KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. rijkswege verpacht, heeft deze beslissing geen be zwaar, omdat de noodige vergunning reeds bij de pachtvoorwaarden wordt verleend. Zij echter, die pannen gelegd hebben of zullen leggen op gronden aan particulieren, polders, wa terschappen of gemeenten toebehoorende, zullen zich dienen te overtuigen of de verpachters wel gezorgd hebben voor de noodige vergunning, zonder welke de pachter gevaar loopt zich eene strafvervolging op den hals te halen. Maandag is te Amsterdam het Rijksmuseum als waardige verblijfplaats van Nederlands kunstschat ten geopend. Het was op 4 December 4872, toen door den heer Wintgens, toenmaals voor de resi dentie afgevaardigd, daarop in een uitvoerig betoog werd aangedrongen, waarop de heer Van Houten een memoriepost voorstelde op de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor nieuwe lokalen tot plaatsing van voorwerpen van beeldende kunst. Bijna negen jaren zijn verloopen sedert den 30en September 1876, toen de eerste van de 8000 palen geheid werd in een terrein van drie hectaren, door de stad Amsterdam ter beschikking van het rijk gesteld, om daar een paleis der beeldende kunst van Nederland te stichten. Een lange tijd voor onze eeuw die aan snel-bouw gewend is, ook al weet men, dat 8,000,000 metselsteenen, 100,000 profiel- steenen, 3500 kub. meter hard- en bergsteen en 920,000 kilo ijzer te verwerken waren. Niet lang echter, wanneer men in aanmerking neemt de veel heid der aan te brengen versieringen, ieder van welke haar tijd van voorbereiding en beraad, en daarna weder van geduldige uitvoering vorderde. Niet lang, wanneer men denkt aan den arbeid en het. overleg, verbonden aan het overbrengen van kunstverzamelingen, van welke ieder onderdeel be handeld en geplaatst moet worden met eene voor zichtigheid, een smaak en eene oplettendheid, als gold het een mensch, die zichzelf niet verplaatsen kon, in eene nieuwe woning thuis en op Zijn gemak te stellen. Na veel tegenwerking is het Museum thans bijna voltooid, en niet slechts is het een sieraad van Am sterdam, maar ook kan het de vergelijking met Musea in andere landen met eere doorstaan. Voor een groot deel is deze goede uitslag te danken aan de bekwaamheid en de energie van den architect Cuypers en aan den referendaris mr. Victor de Stuers. Het Museum heeft ongeveer twee millioen gulden gekost. Door den Min. van binn. zaken mr. J. Heems kerk Azn., werd te Amsterdam een luisterrijk diner gegeven. Het Museum zal eiken dag, met uitzondering van den Maandag, kosteloos voor het publiek geopend zijn: van 4 Mei tot ultimo Augustus, des voormid dags van 10 tot des namiddags 5 uren, en van 4 September tot ultimo April, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Een meisje van vijftien jaar, te Arnhem woon achtig, is, naar men mededeelt, tengevolge van het overvloedig eten van kersen, waarvan zij ook de pitten inslikte, plotseling dood gebleven. Woensdagmorgen had in den Middelpolder gem. Nieuwer-Amstel, een droevig ongeluk plaats. De knechts van den bedrijf boer J. Kooi hadden een wagen hooibespannen met twee paardenthuis ge haald. De paarden geraakten los en op hol. Kooi deed een poging om ze te grijpen, doch hij viel en paarden en wagen gingen om over het lijf met het -treurig gevolg, dat hij spoedig daarna overleed. De ongelukkige laat een weduwe en twee kinderen na gem. alhier, den heer F. H. Herfkens, vroeger leeraar te Rhenen. De bevestiging geschiedde door den heer P. N. Pikaar pred. te Rhenendie tot tekst had gekozen De I zendbrief van Paulus aan die van Korinthe, hoofdstuk II de 5 eerste verzen. Na de bevestiging zong de gemeente Ps. 143:3. De heer Herfkens sprak zijne nieuwe gemeente toe naar aanleiding van: Ezechiel 37, vers4laatste gedeelte. Aangenomen naar Serooskerke (Walcheren) door Ds. Ph. Peter van 't Ginneke. N.B. Groede. Aangenomen