YOORDEELIGE VOORWAARDEN WIJN-AGENTUUR. De Crediet-Vereeniging Men lette op de benoemd om een programma voor die feesten te ontwerpen, en verleden week is dat programma door den Minister van B. Z. goedgekeurd. Het voornaamste feest zal zijn de groote historische optocht, waarin men zal zien voorbijtrekken de ver schillende middelen van vervoer, welke van het verst verleden tot onzen tijd gebruikt zijn. Die optocht zal gehouden worden, op Belgische manier, Zondag T6 Aug. en misschien nog eens op den volgenden Zondag. De optocht zal geopend worden met eene alle gorische figuur, de Fortuin, staande op haar rad, omringd door ruiters en voorafgegaan door een mu ziekkorps. Daarop volgen de Metalen, voorafgaande Nervische ruiters, met een door ossen getrokken kar, waaain een Nervisch opperhoofd met zijn gezin is gezeten. De Nervische ruiters zullen gekleed zijn in beren- of wolvenvachten, uit lederen riemen be staande sandalen dragen, op het hoofd helmen van gesmeed ijzer, versierd met veeren van roofvogels. De muzikanten zullen muziekinstrumenten uit dien tijd gebruiken, welke gemaakt zijn naar de modellen van het museum van liet Conservatoire. Dan volgen de karren uit het Romeinsche tijdperk, reis- en oorlogskarrenvervolgens de karren uit het Mero vingisch tijdvak, begeleid «loor Frankische ruiters, door ruiters uit het Carlovingische tijdvak, door dragers die de reizigers op hun rug vervoerden, en door muilezels voor lasten. Een vierde groep zal het eerste vervoer over •water voorstellenNervische vlotten, op raderen gesteld met een kamp oorlogslieden er boven op. Vervolgens komt het tijdvak der kruistochtende wapen wagens, waarop de legers gedurende den marsch, hunne lansen, zwaarden, helmen en schilden neder- legden; het tijdvak der feodaliteit, met de ruiters der steden, die den met leer bedekten wagen voor afgaan, waarin de heeren van dien tijd reisden, be geleid door pages, wapendragers, troubadours en knechten. De draagstoelen der prinsen u it het huis van Bourgondië komen daarna, en de vaartuigen, die toen de goederen tusschen Brugge en Gent vervoerden. Het tijdvak van Karei V, met zijne op ezelsruggen bevestigde draagstoelen, zal een schitterende groep vormen, opmerkelijk door den rijkdom en de trouwe navolging der kostuums. Vervolgens zal men zien de kar van de Teutonische Hansa, welke den han delsbloei van Brugge te dier tijd in de herinnering *oept, met de herauten der overige steden van dat bond. Dan komen de rijtuigen, op wielen met ijzer be slagen de tweewielige wagens uit Rubens' tijd, begeleid door ruiters in het kostuum van dien tijd; de draagstoelen en draagbaren van Maria Theresia, met een stoet dragonders en fuseliers, pijpers en tamboers. Het moderne tijdvak volgt; de eerste diligences, trekkoetsjes, tot den spoorwegdienst in 1835 heeft geopend. Aan dezen optocht zullen deelnemen 500 personen 350 paarden en meer dan 60 verschillende voertui gen. Thans is reeds begonnen het concours voor schoonheid, waaraan moeten deelnemen alle vrouwen, die aan den optocht willen meedoen. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Aangezien door u niet is voldaan aan de usantie om aan vaste medewerkers, vóór de plaatsing, in zage te verleenen van tegen hen ingezonden stukken, zoo moet ik, hoewel ongaarne, ditmaal de mij ver gunde ruimte bezigen voor eenige kantteekeningen op het stuk van den heer J. te G. Het ware beter geweest, zoo u mij de gelegenheid hadt geopend, ze onder dat stuk zelf te plaatsen, dan waren we er in ééne week afgeweest. Toch zult u overwe gende redenen hebben gehad om in deze van de algemeene gewoonte at te wijken, en mij daardoor tegenover uwe'lezers in een allervreemdst daglicht te plaatsen. Naar die redenen vraag ik hier niet. Over den toon die in dat ingezonden stuk heerscht zwijg ikover de woordenkeus evenzeer. Mij wor den y>rael bescheidenheideenige vragen gedaan, en eenige opmerkingen