den geest van totale schrapping van artikel 168, na afrekening. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer W. J. J. Koole, en tot plaatsvervanger de heer W. A. de Rijcke. De smakelooze vergelijking die mr. E. Fokker zich onlangs tegenover zijn beroemden politieleen tegenstander (zie ons vorig nummer) veroorloofde, gaf dezen het volgende pittige stukske, tevens een welverdiende tuchtiging, in de pen. «Onze liberalisten zijn toch allerzeldzaamst fatsoen lijke en eerzame lieden. Daar hebt ge b. v. in Zeelands hoofdstad hun tolk en zegsman en tribuin aldaar, den weledelen 'zeergeleerden heer Fokker, meester in de beide rechten en bekleeder van een talloos tal van postjes. Deze grootwaardigheidsbekleeder van hetZeeuwsoh liberalisme nu heeft onlangs te Middelburg gespeechd, en in die speech onzen hoofdredacteur als journalist gekarakteriseerd. En wilt ge weten, hoe deze kiesche, keurige man dit nu deed? Wel, hij vertelde, dat ons geschrijf als twee druppelen water leek op het straatgeleuter van een rondreizend kiezentrekker Toch machtig fijn en waardeerend, dunkt u niet? Dan kwam het Wag. Weekbl. er nog heel wat beter af. De Weekbladspeechjes van den heer Ds. Buitendijk kenschets Mr. Fokker in tegenstelling met ons kiezentrekkers-geleuter als wetenschappe lijk betoog van een beschaafd man!» Een kiezentrekker dus Nu, we hebben aan Mr. Fokker's partij juist te Middelburg dan ook twee kiezen van stavast getrok ken. Eerst Tak en toen van Eek! Was het wellicht de heugenis van deze pijnlijke operatie, die in een vlaag van nawerkende kiespijn den fijnen heer Fokker het kiezentrekkers-beeld on gemerkt in de hand speelde?» Naar alle loopende geruchten is Vlissingen aangewezen als vreemde haven, waar de door het Duitsche rijk gesubsidieerde stoombootdienst op Au stralië en Oost-Afrika, ten behoeve van het verkeer met Zuid-Duitschland zullen moeten aanleggen. Dat verheugt ons voor onze schoone zeehaven ten zeerste. Moge het succes der nieuwe lijnen niet minder zijn dan dat der maatschappij »Zeeland De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer die in Arnhem aanstaande is, zal weinig belangstelling wekken. Daar de aangewezen candidaat der anti revolutionairen A. baron Schimmelpenninck van der Oye verklaard heeft niet tegenover het aftredend lid, den thans tot majoor bevorderden kapitein Roose boom een candidatuur te willen aanvaarden, hebben de antirevolutionairen verklaard zich te zullen onthouden. De usantie, om bij bevordering de verkiezing slechts als een formaliteit te behandelen, komt derhalve weder in Arnhem in eere. Zoowel door de Roomschen als door de Anti revolutionairen zijn aan de afdeelingen der Tweede Kamer, die zich met het afdeelingsonderzock der voorstellen tot Grondwetsherziening bezig houden, no ta's gezonden, ten einde te betoogen dat Grondwets herziening zonder wijziging van art. 194, met hunne medewerking, nooit tot stand komen zal. De nota der Roomschen, zeggen de dagbladen, zonder herziening van art. 194 «naar recht en rede», iedere poging tot grondwetswijziging onaannemelijk oordeelende, stelt drie eischen: a. vrijheid van onderwijs, behoudens toezicht, maar buiten beheer van de overheid b. het openbaar onderwijs alleen als aanvulling. c. neutraliteit in het onderwijs alleen daar, waar de gemengde school onvermijdelijk is. De nota der anti-revolutionairen, evenzeer voor alles wijziging vorderend van art. 194, dat «een bron is van onrust en gewetensdwang», is minder precies in het formuleeren harer eischen, zij vordert een «regeling van het openbaar onderwijs zonder vijandschap van God en van Zijn Woord.» De Standaard schrijft daaromtrent het volgende: De kamerleden van onze partij hebben in een identieke nota, die in alle afdeelingen is meêgedeeld, verklaard zonder gelijktijdige wijziging van Art. 194 in den zin, dat de viije school regel wordein zake degrondwetsherziening niet te mogen voortgaan. De Roomsehe leden deden desgelijks, maar in een k stuk van eigen formuleering. Een doel, maar twee nota's. HL Dit dunkt ons uitnemend. ^HjLhtnemend, dat in zake art. 194 niet wordt toe- vnf Luiden