YOORDEELIGE VOORWAARDEN Wegen en Voetpaden NIEUW-EN ST-JOOSLAND. D. J. PENN0CK, Men lette op de gesloten rijtuig, door een doolhof van straten, wordt zij in een slecht befaamd huis gebracht. Nadat men haar een slaapkamer gewezen heeft verdwijnt de zuster, en dan is het veld schoon voor haren onder gang. Het meisje heeft er niet de minste idee van waar zij is. Iedereen is liet tegen haar. De waardin wint haar vertrouwen. Somtijds verschaft men haar een betrekking, namelijk in een ander huis dat aan dezelfde vrouw behoort, want eenige bordeelhousters hebben verscheidene huizen. Drank wordt haar voort durend aangeboden; zij gaat naar den schouwburg en op een of anderen nacht, wanneer zij vermoeid en half beneveld ligt te slapengaat haar kamerdeur open want er zijn deuren die, al worden zij van binnen gesloten, toch van buiten kunnen geopend worden en haar val is zeker. Daarna gaat alles gemakkelijk uitgezonderd het terugkeeren tot een zedelijk leven.» Deze ellendige toestanden schijnen in de hoofd steden op het vastland van Europa niet beter te zijn en herinneren onwillekeurig aan de steden der oud heid wier zedeloosheid haar val geworden is. Gemengd nieuws. Velen onzer landgenooten hebben in den laatsten tijd de loffelijke taak op zich genomen de oorzaken van den maatschappelijken achteruitgang optesporen. Gemakkelijk is die taak niet, want vele factoren werken daartoe mede. Eene daarvan wordt door de Leidsche Courant aldus geteekend: De wijd vermaarde Hollandsche trouw ligt onder verdenking en hiermede zou men kunnen aannemen, dat er geen trouw meer ter wereld is te vinden. Het Westland dat vroeger dagen een krachtigen steun in Engeland als afnemer van den aardappel vond en daardoor winstgevende zaken deed, bedierf den handel door klein goed voor groot te geven, of zooveel aardappelenloof in de manden te stoppen, dat de Engelschman zich met de maat niet kon ver eenigen. Het gevolg van deze handeling is geworden dat Engeland geen Westlandschen aardappel meer begeert, of liever, met Rijnsburg er bij, den Ho!- landschen aardappel buitensluit, hetgeen een zeer kwaad ding is voor de verbouwers. Eertijds stond de Hollandsche boter hoog aange schreven geheel Europa, Oost en West verlangde Hollandsche boter. Het karretje liep op een zand weg en de boer bracht met Kerstmisdagen zijn huur penningen met een even va-genoegd gezicht bij den landheer als deze op zijn beurt met een even vergenoegd gezicht ze in ontvangst nam. Maar het ging al te goed en daarom kon de hoedanigheid van de boter wel wat minder of er kon wel eene stevige laag kunstboter in het vat. Zoo gezegd zoo gedaan. Toen kwamen de klachten bj de veehandelaars, die het deden, weg ging de roem van de Hollandsche boter en de Deensche kreeg de voorkeur. Het was bekend dat Amerika nog het vorige jaar een grooten voorraad van Hollandsche haring had en dat het den handel bij gevolg niet meeliep. Nu komt het uit dat Amerika zelfs geen Hollandsche haring meer belieft, omdat zij in slechte, geen pe- kelhoudende fusten wordt verzonden, ten gevolge waarvan de visch smakeloos geworden, beter gezegd, bedorven is. Amerika en andere plaatsen, het blijkt, doen het dus liever met een Schotschen haring die goed, dan met een Hollandschen, die slecht is. Nu weet men bij den grooten voorraad in Hol land geen middelen om op te ruimen, terwijl men gaandeweg ter haringvangst gaat om den voorraad te vermeerderen. En zoo gebeurt het dat men be proeft tegen fabelachtige prijzen den haring aan den man te brengen, die toch niet begeerd wordt, want «de menschen schijnen dit jaar niet flauw te wezen.» - Een .kwakzalver