Men lette op de VOORDEELIGE VOORWAARDEN D. J. PENNOCK, Bolle, Cohen en Koster. verbeterd. Dan zal, hoogstwaarschijnlijk, de Eerste Kamer, als het remtoestel bij uitnemendheid, afge schaft worden; daarvoor moet yolkssouvereiniteit komen. Er moet ook verandering komen, omdat er gevaar dreigtgevaar van de massa 's, die niets te ver liezen hebben en wien elke winst gevallig is. Dat er een revolutionaire strooming is, bewijzen ons Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht in hunne op stootjes tegen de politie. Het ergste is, dat de re geerders voor dit gevaar verblind zijn: voor een arbeidersmeeting kunnen er geen termen gevonden worden om de Maliebaan te gebruiken, wel voor een criqetwedstrijd een paar dagen daarna. "Wij willen, zegt spreker, verbetering langs parlemen tairen weg. Wij zaaien geen ontevredenheid al kunnen wij niet ontkennen, dat wij onvoldaan zijn met den tegenwoordigen toestand, maar deze toestand is er een van onderdrukkingen aan die onvoldaanheid, den mensch eigen, hebben wij steeds verbeteringen, uitvindingen en ontdekkingen te danken gehad. Wij willen ook in onze wetten met den tijd meegaan. Algemeen kies- en stemrecht brengt ons de gou den eeuw van vroegere jaren weder. Hierbij trad de spreker van het spreekgestoelte af. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt; sommigen bleven om zich als lid bij den Boncl aan te sluiten. De gemeenteraads-verkiezingen zijn in onze pro vincie afgeloopen gelijk te voorzien was. Schier overa 1 werden de aftredende zonder strijd herkozen. Alleen Goes maakte daarop eene uitzondering. De liberale partij wilde daar twee antirevolutionairen door twee leden van hare partij vervangen, wat evenwel niet gelukte. De attredende antirevolutionairen verkregen 191 en 189 stemmen. De candidaten der liberale partij tegenover hen gesteld bekwamen slechts 130 en 121 stemmen. Het Nederlandsch Werklieden-verbond Patri- ^monïum hoopt den llden Augustus e.k. zijn vijfde jaarvergadering te vieren in het groote lokaal van het volkskoffiehuis Be VredeRapenburg N o. 44 te Amsterdam. Aan stof zal het blijkens de agenda niet ontbreken en, zal men afhandelen wat aan de orde gesteld is, dan kan het voorstel Leeusvarden wel het eerst in behandeling genomen worden, waarbij voor de jaarvergadering in plaats van éenen dag twee dagen worden gevraagd. Maar op welke jaarvergadering wordt afgehandeld wat in voorraad is En bij Patrimonium is nu overvloed van vragen. Moge deze bijeenkomst rijk gezegend zijn (Sprokkelaar.) KERKNIEUWS Ds. Ph. Peter, predikant bij de N. H. G. teGin- neken heeft het beroep naar Serooskerke aangenomen. Buitenland. Men kan gerust onze dagen die der koloniale politiek noemen. Had Rusland en Engeland in hunne koloniën in Midden-Azie niet een twistappel die tot vervelens voortrolt had Frankrijk niet zijn vele millioenen kostend Tonkin en zijn gekibbel met Rusland had Engeland niet zijn Egypte en Soe dan had Duitschland niet zijne nieuwe koloniën in Afrika en zijn gesubsidieerde stoomvaartlijnen, waar ter wereld zou dan het buitenlandsch politiek nieuws van daan moeten komen. Koloniën en nog eens koloniën, dat is schering én uitslag. En is het, vraagt men weieens zich af een belangrijk vraagstuk voor de verschillende landen. Ongetwij- meer en meer zullen o. i. de koloniën van èteekenis worden, door de sterk