rapp. met de regeering over eene wijziging van I Scheveningenzegt men, wordt nu een wereld- art. 194 in overleg te doen treden vend van verschil- badplaats. En dit beteekent wat lende zijden bestrijding. j Niet alleen heett men er nu des bains mixtes, Vele leden betreurden het dat de regeering het maar ook heeft op den laatsten Zondagavond de eltde hoofdstuk der grondwet geheel onveranderd I club de Scheveningue met zijn speelzalen zich ge wilde laten. De meesten hunner betuigden bijval aan j opend in de voormalige schouwburgzad van het het voorstel der Staatscommissie. Een aantal leden echter zag geen voldoenden grond om thans op herziening van het elfde hoofdstuk aan te dringen. Verscheidene leden, die ten volle instem den met de regeering dat matemëele veranderingen in de regeling der troonopvolging onnoodig zijn, achtten het evenmin geraden den vorm der bepa lingen der grondwet te dien aanzien te wijzigen, wat andere leden bestreden. Enkele leden hadden be zwaar tegen het behoud der bepaling volgens welke de Kroon eventueel in het Huis van Nassau-Weil- burg zou kunnen overgaan. Naar het Dagblad verneemt, heeft de Minister van "Waterstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen het volgende bepaald: De brie venbestelling in de bebouwde kom van plaatsen, die meer dan 15000 zielen hebben, za* driemaal plaats hebben, alsvoren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15000 zielen twee maal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt be steld, wordt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. badhuis. Tot aanbeveling van die prachtige speelzalen meldt men, zeer karakteristiek, dat. de inrichting van dien aard is, dat men op alle onraad is voorbereid. De zaak staat dus voor de spelers zeer gezond, want nachtelijke invallen van de politie of justitie, gelijk die te Brussel in de speelholen dér groote we reld hebben plaats gehad, schijnen niet te worden gevreesd. Men kan zich derhalve in Scheveningen aan den hartstocht van liet spel ongerust en ongestoort over geven zonder vrees van door de politie betrapt te worden. Waarlijk, we gaan vooruit! Scheveningen is nu ook een wereldbadplaats! O, tijdenOzeden Doet. Weekbl. De directeur der Weesinricht.ing te Neerbosch heeft voortdurend nog zeer de hulp noodig van de vele weezenvrienden, om het zesde weeshuis, dat gebouwd wordt, geheel te voltooien. Werd dit werk niet door de weesjongens zelf uitgevoerd, dan zou dit gebouw minstens f40,000, kosten. Thans is er niet meer noodig dan f20,000, waarvoor reeds f 12,000 is ont vangen. De heer van 't Lindenhout doet dan ook een ernstig beroep op alle goedgezinden, om hem het Mocht er na de aankomst van meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na de aankomst dier post gele genheid gegeven, hun daarmede aangebrachte brie ven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van het bestellen van expresbrieven blij ven de gewone voorschriften ook op Zon- en feest dagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds, en voorts zal de duur dier openstelling zijn: in plaatsen met eene bevolking van meer dan 50000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50000 zielen en meer dan '15000 zielen zes uren, in plaatsen met minder dan '15000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van 6 September e. k. Volgens de Middelb. Ct. zullen dan met de avondtreinen voor Middelburg 5.27, 7.32, 8.50 en 10.38, voor Goes die van 5.57, 8.3,8.20 en 10.10, de posttrein uitgesloten, geene brieven vervoerd worden. post niet ontbrekende bedrag te zenden, opdat weder 100 kin deren voor wie reeds vóór langen tijd plaatsing is aangevraagd, in deze zoo rijk gezegende inrichting ter verpleging kunnen worden opgenomen. Buitenland. Aan den heer W. F. van Erp Taalman Kip, is op zijn verzoek, eervol onstslag verleend als minister van marine, met dankbetuiging; tot minister van marine is benoemd de heer