een en menigeen met reden klaagt? Men schudt het hoofd over den geest van verzet en opstand in onze dagenmaar eilievegeven zulke dingen er geen voedsel aan? Als er voor de restauratie der kamer van den heer secretaris-generaal bij het De partement van "Waterstaat, Handel en Nijverheid niet minder dan f4931,291/, wordt uitgegeven, waar van f2459,377, alleen aan het plafond, dan kan men het den eerzamen burgervader niet kwalijk nemen als hij bij het lezen van zoo iets in een kwaden luim komt en vergelijkingen gaat maken tusschen de moeiten en zorgen die hij heeft om zijn gezin te onderhouden en de weelde waarin menige staatsambtenaar zich baadt, ten koste ook van zijn zweet. De heeren in den Haag mogen dit, dunkt onsj wel bedenken, 't Is nu allerminst de tijd om voor billijke klachten het oor gesloten te houden. Sprokkelaar. GOES. De Augustus-collccte jl. Zondag in 3 kerken alhier gehouden heeft opgebracht: In de Christ. Geref. Kerk f 122,13 Hervormde Kerk 54,657, Christ. Evangel. Kerk 37,897, Samen f 214,68 Amsterdam werd in de laatste dagen weder door straatoploopen verontrust. Zaterdagavond werd, zooals men dat gewoon is, op den Dam en in de Damstraat te Amsterdam, het blad der socialisten Recht voor Allen verkocht. Het schijnt dat het publiek in den verkoop van dat blad een bijzonder behagen schept, ten minste een paar uren lang volgde eene groote menigte de verkoopers, die met de gewone argumenten hun blad voor twee centen aan «volk, burgers en arbeiders» zochten te debiteeren. Die verkoop ging vlug van de hand. Nu eenmaal de politie de dwaasheid heeft gehad den verkoop van het blad te bemoeielijken, is het begrijpelijk gevolg geweest, dat men Rcchl voor Allen koopt, dat het koopers vindt onder die standen, die daaraan vroeger niet zouden gedacht hebben. Zoo was het de debitanten van de Paleisstraat tot het" einde'der- Damstraat, en aldus heen en terug. Het spreekt van zelf, dat nu en dan de communicatie der trams werd gestremd. Omstreeks half elf uur ontwikkelde zich eindelijk een optocht die van den Dam trok door de Harten straat naar de Keizersgracht, waar men op de stoep van het huis van den burgemeester zich een oogenblik vermeidde met een rooden zakdoek te zwaaien. Toen aan die uiting van den volksgeest was voldaan, ging de troep, die langzamerhand sterker werd, verder. Op dat oogenblik ontwikkelde zich aldaar eene politiemacht van vier agenten. Langs de Rozengracht trok men de Jordaan in, en weldra telde de optocht niet honderden, maar duizenden. Onder het zingen van het socialistenlied op de wijze der Marseillaise met drie a vier roode vlaggen aan het hoofd waarvan het doek wellicht des daags tot nuttiger gebruik bestemd is geweest bereikte men efndelijk de Haarlemmerstraat. De menschenmassa was hier zoo grootdat de tramwagens gedwongen werden stil te houden. Op dat oogenblik wist misschien de menigte niet wat men eigenlijk bedoelde. Curieus genoeg zong men allerlei liederen. Natuurlijk dominieerde de Marseilaisewaarvan de melodie een volkslied is bij uitnemendheid. De woorden zelf ja, daarmee lag men nog al eens overhoop, «Io vivat» klonk vaak ook luide boven alles; maar te midden van het lied» ((De sociaal-democraten gaan nooit verloren, hoorde men plotseling: «Weg met dien Engelschman, «Leve Willem Drie.» Van de Haarlemmerstraat trok men langs het gebouw van den Werkmansbond, Spuistraat, ge dempte Burgwal naar den Dam. Nog altijd wap perden de roode vlaggen, maar de drie duizend man, «4 .7."