onze Kamerleden Artikel 194 moet eerst vallen. Aldus alleen kan het onrecht en de tyrannie der Sclioolwetcliek worden gekeerd. Met personen om te zetten wint ge niet; het kwaad zit in de organisatie. En of nu het Handelsblad al navertelt, dat wij eigenlijk de geheele Grondwetsherziening liever in de doos stopten, en daarom al deze exceptiën opwer pen, tiaar gelooft toch zoomin i?i als buiten het re dactiebureau van dit blad niemand o»k maar iets van. Heel het land weet en weet zeker, dat wij de Grondwetsherziening wel terdege willen, en dadelijk willen en willen op energieke wijs. Maar uitnemend is ook, dat men parallel met de Roomschen loopt, zonder arm in arm te loopen. Zoolang er geen organisatie naast organisatie staat, kan dat nie. anders. Na het reces won men blijkbaar aan zuiverheid en juistheid en gladheid van tactiek. Naar verwacht wordt, zal de Tweede Kamer Dinsdag hare openbare zittingen hervatten tot be handeling der financieele wetten en van het ontwerp omtrent de staatsloterij, waaromtrent het eindver slag spoedig verwacht wordt. De Chr. Werkliedenvereniging »LuctorelEmergo» ontving op haar adres aan den gemeenteraad, tot afschaffing der kermis, het volgende antwoord: BERICHT OP ADRES VAN '10 MEI j.I. BETREF FENDE AFSCHAFFING DER JAARMARKT. Naar aanleiding van uw hiernevens vermeld ver zoek om afschaffing der Jaarmarkt, in deze gemeente hebben wij de eer u te berichtendat de gemeente raad in zijne zitting van den 22 dezergeen termen heeft gevonden om tot een afschaffing der jaarmarkt in deze gemeente te besluiten. Echter zullen door onzen voorzitter als hoofd dei- gemeente politie, de noqdige maatregelen worden genomen, opdat detooneel- en dergelijke voorstellin gen op den zondagavond niet aanvangendan na den alloop van alle Godsdienstoefeningen. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg (volgen onderteekeningen.) Aan de Werkliedenvereeniging »Luctor etEmergo" Voorn, vereeniging zond daarop weer het volgende Aan den Edel Achtbaren Raad der Gem. Middel burg. Geeft met versohuldigden eerbied, in antwoord op het bericht No. 35/780 van 29 Mei 1.1. inhoudende antwoord op haar verzoek van 10 Mei 1.1. betreffende afschaffing der kermis te kennen dat ze de wijze van behandeling van haar verzoek, zooals ze die gepubliceerd vindt in de M. C. van 23 dezer, betreurt, aangezien over de door haar te berde gebrachte bezwaren tegen genoemd feest niet gesproken is in uwe Edel Achtbare verg. dat het haar bevreemde een bericht te ontvangen »dat de gemeenteraad in zijne zitting van 22 dezer, geen termen heeft gevonden om tot een afschaffing der jaarmarkt in deze gemeente te besluiten» daar toch zoo door andere corporatien en personen als door haar zelve termen te over gegeven zijn; dat het bericht bovengenoemd haar bovendien met ééne oorzaak noemt waarom aan haar verzoek niet kon voldaan worden; daarentegen wel toezegt wat adressante niet heeft verzochtt. w. dat de noodige maatregelen zullen worden genomen door Uwen voor zitter als hoofd der gemeente-politieopdat de tooneel- en dergelijke voorstellingen op den Zondag niet aanvangen dan na afloop van alle godsdienstoefenin gen» welke toezegging haar niet den minsten waarborg geeft dathetgeen haar de kennis doet veroordeelen, ook maar in één enkel opzicht zal weggenomen zijn, dat zij zich derhalve gedrongen gevoelt nogmaals eerbiedig doch dringend met een verzoek omtrent deze zaak tot Uw Edel Achtbare verg. te komen. Zij verzoekt mi1 sdien dat het Uw. Edel. Achtbare Verg. moge behagen indien dan niet tot afschaffing der kermis besloten kan wordendan toch zulke besluiten te nemen die tot wering of beteugeling der ergerlijke tooneelen van brooddronkenheid eenerzijds, en bedriegerij anders- zijds, alsmede tot het afschaffen van alle publieke zoogenaamde vermakelijkheden op den Zondag, kunnen dienen. 