W. L. A. Gericke, kapitein ter zee bij de koninklijke Nederlandsche marine in specteur van de artillerie der marineeen en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. De Heer E. J. Attema, afgevaardigde voor Dokkum, heeft wegens gezondheidsredenen ontslag ge nomen als lid der Tweede Kamer. De Minister van binnenl. zaken heeft nu bepaald, dat de verkiezing ter vervulling van die vacature zal plaatshebben Dinsdag 25 Augustus e. k. en de herstemming, is die noodig, Dinsdag 8 Sept. Men herinnert zich Dokkum behoort tot die weinige districten waar de antirevolutionaire partij in de laatste jaren achteruit gegaan is. Wij gaan toch vooruit, al is het ook in verkeerde f^*- Urn «.SSatf&tifataaJL w In Spanje blijft de toestand zeer treurig. Te Ma drid neemt de ziekte nog toe en noordwaarts ver spreidt ze zich steeds verder langs de Fransche gren zen. Het hoogste cijfer te Madrid bleef tot dusver 34 ziektegevallenwaarvan 20 met doodelijken afloop per dag. Volgens berichten uit Madrid, heeft de Spaansche regeering besloten, krachtige maatregelen tegen de provinciale en gemeentelijke overheden te nemen, tlie aan de bevelen der regeering weigeren te ge hoorzamen. Zij achtte deze maatregelen noodig, wegens de houding der openbare overheden te Malaga, Sevilla en Cadix, die weigeren de quarantaine af te schaffen en afgezonden regeeringsartsen t.oe te laten. In dea loop dezer week zijn uitvoerige bespiege lingen gewijd aan het versterken van het wapen der Cavalerie in het Fransche leger aan de Duitsche grenzen. Revanche, het woord der hoop van de Franschen werd herhaaldelijk uitgesproken en ge schreven. En toch, niemand minder dan de Fransche denkt volgens hun gematigd orgaan de Temps aan oor.og. Dankbaar voor de zegeningen des vredes wijdt een ieder zich aan den arbeid en droomen slechts enkele idealisten van revanche, 't Is te hopen. Er is thans, blijkens telegrammen aan Times en Daily News uit Marseille, geen twijfel meer, of de cholera heeft ook in het zuiden van Frankrijk het hoofd weder opgestoken. Geruchten, daarop doelende, werden sinds eenige dagen reeds vernomen en tegen gesproken. Thans wordt de waarheid officieel erkend. Volgens den correspondent der Times eischte de ziekte te Marseille in de week vóór verleden week ongeveer 20, en in de vorige week een 30 slacht offers. Slechts één in de drie gevallen liep er tot dusver noodlottig af. Wat het uitzicht te zorgelijker maakt, is de aanwezigheid van 1200 ingewands- typhus-lijders uit het kamp van Pas des Lanciers, en in de Marseiller hospitalen een voortdurende aankomst aldaar van zieke en gewonde soldaten uit Tongkin. Op 2 Augustus bedroeg het doodental door cholera reeds 12. De correspondent der Daily News spreekt reeds van meer dan 20 sterfgevallen daags. En hij voegt er bij, dat, terwijl de cholera verleden jaar hoofd zakelijk de armen aantastte, zij ditmaal bij voorkeur de rijken tot hare offers kiest. Men weet dat sinds enkele weken door geheel Engeland een kreet van afschuw is opgegaan bij het vernemen van de zedeloosheid waartoe kinderen ^iloIiOqilen worden mA^jruikt. Het-^ de Pali Mall Gazette die den moed had den sluier op te lichten die het vreeselijk drama voor het oog der be schaafde wereld bedekt. Ergerlijke staaltjes zijn door dat blad geleverd en bij onderzoek waarheid bevonden. Ziehier eenige er van Weinige jaren geleden, toen een groot aantal Iersche meisjes in Londen aankwam, vormden zij een voortdurende bron van inkomsten voor de bor deelhouders van den Ratclifï-highway. De modus operandie was zeer eenvoudig. Op het oogenblik dat de stoomboot aan wal kwam, werd zij bestormd door kei els, die door bordeelhouders gehuurd wor den om meisjes thuis te brengen. Soms spreken zij meisjes aan, onder voorwendsel dat, wanneer zij een net en goedkoop kosthuis noodig hebben, zij in staat zijn haar te brengen waar zij wezen moeten Dikwijls gebeurt het ook dat deze lieden de koffers der meiges