^ -, ^-1 die ons door de Jordaan vergezelden, och, zij waren tot driehonderd ingekrompen. De menigte, die de roode banier op den Dam af wachtte, versterkte al zeer spoedig het tamelijk ge slonken troepje. In de Reguliersbreestraat was er een oogenblik minder goede verstandhouding tusschen een koetsier van eene tram en devroolijke menigte. Het was wel wat vul om door te rijdon. De koetsier gebruikte argumenten ad liominen. Hij beproefde zijn zweep voor een ander doeleinde als deze hem nu juist door de Omnibus-maatschappij was verstrekt. Heeft dit feit de menigte warm gemaakt? Wij weten het niei maar zij bleef stilstaan voor het kleine gebouwtje, dat men het politiebureau op het Rembrandsplein noemt. Men zegt dat er een steen door de glazen is geworpen; plotseling stormden een twintigtal agenten naar buiten, de bloote sabel in de vuist geklemd, een regenbui kwam op, en de menigte ging naar huis, om Maandag in aanzienlijker getale terug te keeren. Zoowel Maandag als Dinsdag avond werden eenige spiegelruiten ingeworpen, en, door het werpen met steenen zoowel als door den sabel der agenten, die zich gedurig genoodzaakt zagen de menigte uiteen te drijven, eenige personen verwond. Trams en rijtuigen konden beide avonden den Dam niet bereiken door de massa volk. KERKNIEUWS. Dinsdagmorgen 18 Aug. te '10 uur nam de Synode der Chr. Ger. Kerk zitting in het daartoe ingerichte kerkgebouw aan de Raampoortlaan te Rotterdam. De zitting werd geopend met een rede van Ds. W. H. Gispen, voorzitter der vorige Synode. Als afgevaardigden waren verschenen uit elke provincie onzes lands, uitgenomen Limburg, 2 pre dikanten en 2 ouderlingen, als adviseerende leden de docenten der Theol. School en als afgevaardigde van Oost-Friesland Ds. L. Stroeven. De United Presbyterian Church was vertegenwoordigd door Ds. Renny van Glasgow en de Belgische Zendings kerk door de pred. Kennedy Anet en Eggenstein. Tot voorzitter koos men Ds. J. Van Andel die daar op voorging in gebed, waarna de vergadering plech tig haar instemming met de belijdenisschriften der kerk betuigde. Het verslag der Synodale commissie haar 50 jarig bestaan, aan de stichting van 5 nieuwe gemeenten enz. Alsnu kwam het vraagstuk der viering van den dag des Heeren aan de orde. Men besloot, dat het noodig is bepalingen te maken en benoemde voorts een commissie van onderzoek. In zake de gemeenschap met de Hollandsche Ge reformeerde kerk in Amerika besloot men te wach ten, totdat de afgevaardigde dier kerk was aange komen. Dit was Ds. G. Hoeksema, die Woensdag verscheen. Woensdag behandelde men de vraag: of er ook iets kan worden gedaan, „om het besef van de macht en de de roeping des kerkeraads te verleven digen vooral met het oog op vele vereenigingen buiten onze kerk, die in onze kerk zoo licht wor den nagevolgd.» Men bedoelde hier o. a. dejonge- lingsvereenigingen. Na bespreking werden de ker keraden opgewekt tot liefde voor goede vereenigin gen. Daarna ging men over tot de behandeling van verschillende punten, betreflende het losmaken en weder beroepbaar stellen van leeraren. Woensdagmiddag bekwam de afgevaardigde der Chr. Ger. kerk in Pruisen Ds. Stroeven het woord. Hij deelde mee, dat de kerk in Pruisen weldra 11 gemeenten tellen zal. Met de opleidingsschool heeft men financieele moeilijkheden. De afgevaar digde uit Schotland Ds. Renny, bracht de groeten der kerk aldaar en herinnerde aan de banden, die Nederland en Schotland verbinden. Hij deed mede- deelingen over de schotsche kerk. Daarna werd door Docent van Yelzen een toespraak gehouden. De dag werd daarna besteed tot het hooren der andere afgevaardigden van buitenlandsche Kerken. In de zitting der Synode van de Christelijke Gere formeerde Kerk van Donderdag 11. werd het rapport der Theol. School uitgebracht door het curatorium bij monde van haar commissie ds. A. Brummel kamp Jr., voorzitter der laatste Cur. Ver., en secre taris ds. J. F. Bulens. Dr. Bulens leest daartoe een uitgebreid en met zorg gesteld verslag voor. Hij wijst op de genoten zegeningen. Vooral op de benoeming en de aanne ming hiervan der docenten Wielenga, Lindeboom en Bavinck. De vruchten van hun onderwijs zijn nu reeds merkbaar. In een treffend en hartelijk woord werd prof. v. Velzen en Brummelkamp aan gesproken herinnerende hun vijftigjarige jubelé. Spre ker wijst op de voorgaande ontwikkeling van hun arbeid in de kerk en de uitbreiding in de gemeenten en scholen. Hij noemt het Gedenkschrift 1884 van prof. v. Velzen een eere-zuil. Van de studenten werd niemand om wangedrag aangeklaagd. Velen werken tusschenbeiden aan Zondag school en tractaatverspreiding. Sedert 1882 zijn 