Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 18&5. Zaterdag 1 Augustus. No. 1314. ZUIDEN, Verschijnt eiken Vrijdagavond ten 8 ure. Prijs per drie maanden franco Enkele nommers f 0,65. - 0,06. UITGAVE VAN F. P. DHUIJ, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën Per regel 10cents.; Familie-berichten van 16 regels fl,Iedere regel meer 10 cents. Liefdegaven 6 cent per regel. Binnenland «Overvloed van Onderwijzers» dat is het refrein waarop we jaren achtereen zullen vergast worden. Hier wordt een normaalschool opgeheven, daar heeft de gemeenteraad het tractement verminderd ginds kwamen 30 tot 60 sollicitanten op voor éene hulponderwijzersplaats. Ten bewijze, zegt de Middelb. Ct.. dat er meer dan voldoende in het gebrek aan (hulponder wijzers is voorzien, strekke dat er van de in het voorjaar geëxamineerde kweekelingen van de onder wijzers-kweekschool te Middelburg nog slechts twee tot onderwijzer z\jn benoemd. Natuurlijk verbindt deze en gene daaraan nu den eisch tot volledige uitvoering der wet van '78. Ver plichting dus om meer te betalen ten behoeve van werkzoekenden. En intusschen blijven de rijksinrichtingen met enorme kosten produceeren. Waar moet het heen De civiel-ingenieur A. Huet te Delft oppert in de Middelb. Ct. het denkbeeld om een scheep vaartkanaal te graven van Vlissingen naar 's Her togenbosch. Na in technische bijzonderheden te zijn getreden, zegt hij omtrent het tracet«Vlis singen, Middelburg, Goes, Bergen-op-Zoom, Breda Tilburg en Den Bosch behoeven slechts genoemd te worden om zich te kunnen voorstellen hoe velerlei belangen van handel en nijverheid gebaat zouden worden door een scheepvaartkr.naaldat al deze plaatsen onderling zou verbinden en hun allen te samen den weg zoude openen naar Maas en Waal Schrijver wijst er op, hoe-reeds de omstandigheid dat de Keulenaars, die Amsterdam en Rotterdam bereiken, de Zeeuwsche stroomen niet kunnen be varen aan de haven van Vlissingen al haar waarde voor den doorvoerhandel ontneemt. Hij spoort dus bovengenoemde belanghebbende steden aan, om gel den bijeen te brengen voor het doen van een nauw keurige terreinsopname als grondslag van een goed ontwerp. De heer H. rekent dat daarvoor ongeveer f50,000 noodig zal zijn. De afmetingen van het kanaal moeten zoo gekozen worden, dat de ver" moedelijke scheepvaartbeweging met billijke rechten een goed deel van de renten van het aanlegkapitaal kan goedmaken. Wat de spoorweg niet heett kunnen doen voor tie steden, zegt de heer Huet ten slotte, dat kan binnenlandsoh kanaal doen, namelijk aan de ste haven van ons vaderland, de verbinding ver. [ie haar in staat stelt om naast Rotterdam aandeel in den doorvoer en den wat door elk Nederlan- A toeirewenschL Belanghebbenden zijn nog steeds van meening dat de keuze van Vlissingen tot haven van aanleg voor de Duitsche stoomschepen niet voor goed beslist is. Daaraan had in de laatste] dagen ook een bericht betreffende Amsterdam zijn ontstaan te danken. De IV. R. C. schrijft daaromtrent. Het bericht uit Amsterdam, dat ook die haven nog kans hebben zou, tot station voor de gesubsi dieerde Duitsche stoomvaarlijnen gekozen te worden is in Duitschland met eenige verbazing vernomen, en vindt dan ook weinig geloof. Dat de bewuste Vereeniging te Amsterdam aan den Norddeutschen Lloyd betreffende laden, lossen en expeditie de voor- deeligste aanbiedingen heeft-gedaan, en daarom een gunstig antwoord verwacht, waarom niet? Maar niet de Norddeutsche Lloyd heett in dezen de eindbeslis sing doch de rijkskanselier, en deze heett zich reeds weken geleden, gelijk bekend is, openlijk ten gunste van Vlissingen verklaard. En ook onze General- Postmeisterdr. Stephan is, beslist voor Vlissingen. De Aorddeutsche Lloyd, zooals zijn president Meier zich herhaaldelijk heeft uitgelaten, zou gaarne de voorkeur aan Antwerpen geven. De industrie aan den Rijn en in Zuid-Duitschland