DE KLEI1E KAPITALIST. AANKONDIGING. CMBoLÏ-UJST VOOR DITLODTBARK ÏOBSEK. hun schrijven in de courant. Nu kan ik het toch niet helpen, dat ik het zoo druk had, dat het weêr zoo ongunstig was, altoos regen en nogmaals regen en de rivier vol. Dit nu is een waar verhaal van het gebeurde en gevoel ik mij verplicht u persoon lijk meê te deelen. Hoe het mij spijt, dat dit alles 7.00 geloopen is, kan ik u niet zeggen, want ik had zeer gaarne een paar nette, Holl. jongelui gehad op mijn plaats, één om te metselen, één om te tim meren, en verder lief en leed met ons te deelen. Dat omstandigheden nu oorzaak van dit alles zijn, doet mij innig leed, te meer, omdat ik nog zoo le vendig gevoel, wat Oud-Holland al voor ons gedaan heeft, hoe wij overal ontvangen zijn met een har telijkheid en gastvrijheid als ik niet in staat ben te beschrijven. Nooit zal ik in mijn leven daarvoor dank baar genoeg kunnen zijn, en gaarne had ik dit wil len tonnen door de jongelui, naar mij gestuurd, voort te helpen, maar die niet tot mij gekomen zijn lo. teruggehouden door tegenspoedig weder; 2o. door te luisteren naar kwade stemmen, waar ons jonge land vol van is; 3o. door mijne persoonlijke afwezigheid voor 's lands zaken en andere drukten, die mij verhinderd hebben, tijdig te kunnen helpen. Had nog de heer Kluvers mij niet brutaal bejegend in het bijzijn van getuigen en kwaad van mij ge sproken, en waren de heide andere jongelui mee gekomen, dan was alles in orde gekomen, maar nu mocht dit niet gebeuren. Nu zou ik zeer gaarne de andere jongelui ontvangenmaar Kluvers zei zoo onbeleefd mogelijk tot mij: «ze komen niet.» Hopende, dat dit eenvoudig verhaal van het ge beurde zal vermogen de smet, door laster op mij 'geworpen uit te wisschen, en dat UEd. nogmaals de tolk zult willen zijn van mijn dankbare gevoelens jegens de heele natie heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dr., N. J. Smit. Ingezonden Stukken. DWARS GEKEKEN. Blijkens een ingezonden stuk, voorkomende in het Algemeen Handelsblad van 16 Juni, vermeent de WelEd. Gestr. Heer Mr. E. Fokker te Middelburg eene verklaring te moeten geven, van het door ZEd. gesprokene, aangaande de door hem gemaakte ver gelijkingen tusschen de Redactiën van het «AVage- ningsch Weekblad» en de «Stemmen voor Waar- •tód en "Vrede» ter eenerzijde, en die der «Stan daard» en «de Heraut» ter andere zijde, als zoude men uit ZEd. Gestr. woorden, voor het publiek uit gesproken, moeten afleiden, dat de Redactie van de twee laatst vermelde bladen tot het «Kiezentrekkers- gilde» zoude behooren. Doch die verontschuldiging of wel terechtwijzing, baat m. i. niet veel, want ieder denkende, ja zelfs de minst, denkende, leest er duidelijk uit, wat de Redactie der «Standaard» er uit haalde en dus niet daar willekeurig in legde, zooals ZEd. volgens het ingezonden stuk in het Alg. Handelsblad vermeende men behoeft dit slechts aan het bevoorrechte denkend deel der Natie te vragen. Ontvang, geachte Redactie dank voor de opname in Uw Zeeuwsch orgaan van UEd. dw. dienaar JOH. F. STIELER. Amsterdam, Herinneringsdag van «Waterloo» 1885. