Nieuwe Goesche Courant, Christelij k-historisch blad voor Zeeland 1885. Zaterdag 18 Juli. No. 1312. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Vrijdagavond ten 8 ure. Prijs per drif, maanden franco f0,65. Enkele nommers0,06. UITGAVE VAN F. P. DHUIJ, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën Per regel 10cents.; Familie-berichten van 16 regels fl,Iedere regel meer 10 cents. Liefdegaven 6 cent per regel. Binnenland Onder den titel: vEen Twistappel en zijne weg ruimingeen voorslag tot oplossing der onderwijs kwestie, tegen bestrijding verdedigdverscheen dezer dagen van de hand van den heer L. Tinholt te Koudum eene brochure. Hoewel niet kan verwacht wonden dat de twist appel, die schoolkwestie heet, op de wijze door het voorstel van den heer Tinholt zal kunnen weggeruimd worden, is iedere periode in den belangrijken strijd, waardig gekend te worden. Het indertijd voorgestelde restitutiestelsel is onder de critiek bezweken en ook de thans voorgestelde volksschool heeft reeds felle aanvallen te verduren gehad. Het een noch het an der schijnt ons uit de netelige positie te kunnen hel- "peri, waarin we langzamerhand geraakt zijn. Toch ver dient hij, die welgemeend de hand in dit wespennest steken durft, om zoo mogelijk redding aan te bren gen, alleen daarom reeds eervolle vermelding. Zie hier in hoofdzaak hoe de heer Tinholt zich de inrichting eener volksschool denkt. Het toekennen van acten, na afteleggen examen, blijve aan den Staat, maar met instelling van ver schillende examen-commissiënten einde partijdig heid te voorkomen, en met keuze voor den adspirant van de commissie. Niemand kannaar de meening van den heer T., in ernst verlangen dat de bepaling van het weten schappelijk gehalte van het onderwijs aan de ouder8 overgelaten worde. De trap van ontwikkeling, waarop de ouder» staan, is daartoe te zeer verschillend. In de tweede plaats verlangt de voorsteller dat de wettelijke eisch van neutraliteit vervalleen in plaats van de onmogelijke onthouding van al wat andersden kenden ergert, voortaan in de wet geschreven worde, dat de onderwijzer vrij zal zijn, onderwijs te geven volgens zijne godsdienstige en staatkundige over tuiging. Daarbij wenscht de heer T. zooveel mogelijk het vergrooten van scholen tegen te gaanmaar daarentegen het vermeerderen van scholen te be vorderen, want in de keuze van een hoofdonder wijzer door de ouders vindt de voorsteller de grootste kracht voor zijn stelsel. In geval van vacature van een hootdonderwijzers- plaats, late men de keuze doen, zoo niet door alle guders. dan door eene commissie, benoemd door de der schoolgaande kinderen. Cegen dit stelsel zijn door verschillende antirevolu- gewichtige bezwaren ingebracht, en ook de verdediging door den heer Tinholt riet gevaar te grootdat onze natie van zoodanig stelsel drei- Daar is vooreerst de schade die veroorzaakt worden zal door het ophouden van alle barmhartigheid op schoolgebied. Het schoolgeld voor vele honderden ot duizenden onzer minvermogenden wordt betaaldde christelijke weldadigheid, het dragen van elkanders lasten openbaart zich ook op het gebied der school op schitterende wijze in subsidie en contributie, in suppletie-fonds en bijdragen aan vereenigingen. En danTe laagveel te laag schoolgeld, eenmaal door den Staat ingevoerd, zal moeten aangevuld wor den doorbelasting. Grooter nog zal de schade zijn voor ons volk, als alle toewijding, alle zorgalle inspanning zich zal op lossen in dat éene woord: StaatszorgPalmen groeien onder verdrukking, zegt ons het wapen van Waldeck-Pyrmond en de nu bijna dertigjarige ge schiedenis van de christelijke school kan ons leeren dat niet alleen palmen onder de verdrukking groeien. Met kleine middelentegenover een machtigen tegen stander maar onder kennelijken zegen Gods, is de christelijke school groot