Regeering benuttigd om de met de Maatschappij in 1876 aangegane overeenkomst te herzien in den zin van verlenging van het contract, welke intusschen anderen minder noodzakelijk voorkwam. Aan het rapport der Commissie uit de Tweede Kamer, in welks hand de inlichtingen des Ministers met het adres van de Koninklijke Maatschappj »de Scheldete Ylissingen was gesteld, ontleenen we het volgende Aan de toezegging des Ministers van liet Ministe rie 187-4 aan de maatschappij gedaan, hecht de commissie deze beteekenis, dat het uitzicht voor de maatschappij «de Schelde» was geopend op een even redig aandeel in de bestellingen aan particiere fa brieken. Zij constateert verzet van de zijde des Ministers tegen bevoorrechting van de fabriek te Ylissingen, verzet tegen uitsluiting van de fabrieken te Amsterdam en te Rotterdam, maar merkt tevens op, dat geenszins verzet bestond tegen een billijke, gelijkmatige verdeeling. Voorts gelooft de commissie niet, dat het d rven der belangrijkste herstellingen aan de loodsvaartui- gen in Zeeland, van eenigen invloed op de levens vatbaarheid van de Maatschappij «de Schelde» was. In het standpunt des Ministers, om de onderne ming voortaan slechts met kleine bestellingen voor Marine en niet belangrijke werkzaamheden voor het loodswezen te belasten, ziet de commissie intusschen eene aanmerkelijke afwijking van de toezegging in 1874 gedaan, welke verandering zij voor de ont wikkeling der Schelde-Maatschappij betreurt. Zij ziet daarin niet het gewenschte middel om krachtige fabrieken aan te kweeken, in staat in tijd van oorlog diensten te bewijzen, en bestrijdt de meening, dat liet steunen van het scheepsbouwbe drijf, waar ook, nadeelig is voor de fabrieken bin nen de linie van defensie. Daarom acht zij voor de ontwikkeling van het vertier in de zoo kostbare haven van Ylissingen het behoud van zulk een uit nemend ingerichte fabriek als «de Schelde» wen- schelrjk. Al stemt ook de commissie in beginsel toe, dat het exploiteeren der fabriek voor staatsrekening niet in 's lands belang is, toch, meent zij, heeft de Staat rechtstreeks geldelijk belang bij het voortbestaan der onderneming, gelijk de bloei van elke industrie indirect voordeelig is voor den Staat. Twee belangrijke benoemingen verdienen ditmaal vermelding. De eerste is die van het bekende lid der Tweede Kamer voor Bredaden heer mr.A. H. des Amorie van der Hoeven tot lid van den Raad van State, en de tweede die van den Oud-minister mr. Modderman tot lid van den Hoogen Raad. De geneeskundige Raad van Zeeland, die gisteren onder voorzitterschap van dr: B. Carsten te Middel burg bijeenkwam, heeft besloten tot oprichting van een pare vaccinogène en tot ondersteuning van de door den Raad van N.-Holland aan te wenden po gingen om van regeeringswege een deskundige naar Spanje te zenden, teneinde aldaar van nabij te be- studeeren de inenting van cholera-baccillen doordr. Ferran. Tot voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij is benoemd de heer mr. J. Moolenburgh te Zierikzee. KERKNIEUWS. Ds. Heinecken van Amerongen heeft voor de roeping naar Sluis bedankt. Ds. G. Lampen, predikant bij de C. G. G. te Kruiningen, is als zoodanig beroepen te Wolfaartsdijk. Het aantal studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedraagt thans 50, en wel godgeleerd heid 39, godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid 3, godge leerdheid, letteren en rechtsgeleerdheid 4 en letteren 3. In den loop van het vorige jaar werd door 2 hunner met goed gevolg candidaatsexamen afgelegd. Het Hospitium telt thans 14 inwonende studenten. Zij genieten daar kostinwoning en verpleging voor f350 's jaars. Ook voor niet-inwonende studenten is de mid- l dagdisch, tegen matige vergoeding toegankelijk. Uit het fonds tot ondersteuning van behoeftige totenten ontvingen 15 jongelingen ieder eene bij" "^^..teSÈSYl nog aan enkelen eene toelage Buitenland. Een zorgwekkende tijding komt deze week de po litieke tijdingen uit het buitenland afwisselen. De