heeft hier en daar in het district een weinig gere gend, maar bij mij nog niets, of zoo te zeggen niets „Het valt ons zwaar; maar wat zullen wij doen? Ik hoop zeker hulp van u en de overige vrienden te ontvangen, en zoo de Heer ons weder met regen als anderszins zegent, kan ik u weer teruggeven. Dus ik leef in volle hoop en vertrouwen om iets te ontvangen om tot verlichting te wezen in deze drukkende tijden. De nood is hoog gerezen, anders zoude ik dit nooit'geschreven hebben. Ik betrouw alles aan u, in de stille hoop van niet teleur gesteld te worden." Spreken er geen wanhoop en hartverscheurende nood uit dien brief? En dit geval staat niet op zich zelf, want honderden gezinnen in het Fraser- burgsche konden dergelijke klachten aanheffen. Doch niet alleen dat het ginds in den landbouw zoo treurig gesteld is. ook op politiek gebied sukkelt men daar geducht. Wij lijden, schrijft een ander uit Transvaal, aan bloedarmoede en het ontbreekt ons aan het noodige geld om ons weder op de been te brengen. Kwakzalvers en het ministerie-Gladstone maken ons nog zieker, en onze malaise neemt met den dag toe. Nu is bloedarmoede wel geen ziekte waar men spoedig aan sterft, maar men gevoelt zich toch niet lekker, vooral wanneer men onder verkeerde handen vervalle n is, en tot deze categorie op politiek gebied kan men onzen Gouverneur, zoo wel als generaal Warren en den zendeling-commis saris Mackenzie rekenen. Het ministerie-Gladstone eigenlijk zou zoo kwaad niet zijn, als die anderen niet allerhande onjuiste rapporten omtrent onze po litieke toestanden opzonden. Zoo blijkt het nu dat het bulletin, als zouden er 700 gewapende Trans- valers naar Bechuanenland vertrokken zijn, louter leugen is geweest, evenals dat één hunner door eene Engelsche patrouille doodgeschoten zou zijn. De zaak was, dat een paar boeren te paard voortreden met hun geweer bij zich, zooals zoo hunne gewoonte is, wanneer zij eenige ossen in het veld gaan op zoeken of verlorene schapen terug trachten te vinden. Daar het vooral in de Transvaal steeds wemelt van wild, nemen zij altijd hunne geweren en honden mede, om een wildbok of patrijs te schieten, en daaruit is het valsche gerucht ontstaan. Ook in Zoeloeland is liet verre van rozengeur en maneschijn. Dat land is thans in drieën verdeeld: lo. de boerenrepubliek, 2o. het eigenlijke Zoeloeland onder Dinizulu en 3o. het Britsche reserve-gebied. Dezen verwarden toestand van zaken hebben wij te danken aan den grooten Wolseley, den veldheer met lauweren gekroond, ja door wien Door koning Coffee. Maar Engeland, in plaats van de regeling, door Wolseley in practijk gebracht, te ondersteunen, stuurt de Zoeloes met een kluitje in het riet. Gemengd Nieuws. Het bestuur van den Nederlandschen Vrou wenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn waarschuwt opnieuw alle ouders hunne kinderen, en vooral hunne dochters, niet naar andere plaatsen te zenden op schoonschijnende advertentiënzonder vooraf de noodige inlichtingen te hebben ingewonnen, daar achter zulke advertentiën dikwijls bedrog schuilt. Het bestuur is daarom bereid, voor zoover het in zijne macht is, in overleg met de bestaande vertak kingen de oudem of belanghebbenden in dezen be hulpzaam te zijn. De onmiddellijke nabijheid van den 86 meter hoogen Abdij-toren bij de twee plaatsen, welke jl. Donderdag te Middelburg door den bliksem zijn ge troffen, deed vermoeden, dat de bliksem eerst den afleider van den toren had getroffen. Bij nader on derzoek is gebleken dat dit vermoeden gegrond is. De )>lange Jan» is werkelijk wederom door den bliksem getroffen. Vroeger, in 1476, 1568 en 1712 door het hemelvuur 3 malen getroffen, waardoor de toren even zoovele malen tot op het steenen gedeelte (ongeveer halverwege) afbrandde. was hij ook dit maal het groote aantrekkingspunt voor het onweder. Thans toegerust met de nieuwste inrichtingen, die de wetenschap voorschrijft, was Middelburg 's groot. Aste merkwaardigheid meer dan in vroeger tijden u voorbereid om de uitwisseling van electriciteit tus de wolken en de aarde langs onschadelijken ^^Bjjw*2Joen geschieden, althans zoo dacht men, -"7- iiI-iL»- vnnr alles