Nieuwe Geosche Courant, ChristeWik-historisch blad voor Zeeland 1885. Zaterdag 23 Mei. No. 1304. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Vrijdagavond ten 8 ure. Prijs per drie maanden franco f'0,65. Enkele nommers- 0,06. UITGAVE VAN F. P. DHUII, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertenties Per regel 10 cents.Familie-berichten van 16 fl,Iedere regel meer 10 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Stroomingen. «Zoo kan, als we opmerkzaam leven alles bijdragen om ons meer bewust te doen worden van de tegenstellingen, die thans het leven beheersehen. Naar de mid deleeuwen terug, om vaste grondslagen voor Staat, Kerk en wetenschap te verkrij gen, of vooruit, altijd vooruit aan de hand van een wetenschappelijk materialisme, naar eene onbekende toekomst. De machtige geesten leiden den stroom in eene van deze beide richtingen.» Dit zegt in zijn tnaan- delijkschen kout de geachte schrijver, die zoo gaarne uit een ballon captif het zeer geac cidenteerd terrein (f) overziet. Stijgt hij zoo hoog, dat zijn blik ook het heele roomsehe kamp omvat, ja dan ziet hij tal van dam- men en kribben maken, om den stroom naar de middeleeuwen terug te leiden. Daalt hij wat lager, zoodat hij minder van ver, doch meer nauwkeurig den kring der protestanten overziet, dan ziet hij, behalve een terrein met tallooze kleine hindernissen een herhaald duiken naar den onderzee- schen oever, een zoeken naar onbekend geraakte, door het voorgeslacht gemaakte Zinkstokkenij| de immer woelende stroomen. Groote verdervende krachten mogen werk zaam zijn en atschuiving op atschuiving, val op val doen ontstaan, de oude vastig- -heden wegspoelen en medesleuren, de toe komst van het bestaande op menig punt •even onzeker maken als die van het nog in wording zijnde, veel moge zelfs onherroe pelijk verloren gaan, de groote menigte heeft toch behoefte aan vasten grond onder den voet, en hecht zich aan hetgeen den meesten steun biedt. Wat door den stroom wordt medegesleept, ontsnapt a.in het oog van den waarnemer, het zinkt doch kan den grond leggen tot nieuwe lagen, welke later weder gemakke lijk worden geannexeerd en ingepolderd. Daarom beamen wij ook hetgeen dezelfde schrijver verder zegt. «Gelukkig prijzen we hen, die onder dat alles het verstand behouden om te gelooven, dat God de we- eld regeert.» Immer woelt de stroom. Wat machtige sten en krachtige handen ook doen mo- maclit en kracht van menschen kee- den stroom niet, deze spot met hunne 1 eningen en geplaatste bakens. stroom dwingt den voorzichtigen naast de steenen vuurtorens ook bouwen, die verplaatsbaar zijn CP aan een touw nd met vele, liet uitzicht belem- als 't zeegat zich wijzigtde stroom leerde onzen vaderen reeds de bakens te verzet ten als het getij verloopt, en daarom is het verkeerd op de kaart te schrijven dat eeni- ge baken onveranderlijk staat, en is liet wijs acht te geven op de steeds verander lijke miswijzing van het kompas. Waar enkele jaren geleden eene geul was, kan nu grootscheeps vaarwater zijn. en eene zandbank, welke men vroeger steeds links moest laten, is nu rechts even goed te pas teren wat eertijds tot eene bepaalde zijde gerekend werd, komt zonder zelfs van plaats te veranderen, in het midden, door ver legging van den stroom. Al verzandt de prachtigste haven, de groote waarheid blijft dat de rivieren uitloopen in zee. Bij al het woelen van de stroomingen, bij al het af-' en aanspoelen kan de op merkzame beschouwer zeer goed opmer ken dat de merisch opportunist is. Verliest hij bier, ginds zoekt hij te winnën. Versterkt hij wat te loor gaan zou, hij tracht beslag te leggen op hetgeen in op komst is. Geen voordeel ziet hij in kostbare processen over middeleeuwsche