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur In al de jaren van haar bestaan is de kiesver- eeniging »Nederland en Oranje» nooit zoo druk be sproken door het heele land heen, van de Eems tot de Schelde, als dezer dagen. En geen wonder be was in de beoordeeling van een feit dat tegen woordig eiken anti-revolutionair bezig houdt eene Killing. Dat heeft me voor haar gespeten; ze is ■ie oude bekende van mij. Jaren lang was ik er zelfs bestuurslid van en heb al dien tijd hare ^Magnes meegemaakt, lief en leed met haar ge- Hl. Onze arbeid was niet ongezegend; immers Kt voor een paar jaar op het gebied van ver- ^Ben in ons district tot stand kwam is met kd door haar en als vrucht op haar gebed ^^geroepen; en die vrucht was niet zoo Hkom deed het mij pijnlijk aan, die oude eerst tot een vijfde wiel aan den ^Kerlaagd. en nu deze week door ^^^^J^p.het bankje dei" beschul- Béka vanden voorzitter en Christelijk blad onwaardig; onder ons mogen geen personen maar alleen beginselen gewicht in de schaal leggen en komt het mijns inziens niet te pas de na men van achtenswaardo mannen aldus het land rond te dragen. Tegen die zijdelingsche belaging van onze persoonlijke vrijheid teeken ik bij deze protest aanze kan bovendien niet anders dan onze richting op staatkundig gebied schaden. Het afkeu rend oordeel der liberale en katholieke pers hier over onderschrijf ik. En wat nu de zaak zelve betreft? Ongetwijfeld heeft «Nederland en Oranje» een onoverdachten stap "gedaan met te besluiten wat ze besloot. Haar considerans was foutiel; hare latere verklaring maakte het er niet beter op-; ze had niet behoorlijk kennis genomen van wat Dr. Kuyper gezegd en verlangd had. Dit is haast onverklaarbaar; ik voor mij toch sprak niemand die in het verzoek van Dr. Kuyper iets anders heeft gezien dan het stellen van eene motie van vertrouwen waartoe zeker reden genoeg bestond. Hem dat blijk van vertrouwen op politiek gebied onvoorwaardelijk te schenken ligt, er valt haast niet aan te twijfelenin de bedoeling van nagenoeg al onze kiesvereenigingen; dat zal de 2e Juli wel bevestigen. Mitsdien maakte «N. &0.»wel wat mal figuur met haar besluit; maar daarvoor nu alleen twee personen met name genoemd verant woordelijk te stellenhet aan twee te verwijten want dit ligt er in mag niet, zoolang niet is be wezen dat zij beiden het uitsluitend uitgevonden en doorgedreven hebben. Het geval is zelfs denkbaar dat juist zij tot de kleine minderheid hebben be hoord die die Standaard van heden op twee stem men berekent. «Arme Middelburgsche kiesvereeniging! roept de Tijd er van uitgij die toch de tanden Tak en van Eek hebt uitgetrokken; boe wordt gij bespottelijk gemaakt en aan het zwarte berd ge slagen Doch 'tzijn dan ook maar tien leden welke ze telt, naar aan de Standaard uit goede bron is mede gedeeld laat elie kopje-onder gaan om een welbeken den term te gebruiken. Van waar dat gering getal, terwijl nog vóór enkele jaren een veertigtal leden er toe behoorden? Is de Vereeniging veranderd van standpunt; heeft ze in eenig opzicht haar beginsel verloochend? Is het onderling vertrouwen, of liet vertrouwen op het Bestuur geweken Niets van dat alles M. d. R! Maar ziet u, daar we aan onze ge wone vereeniging niet genoeg schenen te hebben naar sommiger meeningis er vóór een jaar ot twee nog eene ongewone of buitengewone bij gekomen onder den naam van Centrale kiesvereeniging voor heel Zeeland. Men zou ze »de Groote» kunnen noemen, tellende volgens de Standaard van heden een kleine tweehonderd leden. Hiermede was 5N. O.» feitelijk het vijfde wiel aan den wagen geworden zie boven! Twee kapiteins op één schip dachten velen, is overdaad of nadeel en ze verlieten de oude kies vereeniging. Van dat nadeel hebben we nu weer eene proeve. Nederland en Oranje droeg in hare vergadering vap 11 Juni haren afgevaardigde op om op Lohman zijne stem uit te brengen als voorzitter van het Centraal Comité; en »Luctor et Emergo» droeg den haren op om Dr. Kuyper te herkiezen. Maar wat de zaak nu nog meor gecompliceerd maakt is het feit dat dezelfde heer die afgevaardigde is voor «Luctor et Emergo» plaatsvervangend