stond ten aanhoore van een groote 'menigte de wonderbaarlijke kracht van zijn Ijzer houdend Bitter op te hemelen, als het universeel mfddel om een »ijzeren gestel» te verkrijgen. »Dat is zoo dat is zoo,» zeide een der omstan ders. »Wat hij u vertelt, heeren, is letterlijk waar.» »Hoort gij dat?» riep de verrukte kwakzalver; »hier hebt ge een levend getuige voor uwe oogen —een man, die het bitter gebruikt heeft en het u kan aan bevelen.» fc^»Neen, dat juist niet,» hernam de ander; ik heb goed zelf niet gebruikt, maar een vriend van en hét heeft hém het leven gered.» I »Hoe zoo?» vroeg iemand. ^^»Ziet ge, mijn vriend had hetAitter gebruikt juist ÉÉj^oordat hij wegens moord in de gevan- Alles wat hij van ijzer bij zich JP^j^^^^toch maakte hij een ge? En wat doet hij nu? hij krabt eene ader op zijn arm open, en neemt genoeg ijzer uit zijn bloed om er een breekijzer van te maken, waarmee hij de deuren van de gevangenis openbreekt, en zoo komt hij er uit. 'tls een feit!» Onlangs overleed een rijke Engelsche weduwe, die al hare bloedverwanten onterfd had, om al haar vermogen ten goede van de dieren te doen komen. Zoo vermaakte zij f75,000 aan de Maatschappij tot dierenbescherming; aan de vereeniging voor drinkbakken ten behoeve der dieren f25,000 en aan het gesticht voor onbeheerde honden f 12,500. Is dit geen verregaande schande Liever schij nen sommigen hun geld ten behoeve van hetrede- looze vee te vermaken, dan het lijden, dat onder de menschen-kinderen in duizende vormen openbaar wordt, te helpen verzachten. Waarlijk, als alle rijken zoo deden, dan zou het niet zoo euvel te duiden zijn, als bij iemand, die niet wist voor een eeuwigheid geschapen te zijn, de gedachte opkwam een hond te willen zijn in onze menschen Maatschappij Onder de- Telegu's in Indië, hadden de Ame rikanen 26 jaren, met de grootste opoffering, ge arbeid, zonder dat zij eenigen zegen op hun werk hadden gezien. Nu besloot men tot opheffing van dezen zendingsarbeid, omdat men het een hopeloos werk beschouwde, het Evangelie aan de Telegu's te verkondigen. Een der zendelingen echter zeide, dat, indien zijn bestuur besloot tot opheffing van dezen zendingsarbeid, hij zonder eenige geldelijke bezoldiging, onder dit volk wenschte te arbeiden. De voorzitter gaf hem ten antwoord, wanneer hij vast besloten was om te gaan, men hem hiervan niet kon en wilde terug houden, doch, dat men ten minste een man wilde medegeven, opdat, wan neer hij van honger en gebrek mocht omkomen, hem eene Christelijke begrafenis zou worden gegund. De man is gegaan. Dit had plaats in het jaar 1862; en wat is nu het gevolg geweest van deze overgave in het werk der zending? Dat nu in dit land reeds een Seminarium bestaat, waarin 156 kweekelingen. allen bekeerlingen uit dit volk, voor de prediking van het Evangelie, onder hunne landgenooten, wor den ongeleid, en in 1878, in vijf maanden tijds, 9606 Heidenen zijn gedoopt geworden. Zoo wederstrevig en vijandig eerst deze Heidenen waren tegenover het Evangelie, zoo zijn nu hunne harten geopend, om de blijde boodschap van het Evangelie aan te nemen. Maranatha Burgerlijke Stand. Van 26 Juli tot 2 Augustus. Middelburg. Ondertrouwd- A. Rademaker,jm. 31 j. met W. van Hoeve, jd. 24 j. D. G. Kröber, wedr. 44 j. met J. W. Sciimiedeman, wed. 48 j. Getrouwd: C. W. Schout, jm. 20 j. met A. Flipse, jd. 21 j. G. L. von Stein, wed. 52 j. met C. S. Reijers, jd. 51 j. Bevallen: A. H. B. Boogaert, geb. Van den Berg, d. P. Flipse, geb. Flipse, z. Z. Jongepier, geb. Walraven, d. J. Alewijnse, geb. Van Schijndel, d. C. Schuit, geb. Sinke, d. J. Vogel, geb. Gideonse, d. J. M. Baljeu, geb. Steendam, z. G. C. van