Men lette op de VOORDEELIGE VOORWAARDEN De Crediet-Vereeniging richten wilden, dan eens als den Dooperin de woestijn, met een kleinen kring discipe len rond zich, zijne strenge redenen rich tende tot hen, die zich gedrongen gevoelden naar hem te komen hooren, en zijne woor den te verbreiden onder het volk, of er mede in te kecren tot eigen hart. Nu we echter van vier glazen pooteu lezen, is het duidelijk dat we te denken heb ben aan electrisch isolement, dus aan een of meer personen, staande op eene kleine verhevenheid metglazen pootjes, volgepompt met electriciteit, vonken mededeelende aan de platvloersche omstanders, die met hun knokkels nabij hem of hen komen. Groen hield er' van isolement (afzonde ring) met ralliement (herzameling) af te wisselen. Was hij op dit laatste bedacht, hij zette naar alle kanten zoo lezen we zijne netten uit, om levende zangvogels te vangen. Toen mocht ieder vogeltje zingen zooals het gebekt was, thans laat de vrijheid om aldus te zingen wel ietwat te wenschen over. «Groen voer op zijn scheepke een hoog, maar ook als het moest een storm tuig. Bij zachte koelte gleed zijn scheepke statig met de bovenbramzeilen .in top en de lij zeilen breed uitgespannen langs de wate ren maar als de vlaag uit het noord westen kwamdan gingen de bramsten gen er af, was aan geen uitzetten van lijzeilen te denken, en werden de zeilen, die dan nog uithingen, gereefd.» Mooi gezegd 1 Maar als thans de kapitein van het anti revolutionaire scheepje bovenzeilen en lij zeilen wegdoet, is het de vraag: of hij ze wel iri zijn eigen zeilkooi bergt, en ze later weder naar believen kan bijzetten. Het is de vraagof er thans sprake is van een storm van buiten, of van broei ing in de lading van binnen. ^^""Groen's zeemanschap even daargelaten vragen weof op 't o o g e n b 1 i k het anti-revolutionair scheepje niet beter ver geleken wordt bij een visscherman, die een deel zijner netten laat glippen, en volstrekt niet weet welk ander zich die zal toeëige- nen en er zelf meè vissehen zal. Groen zoo lezen we ook verstond het lijmen en krammen wonder wel. Zag hij echter dat het beginsel gevaar liep, dan zette hij heel den opstal even bij het vuur, en alles wat slechts aangelijmd was weekte van zelf los en het saamgegroeide hout bleef ongeschonden. Dat kon Groen. Maar 't is mogelijk dat, als thans een ander den opstal even bij het vuur zet, h«t hout zoo krom trekt, dat het niet meer recht te krijgen is. S. Zeeuwsche Blieven. Geachte Redacteur Sedert de vermaarde Unie van Utrecht, anno 1579 zijn er reeds een aantal andere unie's, meer of minder belangrijk, gesloten. Men zou met die verschillende unie's in de war raken, en wel licht is het hoog tijd om met het fabriceeren van nieuwe op te houden. De duidelijkheid zou er schade J)ij gaan lijden. Voorzeker zijn 't niet allen koks die lange messen dragenen is alles niet »unie» wat dien naam draagt; IjQaar dat verschijnsel heeft zich al ijd zoo voorgedaan; BW*tzal wel immer zoo blijven dat ge niet alle ^Kgezinden onder één hoed vangen kunt. Toch is Ipn na de nieuwste unie, ik bedoel de Liberale» ^Teene bijzonder vreemde in hare soort't is er eene Bft^^^^Bphangtnatuurlijkwant ze heeft geen *t: ze waait dan ook met allerlei ^^Wialsbrekend werk wezen haar uit die de namen van de eerste honderd levenslange leden vermelden zal. Die opgaaf kan nog wel eenigen tijd uitblijvenwant een hedendaagsche liberaal geeft liefst geen geld uit voor het propageeren van zijn beginsel't is hem al zoo lief dat anderen voor hem betalen. Als er voor onstoffelijke zaken bij hem om geld wordt aangeklopt is hij niet te spreken. Veel wijzer zou de directie der liberale unie doen als ze om subsidie uit de schatkist aanvraag deed; het is immers ten algemeenen nutte, volgens haar oordeel? wat zwarigheid dan om dergelijk aanzoek bij de Tweede Kamer te doen Wellicht kreeg ze het er door: de stemmencijfers staan gelijk, terwijl tot ons leedwezen in elke zitting tal van leden die tot de rechterzijde behooren afwezig zijn. Als het dien weg niet op wil dan kan met eenige zekerheid worden aangenomen dat deze unie dood gaat voor en aleer ze nog recht leefdealthans bewijs van leven gaf. Ge vraagt wellicht M. d. R.ot er eene nog nieuwere unie bestaat dan de liberale, dewijl ik haar de op één na nieuwste geheeten heb? Ja en neen zou hierop het antwoord kunnen zijn. Ja, wat het streven; neen wat den naam betreft Deze week werd mij ter kennisneming een boekje toege zonden, waarin door menschen die ik geer» van allen ken, maar die naar ik onderstel goed bij hun verstand zijn, het plan wordt blootgelfgd om eene internationale unie of vereeniging te stichten. Dat belooft er dus eene te worden waarbij al onze unie's als in 't niet wegzinken. Het doel dezer Vereeni ging isalle natiën te verbroederen, door eenparig onderwijs te veredelen en alzoo tot het begeerlijk resultaat te komen om alle oorlogen voortaan on mogelijk te maken. Men wil vooral de onderwij zers daartoe in den arm nemen, beide aan de neu trale en secte-scholen. Aan dezen zal worden op het gemoed gedrukt om