gemaakt Nu, 't is goed dat er dit bij staat; anders zou men oordeelen dat itet stuk aan bescheidenheid nog al wat te wenschen ■faat. Trouwens de smaken verschillen; de een ■t fijner dan de ander. Vooral de noot onder ^Bstuk is een model van bescheidenheiö>, ze stelt voor als iemand die weet dat hij ónwaar- tajf^^Dit behoorde M. d Rniet zonder ^^oegelaten ttteMMniieuwe vereeniging, wel met goed succes. Het eenige bezwaar, dat er bestond, doch waarmede ze nog altijd klaar is ge komen, was het betalen der kosten nadat alles was atgeloopen. Zoo nu en dan werd de gedachte uitgesproken dat dit bezwaar voor een groot deel kon worden verholpen door eene vaste contributie van al de vrienden door de gansche provincie. Die gedachte kwam tot werkelijkheid, en zoo ontstond Lnctor Emergo. Doch nu lette men hier wèl op, want het is 't zwaartepunt der tegenwoordige kwestie: die nieuwe groote Vereeniging was van zuiver financieelen aard; ze verving in dat ojnicht de bemoeiing der oorspronkelijke kiesvereeniging zoodat dan ook van stonden aan alle bijdragen van de door N. Sc O. gemaakte kosten bij verkiezingen ophielden. Uit den aard der zaak werden dus al onze 45 leden, werd ook ik lid van L. Sc E. Dat sprak van zelf; 'twas alleen eene verandering inde wijze van betaling; en nu heet het: «Gij hebt N. O. verlaten en z\jt komen overloopen, zegge overloopen naar de moordenares van uwe dierbare Vereeniging Dit is eenvoudig verdraaien van feiten. Ik ben toegetreden als contribuant, of wilt ge als lid van L. E. en daarna nog vijf jaar lid van N. O. gebleven. Eerst in het najaar '84 nam ik mijn ontslag als bestuurslid, dewijl mijne vele werkzaam heden mij voor de drukten der ophanden zijnde Algemeene verkiezingen geen tijd lieten. Gewoon lid te blijven leek mij onzin toe, aangezien ik contri buant van L. Sc E. wa* en bleef. Wie dat overloopen noemt, beleedigt »met alle be scheidenheid,» of heeft behoefte aan een goed woor denboek van de Nederlandsche taal. Voor betrekkelijk weinig geld zijn die tegenwoordig te bekomen. Zoo had dan in den beginne ieder een deel van den arbeid; maar langzamerhand is het Bestuur van L. Sc E. precies hetzelfde gaan doen wat N. O. doet. Kiezers bijeenroepen, vergaderingen beleggen sprekers uitnoodigen, circulaires rondzenden. Voeg hierbij dat de leden van N. Sc O. contribuanten dus ook lid van L. E. zijn, en ieder zal met weinig na denken kunnen verstaan dat althans de Middelburgsche Kiesvereeniging het overtollige vijfde wiel aan den wagen geworden is; haar werk is in andere handen overgegaanhaar vorm bestaathaar wezen is in L. E. opgelost. Ook zal het Bestuurnaar ik ver neem, binnen kort voorstellen haai- te begraven. De vaderlandsche zaak zal er niet om lijdenbig de be stuursleden van L. E. is hare behartiging in goede handen, en de leden daar zijn, wat onze omgeving betreft dezelfde als hier. Deze verandering, tevens verbeteringontstaat er dat die leden niet tweemaal voor hetzelfde doel worden saamgeroepen; en tevens het gevaar ontkomen dat ze ooit voor een moeilijk punt komen te staan. Dit namelijk, dat ze in »bui- tengewone omstandigheden» wanneer L. Sc E. wegens beter inzicht in de zakenals hoogere vergadering andere candidaten ging stellen dan N. O., een dezer beide zouden moeten afvallen en tegelijk zichzelven tegenspreken. En wat nu den vroegeren bloei van N. Sc O. betreft: ik herhaal dat toen ik de boeken enz. aan mijnen opvolger overgaf er 45 leden waren, die allen betaalden en voor zoover noodig werkten. De niet onaardige tirade van Napoleon met zijn soldaten is daarmede, jammer genoeg, als misplaatst te achten. Van den aanhef der noot: y>Indien het waar is» enz.