onderwijzers, die in dit voorjaar hun akte hebben verkregenzal minstens de helft met October a. s. nog zonder betrekking zijn. In bijna alle groote gemeentenvoegt hij er nog bij, is reeds nu het aantal onderwijzers naar liet •wettelijk voorschrift (van 1878) geregeld. De schrijver verlangt natuurlijkdat de wettelijke dwang tot het scheppen van nog meer vacatures, voor zoover die eerst met '1890 zich zal doen ge voelen een jaar of drie a vier vervroegd worde. Maar zelfs dan, meent hij kan de Regeering niet beter doen dan 3/i der normaallessen opheffen. Men zal zich herinnerenwant het land werd er over in rep en roer gebracht, dat bij de behandeling van de Staatsbegrooling voor dit jaar door de rechter zijde eenige amendementen werden voorgesteldten doel hebbende een bescheiden tempering op de stoomteelt van onderwijzers toe te passen. Heel de liberale bent in de Tweede Kamer verzette zich er niet alleen tegen als één man, maar fulmilneerde er tegen als werd op al wat beschaving, verlichting en vooruitgang heet een moordaanslag bedoeld. Nadat, de schreeuwers hun zin hadden gekregen erkende intusschen reeds de Arnh. Ct., dat de rech terzijde gelijk had. De stem in de Midd. Ct. sluit zich nu daarbij aan. Intusschen is echter de Begrooting voor 1885. met haar overdreven uitgaven voor de onderwijzersteelt, aangenomen. Het mag echter verwacht worden dat der Regeering thans de oogen zullen opengaan en zij nu uit eigen beweging zal gaan remmen. En aan de zg. liberalen raden wij, in hun eigen belangaanzich er niet tegen aan te kanten. Want zij mogen bedenken, datals er overvloed kornt van onderwijskrachtenzooals nu reeds 67 sollicitanten zich opdoen voor eene vacature van f 600, óók het bijzonder onderwijs daarvan de voordeelen zal plukken. En dat zou men immers toch niet willen? Dagbl. v. Z. II. Tot Commissaris des Konings in de provincie Drenthe is benoemd de heer mr. C. Pijnacker Hor dijk, oud-minister van Binnenlansche zaken. KERKNIEUWS. Ds. E. W. Heinecken te Middelburg is beroepen tot predikant bij de N. H. G. te 'sHage. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te N. en St. Joostland door den Heer J. W. F. Gobius du Sart, cand. te Utrecht. MIDDELBURG. Op de Classicale vergadering van gisteren werden benoemdtot scriba en quaestor Ds. D. Rijnders; tot primus gecommitteerde predi kant Ds. S. Sleeswij k Visser, pred. te Oostkapelle idem Ds. .1. v. 't Hooft pred. te Koudekerke; tot primus gecommitteerde ouderling de Heer J. Koole tot secundus gecommitteerde predikant de HH. J. C. Reesse, W. A. Mac-Pherson; G. W. A. de Veer en E. Loen, respectievelijk predikanten te Vlissingen, Westkapelle, St. Laurens en Grijpskerketot se cundus gecommitteerde ouderling de lieer C. M. Dommisse te "Vlissingen. De vergadering besloot omtrent den wettsch der Synode om alles wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft, voortaan aan de gemeenten zelve over te laten, geen advies te geven tevens aan de Synode de bevoegdheid ont zeggende om ook maar eene gemeente van den band der belijdenis te ontslaan. Het voorstel van Ds. Rijnders om ook aan can- didaten, die niet aan een der Rijks-universiteiten gestudeerd hebben, toegang tothet proponents-examen te verleenen, werd na overname van een amendement van Ds. Montagne om in plaats van candidaten »allen» te lezen, met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van Dr. Riemens om de Synode aan de adviezen van de meerderheid der classicale verga deringen te binden werd insgelijks met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering kenmerkte zich ook bij afwijkende en verschillende gevoelens door een broederlijken geest. De Goesche Courant meldt het volgende betref- Woensdag j. 1. te Goes gehouden classi- vergadering der Ned. Herv. Kerk: -Itin» Vio/I olltiav 'li rtan/nno iaflplüksphp leden waren opgekomen. Als scriba werd herkozen ds. Wielenga van Kruminge, secundus ds. Vermaas van Ierseke. Als lid-predikant ds. Vermaas, se cundus ds. Beumer. Als lid-ouderling dhr. L. Bos hof! van Wilhelminadorp, secundus dhr. J. van Damme. Als quaestor ds. Wielenga, secundus