moet Indië bestuurd worden? Die vraag werd steeds verschillend beantwoord. Drieërlei meeningen hieromtrent. De conservatieven beschouwen Indië niet veel meer als een wingewest, waarvan wij zooveel moeten plukken, als maar mogelijk ishoe meer geld Indië opbrengt aan het Rijk, hoe liever. De liberalen meenen dat dit toch wat al te kras is. Dat Indië geldelijke voordeelen moet opleveren, stem men zij toe, maar alles heeft zijne grenzen. Het juiste middelpunt moet hier gezocht worden. Neen, zeggen de antirevolutionairen (althans de meesten), Indië mag niet uitgezogen, niet geëxploi teerd worden ten bate van het moederland. Indië moet onder voogdij van onzen Staat staan, meer niet. Zooveel mogelijk moet het een eigen bestuur hebben, natuurlijk onder souvereiniteit van ons landzijne ontvangsten en uitgaven moeten geregeld worden naar de behoeften, niet van Neder land, maar van Indië; heerendiensten, cultuurstelsel enz. moeten afgeschaft worden, omdat het onchristelijk is de arme Javanen te dwingen om zonder loon te doen werkenhet moet ons niet te doen zijn om veel geld van Indië te trekken, maar veel meer om de Indische bevolking de christelijke beginselen te leeren kennen; en de winsten, die wij mogen ver langen, moeten voornamelijk gezocht worden in de domeingoederen, die met voordeel kunnen verpacht worden; in de voordeelen, die het rijksbeheer (de regaliën) ons geeftin de gelegenheid tot het zoeken van een werkkring, die het koloniaal bezit ontsluit; en in de hulpbronnen voor handel en nijverheid, welke de koloniën ons opleveren. Daarom hebben de antirevolutionairen er zich altijd tegen verklaard, dat ieder jaar de overschotten (de batige saldo's) van Indië's beheer in 's lands schat kist werd gestort, en eischten zij, dat Indië en liet Moederland ieder op zijne wijze de financiën regelden. Sedert 1866 heeft ons land van Indië tot delging van eigen schuld 236 millioen gulden gebruikt; 153 millioen voor Nederlandsche spoorwegen en 83 voor enkele andere Nederlandsche geriefelijkheden. Dat vonden enkele liberalen toch al te kras, en daarom heeft de heer W. K. van Dedem voorge steld, dat Indië voortaan maar 4 millioen jaarlijks aan Nederland zou betalen. Een vaste bijdrage moet bepaald worden, meenen zijen mocht het overschot in Indië grooter zijn, welnu dan moest dat voor Indië zelf gebruikt worden. Het voorstel van den heer Callenfels om de kermis te Vlissingen afteschaffen werd deze week in den gemeenteraad behandeld en met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Callenlels, Loois, Mortier, en Koppejan. Nieuwe argumenten het is wel onnoodig te zeggen werden voor noch tegen bijgebracht. In den gemeenteraad van Middelburg werden een drietal adressen, betreffende deze zaak ingekomen, zonder discussie van de hand gewezen. Het Programma is verschenen van de op 16 Juni a. s. teTholen te houden algemeene vergadering der Zeeuwsche Land bouwmaatschappij met daaraan verbonden tentoonstelling op 17 Juni. Tholen is ditmaal de verzamelplaats. Het na velerlei tegenspoeden ontworpen han- delstractaat met Frankrijk dreigde ginds verworpen te zullen worden, om de invoerrechten op karton- werken. De heer Mees had verlof verkregen aan den Mi nister van buitenlandsche zaken eenige inlichtingen te vragen deze zaak betredende. Nadat in de zitting der Tweede Kamer van den vorigen Woensdag de heer Mees zijne interpellatie had toegelicht en de Minister van buitenlandsche zaken had verklaard, dat de Regeering niet ongeneigd was om den wensch der Fransche regeering in overweging te nemen, wanneer de Kamer den Mi nister daarin steunde, heeit de heer Mees de volgende motie voorgesteld»De Kamer, gehoord de verklaring van den Minister van buitenlandsche zaken, en van oordeel, dat het. Totstandkomen der overeenkomst van IJ April 1884 wenschelijk blijft, ook zonder dat de nieuwe bepaling omtrent het invoerrecht op de kar tonnen doozen gehandhaafd blijft, gaat over tot de orde van den dag.» Na geringe wijziging door den voorsteller werd deze motie aangenomen. Door hét aannemen van eene benoeming in hoo- geren rang heeft het lid der Tweede Kamer voor t Arnhem, de heer Rooseboom, ontslag genomen, ^feldra zal dus in dat twijfelachtige district, waar ■Bi»0 -1 .