ken. Maar hunne vrees dat door wettelijke weg neming van dat onrecht de volksontwikkeling schade zou lijden doet hen, gelijk zij verzekerden, vreezen ,aan onze grieven tegemoet te komen. En indien dit door nobele liberalen wordt uitgesproken, wat zou er dan van den grooten hoop te wachten zijn? Niet anders dan bestendiging; als het kan, verscherping ^>an' dat onrecht. Intusschen gaat het zedelijk gehalte van ons volks bestaan achteruit, en vertoonen zich zeer donkere wolken aan den politieken horizon. Wat zal de toekomst baren wanneer ons tegen zich zelf ver deeld vaderland in gevaar komt Maar ook al blijven onze buitenlandsche verhoudingen gelijk ze thans zijn, wat zal die toekomst ook dan nog geven De sociale of arbeiderskwestie is al zoo min «uit» als de schoolkwestie trouwens dat beweert niemand. Zou een billijke wet op kapitaal en arbeid niet broodnoodig zijn? Onze arbeiders- en werkende stand wordt hoe langer hoe meer geëxploiteerd alsof het een Staatsspoorweg was. En ofschoon het woe len der socialisten onvoorwaardelijk afkeuring ver dient, valt het niet te ontkennen dat hun streven krachtig voedsel vindt in de wanverhouding der Maat schappij, terwijl er niets hoegenaamd wordt aan gewend om deze wanverhoudingen weg te nemen, •en althans te beproeven om een meer gezonden toestand in 't leven te roepen. Kom in onze groote steden, en ge zult bij eenige aandachtige beschouwing ontwaren dat er de men- schen letterlijk afgebeuld wordendagen en halve (nachten moeten ze werken voor een betrekkelijk 'gering loon. Hunne lichaams- en geestvermogens dooven er onder uit. Dat kan ook niet anders de natuur laat zich niet verkrachten. In Amsterdam is eene aan iederen vreemdeling bekende restauratie de Amsterdammers noemen haar kortaf «Kras.» Eene oogenverblindende pracht heerscht erdui- zende bloemen met den heerlijksten kleurentooi zijn er met onberispelijken smaak aangebracht. Zoodra het zonlicht wijkt maakt er het electrisch licht een nieuwen dag; en de bloemen blijven hare kleuren en geuren ontplooien. Doch wat blijkt nu? Bij de zorgvuldigste verpleging zijn ze na veertien dagen uitgeput wegens gemis van de nachtelijke rust. Ze moeten door andere voor een tijd vervangen worden of ze sterven aan de gevolgen van gebrek aan rust. Zou hieruit iets te leeren zijn? De Schepper heeft alles in de Schepping, ook den arbeid, met wijsheid geordend. Voor den redelijken behalve de noodzakelijke nachtrust ook de zevendendaagsche rust ingesteld. Wie deze instel ling veronachtzaamt verkracht de vermogens van het schepsel; en doet Gods werk geweld aan. Ook de zondagsarbeid eischt daarom onder ons dringend voorziening. Jammer genoeg dat ook zij die zich Christenen heeten, zelfs voorgangers van Christus' gemeente op zondag reizen, en daartoe nog wel van openbare vervoermiddelen gebruik maken. Ver jammen zulke praktijken niet alle door onze aange wende pogingen om den zondagsarbeid van regee- ringswege te doen staken of te doen minderen Evenzoo met de kermis. Men onderteekent re kesten tot afschaffing, en ziet er volstrekt geen kwaad in om, als het kermis is haar, hoe dan ook, met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Zoolang de zaken aldus staan M. d. R.is er weinig ver andering ten goede te hopen. «Wat is waarheid?», zou Pilatus dit lezende, zeggen, en dat zeg ik met het oog op al het genoemde den man na. K. Ingezonden Stukken. Geachte Redactie! Het gaat tegenwoordig toch ver met de brutali teit. Kinderen durven tegen ouderen, ja zelfs tegen ouders, zeggen wat hun in den mond komt. Klak keloos beleedigen zij, wie hen soms slechts een stroo- breedte in den weg staan. Maar dat welopgevoede menschen ja, sommige geleerde en geletterde lui maar durven zeggen, wat hun in de gedachte komt, is wat