ds. Vermaas. Als lid van het provinciaal kerk bestuur ds. Laan, secundus ds. Van den Berge van Kortgene. Als secundus van den prseses ds. De Later van Wissekerkë. Als secundus van liet lid-ouderling Van Schouwen, ouderling Van de Weert te Goes. Gedurende de pauze werd aan de ditmaal in het midden der kerk geplaatste tafel koffie gedronken, terwijl intusschen ds. Laan het orgel bespeelde, eerst aanvangende met een Psalmvers, dat door de aan wezigen werd gezongen, en daarna op de hem eigene wijze heerlijk fantaiseërende. Na de pauze werden de verschillende door de Sy node in de reglementen voorgestelde veranderin gen in behandeling genomen. De discussiën ken merkten zich dooi' een aangenamen broederlijken geest. Met betrekking tot de voorgestelde reorganisatie der kerk werd met algemeene stemmen besloten ze te verwerpen. Ds. Huet besprak vervolgens het door hem inge diende voorstel»De Classicale Vergadering wende zich tot de Algemeene Synode met verzoek om wijziging van het reglement op het examen ter toe lating tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk, in dier voege, dat ook candidaten, die niet aan eene der Rijks-universiteiten maar aan eene andere inrichting van liooger onderwijs hunne op leiding hebben ontvangen, tot het proponents-exa men worden toegelaten, voortaan aftenemen door een of twee permanente commissien van exami natoren, opdat er voor alle aankomende predikan ten gelijkheid van vereischten zij.» Dit voorstel is in hoofdzaak doch met belangrijke wijzigingen hetzelfde, dat oorspronkelijk uitgegaan is van het classicaal bestuur van Rotterdam, ondertee kend door ds. F. Lion Cachet, pneses, blijkbaar met lie doel om candidaten van de Vrije Universiteit tot de Evangelie-bediening in de Hervormde kerk toegelaten te krijgen. Ds. Huet zegt dat hij dit voorstel heeft overge nomen, waarlijk niet uit sympathie met de riching door de Vrije Universiteit vertegenwoordigd, die hij een ramp voor de kerk acht, maar uit gevoel van recht en billijkheid, en licht dit verder toe. Het voorstel wordt achtereenvolgens bestreden door ds. Giltay, ds. Warnsinck en ds. Laanwaarna de vergadering wordt gesloten. Door eenige gemeenteleden van Den Haag is een adres ingezonden bij den kerkeraad, met ver zoek om terug te komen op zijn besluit, waarbij het gebruik der Kloosterkerk tot het houden van eene bidstond voor de Vrije Universiteit niet was toegestaan. De kerkeraad heeft met 22 tegen 9 stemmen besloten aan adressanten te antwoorden, dat er geen termen bestonden, om aan hun verlan gen te voldoen, en het besluit mitsdien gehandhaafd blijft. Men leest in de Heraut: De kerkeraad van Amsterdam heeft de bij hem ingediende voorstellen in zake de attestatiën aange nomen. In zake de attestatiën stond het dusver zoo, dat aan pertinente loochenaars van den Christus en zijn Middelaarswerk voetstoots een getuïgenschrift werd uitgereikt, niet slechts dat zij lidmaten, maar ook dat zij «onberispelijk in belijdenis» waren. Dit nu ging te ver. Deze pertinente leugen was te grof. Daarom heeft de kerkeraad dezen pas aan de loochenaars van Christus en zijn Middelaarswerk thans afgesneden. De verklaring waarvan onderteekening zal gevraagd worden, luidt dan nu: «Of gij niet ongeveinsd elijk bekent, dat de leer die in het Oude en Nieuwe Tes tament en in de artikelen des Christelijken geloofs begrepen is, en in de Christelijke kerk alhier ge leerd wordt, de waarachtige en volkomene leer der zaligheid is.» In zake de classicale vergadering besloot dezelfde kerkeraad ditmaal geen ouderlingen naar de Classis af te vaardigen, maar tegen 17 Juni te Amsterdam iu classicale conferentie samen te roepen afgevaar digden van de kerkeraden uit de Classis, «die hunne publieke confessie van de drie formulieren van eenig- heid alsnog gestand doen.» De classicale conferehtie, Woensdag te Amster dam gehouden, heeft, naar De Heraut mededeelt, m'ftt hiina po n nar ice simmen de wensch el iilfA&p "L den grondslag van de drie Formulieren van Eenig- heid, maatregelen mogen nemen, om zoo mogelijk reeds op de vergadering der classis, die