het beroep tot predikant bij de N. II. G. alhier door ds. G. L. Krol, te Lutke- wierum. Het Iitterarisch examen is met goed gevolg aan de Theologische School te Kampen afgelegd door de heeren G. J. Breukelaar, W. Breukelaar, P. de Groot, J. L. van Hasselen, G. v. d. Munnik en J. van der Sluis3 candidaten werden afgewezen., De uitslag van het theologisch examen A. is dat geslaagd zijn de hh. J. Bootsma, G. Dalhuij- zen, B. Dokter, J. ian Heuten, II. Huls, C. H. P. Krohne, J. H. L. Landwelir, A. Mulder, C. M. W. Plet, II. Siertsema, L. Smilde, J. P. Taselaar en R. J. vari der Yeen. Afgewezen '1. Yan de theologische school te Kampen hebben voldaan aan het examen B. en zijn alzoo bevorderd als candidaten töt den Heiligen Dienst, de volgende heeren studentenT. Bouma van Rottevalle, J. W. Gunst van Oud-Yossemeer, G. van Halsema van Uit huizen, A. den Hnrtogh van Lexmond, W. de Jon ge van Smilde, L. S. Jongsma van Arum, J. J. Koopmans van Stellendam, A. Nieboer van Spijk, M. Ouendig van Harlingen, J. Robbert van Em- enkamp, J. Sluis van Andijk, G. Sijbesma van Kampen, G. H. Toebes van Utrecht, J. P. Vissche van Harderwijk en F. Zantinge van Leeuwardenr Alle 15 candidaten hebben voldaan. De examens zijn hiermede afgeloopen. Buitenland. Hoewel de gevreesde cholera in Spanje gedurende de laatste week niet toeneemt, blijft het cijfer der aangetasten en overledenen nog steeds onrustbarend hoog. De laatste berichten spreken van ruim 1400 aangetasten en circa 500 dooden op éen dag. Het overige Europa blijft nog steeds voor die ramp ge spaard. Men wil ons doen gelooven, dat de Mahdi dood is en zijne troepen verstrooid zijn. 't Is best moge lijk, maar we hebben reeds zoo dikwijls 's mans doocl hooren verkondigen, dat het wel profetie van een lang leven zou kunnen zijn. Intusschen zal de beteekcnis van Mahdi's dood of leven voor Egypte niet zoo heel veel zijn. Het conservatieve ministerie in Engeland, hoe zeer ook het gedrag-van Gladstone tot ontruiming van Soedan afkeurende, schijnt toch ook geen lust te hebben om zich opnieuw in die warwinkel te wagen. liet zal waarschijnlijk eer het tegenover de omwonende koningen en volken op treedt eerst willen zien hoe het Fngelsche volk bij de najaarsverkiezingen tegen het Kabinet optreedt. Het bekende Engelsche blad Pall Mali maakte dezer dagen de uitkomsten openbaar van zijn onder zoek in zake de verregaande onzedelijkheid van Lon den en den handel in meisjes, die feitelijk in die stad wordt gedreven. Het blad, met uitvoerige ver slagen, werd in de straten rondgevent en bij dui zenden verkocht, maar de openbare verkoop verboden. In het Lagerhuis werd te kennen gegeven, dat men wenschte, het blad door de regeering wegens deze opzienbarende artikelen vervolgd te zien, als zijnde kwetsend voor de zedelijkheid. Het blad stoorde zich daaraan echter niet. Het ontving tal van aanmoedigende brievenook van aanzienlijke mannen; ook wel af keurendemaar die waren naamloos. Het verklaarde te zullen "voortgaan, het volle licht te laten vallen op het groote maat schappelijke kwaad van den tegenwoordigen tijd. Mocht het wegens dit openbaar maken van misdaden vervolgd worden, dan zal het de namen noemen van de bestendige bezoekers der huizenwaarheen die meisjes gevoerd plegen te worden. Er zijn, zegt de Pall Mall Gazette een Prins van den bloede een minister en ettelijke Parlementsleden bij. Voorts aanvaardt het blad het aanbod van den heer Samuel Morleyom met nog twee heeren een onderzoek in te stellen naar de waarheid der mede- ShaftesburyLordDalhousieden heer Howard Vin cent, den bisschop van Londen of den burgemeester. Voor dit driemanschap wil dit blad al de geheime com missie doen verschijnen. Als er van de volstrekte mededeelingen geen gebruik zal worden gemaakt tot hen aan de kaak stellen van personen of tot crimineele rechtsvervolging zal rnen aan deze commissie de waarheid