--^shimraelpenninck van der Oye bij de W.fi r - 'II De mogelijkheid bestaat alzoo dat de Kamer spoedig op nieuw »om» is. Op voorstel van den heer Schepel, eender leden uit Groningen, is deze week in de Tweede Kamer een wetsvoorstel behandeld om onze vestingen af te breken, onze forten te slechten en onze verdediging alleen tot Amsterdam te beperken. Het spreekt van zelf dat dit voorstel nagenoeg geen ondersteuning vond. Het werd dan ook na een tweedaagsche discussie door den voorsteller in getrokken. Het Wagen. Weekblad heeft wel gelijk als het zegt, dat de menschen (ook in de Kamer) meer ne gatieve dan positieve dingen doen. Door den heer De Savornin Lohman is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van art. 1 der kieswet. Het ontwerp heelt de strekking nergens den census te verhoogen en dus een census van f 20 als grondslag aan te nemenden census overal op f20 te stellen voor hen, die tot dat bedrag aan geslagen zijn in die belastingen, waarvoor de aanslag overal op dezelfde wijze berekend wordt en voor alle overigen alleen rekening te houden met die verschillen in den aanslag die berusten op het ver schil in woonplaats. Kiezer zullen dus zijn allen, die, waar ook, f20 betalen in de grondbelasting, naar tabel A der patentbelasting en naar de plaatselijk onverander lijke grondslagen van het personeel. Voor zoover men ïs aangeslagen naar de plaatselijke verander lijke tabellen der patentbelasting en naar de plaat selijk veranderlijke grondslagen van het personeel worden ter berekening van den census, die kiesge rechtigd maakt, de plaatselijke verschillen in aan merking genomen, in dien zin, dat men kiezer wordt, als men f20 zou betalen in de plaatsen, waar de maatstaf van berekening het laagst is. De hoogste census is naar dit stelsel f44 voor Amsterdam. Yoor de overige gemeenten komt men tot het volgend resultaat 'sGravenhage en Utrecht f42, Rotterdam f38, Leiden f34, Dordrecht, Middelburg en Leeuwarden f30, Delft. Groningen, Schiedam, Nijmegen, Zwolle, Haarlem, Maastricht f28,'s Hertogenbosch, Deventer, Arnhem, Zaandam f26, Gouda, Kampen, Harlingen, Breda, Zutphen. Alkmaar f24, Amersfoort, Bergen op Zoom, Hoorn. Roermond, Helder, Vlaardingen, Vlissingen, Enkhuizen, Zierikzee, Hilversum f22; alle overige gemeenten f20. De Standaard schrijft daaromtrent het volgende: Lohman heeft een doortastend voorstel van cen- sus-verlaging ingediend. Census van f20 voor heel het land. Alleen voor de steden iets meer. Dat meerdere naar vasten maatstaf. Toch zelfs voor Amsterdam niet hooger loopend dan 44 gulden. En bovendien is elk kiezer die uit vast aangewezen posten f 20 betaalt. Dus ook vele alleen wonende heeren. Hier steekt veel goeds in. Goed is ook, dat Lohman dit voorstel alleen in dient, zonder combinatie. Dit maakt vrijer. Laat de Kamer dit goede voorstel nu eens niet verwerpen. Dan zijn we opeens uit onze malaise uit. Het schept stellig vier legioenen nieuwe kiezers. En werkelijk dit mag wel." Te Utrecht werken» de Mormonen weer. Daar worden aan de huizen der ingezetenen geschriften bezorgd, waarin de veelwijverij krachtig aanbevo len wordt. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de N H. G. te Biezelinge door den candidaat W. van der Bake Callenfels, die voor de roepingen naar Zoutelande en Vrouwepolder bedankte. Buitenland. De vorige week maakten we melding van een groote droogte die Zuid-Afrika teistert en in vele plaatsen broodnood doen ontstaan. Daarbij kwam, zooals we toen even herinnerden, de eeuwigdurende twist met de omzwervende stammen en met de Engelschen, En wat misschien het ergste is, vooral voor een jeugdigen staat als Transvaal, is inwendige verdeeldheid. Paul Kruger en Joubert zijn het on eens geworden, laatstgenoemde heeft zich terugge trokken. Thans schijnt er ook weder oneenigheid. ontstaan met du Toit. Kundige ambtenaren als Jorissen worden om gezochte redenen weggezonden Aa- ..LIÏaI. fci-w*: Roocan tfKrv »«5+Vvi i-^irr +rvf bezig zich onmogelijk te maken. De knappe schut ters