geworden, en vrij gebleven, bloeiende op den wortel des geloofs. En zal men dan nu dien zegen gaan prjys geven voor een kweekplant van dien Staatlevende en op welke wijze van Staatsgeld. Zal men het onderwijs langzamerhand van zijn innerlijke krachtden Godsdienst berooven, en langzamerhand weder tot het denkbeeldig »christen- dom boven geloofsverdeeldheid» terugkeeren Bij ge lijkstelling, als de druk geëindigd is bestaat voor de toekomst van het christelijk onderwijs gevaar; de tot in het oneindige gesplitste staatsschool zal groote sommen geld kosten, de ongebonden leer- vrijheid zal tot ergerlijke uitersten leiden, en er- behoeft maar een kampioen op testaan, om met tact en beleid Thorbecke's leer in nieuw gewaad te ver kondigen en duizenden zullen meenen een ongedeelde, eendrachtwekkende, goedkoope volksschool machtig te zullen worden. Hoe treurig zal de uitkomst z\jn De geschiedenis kan in dit opzicht wel een gericht, zeker een leermeesteres heeten. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict Breda ge houden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in plaats van den heer Des Amorie van der Hoeven, werden uitgebracht 2071 geldige stemmen, waarvan heitt verkregen de heer Mr. J. W. van den Biesen 1747, die alzoo de volstrekte meerderheid verwierf en gekozen is. Verder waren uitgebracht 221 stem men op den heer Dr. W. M. II. Boers. Men meldt aan het Dagbladdat de heer E. J. Attema, wegens voortdurende ongesteldheid, zoo_ wel voor zijn notariaat als voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal bedanken. De verkiezingen in Breda zoomin als de even tueel e vacature in het Noorden zullen in den stand der partijen eenige verandering brengen. Nader wordt uit 's Hage gemeld, dat HH. MM. de Koning en de Koningin de terugreis naar Neder_ land ééne week vervroegd hebbenen 20 of 21 Juli rechtstreeks uit Frankfort op het Loo zullen aan komen. Daarentegen wordt aan het Haagsche Dagblad uit Königswart geschreven, dat HH. MM. hun ver blijf aldaar tot den 28n Juli verlengd hebben. Bui tengewoon ingenomen is de Koningin met de prach tige, het Kuroord Köningswart uren in den omtrek omsluitende bosschen, onder welker dicht lommer de Koningin met de Prinses en haar hofdames bijna den geheelen dag vertoeft. H. M. Koningin Emma is nu voor eenige dagen naar Gera gereisd, en zal ook een bezoek brengen op het kasteel Arolsen, maar vóór den 13en of 14en Juli wordt H. M. van daar terugverwacht. De nakuur heeft eene voortreffelijke uitwerking- op HH. MM. Na de minder gunstige uitkomsten, door de maanden April en Mei in vergelijking van verleden jaar opgeleverd, is het een verblijdend verschijnsel dat de maand Juni ditmaal, blijkens den staat der rijksmiddelen, aan de schatkist ruim 8 ton meer heeft afgeworpen, en daardoor het bedrag der ontvangsten gedurende het eerste halfjaar van 1885 (f49,521401) met fl,958,637 heeft doen stijgen boven dat der eerste helft van 1884. Dinsdag is eindelijk het eindje spoorweg Dord rechtGorinchem geopend, en daarmeê een bijna tien jarige lijdensgeschiedenis gesloten. De kostbare en moeilijke kunstwerken hebben in dit waterrijk deel van ons land groote uitgaven en bovenmatige krachtsinspanning gevorderd. Aan deze 21000 meter spoorweg werd zes milli- oen ten koste gelegd. Slechts twee stations Giessendam Hardingsveld en Sliedrecht liggen tusschen de eindstations Dordrecht Gorinchem. Dour den minister van W. H. en N. is, naar de Midd. Ct. bericht, beslist, dat pannen, die voor de oestercultuur gelegd worden in den stroom of op vooroevers, beschouwd moeten worden als te vallen in de termen van de wet van 24 Februari 1806 en dat alzoo voor het neerleggen daarvan de mi- nisterieele vergunning moet zijn verkregen. "Voor hen die pannen leggen op perceelen, vanj

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 1