erg. Zoo las ik laatst, dat zekere Dr. Mounier in den Wekker, het •udste blad in dienst van het Openbaar onderwijs, ^"nlicht eischt. Onder anderen schrijft die heer gaat niet aan omevenals in de oude vrouw beschouwd werd als het eigen den man, thans nog het kind als het der ouders te beschouwen)-). Hebt gij M. de R? Het kind moet niet idom der ouders beschouwd worden, brutaler brutaliteit bestaan? de ouders, hoe arm ook, het dat, wat vleesch en aal «leerplicht». O, ik wenschte, dat ik een stem had, waarmede ik alvast geheel Zeeland konde beroepen l De echo van dat geluid zou wel in andere provinciën weer klinken. Dan riep ikOuders, vaders en moeders niemandniemand ter wereld heeft het rechtover uwe kinderen, dan gij alleen. Dat goddelijk recht laat gij u nooit ontrooven In schoolzaken hebt gijgij alleen te zeggen. Gij doet uwe kinderen ter school als ge wilt, en ge houdt ze thuis, als ge wiltgij doet ze ter school, waar ge wilt en wanneer gij wilt. Aan niemand, aan geen burgemeester, aan geen schoolopzieners, aan geen heeren, die u over deze dingen komen praten, zijt gij verantwoording verschuldigd, dan alleen aan God, die u uwe kinderen schonk. Dit zou ik roepen, M. de Ren vooral nu, dewijl ik gehoord heb, dat in den laatsten tijd sommige heeren in de goede stad onzer inwoning, zich ver dienstelijk maken met het opzoeken der ouders, wier kinderen niet voorkomen op de schoollijsten, en dan met een dreigend gezicht, hen waarschuwen ze op school te doen. U dankt voor de ruimte Middelburg. G. Waarde Jan Revisor. Dat men een privaat gesprek door de pers alge meen maakt gelijk gij gedaan hebt, is zeker niet alledaagsch toch was uw handelwijze mij welkom, daar nu, hetgeen onze meening was en is, ook door anderen overwogen kan worden, vandaar dat ik thans de pen heb opgenomen (vergun me dien karne- melkstijl even) om u met antwoord te dienen. In de eerste plaats zij gezegd, dat ge u vergist hebt, in het gevoel dat mij bekroop toen ik in de M. Courant die woorden over dr. Kuyper, dhr. Loh- man en anderen las. Neen het griefde mij niets meer dan de andere dingen van dien aard. Ik zie daarin eenvoudig de macht van het beginsel. De Red. der M. C. toch heeft zich nu eenmaal op Libe ralistisch standpunt geplaatst. Het Liberalisme is slechts een station op de lange of korte baan die er loopt van de verzaking der Chr. beginselen, tot Ni hilisme of anarchisme, of welk «isme» het meest satanisch is. Op dat station kan het niet blijven staan. Het moet vooruit, 't Is dan ook reeds door velen opge merkt, dat nu reeds conservatief genoemd wordt wat voor eenige jaren nog voor echt L. gold. 't Gaat dus vooruit. En eerlijk gezegd ben ik blij als de M. C. zich omtrent het Christendom flink en rond uitspreekt. Me dunkt het was goed als ze eens een geloofsbelijdenis voor het liberalisme opstelde, doch neen, dat zou temoeielijk voor haar zijn. Een belijdenis dan van wat ze niet gelooft. Wij hebben immers ook een afgeronde belijdenis. Tot zoover over de Middelburgsche Courant. Dat een fiinkChr. Hist. Blad in onze prov. dringend noodig is zijn we natuurlijk dadelijk eens en velen met ons, maar de vraag, «hoe komen we eraan?» is niet zoo spoedig beantwoord. En toch, al noemt mende christenen «dompers» en «droomers,» ze zijn toch niet zoo droomerig om een zaak, die hun zeer wenschelijk voorkomt, voor onuitvoerbaar te ver klaren, zoolang ze niet alle middelen hebben beproefd. Onmogelijk is het zeer zeker niet. En dat er mannen te vinden zouden zijn onder de onzen, die voor minder geld dan de L. dat doen, voor het volk kunnen schrijven, staat bij mij als een paal boven water. Intusschen, waar dat geld vandaan gehaald al is het dan ook minder het moet er toch komen en er zijn er zooveel die zeer spaarzaam zijn. Zeer zeker