44 candidaten gepromoveerd. De inkomsten der school gingen vooruit. De curatoren hebben acht geg op enkele zaken der agenda, om zoo noodig advies te kunnen dienen. Wat den doctorstitel treft erkenden de curatoren wel het recht, doch tijd er voor is nog niet gekomen. Het curatoriu stelt ten slotte voor, dat een docent van af hc^ 4e kind, f50 'sjaars voor elk kind bij zijn tracte- ment ontvange, tot het kind 20 jaar oud zal zijn. Nadat het verslag was uitgebracht, 't welk twee maal door toegezongen lofpsalm en plechtige zege bede werd afgewisseld spraken de oudste broe ders, en vaders, prof. Van Velzen en Brummelkamp in roerende woorden het voor de vergadering uit - dat na zulk een strijd, om zulk een Goiiverheerlij- kend verslag te mogen hooren, zij nog wel tweemaal 50 jaren willen doorleven. Het voorstel van de curatoren, om bij staking der stemmen over den uitslag van een examen aan de theol. school, dit als eene afwijzing voor den exami nandus te beschouwen, wordt aangenomen. De thesaurier der kas tot uitbreiding der theol. school komt nu aan 't woord. De kas is niet voor uitgegaan in de giften voor eens. Door jubilé-kol- lecten enz. kon dit echter weer zoo wat gelijk komen z. i. moet aan de uitbreiding de hand gehouden wor den anders wordt ze inkrimping schoon er er nog een batig saldo is. Want de kas kan tel kens den penningmeester der theologische school moeten te hulp komen. In de zitting van Donderdag-namiddag kwam in behandeling het voorstel van Friesland, «om pogin gen in het werk te stellen tot het oprichten van een hospitium te Kampen». Uit de toelichting van ds. Douma blijkt, dat dit voorstel vooral financieele redenen heeftnl. de klim mende kosten iu Kampen van inwoning enz. voor de studenten. Doe. Lindeboom geeft prm-advies. Hij meent, in dien er een hospitium ware, zouden de studenten het wellicht gebruiken. De Synode make de kassen hierop opmerkzaam, ten einde de zaak met particu lier initiatief beginne. na '"es ui\ju+ rlat, de Svnode niet voor he voorstel-rnesland is, hoewel zij voor de zaak is als particuliere onderneming. Noordhollands voorstel komt nu in bespreking, dat «de Synode hare ingenomenheid betuige met het plan van eenige broeders tot oprichting van een Christ. Ger. Gymnasium.» Ds. Gispen licht dit toe. Het oprichten van een gymnasium door de kerk is sedert '1872 niet doenlijk; doch om het gewicht der zaak. zag N. H. gaarne, dat de Synode het particulier initiatief steunde van eenige broeders. Dr. Bavinck prae-ad viseert. On noodig is liet de behoefte aan te toonen. De Synode behoeft ook niet opgewekt te worden. Sedert 1872 is die be hoefte niet verminderdèn op de Pastoraal conferentie te Amersfoort is de zaak aangebonden door eene vereeniging van 50 broeders met eene Commissie van 5 leden. Dit wordt nu de vraag: Heeft de Synode haar plan laten varen? Of geeft zij thans aan eene particuliere onderneming over, hiermede haar sympathie betuigende? Ligt de oprichting op den weg der Kerk? Dan moeten anderen hier zich niet tegenstellen. Een en ander heeft de Synode uit te spreken. De voorstellen Van Andel en Beuker vereenigd volgens hetwelk alle curatoren leden der Kerk zullen moeten zijn wordt in stemming gebracht en aangenomen met alle stemmen. Een voorstel-Donner, dat de Synode afziet van een eigen plan voor een gymnasium, wordt ook aangenomen. Het voorstel-Zeeland, om het leeraren-personeel voor de letteren aan de Theol. school te versterken, indien de financiën het toelaten, kwam Vrijdag in behandeling. "l Ds. Littooij licht dit voorstel toe. De tegenwoor dige leeraren doceeren 't meest in de theologie, zoo dat dit onderwijs wel wat weinig bedeeld is. Do financiën staan niet ongunstig "ondanks de /^V jj docenten die er bij gekomen zijn; vooral waii%2 m van een gymnasium wordt afgezien. Komt ei^l M eens een gymnasium, dan zijn die leeraren nog nooi'JjS Ds. Brummelkamp spreekt in zijn prae-° U voor, indien wij het woord finao^'^: 1 konden. Hij hoopt, dat hj$- rechten man op de O dL ^jm

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2