als tusschenliggende haven voor de Duitsche stoom schepen der gesubsidieerde Staatslijnen heeft zich bevestigd. Volgens de laatste tijdingen, had Zaterdag de commissie uit den Duitschen Bondsraad met alge- meene stemmen aangenomen de door den Bonds kanselier goedgekeurde ontwerp-overeenkomst tus- schen den Noord-Duitsehen Lloyd te Bremen en het Duitsche rijk, betreffende de verdeeling der subsidiën voor poststoomschepen naar Australië en Oostelijk Azië. Daarbij is Vlissingen als aanleg plaats aangewezen. lederen dag kan dus de definitieve beslissing -worden tegemoet gezien. De Lloyd verbindt zich bij die overeenkomst om de goederen, die in Hamburg worden aangevoerd, tegen dezelfde vrachtprijzen te vervoeren, als die in Bremen worden geladen. De snelheid der booten bedraagt 12 knots. Met 1 April 1886 zou de vaart beginnen. Dinsdagavond werd de beslissing van den Bonds raad ten gunste van Vlissingen bekend, en onmid- delijk getuigden talrijke vlaggen van de ingenomen heid der havenstad met dit besluit. Aan den afge treden burgemeester den heer A. Smit, wiens poging tot het doen aanloopen van deze lijnen met zoo gunstig succes is bekroond, werd Woensdagavond eene ovatie gebracht door talrijke Corporatiën. Ook het gerucht van de benoeming tot burge meester van Vlissingen van den heer Diemont te Arnhem, heeft zich bevestigd. De heer Diemont, die herhaaldelijk, gedurende lange jaren in Indie heeft verblijf gehouden, en daar zeer voordeelig heeft gewerkt, schijnt rusteloos in het ondernemen va» nieuwe werken, en het geluk schynt hem bijzonder genegen. Volgens in Vlissingen loopende geruchten zou de benoemde evenwel deze betrekking niet aannemen, een gerucht dat waarschijnlijk grond vindt in de mededeeling der M. C. dat de benoemde in zieke- lijken toestand verkeert KERKNIEUWS. De candidaat Gobius du Sart heeft het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Nieuwland aangenomen. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Seroos- kerke, ds. Peter, van Ginneken. Buitenland. Daar is in den laatsten tijd heel wat geschreven en gesproken over eene nieuwe uitvinding op genees kundig gebied. Men weet dat in Spanje de cholera is uitgebroken en dat volgens een Duitsch geneesheer de oorsprong der cholera te zoeken is in kleine insecten, die zich in het bloed bevinden. Een jong Spaansch geneesheer heeft nu de theorie verkondigd, dat door inenting deze insecten te dooden zijn, en gelijk alle zoogenaamde geneeskundige wetenschap is direct de statistiek aan 't werk gesteld, om te bewijzen, dat de mensch zich slechts heeft te laten vaccineeren om van de cholera-plaag verschoond te blijven. In 't belang van onze vrijheid is het te waardee- ren, dat de Koningin der aarde, de dagbladpers, nog twijfel oppert aan de deugdelijkheid van dit aange_ prezen middel. Ook onze regeering schijnt nog wei nig lust te gevoelen om een onderzoek in te steil en. Er is dus alle hoop dat deze wolk overdrijven zal, Intusschen blijft de cholera in Spanje ongeveer op dezelfde hoogte. Het cijfer der aangetasten en over ledenen blijft ongeveer iederen dag gelijk. Het is in de politieke wereld thans opmerkelijk rustig. Er is letterlijk niets aan de hand. Indien Engeland niet een nieuw Kabinet had en daarop niet allerlei verwachtingen konden gebouwd worden, zou de geschiedenis van den dag niets noemenswaard opleveren. Het Kabinet Salisbury heeft nog geen programma voor de toekomst ontwikkeld. Toch bestaat algemeen de verwachting dat het nieuwe kabinet weinig verandering in de buitenlandsche ver dingen van het rijk brengen zal. Dat Gladsto ne leider der liberalen blijven zal, is thans zeker. De grijze staatsman denkt nog aan geen aftreden. Ingezonden Stukken. Aan den Heer K. In uwZeeuwschen brief, geplaatst