toenemende bevol- ig in de verschillende landen Van af de eerste laren der menschheid, onder anderen bij Babel's orenbouw, heeft ook in dit opzicht Gods bevel vol- menschen behoefte. Aan Azië, de baker- is in dea loop der eeuwen zijn beurt Europa .toevoegden Nood dekkers en landontginners, de groote meerderheid der menschen gaan omdat nood hun drijft, en zoo ooit Afrika zal bebouwd en bevolkt word en, dan ook we der zal het even als Amerika geschieden door nood ge drongen. Uit dit oogpunt bezien is het koloniale vraag stuk van zeer groot belang voor de natiën. Het is een veijongingskuur voor sommigen. Kleine twisten en krakeelen zullen over een eeuw nog evenzeer aan de orde zijn als thans. Hoe zou het ook anders kunnen, bij de algemeen bestaande hebzucht der volken en weerloosheid der inwonersmaar ook deze krakeelen en twisten zijn niet zelden oorzaak dat een land voor 't eerst bekend wordt. Nog steeds ontrustend zijn de cholera-berichten uit Spanje Dinsdag kwamen er in Spanje 2128 cholera gevallen voor, met 837 sterfgevallen, waarvan 12 te Madrid, 228 in de provincie Valencia en 190 in Saraggossa. Ingezonden Stukken. Goes, 23] Juli 1885. Aan den Heer K. Ter wille van oorzaken geheel buiten mij, heb ik dit korte antwoord, wat ik meende U te moeten geven, op uw Zeeuwsehen brief in «Het Zuiden» van 11 Juli j.l. tot heden moeten uitstellen. Mag ik U vooraf verzekeren dat het mij in mijn vorig artikel volstrekt niet te doen geweest is om eene onaangename correspondentie tusschen U en mij uit te lokken, en dat ik hoeveel aanleiding Uw schrijven daartoe ook geven zou ook thans trachten zal alle persoonlijkheden buiten spel te laten. Uwe voorstelling van de stichting der nieuwe vereeniging is geheel onjuist. «Luctor et Emergo» is niet opgericht enkel om contribuanten te verza melen, die nooit zouden mogen vergaderen, laten spreken of door circulaires arbeiden. Ware u bij de stichting tegenwoordig geweest en had U de juiste no tulen gehoord, dan zou u zóó niet spreken. Toch, al is het dat «L. E.» méér doet dan contribueeren, treedt zij niet in de rechten der plaatselijke ver- eenigingen, en maakt zij de laatste volstrekt niet tot «het vijfde wiel aan den wagen.» Dit is een voudig verdraaien van feiten, waarvan het tegenover gestelde uit mijn vorig schrijven duidelijk is gebleken, Wijl uwe voorstelling over de oprichting scheef'is, is het U niet gelukt uwe overgang van «N. O.» naar «L. E.» goed te praten. Blijkbaar is «N. O.» te Middelburg, niettegen staande zij volgens U zonder contróle en met goed succes de zaken heeft gedreven, reeds jaren lijdende aan bloedarmoede, en waar zij nu haar eigen, na tuurlijken dood staat te sterven, gaat het toch niet aan om den dood der teringlijderes op rekening te schrijven van eene Vereeniging, die ook volgens U was in het leven geroepen om het bedreigde leven te versterken, eene voorwaarde waaraan «L. E.» zes jaren trouw heeft voldaan. In de hoop dat uw schrijven er toe zal hebben bijgedragen om de zoo hoogst nuttige vereeniging »Luctor et Emergo» meer dan ooit te steunen, en krachtige pogingen zullen worden aangewend om N. O» nog van een door u voorspelden dood te reddenopdat zij bij vernieuwing zich krachtig be- toone in het strijden voor de ons allen heilige zaak teeken ik Hoogachtend UE Dw Dr. M. de JONGE Jz. Burgerlijke Stand. Van 12 tot '18 