rechten, maar wel tracht hij winst te doen met nog onderloopende „perceelen," zelfs met de kuip van een overstroomd gedeelte eens polders. Vruchtbaar te Maken wat nog geen land en geen zee meer is, wat land was en nog geen zee kan genoemd worden, daarheen strekt zich de practische blik te midden der stroomingen, en nevens den strijd om behoud van liet oude, zoek! men met nieuwe middelen het nieuwe te win nen. Paulus trok partij van de Ahnung het onbestemd tasten der Atlieners naar een onbekenden God, en Mr. D. P. D. Fa- bius zegt in zijn geschrift over de Fransche Revolutie: «Het is geheel onjuist in ge dachten eerst het bestaande weg te den ken, tot den aanvang der geschiedenis terug- te gaan, om dan in dat verleden den maat staf te zoeken voor de regeling der tegen woordige betrekkingen». Niet terug naar de middeleeuwen, geen gewaagde sprong in het duister der toekomst maar met toewijding het thans voor de hand liggende, het thans bruikbare ter hand genomenErkennen wij »dat onze overwinningen en nederlagen ook op staat kundig ook op elk ander gebied geen gevolgen zijn van toeval, maar openbarin gen van den eeuwigen raad en voorzienig heid Gods, dat wij slechts het uiterste zien van de wegen des Heeren in de verschijnse Zicli schikt naar en bedient van de voorko- inpndo. npWpnlipirl lendie door ons waargenomen kunneu wor den» dan behoeven we ons niet te bekom meren over veranderingen in den stroom over inschaling van den oever hierover aanspoeling van een halven voet gronds daarginds Dan kunnen we ook «de menigte, die door leiders-wordt opgezweept, beschou wen als middelin de hand der Voorzienigheid, om tot de eene of andere uitkomst te leiden.» aflet pinksterfeest vinde ons allen, die den Trooster verwachten, eendrachtelijk bijeenen zij er al later weder eenige ver bittering en scheiding ter oorzake van eenen of anderen Markus omdat hij niet mede gaat met dezen of genen ieder be- geve zich tot het werkde oogst is groot, de arbeiders zijn weinige. Binnenland. Monsterverbond. Een onvoorzichtige onbekende, doch blijkens de zaak, welke hij wenschte voor te staan, zeker een calvinist, en mitsdien anti-revolutionair, wierp eenige dagen geleden het woord monsterverbond naar het hoofd van mannen, die in kerkelijken verkiezingsstrijd huns ondanks door een deel der modernen werden gesteund. Wij, anti-revolutionairen, hebben steeds de aantijging afgeweerd, als men ons verweet in 't politieke een verbond inet roomschen te hebben gesloten, waar van niets anders sprake kon zijn dan van een eindweegs samengaan op eigen gelegenheid en eigen beenen. Overmits in alle verbonden twee deelen begrepen zijn, onderstelt een verbond onder handeling, afspraak, wederzijdsche verplichting. Bij een toevallig, tijdelijk samengaan mag dus nooit van onze zijde het woord verbond worden misbruikt, en op het door »liberalen» uitgevonden scheldwoord monsterverbond mag door niemand der onzen het stempel worden gedrukt. KERKNIEUWS. MIDDELBURG. Bij de heisternming voor 14 leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. werden de aftredende leden, candidaten der Kiesvereeniging 'Trouw aan Evangelie en Belijdenismet een meerderheid van p. m. 100 stemmen gekozen. Ds. H. J. Schoolland, predikant bij de C. G. G. te Brouwershaven heeft het beroep naar Kolijnsplaat aangenome i en voor dat naar Woltaartsdijk bedankt. Tot predikant bij de N. H. G. te Serooskerke is beroepen ds. W. van Roggen te Hardinxveld. De candidaat van der Beke Callenfels is beroepen tot predikant te Vrouwepolder en te Zoutelande. Zestiende Samenkomst van het ZEEUWSCH-J0NGELINGSVERB0ND gehouden te Vlissingen. De zestiende samenkomst vau

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 1