nog vele genieenten zijn, waar de Staatsschool de eenige gelegenheid is om kinderen te laten onder wijzen, is tegen de vrijheid. Als wij dus voor de vrije, dat is van den Staat onafhankelijke school» ijveren, dan strijden wij tevens voor de vrijheid. Op die plaatsen, waar Scholen met den Bijbel be staan, is feitelijk reeds de staatsmacht verminderd. Daar handelde men gelijk het vrijen, Christelijken burgers betaamt. Dezen willen toch gaarne aan de overheid de eere geven, die haar toekomt, maar voor de opvoeding en het onderwijs van hunne kin deren willen zij liefst zelf zorgen. Ook tot handhaving van onze nationaliteit is de vrije Christelijke school noodig. Op de openbare school moet gezwegen worden, van hetgeen men de pit en het merg van onze Vaderlandsche historie kan noemen. Noodig is het voor alle rangen en standen van ons volk, dat zij meer kennis krijgen van onze geschiedenis. Om de neutraliteit te kunnen door drijven, zoodat op de openbare school niets geleerd cf gezegd worden mag, dat* andersdenkenden kan kwetsen, moet op die school de historie een dorre opsom ming van gebeurtenissen worden, waarbij de open bare onderwijzer nog zeer voorzichtig zijn moet. De kinderen van ons volk behooren de helden figuren onzer geschiedenis te leeren kennen. Er moet hun opgewezen wordenhoe met eene kleine macht het vaderland eenmaal groote dingen heeft gedaan, en hoe het op hoop tegen hoop, gesteund heeftop God. Wat het geheim was van dit vertrouwenen welke zegeningen de Reformatie gebracht heeft, moet een openbaar onderwijzer voor zich houden. Hij kan van »den zegen der Reformatie» niet spreken, zon der kinderen van Roomsche ouders te ergeren. De openbare onderwijzer mag niet andersdan zich ge heel onzijdig houden; we mogen niet anders ver langen. Maar daarom juist is het noodig, dat er Christelijke scholen bestaanwaar de onderwijzers vrijuit over »den God van Nederland» kunnen spreken. Ook de zaak van den godsdienst eischt Scholen met den Bijbel. De Heere Jezus heeft gesproken: «Zonder mij kunt gij niets doen,» dus ook geen onderwijs geven. En toch, als de Heere Jezus in onze dagen in ons vaderland rondwandelde en hij kwam bij eene openbare schoolhij zouom den Jodenkinderen geen erfenis te geven, niet mogen worden binnengelaten! De kinderen, die de open bare school bezoeken, krijgen nu den indruk alsof het op de school zeer wel zonder Christus kan. Tot Christelijke en maatschappelijke deugden moet het het kind op de openbare school worden opgeleid, zegt de wet, zonder dat gewezen worden mag op Hem, Die de weg, de waarheid en het leven is. Zou dit de zaak des Heeren kunnen bevorderen? Een beslist neen, zal het antwoord moeten zijn. En daarom de vraag: Is de zaak der vrijheid, der be waring van ons volkskarakter en van den godsdienst u niet een offer voor de School met den Bijbel waart Doe dan een ieder met alle macht, wat de hand vindt om te doen, omdat God het ons oplegt. Zondag, werd Wassenaar bezocht door een stoet van ongeveer 300 sociaal-democraten, derwaarts gekomen per Hollandschen Sooorweg tot station Voorschoten, van Leiden, Haag, Rotterdam en andere plaatsen. De stoet, geëscorteerd door de gemeente politie, begaf zich, twee roode banieren volgende, naar de duinen en was gevolgd door een buffet op wielen. De talrijke stoet, waaronder vele vrouwen en meisjes, deelde met ruime hand strooibiljetten uit van oproerigen aard en van lasterenden inhoud voor hooggeplaatste personen o. a. voor den prins van Wales en den Koning van Belgie. De heer Dom ela Nieuwenhuis hield eene redevoering, die uitbundig werd toegejuicht, doch waarvan velen misschien e^renen_als de Wassenaaraers, die haar Na 't zingen van sociaal-democratische liederen, op de wijze van »de Zilvervloot," »die Wacht am Rheim" enz., vertrok de stoet weder, evenals bij 't gaan, de Marseillaise (de melodie) zingende. Slechts één van de aanwezigen trad met eenigen der sociaal-democraten even in gesprek, d. i. in woordenwisseling, n. 