't Welk doende enz. De Werk!. Vereen. »Luctor et Emergo» vernoèmd: C. GOOTE, Voorz. J. V. AARTSEN,Secr. Midd. 3 Juni 4885. KERKNIEUWS. Renü^npn- -r 'u Buitenland. Een onverwachte gebeurtenis dreigt spoedig een einde te zullen maken aan het bestaan van het ka binet Gladstone in Engeland. Het kabinet vraagde ter voorziening van te korten eenige verhooging van accïjnsen. »Voor de dwaasheden in Soedan en Af ghanistan begaan» riep een der leden. En zijn woord, in verband met een welgeorganiseerd verzet van de zijde der belanghebbenden'vond weerklank onder de leden van het Parlement, de aanvrage werd ver worpen en naar alle waarschijnlijkheid legt Glad stone de taak neder onder omstandigheden die niet geëvenredigd zijn aan zijn roemrijk verleden. Naar de vaste gewoonte in Engeland zal nu de conservatieve partij regeeren. Lord Salisbury of Sir Northcote zullen thans een Kabinet hebben te vor men. Maar voorzeker niet onder gunstige omstandig heden. De onderhandelingen met Rusland over de Afghaansche grenskwestie zijn nog niet afgeloopen. Ieder oogenblik dreigt zelfs een zwarte wolk. De ver wikkeling in Soedan is eerst begonnen. Daarenboven staan de algemeene verkiezingen in Engeland voor de deur. Niemand weet wat deze brengen zullen, maar zeker is het dat de positie der liberalen, met Gladstone aan liet hoofd, lang niet zwak is. Waarlijk geen benijdenswaardige erfenis. Het leed en de tegenspoed is in de laatste jaren den grijzen staatsman niet gespaard. Zijn lang leven in den dienst des vaderlands is niet met succes ge kroond. Laat ons evenwel niet oordeelen. Daartoe staat een man als Gladstone te hoog, en weten wij te weinig van de moeilijkheden, aan de regeering over het onmetelijke Britsche rijk verbonden.» Frankrijk en Rusland, Duitschland en Italië zijn in rust. De diplomaten kunnen het legenwoordig best af, wat een gelukkig teelten is. Gemengd Nieuws. Maandagmorgen ontlastte zich boven een deel van onze provincie een zwaar onweder, gepaard met feilen regen en hagelslag. De hagel veroorzaakte op sommige plaatsen vrij groote schade aan de veld vruchten. Zoo schrijft men b. v. uit Hoofdplaat Heden viel onder deze gemeente een zware ijsregen, die in eenige weinige minuten vele gemeten vlas, boonen, klaver en granen geheel of gedeeltelijk ver nielde. De schade, door sommige landbouwers daar door geleden, wordt op ettelijke duizenden guldens geschat. Dubbel te bejammeren is dit ongeval, daf^r die veldvruchten zoo goed stonden en zij niét ver zekerd waren tegen storm en hagelslag. Men kan voor 13 per gemet de vruchten verzekeren; zoodat bijv. tien gemeten boonen, eene waarde vertegen woordigende van acht honderd guldens, voor dertig gulden aan allen storm en hagelslag onbezorgd kun nen worden overgelaten. Verleden jaar en in 1860 werd deze gemeente en omstreken door diezelfde ramp geteisterd. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Wellicht herinnert ge u nog, en wellicht niet, dat ik u voor eenige weken op feiten wees die dui delijk doen uitkomen dat de wereld bedrogen wil worden, zoo mede dat hiervan druk gebruik wordt gemaakt. Tot bewijs van deze stelling maakte ik ook "ewag van het Maandschrift tegen de kwakzalverij hetwelk niet ophoudt burgers en buitenlui te waar schuwen tegen het gebruik van haarlemmerolie, pil len van Dr. Brandtin één woord van alles wat niet wordt voorgeschreven door een van staatswege daar toe bevoegd verklaarden geneeskundige. Voor H. H. doctoren heb ik overigens respect om hunne kunde j en hunnen standom hunne toewijding ten behoeve j van ellendigen en kranken. Dankbaar erken ik in f hen en hunne wetenschap eene gave Gods; en vvitP zou dat niet? Maar tegen deze twee dingen heb i'f bezwaar. Vooreerst dat men God voorbij ziet do de wetenschap in Zijne plaats te stellenen indir? ontkent dat ergens anders dan vooral bij de uieuv f_ J wetenschap heil te vinden is. Ten tweede dat ar medici eene te uitgebreide macht door den Str f .y i toegekend zoo mede dat elk die zonder tot b p/A beliooren geneesmiddelen verkoopt of genezingi 'AM richt, strafbaar is bij de Wet. Mijn artikel lemmerolie» vooral kon geen genade oogen van zekeren schrijver in een weekblad, die mij voor een handela?^'»yÉB en daarop vooral bjj herhaling druk' om zijne lezers te doen beseffen man niet anders dan eew-_»Sjj3B daarom voor denken<hv^^^|flB

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2