cholera is in Spanje uitgebroken. De ziekte woedt in toenemende mate in de provinciën ValentiaMurcia en Castellan. Te Madrid komen nog slechts enkele gevallen voor. Do laatste tijdingen spreken van 8 zieken per etmaal en 2 dooden. Dat allerwegen schrik en onsteltenis verspreid is laat zich begrijpen. Men spreekt van 12000 menschen die in de laatste weken de hoofdstad hebben verlaten. Pruisens vorstenhuis heeft een zijner prinsen door den dood verloren. Prins Frederik Karei, de vader van onze vroegere Prinses Hendrik is op 57 jarigen leeftijd overleden. Schitterende wapenfeiten hebben zijn naam allerwege bekend en beroemd gemaakt. Wat de vorige week waarschijnlijk was is thans een feit. Gladstone en zijn kabinet gaan heen. En de conservatieven zullen de teugels van het bewind in handen nemen. Lord Salisbury is reeds bij de Ko ningin ontvangen en heeft reeds eene bijeenkomst gehad met de hoofden zijner partij. Natuurlijk worden allerlei mogelijkheden veronder steld, allerlei berekeningen gemaakt. Het ontbreekt in de wereld in den regel niet aan profeten. Maar het zijn er dan ook naar. Ze weten ongeveer even veel of even weinig als wij. Yóor een kabinet ge vormd is reeds weten wat er gebeuren zal, en hoe het geschieden moet, behoort tot de liefhebberijen van de journalisten en van Cumberland misschien. Laat ons de komende dingen afwachten. Gemengd Nieuws. Uit 's Heer Arendskerke wordt gemeld Terwijl een kind van anderhalf jaar op den straatweg voor de ouderlijke deur heen en wederkroop, kwam een rijtuig met één paard bespannen daar voorbij en reed het arme wicht over het lichaampje, heen. Ofschoon de geneesheer dadelijk bij het ongeval tegenwoordig waskon niets meer batenhet kind was onmiddellijk dood. Zoo weinig had de boer, die het rijtuig stuurde, van het ongeluk gemerkt, dat hij reeds een heel eind voortgereden was toen hij door het verzamelde volk toegeroepen werd. Dezer dagen werd te Ierseke door de Rijks-politie een vaartuig in beslag genomen, hetwelk tusschen 13 en 14 Mei te Hardingsveld werd vermist. Naar men verneemt, is het door zekeren J. d. G. aan een in woner dier gemeente voor ongeveer de helft van de waarde verkocht. Dinsdagmiddag omstreeks één uur barstte op den zoo" genaamden Suez-steiger aan het IJ, bij Amsterdam, dien de Ned. Amerik. Stoomvaart-maatschappij van den Rijnspoorweg in huur heeft, bi-and uit. Aangeko men aan het buitenste einde van den steiger en aangewakkerd door den wind, vernielden de vlam men in ruim een uur tijds de loodsen, het kantoor en de tusschen de rails staande beladen spoorweg wagons. De aangerukte drijvende stoomspuiten konden slechts den steiger behouden, die echter groote schade heeft geleden. Yernield werden vier waggons met tabak, een tiental kisten met krame- rijen en vier a vij (honderd vaten meel, welke in de loodsen geborgen lagen. Met moeite gelukte het uit het kantoor de boeken en den inventaris in veiligheid te brengen. Vaar tuigen lagen niet aan den steiger. De dienst der stoomvaartmaatschappij zal op den meer westelijk gelegen ongedeerd gebleven steiger kunnen worden voortgezet. Omstreeks drie uur hadden de vlammen, daar alles wat haar voedsel gaf verteerd was, hare hevigheid verloren en konden de pogingen tot redding zich tot den steiger bepalen. Burgemeester, wethouders en verdere autoriteiten waren op het terrein. Omtrent de oorzaak van den brand heerscht de grootste onzekerheid, dewijl op de plaats waar hij ontstond, geen vuur aanwezig behoorde te zijn. Men beweert de vlammen onder den steiger het i eerst gezien te hebben. Eene groote Engelsche stoombootArtos geheeten, kwam Maandag langs het Oostgat te Ylissingen uit zee binnen en geraaktebuiten het vaarwaterbij een snellen ebgang op het Hoofd bij de bomvrije kazerne, in de wandeling De Leugenaar genaamd. Op ongeveer honderd meter van den zeemuur af konden alle pogingen door de equipage en de van alle ziiden toesnellende huln door ieder duideliik worden gelijke hulp aan te brengen, die alleen door aan