1. het'hoofd der le openbare school. Hij bestreed hun recht tot dergelijke manifesta- tiën en betoogde, dat, helaas! de werkman veel, zeer veel zich zei ven te wijten heeftdoor groote woorden en dreigende blikken deed men hem zwij gen. Proselieten hebben de sociaal-democraten te Wassenaar zeker niet gemaakt. KERKNIEUWS Ds. D. de Pree, predekant bij de C. G. G. te Goes heeft voor het beroep naar Mehskerke bedankt, en ds. Postema te Domburg dat naar Warfum aangenomen. De candidaat G. Sybesma is beroepen tot pre dikant bij de C. G. G. te Schoondijke. Beroepen tot preiiikant bij de N. H. G. te Vlis- singen ds. H. van Griethuizen te Burgwerd. SLUIS. Bedankt voor de roeping naar deze ge meente door ds. A. S. E. Talma te Nichtevecht. SLUIS. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. Ds. J. Wiersma te Benschop. Als afgevaardigden tot de Synode der christelijke gereformeerde kerk, welke in de volgende maand te Rotterdam zal gehouden worden, zullen optreden, voor Noord-Hollandde predikanten W. H. Gispen te Amsterdam, en R. Mulder te Haarlem, en de ouderlingen B. II. Blankenberg en J. Olthoff, voor Zuid-Holland: de predikanten W. Doorn, te 's-Gra- venhage en H. Beuker te Leiden, en de ouderlingen J. van Golverdinge Jr. en J. H Landwehr; voor Zeeland: de predikanten A. Littooy te Middelburg en J. Westerhuis, te Ter Neuzen, en de ouderlingen jnr. J. L. de Jonge en B. M. den Boer; voor Noord- Brabant: de predikanten J. van der Linden, te '-Hertogenbosch en K. van Goor, te Nieuwendijk, bij Almkerk, en de ouderlingen A. den Dekker en G. van den Boom; voor Utrecht: de predikanten M. van Minnen, te Utrecht en A. H. Gezelle Meer burg, te Baarn, en de ouderlingen P. van der Linden en H. Overeem; voor Gelderland: de predikanten J. F. Bulens, te Varseveld en B. de Jong, te Velp, en de ouderlingen G. Brink en F. te Winkel; voor Overijsel: de predikanten J, Bavinck, te Kampen en J. Hessels, te Zwolle, en de ouderlingen H. J. Klinkert en W. J. Koldert; voor Drente: de predi kanten J. A. Schoenmakers, te Dedemsvaart en J. van Anken, te Hoogeveen, en de ouderlingen A. W. Geerts en J. Schuurman; voor Friesland: de predikanten J. van Andel, ti Leeuwarden en E. Douma te Drachten, en de ouderlingen L. Hoekers en P. Viersen; voor Groningen: de predikanten J. Nederhoed, te Middelstum en S. Sijpkens, te Delfzijl, en de ouderling M. Dekker. Buitenland. Het oude geschil tusschen Engeland en Rusland over de grenzen van Afghanistan blijft nog steeds de pers voedsel leveren. Indien men bedenkt dat reeds in de dagen van Lord Beaconsfield de man is reeds jaren dood de wetenschappelijke grens in Midden-Azie wrijving bracht tusschen de kabi netten van Londen en Petersburg, dan zal men lichtelijk kunnen gelooven dat dit vraagstuk in de eerste jaren nog wel niet zal opgelost zijn. Hoe het met de onderhandelingen staat? Hij, die het weet, mag het zeggen. Wat den eenen dag als zeker den volke wordt aangekondigd, vindt men den vol genden dag tegengesproken. We konden eerst niet gelooven dat de Mahdi dood zijn zou, en toch schijnt het waarheid. Het gerucht wordt ditmaal van verschillende zijden be vestigd. Daarmeê zou een lastig tegenstander voor Engeland weg zijn, maar ook in het beste geval blijft Egypte een wondeplek in de buitenlandsche politiek van het machtige Albion. Het land der grijze oudheid biedt meer dan eenig ander gelegenheid tot het opwerpen van volkslei ders. De jarenlange onderdrukking der heerschers en de ontzedelijking der bevolking doen Yalschen Profete o(,hier een vruchtbaar terrein voor hunnen v,**. -.v woi-., - hi V.Kb soon van zijn oud-generaal en oud-president Grant een der weinige mannen van historische beteeke- nis die het bezat. Hij die Grant's naam noemt denkt onwillekeurig aan Richmond en Pittsburg, aan den heroïeken strijd door vrije mannen tegen de gruwzame slavernij gevoerd. Daarom, daarom schier alleen is de naam van Grant populair ge worden, de wereld door. Als regeeringsman