der Weele, geb. De Vos, 1. F. de Baare, geb. Zeevaart, d. C. J. du Bois, geb. Van Merkom, d. G. Geertse, geb. Clopmeijer, d. A. S. G. Joosse, geb. Henderikse, z. S. A. Geldof, geb. Van Veen, z. C. Janse, geb. Ale wijnse, z. (levenl.) Overleden: A.'W. Snouck Hurgronje, man van H. G. Severijn, 68 j. L. S. Roelse, ongeh. z. 54 j. J. E. Buijze, vrouw van J. B. Haringman, 56 j. M. Labruijère, ongeh. d. 19 j. G. Alewijnse, vrouw van C. Janse, 36 j. W. Altorffer, man van S. J. Snij ders, 70 j. L. Louwerse, man van M. J. Haring, 70 j. L. Louwerse, wed. van L. Marijs, 79 j. Goes. BevallenW. C, Sinke, geb. Schuiling, z. IC Leverland, geb. Rottier, z. J. Wessel, geb. Wissekerke, d. OverledenM. Polderman, wed. van C. Sinke, 55 j. T. Mulder, d. 13 j. C. Rijk, ongeh. z. 31 j. H. Henderiks, wed. van C. J. Demmers, 68 j. G. Huijsse, z. 8 w. Van 25 Juli tot 1 Augustus. Vlissingen. BevallenJ. Schout, geb. De Nooijer, z. B. Spok, geb. Visser, z. C. J. van der Harst, geb. Verbeek, z. A. J. Feij, geb. Janssen, z. J. Bak ker, geb. Potters, d. C, Pauwaart, geb. Leijdekkers, z. J. M. Spapé, geb. Michel, z. C. Nagtegaal, geb. Stroo, z. G. van der Munnik, geb. Van Driel d. C. f. .1. Oodee. neb. iioere. d. Rug ter, 73 j. M. Hawkes, wed. van W. Fagg, 78 j. F. M. P. Bemest, d. 2 m. J. S. Meijers, vrouw van W. Stroo, 37 j. W. A. de Vroom, man van C. J. Weegman, 64 j. Graanmarkten enz. Middelburg 6-Augustus 1885. Be aanvoeren waren heden gering en vooral van Koolzaad verre beneden de verwachting. Tarwe, alleen door hoogstbenoodigden gevraagd, was in puike kwaliteit niet beneden f7,75 te koop. Van nieuwe Rogge waren een paar monsters ter veil, goed van kleur en korrel, doch niet bijzonder droog; een enkel partijtje is a f6,25 verkocht. Nieuwe Winter Gerst was in puike kwaliteit van f4.50 tot f4.60 goed te plaatsen. Van nieuwe Zomer Gerst werden een paar mon sters getoond van voldoende kwaliteit die echter om den hooge vraagprijs onverkocht bleven. Nieuwe Groene Erwten waarvan verscheidene par tijtjes ter markt waren gaaf, en mooi van kleur, werden naar kwaliteit f8 a f'8,25 betaald. Koolzaad met goeden vraag voor plaatselijke olieslagerijen en voor verzending werd grif a f8,50 a f8,60 gekocht. Haver, Paarde- Witte- en Bruineboonen zonder handel. Versche Boter fl,20 a f'1,28 de kilo. Eieren f3,80 per 100 stuks. ADVERTENTiKN. IN DE GEMEENTE Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat de ligger der wegen en voet paden in de gemeente Nieuw- en St. Joos- land door hen ingevolge art. 20 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 85 van 1881ambtshalve gewijzigd is vastgesteld dat hun besluit tot vaststelling van dien ligger heden aan Burgemeester en Wet houders van Nieuw- en St. Joosland is gezonden ter aankondiging binnen vier werkdagen ria ontvangst op de ter plaatse gebruikelijke wijze; en herinneren belanghebbenden voor zoo veel noodig aan art. 23 van het voornoemd2 Reglement. Middelburg, 7 Augustus 1885. Gedeputeerde Staten voornoemd, W. M. DE BRAUW. Voorzitter. KRUSEMAN, Wd. Griffier. Koninklijke Fabriek van Bedden, Dekens, en Matrassen LANGE DELFT. Sints meer dan een halve eeuw gunstig bekend SPRINGVEERMATRASSEN, geheel nieuwe con structie, Soliede PAARDENHAARMATRASSEN, nieuwe VEEREN BEDDEN. KAPOK-, ALPEN-, GRAS- en HOUTWOL-BEDDEN en Matrassen, IJzeren Ledikanten enz. VAN DIENSTNEMING voor het Leger in Nederlandsch-lndië, omschreven in gedrukte mededeelingen die gratit verkrijgbaar zijn bij het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage en voorts bi^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3