Juli. Middelburg. OndertrouwdD. E. C. Fran- kamp, wedi\>37 j. met M. M. Frederiks, jd. 34 j. C. YV. Schout, jm. 20 j. met A. Flipse, jd. 21 j. C. L. van Stein, wedr. 52 j. met C. S. Reijers, jd. 51 j. J. van Belzen, jm. 19 j. met F. Marteijn, jd. 20 j. Getrouwd: J. van der Leijé, jm. 33 j. met J. Heblij, jd. 29 j. I. Hendrikse, jm. 44 j. met M. van de Sande, wed. 56 j. BevallenP, M. Bewn r, geb. de Mnnck, d. C. Wolf, geb. Kerkhove, d. M. P. Israel, geb. Wale, z. J. P. Weijnman, geb. Gesquiérre, d. J. J. Villée, geb. Kreupeling, d. N. Pluijmers, geb. Dommisse, z. N. van Loo, geb. Janse, z. S. Sloover, geb. Snij ders, d. S. Koolwijk, geb. Leinse, z. M. vanHoute, geb. Smoor, d. P. J. M. Akkerman, geb. Goodwill Hofman, d. J. C. C. Biondina, geb. Adriaanse, z. T. Ferdinandus, geb. Van den Berge, d. M. A. Goote geb. Cammelot; z. A. Maas, geb. De Klerk, d. levenl.) ----- u "TA d. 19 j. J. Meijer, d. 4 m. J. Steur, d. 10 d. F. Back, d. 12 j. Goes. BevallenG. Mange, geb. Vermaas, d. J. M. Simons, geb. Raas, z. E. Kooman, geb. De Wolff, z. M. A. Neter, geb. De Wit, z. A. Ver burg, geb. Kole, d. M. P. Molhoek, geb. Goossen, d. Overleden: A. M. van de Casteel, wed. van P. Blondel, 83 j. M. S. Schellaars, wed. van P. van de Pas, 85 j. Van 11 tot 18 Juli. Vlissingen. BevallenL. M. Popieul, geb. Van de Casteele, z. J. Vos, geb. Potje wijd, d. W. E. Baels, geb. De Vlieger, z. J. D. Heuseveldt, geb. De Hondt, z. J. A. Heminekam, geb. Reijni" d. A. S. Christiaansen, geb. Provoost, z. M. Mommaas, geb. Le Mahieu, z. OverledenC. van Wijk, d. 2 m. H. Beijé, d. 3 m. A. P. de Vrieze, d. 8 j. C. T. van der Burgh, wedr. van H. P. de Guij, 82 j. C. P. Krul, wedr. van J. F. Misdom, 81 j. ADV ERT ENTI EN. r\jvt a qa VAN DIENSTNEMING voor het Leger in Nederlandsch-lndië, omschreven in gedrukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage en voorts bij alle Burgemeesters. Koninklijke Fabriek van Bedden, Dekens, en Matrassen LANGE DELFT. Sints meer dan een halve eeuw gunstig bekend. SPRINGVEERMATRASSEN, geheel nieuwe con structie, Soliede PAARDENHAARMATRASSEN, nieuwe VEEREN BEDDEN, KAPOK-, ALPEN-, GRAS- en HOUTWOL-BEDDEN en Matrassen, IJzeren Ledikanten enz. Bestellingen op Uitgaven bij bovenge noemde firma's worden spoedig en zonder eenige prijs verhooging franco geleverd door Wed. A. C. DE JONGE, Muziek-, Boek- en Papierhandel, OPRIL Goes. Plaatsing van Advertentien in alle Dag- en Weekbladen. STOOM ROOT DIENST tusschen Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Uren van vertrek in Juli. Van Vlissingen: Van Middelburg: Zaterd. 25 voorm. 8,30 Zaterd. 25 voorm. 9,45 9.45 Maand. 27 y> 8,30 Maand. 27 Dinsd. 28 8,30 Dinsd. 28 v 9.45 Woen. 29 8,30 Woen. 29 9.45 Donder. 30 8.30 Donder 30 9.45 Vrijdag 31 8.30 Vrijdag 31 9.45 Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Zaterd. 25 voorin. 9,45. Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 9,45. 9.45. 9,45. 9.45. 9,45. STOOMBOOTD1EXST tusschen Middelburg en Zierikzee Correspondentie Zierikzee Spoorweg Goes. Van Middelburg Juli. Van Zierikzee Zaterd. 25 's morg. 8. Zondag 26 6. Maand. 27 8, Maand. 27 's midd. 4, Dinsd. 28 4, Woens. 29 4, Donder. 30 4,- VTroiRarr 51-1 's Zaterd. 25 's midd. 12, Zondag 26 5,30 Maand. 27 12, Dinsd. 28 's morg. 7,30 Woens. 29 7.30 Donder. 30 6,-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3