BINNENLAND. Een Goesche correspondent der Middelb. Courant zit in zak en assche omdat het gevaar van opheffing de meisjesschool voor middelbaar onderwijs boven 't hoofd hangt. Hij roept zelfs net medelijden der anti-revolutionaire raadsleden in, opdat de leeraren en leeraressen niet voor een fait accompli worden gesteld, opdat het Nous traitons sur vous- sans vous niet op hen in toepassing worde gebracht. Hij vraagt: zou dit loyaal zijn? Wij antwoorden: het zou ccliberaalzijn. Wij, anti-revolutionairen zijn steeds voor faits accomplis gesteld, men heeft steeds over ons en zonder ons beraadslaagd en besloten volgens bij «liberalen» gebruikelijke manier. Eindelijk vragen wij: waarom moeten dochters (en zonen) van «liberale» bemiddelde burgers uit de openbare kas voorrechten genieten boven die van orthodoxe burgers? Tegen Dinsdag 28 April zijn de aandeelhouders der Stoomvaartmaatschappij Zeeland ter algemeene vergadering opgeroepen, om een beslissing te nemen in het belangrijke voorstel der directie tot uitbreiding van den dienst door het instellen van een dagdienst naast den bestaanden nachtdienst. De Rijksinkomsten bedroegen over het 1 e Kwar taal van dit jaar f 1,970, 300 meer dan het vorige jaar in dien zelfden tijd. Utrecht, 15 April. Heden had alhier de ver gadering plaats der Vereeniging tot Christelijke ver zorging van krankzinnigen en zenuwlijders. Zij werd geopend door Dr. Hermanides. Daarna besprak Dr. W. v. d. Bergh de oorzaken der zielsziekten. Hij noemde als zoodanig het bestaan en de werking des satans, de erfelijkheid in sommige geslachten door onderling huwelijk, verkeerde opvoeding, ver- waarloozing des lichaams, misbruik v in het lichaam, hoogmoed, godsdienstwaanzin en overmatige be kommering. De opkomst ter vergadering liet niets te wenschen over. Aan de verdere bespreking namen deel de heeren Ds. Wiersma, Dr. Hermanides en Mr. Th. Heemskerk. Ds Lindeboom sloot de vergadering, waarna de heer J. Wolbers met dankzegging eindigde. (de Stand.) De heer A. Punt te Goes is benoemd tot Gods dienstonderwijzer te Oostzaan, en heeft die be noeming aangenomen. Nopens de persoonlijke houding van den heer Wintgens in den stembusstrijd, die jl. Woensdag te 's Hage werd gevoerd, deelt de residentie-brief schrijver van het Z. D. mede, dat, zooals hij zeer stellig weet, de heer Wintgens niet gestemd heeft. Hij heeft dus althans niet door een daad van zijn wensch doen blijken, dat de heer Schimmelpenninck zou gekozen worden. Buitenland. Een stem bewoog in de laatste dagen de beurzen van Europa. Reeds weken lang had de minder vriendelijke houding van de hoofden van Afghanistan tegenover zijne huurlieden, de Russen, de aandacht bezig gehouden. Natuurlijk stelde zijn noordelijke buurman er groot belang in of zijn nevenbewoner er de brand in steken zou. Deze drie, Engeland, Afghanistan en Rusland begluurden elkander met arendsoogen. Zal Rusland dén schrede vooruitgaan Zullen de Afghanen een vijandelijke houding aan nemen Zal Engeland bij tijds tusschenbeide komen Ziedaar vragen die de groote pers weken lang stof tot geweldige beschouwingen gaven. En ziedaar Don derdag wilden de Afghaansche troepen een betere stelling innemen, en dat gedoogt de Russische grens bewaker niet. Hij begint zijne kanonnen en gewe ren op de Aziaten te richten en de gansche finan- cieele wereld geraakt in rep en roer. De Engelsche bladen beginnen, alsof Engeland niet reeds hooi ge noeg op zijn vork had. te schetteren dat het een aard heeft, en men zou zeggen zoo dadelijk zal een geduchte oorlog tusschen twee groote mogendheden in het hart van Azie uitbreken. En toch men moet o. i. wel oorlog willen zoeken om in deze onbeduidende geschiedenis daartoe aan leiding te vinden. Volgens tijdingen van Engelsche correspondenten is de geschiedenis eenvoudig deze