wending van sleepbooten gebracht zou kunnen wor den. Omstreeks 5 ure kwamen drie sleepbooten eene rader- en twee schroefbootenopdagenen geen oogenblik werd verloren om gezamenlijk mét kracht de werkzaamheden aan te vangen, met het gevolg dat omstreeks half zes de Artos slechts lang zaam begon te wijken, om eenigen tijd daarna kra kend en steunend uit zijne critieke positie te worden verlost. Bij het in vrijwater geraken kwam de boot onklaar met een boei die, in de schroef verward komendewerd medegesleept. Dit oogenblik was eene ware verlichting voor de steeds talrijker aankomende toeschouwers, en ging er een gejuich van vreugde onder de menigte op. De boot was geladen met graan en hout, vermoedelijk van Kroonstad komende, en ligt thans op de reede ten anker. DE UNIE. Het bestuur der Unie ,,Een school met den Bijbel' heett de volgende Circulaire verz-.nden Aan de Correspondenten en Besturen van de Locale Comité's der Unie. Bij dezen hebben wij de eer ons tot u te wenden, met het vriendelijk verzoek om de Voorstellen die gij wenscht dat van wege uw Locaal-Comité op de a. s. Jaarvergadering der Unie zullen behandeld wor den uiterlijk vóór of op den lsten Juli a. s. te zenden aan den Secretaris R. Derksen Kievitsstraat 40, te Rotterdam. "Wij nemen de vrijheid reeds nu uwe aandacht te vestigen op de te houden Unie- Collecte in de week van 17 Augustus a. s. en u uit te noodigen zoodra mogelijk een aanvang te maken met de voorbe reidende maatregelen tot dat werk der dienende liefde, opdat alle zaken intijds in orde kunnen zijn. Mocht er ten uwent eene Gemeente-Verordening op het collecteeren bestaan, waardoor gij belemmêrd zoudt kunnen worden in het houden der a. s. Au gustus-Collecte langs de huizendan verzoeken wij u dringend ons onverwijld een ex. van die Veror dening (die op aanvrage bij het Gemeentebestuur verkrijgbaar is) te zenden, ondat wij U zullen kun nen mededeelen welken weg Gij hebt in te slaan om te trachten uw doel te bereiken. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om de vol gende mededeelingen ter uwer kennis te brengen: 1. Op den 30sten Maart j.l. leed de Unie ee^. groot verlies door het zoo onverwacht afsterven van het Bestuurslid Ds. J. de Jong te Oostrum. Moge zijne ledige plaats op de a. s. Jaarvergadering aangevuld worden met een mandie even beslist en even ijverig de belangen van «de School met den Bijbel» wenscht te dienen, als de overledene dit gedaan heeft. 2. Het aantal Correspondenten der Unie is sedert Januari j.l. met 5 vermeerderd, en daardoor tot 680 geklommen. Van 20 B.B, aan wien wij de uitnoodiging zonden om als Correspondent op te treden, wachten wij nog antwoord. Indien er in uwe omgeving plaatsen zijn, waar tot heden de Augustus- of Unie-Collecte niet ge- houden werd, dan zult u ons ten zeerste verplichten met het aanwijzen van iemanddie aldaar als Corres pondent zou willen optreden. 3. In de maanden Januari, Februari, Maart, April en Mei zijn van wege de Unie 65 Voordrachten ten behoeve van Locale Comité's der Unie gehouden. 4. Aan onze Correspondenten zijn 1550 Ex. van het 6de Jaarverslag der Unie verzonden. Nog 150 Ex. zijn beschikbaar. Ook verzonden wij op aanvrage 41000 Ex. van het Unieblaadje. No. 14. 5. Met vrijmoedigheid voldoen wij aan het verzoek van den uitgeverom u uit te noodigenmede ir het belang der Uniekas de verspreiding te bevordereU van den Almanak «de Unie» voor 1886, waar eene vrij volledige en naar wij meenen nauwkeur" statistiek van de «scholen met den bijbel» zal vr komen. Waar gij bezwaar hebt om zelf inteekenarc verzamelen, daar zal zeker bij uw Locaal-^ wel iemand te vinden zijn, die dit gaarnedc 6 In dit jaar zijn reeds 6 Scholen met de f geopend. n.l. Leerbroek, Pérnis, Utrecht meerAmsterdam (Reguliersgracbt 66) en ook vernamen wij, dat er te Zeven be met den Bijbel bestaan. Haar get? 422 terwijl de opening van nog 4 h van dit jaar kan verwacht wp'ri (in Juni) te\ Delftshaven Exmorra.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2