kunnen voorzien, noch voorkomen. De looden geleiding, welke van den top van den toren tot aan den voet is aangebracht, schijnt dooi den bliksem slechts tot op het eerste platform te zijn gevolgd daar heeft de straal zich blijkbaar vertakt. Een vonk is over het zich daar bevindende looden plat langs de buis eener goot en vervolgens langs het dak der kerk in een kamertje der Koorkerk gedrongen, en een andere vond zijn weg langs dak_ goot en ijzeren ankerbeuten naar de woning van den Commissaris des Konings, welke beide getroffen gebouwen aan den genoemden Abdij-toren grenzen. Aldus moeten de voorloopige uitkomsten zijn van een onderzoek, 't wel', het gemeentebestuur deed instellen naar het ongeval van jl. Donderdagavond? dat ongetwijfeld zal leiden tot eventueele verbeterin" gen, indien mocht blijken dat het fraaie monument en de omliggende gebouwen niet de gewenschte be scherming vinden bij het inslaan van het hemelvuur* Een zonderlinge rechtzaak hield deze week de rechtbank te Middelburg bezig. Mej; A. B., zich ook noemende soer L., van het pensionaat van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes, te IJzendijke, stond beklaagd van verwonding door onvoorzichtigheid, als hebbende omstreeks vier maan den geleden een der schoolkiuderen, het driejarig zoontje van D. te IJzendijke, up de schoolkachel gezet, ten gevolge waarvan het kind een brand wond bekwam. De beklaagde non erkende het feit dat ook uit de verklaringen van de gehoorde getuigen bleek gepleegd te hebben, doch niet met het doel om den kleine leed te doen; integendeel, het zetten op de kachel was voor de kleinen een pretje. Boven dien had zij aan de kachel gevoeld en die was niet heet. Nader ondervraagd bleek echter dat bekl. wel aan de kachel gevoeld, maar zich niet overtuigd had of de plaatswaar zij den dreumes gezet had, An het gat voor hei deksel van de kachelnog heet was terwijl nadat het knaapje er van verwijderd was en het gebeurde door de zusters was ontdekt in de kachel nog een weinig vuur bleek te zijn. Het openbaar Ministerie, waargenomen door jhr? mr. Van Doornach'.te het feitbeklaagde ten laste gelegdwettig en overtuigend bewezen. De vraag echter of hier aan opzettelijke mishandeling behoorde gedacht te worden beantwoorde de ambtenaar ont kennend. Een zoodanig antwoord kon hij echter niet geven op de vraagof hier ook van onvoor- ichtigheid sprake kon zijn. Waar dus z. i. een veroordeeling wegens verwonding door onvoor- zichtigheid diende te volgen, nam de ambt. in ruime mate verzachtende omstandigheden in aamerkingen requireerde veroordeeling van bekl. tot een geldboete van f 25subs. 5 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Als verdediger van bekl. trad op de heer mr J. W. van den Biesen advocaat te Breda. Den ambt. van het O. M. dankende voor de in aan merking genomen verzachtende omstandigheden trachtte pleiter ten overvloede nog aan te toonen dat hier aan geen opzettelijke verwonding te denken valt. Daarna besprak hij de vraag, in hoeverre het feit bewezen te achten is, waaraan hij twijfelde, om eindelijk, na de heilige roeping der onder wijzere8 An het licht gesteld te hebben, bij veroordeeling de kleinst mogelijke straf te vragen. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uit. spraak op heden over acht dagen. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur In vorige jaren is het mij en anderen meer dan eens gebeurd dat de overtuiging zich met kracht deed gelden: »Een christen houdt zich met geen politiek op; want Christus'koningrijk is niet van deze wereld. Laat de dooden hunne dooden begraven, zoek maar ijverig het koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid. Alles wat daar buiten valt is des oprapens niet waard." uitdrukkelijken last opdraagl dat ze in de wereld Zijne getuigen zouden zijn. Dit raakt in ieder geval een teer punt, waaromtrent bjj alle christenen nog volstrekt geen eenstemmig heid bestaat en niet zoo licht komen zal. 