heeft al het moge lijke gedaan om eene beslissing ten gunste van Rotterdam uit te lokken, en een deel van linker Rijn oever, de Elzas en de industrie in het Saai -gebied zouden Antwerpen gekozen willen zien. Maar ten gunste van Amsterdam heeft zich nog geen enkele belanghebbende in Duitschland uitgelaten, noch de reederijen, noch de handel, noch de industrie, en evenmin de hoqge Rijks-overheid. Hoe men zich te Amsterdam onder zulke omstan digheden nog illusies kan maken, begrijpt men hier volstrekt niet. Intusschen vergete men niet, dat de Duitsche regeering geenszins wenscht, dat er over de Neder- landsche haven veel Duitsche goederen geëxpedieerd zullen wordenzij hoopt integendeel, dat het groote vervoer over Hamburg en Bremen zal gaan, en daarom alleen reeds gelooft men hier stellig, dat Prins Bismarck de keuze van Vlissingen zal hand haven, omdat de stoornbooten deze haven het ge makkelijkst kunnen aandoen, en de plaats zelve geen eigen handel heeft. Naar wij vernemen zal in de eerste dagen van Augustus te Amsterdam een nieuw orgaan ver schijnen, gewijd aan de Brood- Koek- en Banket bakkerij. Het blad wordt opgericht door den Directeur-Uit gever der Vlaamsche Bakkersgazet te Antwerpen, en zal den naam dragen van Nieuwe 'Nederland- sche Bakkers-Courant, L Bij het naderen van 17 Augustus geven we nog maals het woord aan het bestuur der Unie a Een school met den Bijbel Zij schrijft: Weldra zal op nieuw aan de voorstanders der vrije Christelijke school eene gave gevraagd worden voor het vrije, Christelijk onderwijs. Worde 17 Augustus voor ons volk steeds meer en meer een dank- en geef&ag. Een dankdag, omdat God den druk, dien men. schen ons wilden opleggen, ten goede heeft gekeerd Minister Kappeyne en zijne medestanders meenden den tegenstand, dien ons Christenvolk aan het neutraal, godsdienstloos staatsonderwijs bood, te brekendoch hij maakte den slapenden ijver voor Christelijk on derwijs daardoor bij velen juist wakker. Wij groeiden tegen den druk in, en niettegenstaande de ongunstige tijden, niettegenstaande, dat voor alle andere Chris, telijke doeleinden steeds meer geld gevraagd werd, offerden wij steeds meer voor onze scholen met den Bijbel en konden er daardoor steeds meerdere worden gesticht. Dit geeft stof tot dank. De Heere gaf ons de overwinning op onze tegenstanders. De held van de schoolwet, eerst bewierookt door zijne geestver wante^, moest van het staatstooneel aftreden en geniet tegenwoordig de sympathie van slechts wei nigen meer. Wij hebben de verwachting onzer tegenstanders beschaamd door te toonen, dat. al jaagden zij ons ook al op hooge kosten, wij toch die groote offers voor onze scholen over hadden. De verhoogde druk dien de wet van '78 ons oplegde, drukte ons niet neder, maar deed de veer van ons nationaal en Christelijk bewustzijn met verjongde kracht opspringen. Gode daarvan de eere! Immers ons Christenvolk kon zijn verzet tegen de schoolwet van 1878 alleen toonen, door altijd dieper in de beurs te tasten; en dat de harten van velen daartoe geneigd werden, die toch van nature aan hun geld verkleefd zijn, is dit niet een werk Gods Mochten onze vrienden, nu voor de zevende maal de Augustus-collecte bij hen gehouden wordt, weder bewijzen geven van blijmoedige offervaardigheid. Wij zullen ons hiertoe geroepen gevoelen, als wij beden ken, dat wij daarmede de zaak der vrijheidvan onze nationaliteit en van den godsdienst dienen. De zaak der vrijheid dienen wij, als wij toonen uit eigen beurs voor het onderwijs van onze kinderen te willen zorgen. Geen grooter vijand van onze volks vrij heden bestaat er, dan het streven naar uit breiding der staatsmacht. Het is daarentegen een eisch der vrijheid, dat de ouders zelf voor het onder wijs hunner kinderen zorg dragen. Doen zij dit niet, dan kan de Staat zich laten .gelden. Dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 1