blijken niet in staat elkander te verdragen, en gezamentlijk aan 's lands ontwikkeling te arbeiden. De hangende kwestien. Rusland en Engeland en Engeland en Egypte naderen hunne vredelievende oplossing. De grensregeling rnet Afghanistan is nog wel niet in or ie, maar naar alle geruchten te oordeelen zullen de moeilijkheden niet onoverkomelijk zijn. Hemt, de groote en sterke vesting zal in Afg- haansche handen blijven en belangrijk versterkt wor den. In Soeakim zal eenEngelsche troepenafdeeling de wacht houden om den Mahdi op de vingers te zien. In Frankrijk overleed dezer dagen de welbekende dichter Victor Hugo. Zijne begrafenis geschiedt op kosten van den Staat rnet den meest mogelijken luister. Zijn dood gaat gepaard inet zoo overvloedige loftuitingen dat een der Fransche bladen de juiste opmerking maakt, dat sinds de dagen van het hei dendom de menschenvergorling wellicht nooit zoo groote hoogte heeft bereikt als thans. Gemengd Nieuws. Op vele plaatsen schijnt dat de drankwet in hare scheiding van gecombineerde neeringen, haar doel wel eenigszins heeft voorbijgestreefd. Heeft zij het gebruiken van slokjes voor de toonbank in een kruidenierswinkel willen doen ophouden de krui denier, die voor zijn bestaan dat- borreltjestappen niet kan missen, heeft een a zonderlijk locaal daar voor ingericht, dat nu feitelijk eene kroeg is. Werd vroeger staandeweg een borrel genomenof twee oj driede bezoekers van den winkelvrouwen en Kinderen liepen af en aan, en de slokjesdrinker ging heen. Nu noodigen steel en canapé tot plaatsnemen uit, en eens zittende, geraken de mannen, niet meer onophoudelijk gestoord door binnenkomende vrouwen en kinderen, met elkaar aan het praten en blijven zitten praten en drinken. De zedelijke invloed van het gezelschap der vrouw en van het kind, steeds in den kruidenierswinkel aanwezig, ontbreekt in het tapperslokaal. Een noodlottige brand heeft te Cincinnati ge~ woed in een boekdrukkerij. De aangerichte schade is niet groot, binnen een kwartier uurs zijn er 15 menschen om het leven gekomen. De brand ontstond doordien een jongen, die een kan met benzine droeg, bij het voorbijkomen van een der persen struikelde en viel. Door een daar I brandende gasvlam vatte het gevaarlijke vocht vuur, de vlammen deelden zich aan de papierrollen op^Je pers mede, en weldra stonden ook de trap naar boven en de lift in brand. Het werkvolk boven, waaronder 20 meisjes en vrouwen, hadden nu geen uitweg meer. Verscheiden hunner redden zich door over het dak te vluchten. Vier sprongen uit de vensters, maar zij werden bij hun val beneden op de steenen verpletterd en ver wondden nog eenige mannen, die hen poogden op te vangen. Een wakker man redde twee meisjes door een touw, dat van het dak afhing, strak te houden, zoo dat zij daarlangs naar beneden konden glijden. Toen klom hij langs het touw omhoog, om nog een paar anderen te redden, maar het touw brandde door, brak en de man viel dood op de steenen. Tien vrouwen vond men boven, door den rook verstikt en een aantal geredden hebben gevaarlijke wonden bekomen. Boekaankondiging. Op verzoek van den- geachten Uitgever wil de ondergeteekende gaarne met een enkel woord de aandacht vestigen op een boekske door Ds. N. A. de Gaaij Fortman pred. te Amsterdam onlangs bij den Heer F. P. D'huij te Middelburg uitgegeven. I De titel is: DE WETTIGE KERKORDE VAN - 1618—1619. Rapport uitgebracht aan deClassieale P Vergadering van Middelburg, gehouden den 25 Juni J 1884. In '1883 droeg de Classicale vergadering twee harer leden op haar voorteliehten over de welke is de wettige kerkorde Waarom is die va, 1618 wettig en die van 1816 niet? Ds De Gaj Fortman tracht die vragen in het uitnemend boek dat voor ons ligt, te beantwoorden en naar bescheiden meening is hij hierin voortreffelijk/ slaagd. Op heldere populaire wijze toont de Schrijver aan hoe de Dordsche Kerkorde hoe in 1816 deze Kerkorde werd ter en eene onwettige regeling van 's F kerken werd opgelegd, en hoe ook wettige vorm waarin onze kerken en bloeien de kerkorde is van Moge het boekske Yfet. is

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2