bewijzen van het gezegde. De laatste dagen der vorige week waren voor Rotterdam zeer onrustige. Uit kleine oorzaken dreigden groote gevolgen te zullen ontstaan. Tegen een officier der schutterij te Rotterdam hadden eenige burgers wrok gevat, wegens diens ruwe en onbehoorlijke bejegening van klein en groot, dat hem niet genoeg uit den weg ging bij het marcheeren. Donderdagavond was dit ook het ge- val, en nu werd de officier op zijn weg naar huis door eenige verontwaardigde burgers duchtig onder handen genomen op het Boymansplein. De politie kwam den officier te hulp en bracht hem in de wacht in de Karresteeg. Het publiek, toegeschoten in grooten getale, belegerde nu de politiewacht. Steeds groeide de menigte aan, vulde het Boymans plein en de naburige straten. De politie deed her haaldelijk uitvallen met gelrokken sabel, de mariniers werden te hulp geroepen. Door herhaaldelijke charges werd de massa men- schen teruggedreven en werden de naburige straten afgezet. Langzamerhand trok de menigte weg, maar verscheidenen namen een gevoelige herinnering aan deze volksbetuiging mede. Door eenige troepen kwaadwilligen werd Vrijdag opnieuw beproefd wanordelijkheden uittelokken. De politie werd uitgejouwd en herhaaldelijk werd er weder met steenen geworpen. Nu en dan was de politie genoodzaakt een charge te maken om de opdringende menigte uiteen te drijven, en te voor komen dat de aansluiting verbroken werd. Een paar vechtpartijen uitgezonderd, liep echter alles zonder ernstige botsingen af. Het aantal nieuwsgierigen was grooter dan het aantal kwaadwilligen. Eerst Vrijdagnacht omstreeks '1 V.t uur was de orde geheel hersteld, zonder dat het noodig was arrestaties te doen. Niettegenstaande de burgemeester Zaterdagmorgen alle samenscholingen had verboden, was het Zatér- dagavond evenmin rustig als de vorige, wat bij de drukte die dan vooral in Rotterdam's hoofdstraten heerscht, verklaarbaar is. Op het Boymansplein en aan den kant van den Schiedarnsehen dijk werden uit de menigte eenige steenen geworpen, waarop de menigte aldaar door de politie werd verdreven en genoemde plaatsen werden afgezet. "Weldra evenwel zoo verhaalt de N. R. Ct. van Zondag werd het op de Korte Hoogstraat stampvol, en bleef men er post vatten in spijt van de publicatie des burgemeesters. De politie zag zich genoodzaakt de Korte Hoogstraat tot aan de Fransche kerk door een kleine charge schoon te vegen. De menigte trok daarna van zelf verder af, waarna de politie eveneens naar de Pauwensteeg terugkeerde. De schutterij, die op de Beurs bijeen was gekomen, patrouilleerde nu en dan. Te half elf ongeveer werd ae Korte Hoogstraat echter weder dooi- eene massa nieuwsgierigen bezet, waaronder natuurlijk weder ettelijke kwaadwilligen wegschuilden, die met steenen verscheidene glazen en winkelruiten inwierpen. Het gevolg was, dat de politie een nieuwen uitval moest doen en de Korte Hoogstraat andermaal schoonveegde. Bij die ge legenheid werd een agent licht aan het hoofd ge wond door een steenworp. Toen keerde de rust terug, alhoewel het vooral in de buurt van de Zandstraat zeer woelig bleef. Te midden van dat alles had het tramverkeer ongestoord plaats, en heerschtein al de andere deelen der stad de meest volmaakte rust. Later op den avond is nog een tweede agent van politie, die op den hoek van de Pauwensteeg stond, door een steenworp in den hals gewond. Ook werd ter verpleging in het politiebureau een burger gebracht, die in de Soetensteeg door een steen werd getroflen en eene zwaar bloedende wonde had gekregen. verbonden te zijn, keerde de man naar zijne wc Jh terug. Na 12 uur zijn nog verscheidene charges geij i moeten worden op verschillende plaatsen in dei' trek van Pauwensteeg, Korte Hoogstraat0j>^fcj^^u| .waarbij een viertal agenten vr Volgens een bericht uit B blad kei^n velen -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2