de vaderlandsliefde in de jeugdige harten hunner leerlingen te temperen en den godsdiensthaat te dooden. Alle menschen lieve broeders van elkander. Hun dat op de school lee- ren terwijl ze nog jong zijn, dan kan het niet mis sen of het komt alles terecht. Wat zal dat ook voor de onderwijzers zeiven een heerlijk tijdperk wezen dat nu staat aan te brekenIk heb in het boekje niet gelezen dat ook in alle landen de vola- pük ofte wereldtaal zal gedoceerd worden; maar dit hoort er dunkt me onmisbaar bij, anders kun nen de vreemde broeders elkaar niet verstaan wan neer wederzijds de internationale broederlijke be tuigingen worden gewisseld. De vereeniging heet „Pax Humanitate", hetwelk is, overgezet zijnde: «Vrede onder het menschelijk geslacht.» De gou den eeuw dus op handenDe eeuw des vredes, waarvan reeds aan de profeten onder den ouden dag het visioen werd getoond, en die ze met zulke liefelijke kleuren hebben afgeschilderdHet eenige punt van verschil tusschen die twee bestaat in twee kleine woordekensn. 1. door en zonder. De ver eeniging heeft ten doelVrede zonder het bloed des kruises; terwijl wij lezen door of in het bloed des kruises. De stichter, of liever de ontwerper van dit mensch- lievende plan is de Heer Molkenboer te Bonn, zes uren boven Keulen. De le president der Vereeni ging is de Heer J. H. Eggelte te Amsterdam; er. het adres van den len secretaris bij wien men zich als lid kan opgeven Marnixstraat 103 te Amsterdam. Hoewel ik niet onderstel dat eenig lezer van »het Zuiden» grooten lust zal gevoelen om als lid toe te treden, meende ik hen toch niet onkundig te moeten laten van dit nieuwe verschijnsel aan den socialen hemel, al ware het alleen als curiositeit. Met meer belangstelling namen uwe lezers gewis kennis van de verblijdende eensgezindheid die zich bij alle verscheidenheid heeft geopenbaard in de gedragslijn welke onze staatkundige partij als de hare erkent tegenover de alles beheerschende begin selen van ons volksbestaan. Is mij ééne aanmerking vergund dan zou het deze zijn dat men Dr. Kuyper al te veel bewierookt. Dit kan voor hem en ons gevaarlijk worden. Heb hem lief, acht hem hoog, schenk hem op politiek gebied uw volle vertrouwen, maar proclameer hem niet dag aan dag als »eene gave Gods» in de courant; doe dat liever in uwe binnenkamer, de deur gesloten hebbende; want nu kon hij allicht hoogmoedig worden tot groot nadeel voor hem zeiven en ons. Immers alleen den nede- rigen geeft God genade Het is te hopen dat men dezen hinder en deze schade verhoeden zal eer men verder van Greta afvaart. K. Graanmarkten enz. Middelburg, 2 Juli 1885. li* aanvoer was weder evenals de vraag zeer on- j De noteeringen zijn als volgt Puike Tarwe f7.50 a f7,60. Rogge f6,25. Zomer Gerst f5,25. Paardeboonen f6.60 Witteboonen f13. Kookerwten f8. Mestingerwten f7. Versche Boter f0,05 a f'1,05 per kilo. Eieren f 3,50 per 100 stuks. ADVERTENT IEN. De Intrestbetaling, voor de driemaanden, verschenen 30 Juni 1885, zal plaats hebben op iedere zitting van Woensdag, Donderdag en Zaterdag namiddags, te beginnen met Woensdag den 15 Jnli 1885. De intrest, ingaande 1 Juli 1885, blijft bepaald op 4 en 3 percent, volgens aankondiging dato October 1884. De zittingen worden gehouden in het lokaal aan de Bogardstraat, lioek Korte Burg. Die van Woensdag, Donderdag en Zaterdag van éen tot twee uren, zijn bestemd tot ontvangst en terugbetaling, en ook tot rentebetalingde zitting van Zaterdagavond, acht tot negen uren, is uitsluitend bestemd tot ontvangst van in te brengen gelden. De Commissie voor de Spaarbank, J. A. TAK, Voorzitter. C. J. J. A. van TEIJLINGEN Secretaris. Geene onzekerheid. Onzuiver bloed of on voldoende werking van het eene of andere orgaan veroorzaakt ziekte; zuiver het eerste, en breng de laatste weder in orde, zoo verwijdert zich de ziekte en keert de gezondheid terug. In het uitoefenen van deze heelkracht hebben Hollo way's Pillen zich een wereldberoemd en naam verworven, en de juistheid van den grondslag waardoor zij de ziekte verdrijven en de gezondheid herstellen, is door een onveran derlijk goeden uitslag van ruim dertig jaar bewezen. Een paar pillen voor men naar bed gaat ingenomen, wanneer lusteloosheid ot zwaarmoedigheid ons over vallen, zullen de lever tot krachtdadige afscheiding aansporen en een vroolijk humeur herstellen. Als Pil na het etenis Holloway's artsenij zonder wederga. Zij verdrijft dadelijk al de lastige opgeblazenheidvol heid en onpleizierigheid na het eten welke de meest vervelende teekenen eener slechte spijsvertering zijn. VAN DIENSTNEMING voor hel Leger in Nederlandsch-lndië, omschreven in gedrukte mededeelingen die gratia verkrijgbaar zijn bij het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage en voorts bij alle Burgemeesters. Agentschap te Middelburg. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 2). Neemt gelden van a deposito, 'tzij in eens 'tzij in gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 2V> pet. neemt aanvragen tot Crediet-verl^*n^i^ntimy*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3