De Crediet-Vereeniging Bolle, Cohen en Koster. KOST EN INWONING, De wettige Kerkorde 1618 -- 1619 f 0.35. Verblijdend zou het zijn, als de ontbrekende ƒ0000 voor den 17den Augustus a. s. door het aldaar bestaande Schoolbestuur kunnen verantwoord worden- 7. Hel aantal «.Scholen met den Bijbel» waarbij de betrekking van Hoofdonderwijzer vacant is, be draagt thans 6, n.I. te Onstwedde, Spijk, Heeg, Wouterswoude, Makkum en Welsrijp. In het be lang van het onderwijs is het te wenschendat die vacaturen spoedig vervuld zijn. Met de bededat Gods zegen moge rusten op uw werkzaamheden voor de belangen van de «School met den Bijbel» hebben wij de eer te zijn. Met heilbede, Namens het bestuur der Unie, A. F. de SAVORNIN LOHMAN, Voorzitter. R. DERKSEN, Secretaris. Rotterdam, 1 Juni 1885. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Dat onze Kamerleden in verbond met hunne roomsch-katholieke collega 's van geen grondwet herziening willen weten, indien art. 194, handelende over het onderwijs, daarvan uitgesloten zou blijven, hebben we zeker allen met genoegen vernomen. Trouwens die kon en mocht natuurlijk niet anders; dat artikel met de daaruit voortgesproten onderwijswet van Kappeijne is het groote en onoverkomelijke strui kelblok hetwelk de politieke baan der Staatsmachine verspert en alle beweging derzelve nagenoeg on mogelijk maakt. Reeds jaren achtereen staan er de signalen op »onveilig.» Voor een onbevooroordeelde is is het dan ook totaal onverklaarbaar, wanneer een staatsman gelijk Heemskerk komt beweren dat aan wettelijke oplossing van die alles beheerschende kwestie eigenlijk geen behoefte bestaat, en hij daar om in zijne voorstellen tot grondwetsherziening, art. 194 eenvoudig overslaat. Wie echter met de geschiedenis niet onbekend is die weet dat in 1848, toen de vrijheid van onder wijs in de nieuwe grondwet werd opgenomen, juist de conservatieven deze vrijheid met hand en tand hebben tegengehouden, ze was een doorn in hun aartsvaderlijk oog. Het Nederlandsche conservatisme partij der versteening en Heemskerk is een van den ouden stempel. Wat ge libe raals aan hem"bespeurt is onnatuurlijk; het gaat hem niet af liberaal te doen, overmits zulks bij hem louter een uitvloeisel van de omstandigheden is geenszins eene vrucht van beginsel. Weinigen zijn er allicht in onze dagen mede be kend in welken zin en met welkoogmerk de waarlijk liberale Thorbecke art. 194 in de grondwet van '48 heeft gebracht. De hedendaagse he zoogenaamde li beralen schijnen het vooral niet te weten; ik wil dit er althans liefst voor houden want anders ware hun gedrag bepaald onverdedigbaar voor de recht bank der goede trouw. Verplaatsen we ons in het woelige jaar 1848. Tronen waggelden of werden om- gestooten. De volksgeest door gansch Europa slaakte een kreet naar vrijheid. Het knellen der banden, na het bedwingen der revolutie in 1816 aangelegd, wekte een algemeen verzet. Men eischte weer vrijheid, ontslag van de conservatieve boeienginds met, hier zonder bloedvergieten. In nagenoeg alle landen wer den de grondwetten herzien of vernieuwd. Ook ten onzent. Aan den op zijn standpunt grooten Thor becke werd de uitvoering van dat veel omvattende werk opgedragen. Bij uitnemendheid was hij de man voor zulk eene taak. Een liberaal als