in 1886 staat gehouden te worden, de vraag aan de orde te stel len Of de classis van Amsterdam voortaan zich ge dragen zal in ovei eenstemming met den grondslag, waarop zij rechtens staat. De vergadering heeft te dien einde vier broeders predikanten en vier broeders ouderlingen uitgenoodigd deze zaak alzoo voor te bereiden, dat de nu verte genwoordigde kerken nogmaals (en desnoods meerma len) in conferentie worden saamgeroepen, eer de classis van '1886 saamkomt. De gereformeerde predikanten-conferentie zal dit jaar in Den Haag worden gehouden en wel op Dins dag 30 Juni in het Gebouw voor IC. en W. Buitenland. Engeland is thans een conservatief ministerie rijk. De onderhandelingen vlotten niet best, daar waren vele moeilijkheden te overwinnen. Vooreerst dit, dat het nieuwe kabinet een liberale meerderheid in het Parlement tegenover zich vindt In de tweede plaats dit, dat weldra de algemeene verkiezingen komende zijn en algemeen geloofd wordt, dat juist de verster king aan de zijde der liberalen zijn zal. Met deze gegevens voor oogen trachtte de leider der conser vatieven Lord Salisbury, aan wien de vorming van het nieuwe kabinet opgedragen was, een vergelijk te treffen met Gladstone, teneinde hem te bewegen in sommige gevallen zijn steun te verleenen. Na veel loven en bieden schijnt dat gelukt, en alzoo is het ministerie Gladstone thans vervangen door een ministerie Salisbury. Het spreekt van zelf dat de oppositie der conser vatieven tegen de pogingen van Gladstone om een Engelsch-Russischen oorlog te voorkomen, nu gereede aanleiding geven om onrust te wekken, vooral daar de nieuwe minister voor Indië bekend staat als een Russenhater. Het zal in dit opzicht ook wel weder blijken dat er tusschen zeggen en doen een vrij grooten afstand bestaat. De critiek der oppositie, de beloften der minderheid, verstommen dikwijls zoo spoedig de last der regeering drukt. Gemengd Nieuws. Donderdag morgen geraakten 2 Veeren wagens met elkander op de Selsbrug in botsing. Een der paarden rukte zich losging op hollangs deif'ql - lenberg over de gracht en kwam toen weeri* i;VóV de brug terug waar hij den wagen omver wierp en toen naar het stal liep om zijn gewone plaats in te nemen. Ongelukken hadden gelukkig hierbij niet plaats, en de schade bepaalde zich tot het tuig en het breken van eenige eieren. Naar aanleiding van sommige berichten omtrent de slechte ontvangst van weesjongens uit Neerbosch in Transvaal, heeft generaal Smit aan den directeur van Neerbosch o. a. geschreven Toen ik dacht, dat de jongelui van Neerbosch te Durban konden aankomen, schreef ik aan den consul aldaar om de jongelui voort te helpen tot Ermelo, omdat ik zelf naar Zululand moest. Terwijl ik op reis daarheen was, zijn de jongelui in Afrika gearri veerd en opgekomen tot Vaalrivierdeze rivier, was toen zoo vol, dat men in geen 5 a 6 dagen j er door kon. Na eenige dagen daarvoor gelegen? te hebben met hun wagen, liet de heer Kluvers f zich overzetten met een kistje en kwam te voet.j te Ermelo; zoodra hij daar aangekomen was, liet j men mij boodschappen. Ermelo is nl. 2 uren tfjj paard van mijn plaats. Ik kwam toen dadelijk in J' formeeren en zag slechts ICluvers alleen. Ik zere hem«Wacht hier nu tot de kameraden komerj| laat mij dan weten en ik zal u alle drie tegelijjl afhalen. Intusschen kan je hier op 't dorp blijve n werken, voor den kost zoolang, opdat geen uitgave fj noodig zijn.» Dit alles werd afgesproken in tegry woordigheid van den landdrost Sluiters en Van By ven en Samuel Safrie, bestuurder van den boe./ winkel. ff I I Zoo afgesproken ging ik terug. Ik had dar Z. J j te doen; veel werk, achtergeraakt door mij;!' 1 durige afwezigheid voor 's lands zaken. Eej J Jm weken verliepen en ik hoorde niets meer j( jongelui. Later hoorde ik, dat de jongelukV anderen verhuurd hadden en niet meer'A? zullen komen, en allerlei kwaad te spreken. Op mijn terugreis moette ik Kluvers en Pijpstra bpy^y^jM Vaalrivier; de heer Kluvers brutalen mond tegen mij drogen, had hen mop' L ttü'c -■■k'r*yft ->wI

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2