afgevaardigde is voor «Nederland en Oranje» en de mogelijkheid dus bestaat dat hij voor beide zal moeten optreden. Wellicht komt men vroeger of later ten gevolge van deze vreemdsoortige geschiedenis tot de over tuiging dat het optreden van de gecentraliseerde kies vereeniging L. Sc E. het gelui der doodsklok was voor de reeds bestaande kiesvereenigingen in onze provincie. Of het er beter om is geworden en beter op worden zal laatik aan meer scherpziende menschen ter beoor deeling. K. Burgerlijke Stand. Van 14 tot 21 Juni. Middelburg. OndertrouwdG. van den Berge, jm. 32 j. met A. M. Zweede, jd. 28 j. H. A. van der Linden, jm. 22 j. met P. van den Berge, jd. 21 j. BevallenM. C. Dene vers, geb. Lavaille, z. A. M. de Bree, geb. Van Maaren, d. M. W. van de Poll, geb. Van Holthuijsen, d. K. van Wezel, geb. Van den Berge, z. G. van Oers, geb. Pluijmers, z. J. C. Ruitenbeek, geb. Dekker, d. (tweel.) P. J. Bosselaar, geb. Bimmel, z. C. Kleinepier, geb. Van den Bosse, d. J. G. H. van Burg, geb. De Casparis, z. R. van Leeuwen, geb. Wittaker z. Overleden: M. R. S. Meijer, vrouw van J. C. Gillesen, 71 j. C. J. Ceyat, d. 2 m. J. Abramse, yjrmivvvai2jJé*i^^ujAijn, 53 j. J. F. van* der wed. van H. van Deijck, 90 j. P. E. Nederhand vrouw van J. J. van Aartsen, 49 j. R. A. M. van Meerendonk, z. 11 m. A. van der Jagt, ongeh. d. 65 L Goes. Bevallen: J. \isch, geb. Moerdijk, z. J. van Sprang, geb. Van Lieren, d. A. C. Verhoeff, geb. Maartense, d. M. Kempe, geb. Van den Dor pel, z. J. C. van Eijkeren, geb. De Poorter, z. Van '13 tot 20 Juni. Vlissingen. Bevallen: E. Cornelissen, geb. Naere- bout, d. S. M. van de Volkere, geb. Roth, d. M- M. de Veij, geb. Geeraads z. (weel.) (1 levenl.j J. M. C. Blonde, geb. Zonnekeijn, z E. P. van dei- Hof, geb. Janssen, z. J. A. Proost, geb. Kroeze, d. Overleden: C. Kroon, man van J. van Santen, 61 j. Graanmarkten enz. Middelburg, 25 Juni 1885. De aanbieding was weder klein, en de vraag ook van weinig beteekenis. Puike Tarwe werd f7.50 en hooger gehouden, zonder noemens waardige omzet. Rogge f6,25. Zomer Gerst f5,25. Paardeboonen gevraagd doch weinig getoond, f6.59 a f6.70 werd naar kwaliteit betaald. Bruine- en Witteboonen alsmede Erwten en Za den zonder handel. Versche Boter f0,75 a f0,85 per kilo. Eieren f3 per '100 stuks. ADVERT&N'I IK1N. Burgemeester en Wethouders der ge meente Serooskerke (Walcheren) brengen ter kennis van belanghebbenden dat over eenkomstig §1 van art. 14 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland (Provin ciaal blad no 85 van 4881), gedurende veer tien werkdagen en wel van 4 Juli tot en met 22 Juli dagelijks op de werkuren, andermaal ten gemeenteliuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt: de Ligger inel de Kaart in zijn geheelalsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad, als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambtshalve, 'tzij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achten. Serooskerke (W.), den 26 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RIEMENS, Burgemeester, H. L. BOOGAERT, Secretaris. ZESDE JAARGANG 1885. Algemeen Financieel Nieuwsblad. Verschijnt Dinsdag- Donderd.- en Zaterdag-middag Alle Abonnementen ontvangen als GRATIS- PREMIE een Prijs per jaargang van 156 nrs. fr. p. p. o, Met Wekelijksche Restantenlijst »8, Advertentiën per regel slechts »0,45 De Kleine Kapitalist is het goedkoop ste en meest gelezen finantieele blad van Nederland. 1 Advertentien genieten groote publiciteit. Bureel N. Z. Voorburgwal 101, Amsterb^B SjpfT Proefnummers worderJ^^KH

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3