hij is na hem niet opgestaan. Hij heeft bij de uitvoering van dat .werk met tijd en omstandigheden gerekend. Hij [schreef zijne grondwet onder den indruk van de zich litsprekende nationale behoeftenze was in nadruk ine dochter van den toenmaligen tijd. Om ons nu, opdat we niet te uitvoerig worden, het artikel onderwijs te bepalenzoo is het klaar ie dag dat Thorbecke zich een ideaal heeft voor geest gesteld, welks verwezenlijking wel eerst pe latere toekomst kon tot stand komenmaar hij alvast de grondslagen leidde. Voor de atvoering was ons volk, ook toy erkennen dat, rijp. En welk was dat ideaalHoor Thor- pder onderwijs algemeen verspreid en ïe desnoods aangevuld. "Ware de verre gevorderd dat men reeds "^kon geraken, ik zou 'hetee\i ge» erkent hij vol- Wat dunkt u, M. d. R.van dezen liberaal bij uitnemendheid, wien ook als man van karakter en ware liberaliteit onze Groen hooge achting toedroeg van dezen Thorbecke zeg ik, vergeleken met zijne zich noemende volgelingen, de kleinzielige en haat dragende liberaaljes van onzen tijd? De eerste de vrijhei I van onderwijs decreteerend, echter met be perkingen; dewijl de natie voor zijn ideaal nog niet genoeg de kinderschoenen was ontgroeid. En daaren tegen de laatsten zijne woorden misbruikend, zijne grootsche plannen aankeffend omdat ze te klein van geest en te bang voor den Christus Gods zijn om die plannen te aanvaarden? Inderdaad, art. 194 in het licht der historie be schouwende, is het de onbeschaamdheid en plomp heid ter spitse gedreven, wanneer men het gekraai en gegons hoort, waarmede van z. g. liberalen kant art. '194 wordt aangewezen ah het palladium van ons volksbestaan. Leefde Thorbecke nog, hij zou er eens duchtig met de zweep onder, om die versteende liberalen wat frisch leven in te slaan; en hun te beduiden dat ze, ter goeder of ter kwader trouw, hem niet hebben begrepen, of, wat ook waar kan zijn, hem niet willen begrijpen. Immers, sedert zijn er 37 jaren verloopen; het bijzonder onderwijs heeft de vuurproef doorgestaan en is er niet alleen ongedeerd, maar zelfs met eere en gelouterd uit te voorschijn getreden. Om het daartoe te brengen heeft de Nederlandsche geest zich gestaald en geen offers te zwaar geacht. Het kan den toets doorstaan, ja behoett de vergelijking met het staatsonderwijs niet te schromenHet is inéén woord door toewijding en gebed ten volle op de hoogte van de behoeften des tijds gebracht. Maar dan houdt ook nu, volgens des wetgevers bedoeling, art '194 op langer noodig te zijn. Het artikel is, volgens Thorbecke zeiven die het in de grondwet bracht, niet meer dan louter een overgangsmaatregel ge weest. Ons volk heeft nu getoond genoeg ontwik keld te zijn om van het Staats vaderschap in zake de opvoeding hunner kinderen te worden verlost. De tijd is er rijp voor; de ellende, door dit te ontkennen ontstaan, is meer dan groot genoeg ge worden. Het is hoog tijd dat aan het ongegrond en ongezond geschreeuw der Christus-bestrijders en der vrienden van de staatsruif een einde kome. Laat zij voor eigen rekening gaan onderwijzen; en wij ons werk voortzetten gelijk we dusverre deden. Dat eischt het rechtdat gebiedt de bedoeling van de grondwet; zelfs geen »rotsen» kunnen dien stroom keeren, al zou de heele grondwet op art. '194 na in stand