-, wil ik liefst niets zeggen. Uwe lezers zullen haar onfatsoenlijk vinden, om geen hard woord te gebruiken, nadat ze van 't bovenstaande hebben kennis genomen en bovendien weten dat de tegen woordige secretaris bereid is, aan lien die zulks ver langen inzage te geven in het notulenboek, opdat ze zich met eigen oog overtuigen dat N. Sc O. op den tijd waarvan ik in mijn vorigen gewaagde 45 betalende leden telde die allen te vinden waren »als er eene campagne had plaats gehad.» Dat het dus werkelijk waar en meer dan waar is wat de heer K. geschreven heeft. Vijand van allen persoonlijken strijd in het pubhek, laat ik het hierbij ofschoon mijne stof lang niet is uitgeput. Personaliteiten geven licht voedsel aan vreemd vuur op het altaar en doen, omdat de Heere het haat, schade aan onzen zielevrede. Hetzij de heer J. of wie ook later nog op dit punt terug komt of niet, al doen ze het zelfs met nog meer »besc heiden beid» dan den 29 Juni: toch geef ik u de verzekering M. d. R.dat ik er geen woord meer over op 't papier zet. Tot hetbovenge- schrevene ben ikt tegen mijn wil, fatsoenshalve ge noodzaakt geweest. Burgerlijke Stand. oö T.-i..: tv ï.ii; Le\je, jm. 33 j. met J. Heblij, jd. 20 j. Getrouwd: G. van den Berge, jm. 32 j. met A. M. Zweede jd. 28 j. BevallenJ. M. Huijsman, geb. Akkermans, z. C. Simonse, geb, Janse, d. K. C. Koets,* geb, Kok, z. J. van Steijn, geb. Flaman, z. M. S. de Rijcke, geb. Langejan, d. H. S. S. ter Meulen, geb. Wes tenberg, zJ. M. A. van Woerkens, geb. Van Miert, z. S. A. F. W. Bijlaard, geb. Frensdorff, z. W. C. Sinke, geb. Alewijnse, z. E. G. Koole, geb. Schalk, z. E. Post, geb. Joziasse, z. J. J. Brouwer, geb! Walraven, z. F. J. Ditsch, geb. Bouff, z. OverledenJ. W. Goethals, d. 3 w. E. Tak, ongeh. d. 77 j. Goes. BevallenC. Baarends, geb. Borgs, d. N. Melieste, geb. Van Veen, z. L. P. van Hove, geb. De Poorter, z. D. Meijler, geb. Wessels, z. Overleden: H. Meijler, ongeh. z. 46 j. J. F. Dooljes, wed. van J. L. Dingens, 72 j. Van 27 tot 4 Juli. Vlissingen Gehuwd P. Kloosterman, jm. 21 j. met N. P. Koelman, jd. 19 j. BevallenP. Jilleba, geb. Hubregtse, d. Strack van Schijndel, geb. Van den Bergh, z. J. But, geb. Nieuwdorp; d. B. A. Koppejan, geb. Van der Heide, z. C. A. de Rijcke, geb. Krijger, d. OverledenM. J. Lems, ongeh. d. 43 j. Graanmarkten enz. Middelburg, 9 Juli 1885. Tarwe is het eenigst artikel waarvan heden eene kleine aanbieding wasbeneden f 7.75 was geen puike kwaliteit te koop, waarvoor weinig vraag bestond. De vorige noteeringen zijn nominaal als volgt Rogge f6,25. Zomer Gerst f5,25. Paardeboonen f6.60 Witteboonen f13. Groene Erwten f7 a f8. Versche Boter f0,95 a fl,05 per kilo. Eieren f3,60 per 100 stuks. AUVERTEiYllEIN Y Heden overleed na een kortstondig lijden JAN MAAS in den ouderdom van 84 jaren, in de welgegronde hoop eener zalige verwachting des eeuwigen levens. Vlissingen, 4 Juli 1885. De Familie. DANKBETUIGING. V Aan alle christelijke vrienden en vriendinnen, welke hunne belangstellende liefde veelvuldig hebben doen blijken in het verzorgen van J. MAAS, wat zijne tijdelijke behoefte aangaat, wordt naast den Heere dankgezegden is deze geplaatst op uitdruk kelijk verlangen van den overledene Vlissingen, 7 Juli 18S5. J. MAAS. Een goed Huis in Rordeaux zoekt in alle plaatsen waar hetzelve nog niet vertegenwoordigd is, ge schikte PERSONEN voor den verkoop van Wijn en Gedistilleerdde verkoopen moeten door den Agent gegarandeerd wordenzeer gunstige voor waarden. Het Huis garandeerd den Wijn en het Gedis tilleerd. Franco brieven aan den Chef van het Huis, die zich in Rolland bevindt, adres de Heeren NIJGH Sc VAN DITMAR. Rotterdam, Letters H. H. Agentschap te Middelburg. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 2). Neemt gelden van a deposito, 't zij in eens 'tzij in gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 21/-, pet. neemt aanvragen tot Crediet-verleening in ontvangst van f1500 tot f60,000. De Agent DE KANTER. VAN DIENSTNEMING voor het Leger in Nederlandsch-lndië, omschreven in gedrukte mededeelingen die r/ralis verkrijgbaar zijn bij het Departem|rf|

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3