De Russische Generaal KomarofF kreeg, geheel overeenkomstig de afspraak van 17 Maart, stellige order om niet te avanceeren, tenzij de Afghanen |MM|UHen. De Afghanen nu hebben de botsing op roff protesteerde tweemaal tegen die beweging der Afghanen, maar het was te vergeefs. Hij bevond dat de Afghanen op Engelsch advies de nieuwe stel lingen hadden bezet, en hij toont zijne regeering aan dat het hun voornemen was het Russische kamp s nachts aan te vallen. Daarom avanceerde hij, met slechts 1200 man onder zijn kommando, naar Poelik Histi, aan den rechteroever der Koeshk-rivier. Hier begonnen de Afghanen op de Russen te schie ten. De Russen beantwoordden den aanval met het vuur der ruiterij. Op die wijze ontstond er een gevecht, dat eindigde met de nederlaag der Afgha nen. De Russen ontruimden daarna het gebied van Pendjeh en keerden naar den linkeroever van de Koeshi-rivier terug. Het Engelsch-Russische geschil beweegt zoozeer de harten dat maar weinig aandacht gewijd wordt aan het herstel van den vrede tusschen Frankrijk en China. Die oorlog met den Fransehen slag begonnen is ook met den Franschen slag geëindigd. Even te voren was het kabinet Ferry op smadelijke wijze, om een geleden nederlaag weggezonden en200mil- lioen francs gevraagd om dien smaad te wreken en plotseling verneemt men van den vrede, om, wie weet hoe spoedig weer oorlogsgeruchten te hooren. Verblijdend is onder al dit rumoer de tijdelijke rust in Ierland, ook dezer dagen tijdens het bezoek van Eugelands Kroonprins aan het Groene Erin gebracht. Gemengd Nieuws. Op de lijn Rozendaal, Bergen-op-Zoom is thans dubbel spoor gelegd. Uit Philippine schrijft men aan de Tem. Ct. In het jaar 4840 waren er alhier slechts 5 of 6 visschers, die zich op de mosselvangst toelegden. Door het geringe getal visschers werd er geen concessie verleend tot het aanleggen van mossel- banken en de visschers zochten daarom in den Brakman een geschikt terrein en in April van 't zelfde jaar brachten zij daar het mosselzaad, dat nog in 1840 een vijftigvoudige opbrengst leverde. In 1842 werden al de mossels, die in den Brakman waren, opgevischt door iedereen, zoodat de visschers van Philippine in armoede vervielen. Enkelen hunner, zooals F. Nicolle, J. B. Dhooge en Jacobus Voerman, dienden bij den koning een adres in tot het verkrijgen van een perceel mosselbank in concessieaan dit verzoek werd voldaan en de burgemeester van Philippine, F. Nicolle, kreeg de vergunning om tot verloting der perceelen over te gaan met bepaling, dat de haven van Philip pine de eenige aangewezen losplaats zou zijn voor alle vischsoorten. In April 1844 had de verloting plaats der perceelen tegen den prijs van 3 gulden. Een consent kostte mede 3 gulden, terwijl de prijs van het mosselzaad slechts 1 dubbeltje per harington bedroeg. Het jaar 1852 bracht een groote verandering. Er waren op de Wester-Schelde weinig of geen mossels en de visschers moesten het zaad in de Ooster-Schelde gaan zoeken en dit kostte toen reeds 1 gulden 50 cent. In 1864 bedroegen de consenten 5 gulden en de perceelen f 10, terwijl nergens zaad te vinden was. De visschers van Philippine namen nu hunne toevlucht tot de hoofden voor West-Kapelle en in het Sluische gat, hetgeen met groote gevaren voor have en leven gepaard ging. Eenigen tijd daarna werden ook de hoofden verpacht en een ton mosselzaad klom tot een bedrag van 2 gulden 50 cent. Bij de verloting der banken in 1875 betaalde men daarvoor reeds 30 gulden, terwijl het zaad duurder en minder wistgevend was. Maar in 1883 moest het mosselzaad reeds van Texel komen, en de koopsom met de vracht be droeg toen f206 per wagon. Bij de verloting in dit jaar bedroeg de prijs van een perceel f 80, ter wijl de helft der visschers nog geen perceel krij gen kon. Dat echter de visschers zich op dezen