in Het Zuiden» van Zaterdag 27 Juni, dient u de »Zeeuwsche Anti revolutionaire Kiesvereeniging» eene geduchte ranseling toe, die mij onmiddelijk tot het schrijven van dit stukje deed besluiten. De door u gewraakte kiesvereeniging »Luctor et Emergo» is opgericht, niet voor een paai-jaar maai den 19 Maart 1879op initiatief hoofdzakelijk van leden der door u vroeger zoo beminde kiesvereeniging «Nederland Oranje» te Middelburg. Met de oprichting van »de Groote» kiesvereeniging, is het nooit de bedoeling geweest en u kunt dit zéér goed weten om de plaatselijke kiesvereenigingen te maken tot het vijfde wiel aan den wagen.» Dat een gevoel van innig medelijden zich van u meester maakte, toen ge uwe oude, vriendin daar publiek op het bankje der beschuldiging zaagt zitten kan ik best verklaren, maar hoe u in dien staat van kennelijke smart en pijnlijke aandoening, nu zoo onverdiend nog het leven kunt bestoken van een vereeniging die reeds een zestal jaren zoo gezegend werkt, komt mij wel wat raadselachtig voor. Mag ik u met alle bescheidenheid vragen waarom u de vereeniging met wie u zooveel jaren het lief en leed hebt gedeeld, hebt verlaten en zijt komen overloopen naar »de Groote» kiesvereeniging, wier optreden volgens u reeds het gelui der doodsklok was voor uwe dierbare vereeniging? Indien u bij N. O. waart geblevenzou haar besluit zeker anders zijn geweestwijl de bedoeling van Dr. Kuyper u blijkbaar zeer duidelijk wasmaar ook zou »Luctor et Emergo» door u niet als moor denares zijn veroordeeld, wanneer u waartoe u als lid van y>Luctor et Emergozoo uitnemend ge legenheid hadt slechts hadt geïnformeerd naar het doel van haar optreden. L. E. zegt zeer duidelijk in hare huishoudelijke bepalingen Art. 4. »De autonomie der districts-vereenigingen laat »zij geheel bestaan; nochtans heeft het bestuurder «provinciale vereeniging het recht, om in buiten- ytgewone omstandigheden candidaten te stellen voor »de Tweede Kamer en Provinciale Staten.» »De districtsvereenigingen die zich met haar ver- »eenigenverbinden zich om bij het stellen van »candidaten voor de Tweede Kamer of de Provinciale »Staten twee harer leden door het hoofdbestuur »aan te wijzen te zullen uitnoodigen.» «Deze afgevaardigden hebben slechts eene raad gevende stem.» Blijkt nu hier uit, dat »de Groote» kiesvereeniging de bestaande heeft willen verdringen? Heeft L. E. tijdens haar zesjarig bestaan, in eenig opzicht getoond te willen treden in de rechten der plaatselijke vereenigingen en heeft ze zich niet onberispelijk strikt gehoudenaan de le alinea van Art. 4? Heeft zij getracht ten eigen bate de leden van »N. O.» te ontfutselen Heeft zij als kapitein het commando overdekies- vereenigingen gevoed, of die vereenigingen na haar zelfstandig optreden slechts de behulpzame hand geboden Heeft L. Sc E. aan de bestaande vereenigingen niet de eereplaats gegunddoor te bepalen dat zij slechts in buitenqewone omstandigheden candidaten stelt Om eene corporatie verwijten naai' het hoofd te slingeren gaat zeer gemakkelijk, maar aleer »L. E.» door die verwijten van hare levenssappen wordt beroofd, zal het goed zijn dat door u door feiten worde aangetoond, in welk opzicht door hare optreding »N". O.» feitelijk het vijfde wiel aan den wagen is geworden. Moet niet dankbaar worden geconstateerd dat »L E.» een groot aantal buitenleden teltdie zich vroeger nooit met één der plaatselijke vereenigingen hebben ingelaten Is het geen verblijdend verschijn sel dat mede door den arbeid harer leden kiesver- eenigingen te Tholen, Zeeuwsch Vlaanderen Zie- riksee zijn tot stand gekomen? Kan niet veilig worden aangenomen dat »L. &E.» onder de antirevolutionairen meerdere eenheid heeft gewerkt, en is het optreden der onzen niet krachtiger dan ooit te voren