't Is waar, men kan ook in enkele gevallen zwijgend getuigen; meestal echter is aan dat getuigen spreken en han delen verbonden, met name op het gebied der po litiek. Een getuigen der christenen op politiek terein kan uit den aard der zaak, waar het zuiver is, niet anders dan eenstemmig zijn. Een huis dat tegen zich zelf is verdeeld kan niet bestaan. Hun uitgangs punt, hun weg en hun doel zijn één. Waar het da' niet is verloochenen ze hun beginsel; daar getuige*, ze uit zich zeivenniet uit een hooger beginsel. Daar zijn ze in dat opzicht der wereld gelijkvormig ge worden, of, wat nog veel erger is, ze geven net bewijs dat ze opgansch huichelachtige wijze het Chris tendom als een momaangezicht gebruiken, en niet Gods eer maai- hun eigen eer zoeken. Dit is zóó waar, dat de wereld die in dit opzicht fijne voelhoorns heeft, terstond deze abnormaliteit opmerkt, en er munt uit slaat om er Christus' ko ninkrijk mee te beoorlogen. Waarlijk, het politiek terrein is voor den christen het glibberigste waarop hij den voet kan zettengeen wonder dat vele zwakke en nog onvaste zielen, wie het overigens in hoofd zaak om de eer van Christus te doen isniet wagen hetzelve te betreden. Dezulken waren de Esseërs in de laatste tijden van het Joodsche gemeenebestde godzalige monniken in de Middeleeuwen; de zooda- nigen zijn eene breede schare van geloovigen in onzen tijd. Zij wenschen alleen door hunnen wandel en hun vermaan te stichten en anderen voor den dienst van Koning Jezus te winnen. Een ieder zij getrouw naar dat hij van God gaven ontvangen heeftzoodat naar mijne meening hij die van den Heere ook staatkun dige talenten ontving ten zeerste verplicht is, daar mede winst te doen, onverminderd zijne verplichtingen als gewoon christen. Maar dan ookwien de Heere deze gaven schonk, en ze naar zijn beste weten aanlegt, alleen Gods Woord ten richtsnoer stellend; die worde door zijne mede-christenen hoog gewaar deerd; dien achte men in dat opzicht uit.nemender dan zich zeiven. Dien verguize men niet om allerlei bijoorzaken, vooral niet dewijl men door zijnegroo- tere uitnemendheid eigen hoogmoed geprikkeld voelt. Cesar was gewoon te zeggen»Liever de eerste in het kleinste stadje van Gallië dan de tweede in Maar die man was een heiden; wie in waarheid christen is walgt van die taal. En toch wat al Cesars zijn er nog, die wel andere namen dragen, maar in den grond der zaak door hunne daden en geschrif ten als Cesar spreken Dat dit bij de Liberalen alzoo gaat, hierover ver wondert zich geen onzer. Deze menschen hebben bij onstentenis van een hooger beginsel, alleen eigen eer en voordeel op 't oog. Wie hen daarin dwars boomt die moet over boord, al ware hij ik weet niet wie. Maar mag dit onder Christenen, zelfs onder hen die zich daarvoor uitgeven en ook door anderen daarvoor worden gehouden? Mag ook onder dezen een overprikkeld eergevoel de wet voorschrijven, en zich lucht geven in een belagen van den man in wien men zij i meerdere ziet, doch niet erkennen wil? Zóó staan intusschen de zaken tegenwoordig onder de anti-revolutionairen. Zulke onedele, on christelijke wapenen worden gehanteerd door man-, nen als Dr. Bronsveld, Ds. Buijtendijk c. s. teger. den door God aangewezen voorganger der Christet lijke historische staatkundige partij in Nederlandt Het is naar mijn oordeel tijd voor een ieder di t dezen onedelen strijd met weerzin aanschouwt, om daartegen te getuigen en alzoo zedelijken steujg te bieden aan den moedigen en rijk begaafden kam J pioen voor de ware vrijheidaan den onversaagdéjL kampvechter voor de waarheid die uit God is. -j?j Een strijd toch als door genoemde heeren tegg- l Dr. Kuyper wordt gevoerd, en welke hoofdzake^ uit verdachtmaking kracht put, verlamt én o'1(t J nuwt ons; is den Christen onwaardig en be i ten slotte oneer op liet hoofd dergenen die^ f paden voor hunnen voet kiezen. Dat de wev K strijdt en Dr. Kuyper op de laagstp wijs v r" i een feit waaraan niet te veranderen valt '1/M de door God zelveh in het paradijs gestelde zijn oorsprong ontleent. Bijna .dagelmj^ de Midd. Cour. hare lezers op zulk Or/ojfl lijk schouwspel. Dit Blad, hetwelk roem van degelijkheid schijnt te zuil leven, legt het er in de laatste paa^H bekwaamheid schijnt wel om wajJ^^H toe om alles bijeen te scharreL^H I

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2