met dien verstande dat het feitelijk gebruik eener woning op eenigen titel moet be rusten. De slotsom, ontworpen in een nieuw Grondwets artikel is deze »De leden van de Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die krachtens eenig hun toekomend (persoonlijk of zakelijk) recht eene woning of een gedeelte daarvan in gebruik hebben, waarvan de jaarlijksche huurwaarde een voor elke gemeente vast te stellen minimum bereikt, dat nergens lager dan f50 of hooger dan 200 door de Wet, Gedepu teerde Staten gehoord, wordt bepaald De Augustus-collecte, onlangs teGoes;in de drie kerken gehouden, en die f 214,68 heeft opgebracht, is door de nagekomen giften verhoogd met f42 en komt alzoo op f256,68. In de Christ. Geref. Kerk te Wolfertsdijk is de Unie-collecte gehouden en leverde f 19.50 op. In den loop der treinen op de Zeeuwsche lijn komt met den winterdienst weinig of geen veran dering. De trein die te 5,55 's morgens van Vlissin- gen vertrok, gaat nu om 5.58, die van 9.30 om 9.22 en die van 5.15 's middags te 5.26; voor 't overige blijft de dienst dezelfde. Een van de opmerkelijkste momenten uit het adres-debat was dat zoowel de heer Gleichman als de Minister van Binnenlandsche zaken zich vóór groote uitbreiding van het kiesrecht verklaarden. Eerstgenoemde wilde zelfs aan werklieden het stem recht verleenen, altijd voor zoover het gezeten werk lieden waren. Zoo zal het werkelijk nog waarheid worden wat de Standaard heeft geprofeteerd dat onze conservatief-liberalen voor straatsteenen zullen uit den weg gaan, en allengs tot algemeen stemrecht zullen bijdraaien. De begrooting voor Binnenlandsche Zaken is f 1,056,482,00 minder dan die voor 1885. Behalve door eenige andere bezuinigingen is die vermindering verkregen, omdat voor de uitvoering van de artt. 45 en 49 der wet tot regeling van het lager on derwijs f 600,000 minder kan geraamd worden, en voor de afwending van het gevaar waarmeê besmet telijke ziekten den veestapel bedreigen, voor 1886 250,000 minder kan uitgetrokken worden dan voor 1885 is toegestaan, wegens den gunstigen toestand met betrekking tot de besmettelijke longziekte. Wat de normaallessen betreft ter opleiding van onderwijzers bij het lager onderwijs heeft de Minister met de inspecteurs over de opheffing van sommigen dezer lessen geraadpleegd. Bij de overweging, welke der bestaande inrichtingen hiervoor in aanmerking moesten komen, is meer bepaaldelijk gelet op de normaallessen, die in de laatste vijfjaren een gering aantal kweekelingen telden, of, voor zooveel hare uitkomsten in het afleggen van examens door de kweekelingen betreft, niet aan de verwachting hebben beantwoord, en, naar het zich liet aanzien, ook in het vervolg niet zouden voldoen. In het daarop ontvangen gemeenschappelijk rap port werden de normaallessen te Maurik, Gendringen, Terschelling, Spanbroek, Aalsmeer, Balk en Grijps- kerk door de inspecteurs voor opheffing aanbevolen, en werd in overweging gegeven, de voorbereidende nu reen van enkele normaallessen van den tweeden vuvuu VII UiU ICllJK over te gaan, zoodra mocht blijken, dat zij zonder die voorbereidende klassen geen genoegzaam aantal kweekelingen meer zonden kunnen verkrijgen, om hare instandhouding te wettigen. Het bleek dat de resultaten van de rijksnormaallessen te Lisse, Ameide, Krimpen a/d. IJsel, Naaldwijk en Elshout (gemeente Nieuw-Lekkerland) in de laatste jaren het minst beduidend waren geweest, en derhalve is tot op heffing der voorbereidende klassen van die inrichtingen besloten. De bezuiniging, hierdoor verkregen, beloopt een som van f50,000 'sjaars, waarmede de post voor de Rijksnormaallessen, vergeleken met 1884, is verminderd. Voor de 30 pCt. subsidie zal nog f3,600,000 noodig zijn. Standaard Versterking, der middelen zoo nu en dan eens afgewisseld met betere verdeeling van lasten, dat is jaar op jaar het program van iederen Minister van Financiën bij het aanbieden der Staatsbegrooting. In goed Hollandsch wil dat natuurlijk zeggen: meer lasten opbrengen. De heeren in den Haag vinden dat natuurlijk wel zoo aangenaam als te beginnen met bezuinigen. Met 1882 is er een einde gekomen aan de gestadige klimming onzer inkomsten. Reeds bij het stijgen onzer inkomsten kwam men tekort, wat het nu is mag algemeen bekend genoemd worden. Voor den dienst 1883 was er te kort 227a millioëir 1884 kwam ruim 6 millioen te kort, in '85 zeilden we weder bijna 9 millioen achteruit, en voor '86 zal er vermoedelijk weder 16*/2 millioen te kort komen. Natuurlijk schermt de Minister in navolging van zijne voorgangers veel met gewone en buiten gewone uitgaven, wij meenen dat het voldoende is allen nadruk te leggen op het woord uitgaven. Buitengewone zijn reeds lang gewone geworden en niemand onzer zal het einde der buitengewone uit gaven beleven Het spreekt van zelf dat 10 buitengewone opcenten op het personeel bij deze cijfers ongevernet particu- uitwerking heeft als een droppel die op een g ^euden steen valt. Haast krijgen we in den vorm van een leening ad 65 millioen een stoplap. Dat zoodanige remedie de kwaal verergert, gelijk ieder burgermensch met gezond verstand best inziet, schijnt in onze regeeringskringen niet begrepen te worden. Dat er zooveel te bezuinigen is schijnt men niet te vermoeden. Intusschen, het eind zal den last dragen en in vollen nadruk zal men, nadat ons huishouden op die wijze nog eenige jaren bestuurd is, kunnen zeggen: arm Nederland Aan het admissie examen voor de theologische school te Kampen, gehouden 22 en 23 jl. hebben voldaan de hh: C. B. Bavinck, J. Dekker, R. A. Dospanman, A. Meijeringh, E. v. d. Meulen, W. H. Oosten, F. G. Petersen, A. Varekamp, J. Veenstra en A. Ver burg; 1 kandidaat werd afgewezen. Gisteren werd in de Doopsgezinde kerk te Am sterdam, onder de leiding van Prof. J. J. viui Too- renenbergen, de jaarvergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gehouden. In de openingsrede van den voorzitter werd gesproken over Wiclet,als vertaler en verspreider van den Bijbel. Uit de inge diende verslagen bleek o. a. het volgende. Eene uitgaaf van het Nieuwe Testament met aanwijzing van gelijkluidende plaatsen is in het licht versche nen en verkrijgbaar a 50 ct. per exemplaar. Eenige reeds bestaande bijbeluitgaven werden herdrukt. In ledental ging het genootschap niet vooruit. Ove- een paar proeven van verbeterde Javaansche bijbo- vertaling was het oordeel van deskundigen ni/. D^ gunstig, dan tot eene nieuwe herziene uitgae«^V worden besloten. De heer S. Coolsma gingang2 met de Soendaneesche overzetting van hnt eir Testament, die thans hare voltooiing njög noor j werden 13,775 bijbels, 1459» Oude ,-Tae--i 27,0*16 Nieuwe Testai»oord.,f 30S - 1 IU belhoeken, en 11"-7 dat "lan °P

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2