t welk de bijbelbespreking regelt, moeilijk door alle vereenigingen kan worden gebezigd, daar men te veel met plaatselijke omstandigheden heeft te re kenen. Het volgende punt, zijnde punt 6 van de agenda luidt: »Hoe moet de verhouding zijn tusschen de jon- gelingsvereenigingen en dezen tijd? (Zie C-hr. Jongel. Vereeniging in Nederland door l3s. Klaarhamer) Dit punt, door Goes »Ken den Heer ingezonden, wordt door haren afgevaardigde ingeleid door er op te wijzen dat deze de jongelingsvereenigingen te vroom en gene ze weer te wereldsch noemt. Naar ae beschrijving van bovengemeld werkje van Ds. Klaarhamer, uit hetwelk een klein gedeelte wordt aangehaald kan voor beide eenig bezwaar bestaan, doch grootelijks ligt het op den weg van het bestuur van iedere jonge lings ver eeniging hier tegen te waken of te waarschuwen. Het 7e punt der agenda is ingezonden door dezelfde afdeeling en luidtIs het spreken voor de vuist over onderwerpen staande de vergaderingen (der vereeni gingen) door den voorzitter op t-* geven, wenschelijk Zoo jawat is dan de beste wijze en wt lke zijn de geschiktste onderwerpen zoodat zulks met vrucht geschieden kan Men is algemeen van gevoelen dat dit ongetwijfeld zeer leerzaam is, doch wil in het begin steeds feiten, of de geschiedenis van personen opgegeven zien, die niet boven het bereik van de sprekers zijndaar dit allicht anders de vrij moedigheid ontneemt en geen nut sticht. Punt 8 en 14, als in verband met elkan der staande, worden op voorstel van het bestuur sa mengevoegd zij luiden: Welke middelen kunnen wor den aangegeven om bij de ouders meer medewerking te verkrijgen voor de zaak der Jongel. Vereen, in gezonden door Rom. 1 16a. Middelburg. Op deze vraag geeft punt 14 een antwoord, n. 1. Voor rekening van het Zeeuwsch Jongelingsverbond worde uitgegevenom door de afdeelingen te doen verspreiden, een blaadje, waarin het doel en de werkkring der Chr. Jongel. Ver. zal worden omschre ven. Dit blaadje zal ook tegen billijke vergoeding ver krijgbaar zijn voor de vereenigingen niet tot den Bond behoorende. Dit voorstel door het bestuur ingezonden, en de noodzakelijkheid daarvan bes, roken zijnde, werd met algemeene stemmen aangenomen. Punt 9. Is het wenschelijk dat de afdeelingen tegen de in hunne woonplaatsen te houden kermissen handelend optreden en welke zijn daartoe de ge schiktste middelen? *Sh?^i«onden door Rom. 116a. Middelburg. De ker mis werd door allen als een zeer groot struikelblok voor de Jongelingsvereenigingen beschouwdtoch achtte men het minder wijs om zelf handelend op te treden, doch zoo andere comoinatien zich die zaak aantrekken die bepaald te steunen of waar dit ont breekt er toe op te wekken. Het 10de punt wederom door dezelfde afdeeling ingezonden was: Welke is de geschiktste wijze om leden der Jongel. Ver. tot Zondagschoolonderwijzer., te vormen. Het meest doelmatigste werd beschouwd te zijn dat zulke leden geregeld als hulp m degaan en langs dezen weg practisch worden onderwezen. De nood zakelijkheid van een Cursus tot opleiding werd ook besproken waarbij echter blijkt dat het bij velen aan een geregelden tijd ontbreekt tot bijwoning daarvan. Op punt 12 dat luiddeHoe kunnen in onze bijeen komsten die jongelieden nuttig worden bezig gehou den, die eigentlijk op eene knapen vereeniging thuis behooren? werd geantwoord dat het beste middel in zulk een geval wel zou zijn door een paar leden die knapen bezig te laten houdenzoodat men dan ongemerkt een knapen vereeniging stichtUit de verschillende mededeelingen omtrent den toestand der tot het Bond behoorende vereenigingen blijkt over het algemeen, in aanmerking genomen de weinige medewerking die deze zaak te beurt valt, dat zij toch eer vóór- dan achteruit gaat. Als laatste munt van behandeling werd besloten de volgende Samenkomst te houden te Goes op Hemelvaartsdag É886. De organisatie wat de localiteit betreft, werd ^gedragen aan de afdeeling »Het mostaardzaad:»)' te Hbs. Hiermede was het programma afgewerkt en ^^de vice president, daar de president om parti- ^^3 zaken reeds was vertrokken, allen dank die ^Énmenkomst hadden vereerd met hunne tegen- ^■riieid, dankt ook nogmaals het bestuur van ^Kaire Tehuis dat zoo welwillend had raeege- spreekt den wensch uit dat het èn den H bond èn het Militaire Tehuis steeds rafoge ^ku hoopt dat we elkander een -volgende ^^^te Goes weder, moge het zijn in ruimer ^Èj|gds meer gezegend mogen ontmoeten daarna met dankzegging aan samenkomst nabij was met .daarna werd vaor boven verwachting genot had verschaft en gewis niet ongezegend zal zijn doorgebracht. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Mijn vorige was reeds te lang om het laatste punt dat ik aanroerde eenigszins uiteen te zetten. Ik beweerde dat zelfs iemand die op politiek terrein niet al te scherp ziet grond heeft om te voorspellen dat we binnen een niet al te ver tijdsverloop, wel licht reed^ bij de eerste verkiezing, het getal con servatieve kamerleden vertiendubbeld zullen zien. Dit is volstrekt geen redeneering als van Uijlen- spieghel die blij was wanneer het regende, omdat er dan mooi weer te wachten was. Integendeel de strooming der geesten nagaande wordt het hoe langer hoe meer duidelijk dat de politieke thermo meter en barometer beide naar het conservatieve doodepunt neigen. Het punt dat «noch heet noch koud» aanwijst en waarvan Christus, de Amen, de trouwe en waarachtige Getuige, het Begin der schep- pinge Gods zegt: «Omdat gij lauw zijt, en noch koud noch heet, zal ik u uit mijnen mond spuwen.» Wie op dat fatale punt staat voert tot leuze: God wat en de wereld wat; en van zulke praktijk heeft de Heere onze God een gruwel. Die wordt zonder dat hij het merkt in het schijnbaar stille conser vatieve water, gelijk in de oogenschijnlijk stille wa teren van de St. Lawrence rivier boven den val, heengetrokken naar de geduchte Niagara welke boot met bemanning in den afgrond sleurt. We hebbenom hiervan overtuigd te worden slechts den loop der feiten en het verloop der toe standen op staatkundig gebied na te gaan. Thor- becke was in zijn tijd de felste liberaal in ons land. Eerst toen koning YVillem II in 1848, na vele voor afgegane proefnemingen, hem de vorming van een nieuw ministerie had opgedragen waren alle, ook de hevigste liberalen tevreden en volgde eene reeks van ingrijpende veranderingen in het Staatsbestuur, die tijd en ruimte niet toelaten hier te vermelden. Alleen zij herinnerd dat al wat in die dagen heel of half conservatief heette diep verontwaardigd en fel verbolgen was. Sints zijn 37 jaren verloopen, Thorbecke is van het staatstoor.eel verdwenen; alleen zijn standbeeld kunt ge te Amsterdam nog zien. Doch ook de strooming der geesten heeft in dien tijd zijn loop voortgezet. En wat blijkt nu M. d. R? Dat Heemskerk, de belichaming van het heden- daagsche conservatisme, precies reeds daar staat waar toen Thorbecke stond. Neen deze zou, indien hij op zijn vorig standpunt thans nog leefde niet meer liberaal heetenter nauwernood nog in een homo geen Heemskerksch ministerie eene hem waardige plaats kunnen innemen. Let maai* op, hoe Thor- becke's leerlingen en vrienden bij de liberalen hebben uitgediend en door hen worden uitgestooten dezen worden in de eerste plaats een van zelf aan gewezen contingent voor de conservatieve partij. Maar ook uit de zoogenaamde antirevolutionaire partij wacht haar een niet onaanzienlijke toevoer. Velen die onder laatstgenoemde gerekend worden waren in vorige jaren beslist conservatief, en kon den daarom door onzen grooten Groen van Prinste- rer niet als antirevolutionair kamerlid worden aan bevolen. Sedert is door den loop der omstandigheden de antirev. partij op verrassende wijs uitgebreid, maar ook in hare gelederen veel meer ruimte geko men voor conservatieve aspiratiën. Reeds is men er eene schifting gaan maken tusschen droite en gauche, of op zijn hollandsch rechter- en Zm/eerzijde. Wel is waar bestaat er een Program hetwelk bindt, maar dat toch reeds nu voor enkelen geduchte be zwaren oplevert. Voeg hierbij wat door de woord voerders dier partij buiten de kamer wordt ver kondigd, wat echt conservatieve plannen en voor stellen van hen uitgaan, hoe ook vooral hun het Program een doorn in het oog is, terwijl ze den ontwerper van hetzelve op alle mogelijke wijs be- moeielijken:- en de twijfel wordt nagenoeg tot ze kerheid dat onze thans buiten proportie groote anti rev. partij eerlang in tweeën gaat, waarvan verre weg de grootste helft in de conservatieve legerplaats belandt. Alzoo nieuwe aanwinst voor deze! En nu eindelijk de katholieke kamerleden; van eene katholieke partij toch is in Nederland nog geen sprake. Ongetwijfeld worden onder hen mannen geteld die het