Hebben de plaatsel jke vereenigingen en niet het minst »N. Sc O.» zonder prijsgeving harer zelfstandigheid, geen lang niet de versmaden steun van »L. E.» genoten? ..iAi Dat het een nadeel zou zijn voor »N. O.»dat de afgevaardigden van »L. E.» een anderen last hebben ontvangen, dan die van »N. O.»verklaar ik niet te begrijpen. U begint zelf te zeggen, dat »N. Sc O.» een onoverdachten stap heeft gedaan met te besluiten wat ze besloot; maar hoe heb ik'tnu; zou dan »L. Sc E.» minder nadeeligneen voordeelig zijn geweest voor »N. O.», wanneer ook zij, na beter op de hoogte te zijn gekomen, denzelfden on overdachten stap had gedaan? Over het gecompliceerde der zaak dat een der af gevaardigden voor »L. E.» tevens plaatsvervangend afgevaardigde is voor »N.& O.» behoeft u zich waarlik niet te verontrusten, wijl op de vergadering, van.. »L. E.» zéér duidelijk gebleken is, dat »N. 0.A+( indien de veronderstelling juist is, waarvan »L. &E.» en andere Vereenigingen uitgaanprecies hetzelfde wil als »L. E.» Ten slotte nog dit. Het is bepaald een treurig verschijnsel dat »N. Sc O.» van een veertig (1) tot op een tiental leden is teruggebracht zonder dat daarvoor bepaalde redenen zouden bestaan. Ik mag toch niet veronderstellen dat de dertig zich hebben verbonden aan »de Grooten», om later »L. Sc E.» te kunnen verwijten, »gij hebt »N. O.» den dood steek gegeven!» Juist omdat de plaatselijke ver eenigingen het «initiatief» moeten nemen, is het zoo noodig dat zij zoo krachtig mogelijk worden gesteund. Indien er nu misverstand in het spel is, zij hiermede verzekerd dat »L. Sc E.» van af hare oprichting in geen enkel opzicht in de rechten der plaatselijke vereenigingen is getreden maar steeds bij verkiezingen de nederige rol van helpster heeft vervuld, en ik meen, dat zij met het oog daaropeerder een woord van waardeering dan van verwijt verdient. Tot mijn blijdschap mag ik hierbij voegen, dat de kiesvereeniging »voor Nederland en Oranje te Goes», niets dan lot over heeft voor de optreding van »L. E.» Haar ledental is in stede van af- toegenomen, en waar »L. Sc E.» getoond heeft nimmer in hare plaats te willen treden, maar steeds haar ijverig ter zijde heeft gestaan, daai zal haar niets aangenamer zijn dan den voortdurenden bloei van »L. Sc E.» te mogen vernemen. De Redactie van »Het Zuiden» dankende voor de opneming, teeken ik, hoogachtend. Goes, 29 Juni 1885. UwEd.Dv.Dn. M. DE JONGE Jz. -1 Ciy.' BEELDSPRAAK. De Standaard van Maandag gaf in een artikel vol beeldspraak eene schets van den huidigen toestand. Het staat nu eenmaal vast dat beeldspraak en gelijkenis niet al te ver mag doorgetrok ken, niet al te streng aan het woord mag gehouden worden. Toch kan er verschil bestaan in de opvatting van het gesproken of geschreven wooi ddit weet men te Mid delburg bij ervaring. Behoeft het verschil altoos verzwegen te worden De Standaard acht het goed nog eens voor aller oor uit te roepen Groen's leuze«dat in isolement (afzondering) onze kracht schuilt.» Dachten we meen ik aan Groen's isole ment,dan dachten we ons hem nu eens als den eenzamen lichtwachter in het duin, Zijne lan taarn ontstekend voor hen, die er zich naar Sc E.» Indien het waar is, dat de Kiesvereeniging »N. O.,» sinds de heer K. haar mede-bestuurslid was, 40 leden telde, dan waren dat leden, als vele soldaten van Napoleon III, namelijk leden op het papier. Tenminste ze waren niet te vinden, als er een pagne plaats had, bij name als de kosten van veldtocht moesten worden betaald. Anders hïf die kosten niet zoo hoog geweest, als ze voor de soldaten van den werkelijken dienst Strijders, die meêwerkten en betaald*^ weinig meer dan er nu zijn. En de heer K. kan weten, redenen was, waa^o^^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2