schit terde hij nooit, als hoofd van de machtigste repu bliek der wereld kon zijn figuur niet aantrekkelijk zijn, maar hij gaf zijn persoon, zijn leven voor de menschelijkheid, die in de slavernij met voeten ge treden werd. Daardoor verdient zijn naam genoemd te worden onder de «grooten.» De zaken in Transvaal schijnen niet best te gaan. Verdeeldheid onder de hoofden en onder het volk is gevolgd door armoede. De geldmiddelen van den Staat zijn uitgeput en eene poging tot het sluiten van eene leening is mislukt, zoodat de betalingen voor 't oogenblik gestaakt zijn. Engelsche bladen profeteeren reeds dat de Transvalers weldra inlijving als gunst zullen afsmeek en. Nu, zoover zijn we nog niet, maar stellig is het, dat de triumttocht van het driemanschap door Europa zeer ongunstig afsteekt, bij de troebelen en het zwakke beheer ginds. Zondag werden in Spanje door cholera aangetast 2582 personen, waarvan 921 personen overleden. Van de sterfgevallen kwamen 12 voor te Madrid, 285 in Saragossa, 31 te Taragoso, 252 in Valentia, 71 te Alicante, 113 in Ternel en 55 in Murcia. De berichten omtrent de gevreesde ziekte beginnen, steeds treuriger te luiden. Het aantal aangetasten per dag is gooter dan 3000, terwijl het officieele blad vele besmette plaatsen onvermeld laat. Het sterftecijfer overtreft de officieele statistiek vermoede lijk belangrijk. De onsteltenis neemt toe; dui zenden vluchten naar Frankrijk. Op vele plaatsen weigert de overheid de uit Madrid ontvangen bevelen op te volgen. Op sommige plaatsen vormen soldaten een kring rondom de gemeenten, waar niemand doorheen wordt gelaten. Tallooze dooden blijven onbegraven, daar niemand zich met het grafwaarts brengen wil belasten. Omtrent de inenting van 80 liefdezusters door Dr. Ferran tengevolge waarvan velen aan cholera, tot wering van welke ziekte zij juist ingeënt waren, stierven, schrijft men uit Valencia aan het British Medical Journal: Voordat de order tot ontruiming van het klooster, wegens de cholera, door den overste der orde gege ven werd, vertrokken 10 der 80 zusters als voor hoede, om het nieuw lokaal in de provincie tot ont vangst gereed te maken. Zij werden niet ingeënt. De overige 70 nonnen, die allen volmaakt gezond waren, werden onmiddelyk na het afreizen der voorhoede, allen gevaccineerd. Zeer kort daarna werden 54 hunner door de cholera aangetast, waar van '14 overleden. Van de niet-geënten werd er niet ééne ziek. Volgens genoemd blad was de volkswoede zoo groot, dat het volk Ferran en zijne helpers bij de justitie heeft aangeklaagd wegens moord, en hij slechts me moeite is ontkomen. Gemengd nieuws. In den Engelschen polder onder Rilland brak Maandag brand uit, veroorzaakt door het spelen van kinderen met lucifers. De spuit van Rilland was spoedig aanwezig, zoodat met betrekkelijk weinig schade alles afliep, 't Verbrande is verzekerd. Op de oppervlakte van de zon vertoonen zich sinds eenige dagen weder kolossale groepen vlekken. De grootste vlek heeft, naar eene oppervlakkige meting, eene breedte van 6000 tot 7000 geograpbische mijlen, bij eene lengte van circa 20,000, eene vlakte, op welke ongeveer 50 aardbollen naast elkaar plaats zouden kunnen vinden. Het donkerste deel van deze groep, dat zich thans iets rechts op de zonne-v schijn bevindt, kan met behulp van een zwart ge maakt glas met het bloote oog beschouwd worden. Ten huize van den heer Abspoel, Nassaukade te Amsterdam, doet zich een eigenaardig verschijnsel voorhuisdeur, schelknop, ramen en andere gedeel ten van het huis worden eenige dagen achtereen geregeld door duizenden en nogmaals duizen.Au bijen tot verblijfplaats uitgekozen. Alleen gedur*5-®2 I den nacht zoeken zij een ander terrein. Het verschijnsel is zeker eigenaardig, maar voojÉ de bewoners ontzaglijk lastig en gevaariükf'--^iri J middel om de dieren te verdrij ver^f door tot binnenshuis en word*? gedood, doch dit is van '"JsjjÊk De poUfie

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2