anti-revolutionaire beginsel huldigen en mitsdien werkelijk met ons zijn. Toch vergete men niet dat hun getal klein is en het meerendeel, louter om de onderwijskwestie ééne lijn met ons trekt, doch in andere opzichten ons tegen staat, en in merg en been conservatief is. Wanneer dus dezen ons verlateri en zich bij de conservatieven aansluiten, d^j^norden jfi^jiiet conservatief maar Dit alles samen gevat, komen we tot de slotsom dat de conservatieve partij, wel verre van der ver dwijning nabij te wezen, eene heerlijke, ja schitteren de toekomst heeft. Dat de groote protestantsche partij weer aan het woord komt en de saliemelk meer zal worden gevraagd niettegenstaande onlangs eenige menschen door het drinken van vervalschte salie bijkans dood gegaan zijn. En onze christehjk-historische partij, die voor de rechten van God en menschen opkomt. Wat zal van haar geworden? Zij zal in de Tweede Kamer, gelijk boven beweerd werd, slinken als sneeuw voor de conservatieve zon. Maar dat kan haar geen kwaad, al ware het dat er, gelijk in Groen's tijd, slechts één overbleef. In de menigte zit onze kracht niet, maar in ons beginsel dat, aan het „Grieksch vuur" ge lijk, door geen water of melk kan worden uitgebluscht, omdat het een bovenmenschelijken oorsprong heeft. Zullen we dan de banden slap laten hangen en maar zien wat er van komt? Dat zij verre! Strijden tot den laatsten man; dit is en blijft des christens roe ping al stond hij eindelijk alleen. Maar wat we ooit bedoelenlaat de gedachte om te regeeren steeds verre van ons zijn, ook van onze voorgangeren in den politieken strijd. Volks vertegenwoordiger kan men onder elke grondwet zijn, maar minister, 'tis reeds tweemaal gebleken, dat gaat onder onze grondwet blijkbaar niet of men komt met een Daniël in den kuil der leeuwen. Het heerschen is den christen tegen later voorbehouden, hier is zijne roeping zeer duidelijk aangewezen in de woorden „dienen, lijden, strijden." Hoe en waar we dat hebben te doen, laten we gaarne ter be schikking aan onzen God. Wie dat waarlijk er kent M. d. R! wordt niet zoo licht uit het veld ge slagen door allerlei schijnbaren tegenspoed. Die erkentenis geeft berusting, ook onder de meest moedbenemende gebeurtenissen op het staatstooneel. K. CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van eene geheel onjuiste opvatting in een ander in deze provincie verschijnend week blad, deelen wij op verzoek van den heer Koole andermaal mede, dat hij niet de schrijver der Zeeuwsche Brieven is. Graanniarken enz. Middelburg, 25 Mei 1885. Bij matigen aanvoeren, flauwe stemming en wei nig vraag was de handel zeer onbeteekenend. Puike Tarwe is 25 ets lager te noteeren, van f760 tot f7.75 werd daarvoor betaald. Rogge f6,25. Zomergerst f5,25 a f5,40 Paardeboonen 40 ets. lager a f6.50 waren die te koop. Bruineboonen f9. Witte boonen f 12 a f 13. Erwten en zaden zonder handel Versehe boter f0,60 a 76; Eieren per 100 stuks 3,20. Burgerlijke Stand. Van 10 tot 17 Mei. Middelburg Ondertrouwd: A. Scheers, jm. 26 j. met M. H. Huijge, jd. 24 j. Getrouwd: M. van den Broeke, jm. 24 j. met E. Simonse, jd. 26 j. P. J. H. Seijbel, jm. 21 j. met J. S. Goeman, jd. 24 j. J. Botting. jm. 24 j. met J. Baijeu, jd. 26 j. N. Noorderbroek, jm. 25 j. met A. P. de Kat, jd. 29 j. C. J. Jongepier, jm. 27 j. met M. M. Israel, jd. 23 j. A. van Eenen- naam, jm. 27 j. met A. Minderhoud, jd. 27 j. A. van Dijk, wedr. 36 j. met C. Beckers, jd. 37 j. W. A. de Jager, jm. 23 j. met S. M. Huijsman, jd. 24 j. BevallenM. Vijgenboom, geb. Verwijs, d. G. Stevens, geh. Fanoij, z. M. E. van Tatenhove, geb. van Hout, z C. Duijnhouwer, geb. Luijk, z. D. F. P. Weistelt, geb. Dhaenens, z. J. Bostelaar, geb. Van der Werf, d. T. C. Michels, geb. De Neve, d. R. W. van de Woestijne, geb. Du Bois, d. M. E, van der Harst, geb. Groenewegen, z. C. Bastiaanse, geb. Trieller, z. C. Wr. Desson, geb. Gulverhouse, z. Overleden W. Back, wedr. van J. A. den Boer, 66 j. S. Geene, d. 7 j. j. W. Kakebeeke, z. 14 m. L. de Rijke, wedr. van P. Willerase, 74 j. E. de Rijcke, wedr. van J. de Plaa, 75 j. C. M. van Oor schot, d. 12 d. M. G. van Sluis, vrouw van G^ Dekker, 27 j. P. Koenen, man van W. Steveij^ 44 j. P. H. Tazelaar, z. 17 j. Grijpskerke over de maand April 1885^H Gehuwd Geene. -LL.i'-a 11 on \T rVmnnnlcp -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3