zijn er ook die gratis willen meewer ken, maar er wordt reeds zooveel van de zulken geeischt; we moeten daarin voorzichtig zijn den draad niet te veel te spannen. «Als echter ieder wat doet komen we er toch» denkt gij misschien Goed, laten wij dan (indien de Red. ons plaats ge ven wil) deze briefwisseling voortzetten over onder werpen van den dag. 1.1. Cornelis. Burgerlijke Stand. Van 5 tot 12 April. Middelburg. Ondertrouw! G. M. Klinkenberg, jm. 23 j. met H. M. van Bochoven, jd. 24 j. P. Verhage, jm. 48 j. met J. F. Franehimont, jd. 45 j. GetrouwdC. Hondius, jm. 27 j. met P. W. D'huij, jd. 25 j. W. Kareis, jm. 35 j. rnetE. Hilie- brand, wed. 38 j. F. Mouthaan, jm. 24 j. met W. Vermeulen, jd. 25 j. K. P. Roelse, jm. 46 j. met C. Moes, jd 29 j. J. C. R. Becker, jm. 24 j. met M P Tanccpn id- 9.1 i- Tb Lnvier. im. 24 i met Bevallen P. Kampman, geb. Vos, d. M. Wisse, geb. Andriesse, d. P. van Kamer, geb. Janse, d. F. M. Larsen, geb. van Dalsum, d. R. Leijs, geb. Bol- leman, z. J. R. L. Net, geb. Scherppingh, z. F. Franse, geb. Klaasse, z. J. H. Romijn, geb. Groot- jans, z. J. H. Merk, geb. Hubregtse, d. L. Jolmers, geb. Van de Woestijne, d. R. van Randwijk, geb. De Visser, z. M. R. Molenaar, geb. Van Varik, d. Overleden P. J. Rekker, ongeh. d. 72 j. L. J. Hubregtsen, vronw van M. A. van Varik, 51 j. P. Smaaroijk, wed. van N. de Bree, 63 j. W. A. J. Herrebout, z. 4 m. P. van den Broeke, wouw van A. J. de Ruijter, 53 j. J. M. Priester, wed. van A. Magielse, 66 j. A. M. Bal, d. 43 m. M. H. Wiessner, d. 47a m. S. Snijders, ongeh. d. 95 j. S. M. Ladenberg, wed. van P. J. de Cloedt, 67 j. Goes. Gehuwd: IC Jobse, jm. 27 j. met C. de Jonge, jd. 27 j. BevallenS. M. Brusket, geb. Plompe, z. M. Adriaanse, geb. Groenendijk z. OverledenPh. Visser, man van C. A. Batij, 55 j. J. de Graaf, z. 2 m. M. A. M. Laban, d. 12 j$ Van 4 tot 11 April. Vlissingen. GehuwdW. Thijssens, wed. van J. M. Heerens, 60 j. met L. Wijnhaven, wed. van A. Spaan, 55 j. Bevallen: J. J. van der Steen, geb. Verspoor, z. M. A. van Rosevelt, geb. Salome, d. J. T. Ghijs, geb. Boels, z. W. Burgers, geb. Forms, d. L. M. Schoolmeester, geb. Vernieuwe, d. F. van de Velde, geb. De Voogd, d. Wed. N. Koning, geb. Vader, z. M. Hendrikse, geb. Flissebaalje. z. OverledenL. Vader, man van C. Sohier, 42 j. J. H. de Leijer, wed. van J. H. Larsen, 64 j. Graanmarken enz. Middelburg, 16 April 1885. In navolging van alle binnen- en buitenlandsche markten was ook de onze inzonderheid voor Tarwe zeer vast gestemd, en was Tarwe in puike kwaliteit niet beneden f8 te koop, waarvoor zelfs niet alge meen werd afgegeven zoodat die 75 ets. hooger is te noteeren. Rogge 50 ets. hooger, f6,50 moest men daar voor inwilligen. Wintergerst niet ter veil. Zomergerst f5,25 a f5.30. Haver f3.50 a f 4. Tuinboonen f6. Paardeboonen waren in puike blanke kwaliteit tot f 6,60 zeer gezocht dat 10 ets. duurder is. Bruineboonen f9 a f 9,25 Witte boonen f12 a f 13. Groene Kookerwten zonder handel. Mestingerwten f7. Canariezaad f9. ADVERTENTIEN. Bevallen van een ZOON Vrouwe J. P. SAA5- MANS VADER—Schluiter. 's Gravenhage 15 April 1885. SPAARBANK. Bedrag op ultimo December 1884 ƒ543010,550 Uitgehaald 617 posten ƒ35632,84 Ingebracht 1031 t> 29604,21 6028,63 ƒ536981,925s Bijgeboekte rente4947,50 Totaal op ultimo Maart 1885 541929,42° I nbrengers op ultimo December 1884 3993 Nieuw geopende rekeningen 160 Afgesloten 96 95 4058 Namens de Commissie voor de Spaarbank, J. A. TAK, Toorzitier. C. J. J. A. Van TEIJLINGEN, Secretaris. J. A. ZIP, Kassier. tjt» TjITTCT^TYT radikale genezing JDXXiJlIi U i\ 12-Li desverkiezend wordt overeengekoraj voor een bepaalden prijs, betaal^ baar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers^J

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3