moeten blijven. K. Burgerlijke Stand. Yan 7 tot 14 Juni. Middelburg. OndertrouwdC. Hoogstraten, wedr. 41 j. met P. van Oorschot, jd. 48 j. L. K. van der Harst, jm. 43 j. met J. B. Plankeel, jd. 37 j. Getrouwd: A. Standaart, jm. 41 j. met C. D. Koppejan, jd. 36 j. J. A. Struijs, jm. 34 j. met P. Roda, jd. 22 j. T. van der Ven, wedr. 65 j. met M. F. Baden, wed. 58 j. BevallenC. C. Snijders, geb. Dane, d. L. Goet- hart, geb. Bongers, z. M. H. Haverman, geb. Ink- man, z. F. S. van den Broeke, geb. Joosse, z. A. L. Schmitt, geb. Bos, z. P. J. Sprink, geb. YVeber, z. J. Coethals. geb. Van Melle, d. N. Overweel, geb. Feij, d. T. Haccau, geb. Van Eek, d. (levenl). OverledenJ. Gudde, ongeh. z. 24 j. S. van Aartsen, vrouw van A. van Sorge, 29 j. A. Cornelissen, man van S. Kole, 29 j. L. H. Cadet, man van H. J. Frederiks, 74 jG. de Boer, d. 1. j. R. van Hek- ke, vrouw van H. de Kat, 58 j. A. J. W. Mink, d. 4 m. W. C. Bouman, man van C. J. Aps, 42 j. Goes. GehuwdO. A. Lijsen, jm. 23 j. met E. C. Linse, jd. 21 j. BevallenL. Rijkse, geb. Post, d. F. de Jonge, geb. De Frieze, z. P. E. de Jonge Mulock Houwer, geb. Martein, d. OverledenH. C. Verrijk, ongeh. d. 26 j. Van 6 tot 13 Juni. Vlissingen. GehuwdJ. Brce, jm. 23 j. met J. C. de Munck, jd. 20 j, BevallenA. Schoewert, geb. Leeflang, z. C. M. Staal, geb. Ratelband, z. H. M. Beneker, geb. Ste- rL jr» n t Graanmarkten enz. Middelburg, 18 Juni 1885. De aanvoer was weder klein, en dewijl houders van Tarwe niet beneden vorige weekprijzen wilden afgeven, zoo moest door benoodigden f7.50 voor puike kwaliteit worden ingewilligd. Rogge f 6,25. Zomer Gerst f5,25. Paardeboonen f6.50 Bruineboonen f9. Witte boonen f12 a f13. Overige graansoorten zonder handel. Versche Boter f0,65 a f0,75 per V-» kilo. Eieren f3 per 100 stuks. ADVERTENT1EN. Op 24 Juni a. s. hopen onze geliefde Oudei's S. DE JAGER en S. VAN WIEREN. hunne 25 jarige Echtvereeuiging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Serooskerke (W.) 20 Juni 1885. Gevraagd S0LIEDE PFRS0NEN welke genegen zijn voor een jaren bestaande, gunstig bekende handelsfirma als Agent op te treden. Bij eenige ambitie is aan dit agentuur 6 a 7 gulden per week verbonden. Zonder goede referentien zich niet aan te melden. Adres: J. MEIJER, Schoon hoven. Agentschap te Middelburg. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 2). Neemt gelden van a deposito, 'tzij in eens 't zij in gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 2ï/.2 pet. neemt aanvragen tot Crediet-verleening in ontvangst van f1500 tot f60,000. De Agent DE KANTER. Bestellingen op Uitgaven bij bovenge noemde firma's worden spoedig en zonder eenige prijs verhooging franco geleverd door Wed. A. C. DE JONGE, Muziek-, Boek- en Papierhandel, OPRIL Goes. Plaatsing van Advertentien in alle Dag- en Weekbladen. en geheele verzorging wordt gevraagd voor een jongmensch bij een nette, eenvoudige Christelijke familie. Aanbiedingen met opgave van prijs per maand, en eenige omschrijving wordt gevraagd door H. DE HOOGH, Uitgever te Amsterdam. Bij den boekh. F. P. DHUU te Middelburg is verschenen en alom verkrijgbaar RAPPORT uitgebracht aan de Classicale Vergadering van Mid delburg, gehouden den 25 Juni 1884, door

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3