aangrijpen en er mede weggaan, onder verzekering dat zij ze naar de plaat? harer bestem ming brengen. Het onschuldige en onervarene Iersche meisje, dat voor de eerste maal van haar leven den voet in een vreemde stad zet, geheel zonder vrienden en zonder eenige locale kennis, volgt den drager en is sp ledig naar een berucht huis gebracht. Een zeer net lersch meisje, dat bij een mijner vrienden diende, had de grootste moeite ge had haren koffer aan een dezer schoften te ontruk ken. Daar zij echter voor de tweede maal in de stad kwam en het adres kende waar zij heen moest slaagde zij er in hem eindelijk te bewegen hare bagage los te laten en haar haren weg te doen vervolgen. Een minder ervaren meisje, die het adres niet geweten had, zou als een gemakkelijke prooi in handen van den onmensch gevallen zijn. Wanneer het meisje eenmaal in een bordeel is, dan is zij evenmin te redden als een spreeuw die gevangen is onder den vallenden steen van een knip, door den schooljongen uitgezet. De methode van hare bewaakster is zeer eenvoudig. Daar het hoofd doel in elk geval slechts geldelijk voordeel is, zoo wordt het bedrogen meisje eerst ontlast van de kleine som die in haar bezit gevonden wordt. Dit geschiedt niet door diefstal, maar door het opmaken der rekening voor kost en inwoning, welke zij genoten heeft, omdat men het haar onmogelijk maakt de plaats op te zoeken, waar zij in betrekking zou treden, j Alleen het feit dat zij in een slecht befaamd huis i gelogeerd was, staat haar pogen reeds in den weg, daarbij wordt nog niet eens rekening gehouden met de eenvoudige maar zekere middelen die in het werk j gesteld kunnen worden, om haar van het spoor te brengen. J Gedurende al den tijd dat de rekening oploopt wordt het meisje onophoudelijk in verzoeking gebracht. Zij wordt ruim voorzien van drank, er worden haar veelbeteekenende wenken gegeven omtrent het geld dat zij verdienen kon wanneer zij wilde »doen wat anderen doen;» somtijds verschaft men haar een vrijer, in het kort geen middel wordt onbeproefd gelaten om haar te doen vallen. Indien zij tot het laatste toe weerstand biedt, geschieden: er twee dingen. Haar koffer, die alles bevat wat] zij op de wereld bezit, wordt weggenomen en zij zonder een cent laat in den nacht op straat gezet, zonder i vriend of kennis ter wereld en met vreesebjke be dreigingen van aangifte bij de politie omdat zij kaar rekening niet betaalt. Wat moet zij doen? Een meisje dat van buiten komt, '17 of 18 jaar oud is en te middernacht van alles, letterlijk alles beroofd, j op den Ratcliff-highway in Londen staat, is verloren, j Wanneer zy haar toestand slechts een oogenblik indenkt is dit reeds genoeg om haar zoo al nief met den voorslag van de waardin te doen instem-, men, de zaak althans in overweging te nemen.; Uitgeput en radeloos geeft men haar iets te drin ken wat snuif in het bier zij wordt bewus-ii teloos, en wanneer zij den volgenden morgen met.' vreeslijke hoofdpijn ontwaakt is zij verloren. Dit. is geen overdrijving. Cardinaal Manning verzekerde] mij, dat de verwoesting, die onder deze meisjes] aangericht wordt, zoo verschrikkelijk is, dat eene] bekende koppelaarster er op pochte,dat niet minderdan 1600 meisjes door hare handen waren gegaan. fi Het bedriegen van meisjes, die van Liverpool irft Londen aankomen, wordt met meer overleg ten uitf voer gebracht. Een van de slimste en meest duivelj- achtige methoden om ze machtig te worden, is dw van een vrouw voor lokaas te gebruiken, als lie/J dadigheidszuster verkleed. Naar mij door. damea 'lm op dit oogenblik nog onder de armen werken yétèrtf 9 wordt, gebruikt men dit middel dikwijls me£2 JH succes. Het katholieke meisje dat in Euston aan^^H wordt door een schijnbare-lief dadigheidszusterji^^B gesproken. Deze zegt dat de supérienm^-.-i zendt om te zorgen dat armen >,Vj goed logement krijjgen^ een betrekking,'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2