tak van nijverheid willen blijven toeleggen blijkt hieruit, dat zij sedert October 1883 nog 208 wagons zaad van Texel lieten komen, tot een bedrag van f21,550,10 en dat de vloot nu reeds bestaat uit 104 vaartuigen. Aan pachten, banken, consenten en patenten wordt f 10,000 betaald, zooodat hieruit ten duidelijkste blijkt de noodzakelijkheid om de gemeente Philippine te hulp te komen door het aanleggen van eene ge schikte haven met een goeden weg naar het station Philippine, daar anders dit voorname middel van be staan voor onze gemeente zal moeten vervallen. In 1870 vertrokken veel franschen en belgen Amerika. het Evangelie hoorden. Spoedig trokken zij ver< en stichtten een nieuwe stad Nieuw Belgie genaan Daar volgde hen het Evangelisatiegenootschap r nu bezitten zij een bloeiende kleine gemeente, d:0 en zondagschool en een evangelischen boekhandel Volgens de Semaine religieuse heeft een An rikaan, te Munchen in Beieren gevestigd, drie sclj ders geengageerd en naar Egypte en Palestina j! zonden om die landen en volkeren te bestudeer voor het schilderen van een Panorama, voorstellen ,,de Kruisiging van Jezus Christus." Intusschen >- de Amerikaan de noodige rotonde bouwen. De keuze van Cleveland, President der Nooi Amerikaansche staten, hoewel hij bekend is als e Democraat (de partij die den Slaven-oorlog he*1 bewerkt), wordt door the Presbyterian beschoud als een protest tegen de baatzuchtigheid der Rep' blikeinen en hun geknoei om hun mannen betré1 kingen enz te verschaffen overmits het pfogre der Demokraten: gehcele zelfstandigheid der stat' tegenover de Unie en slavernij nu vervallen is. 1 De briefschrijver uit de hofstad van de Ma. Ct. schrijft, dat dezer dagen de Amsterdamsche a vocaat Spin zich bij den hoogen raad heeft do beëedigen, en er is reden om aan te nemen, d. zulks geschiedde, omdat hij de zaak der Brusselsc| i schoone Jeanne Lorette zal verdedigen. Als L maar tot eene openbare behandeling komt, want toestand der beschuldigde schijnt, ten gevolge v^1 verwaarloozing harer wond aan den pols, van dij aard te zijn, dat haar leven niei zonder gevaar ji Misschien is de dood voor haar nog wel te verkj j zen boven de straf, die haar wacht, want nadat do.t f; het wegnemen van den sluier, die haar verled. bedekte, de heroïsche figuur van kort na den moo; heeft plaats gemaakt voor eene meer alledaagse^ misdadigster, zal die straf toch lang niet licht kuil nen zijn, indien eenmaal het wettig bewijs voor ha: schuld zal zijn geleverd, en hiervoor moeten, nevei hare bekentenis, voldoende aanwijzingen bestaan. 1 Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur1 Door den uitslag van de Haagsche verkiezing i! de vorige week is de toestand in de Tweede Kame minder onzuiver geworden doch tevens in de tijds omstandigheden waarin we leven onhoudbaar. D gewichtigste besluiten hangen nu wel niet van hc toeval af; laat dat de ongeloovigen beweren; maa dan toch van het afwezig zijn van één enkel lid in de onderstelling namelijk dat de beide nu no, bestaande conservatieve leden tot de anti-liberalei hooren, wat nog volstrekt niet wiskunstig zeker is Met het oog op hetgeen de heer Wintgens in d< laatste dagen uitvoerde krijgen we misschien latei eene illustratie van het spreekwoord«Goed voorgaat doet goed volgen.» Doch aannemende dat het werkelijk 43 tegen 4< staat, en dat in de Meizittingen geen derafgevaar digden een akker of een juk ossen gekocht, o. eene vrouw getrouwd heeft, en daarom nietkomer kan, of zelfs dat niet één van de 86 eens kou vat; waardoor hij zijne kamer moet honden en waartol de zeelucht nabij den Haag zoo licht aanleiding geeft. Dit alles aannemendewat kan er dan worj den afgedaan en besloten in het belang of in he! nadeel van land en volk? Eigenlijk niets; want de onderwijskwestie, diej wat de heer van de Putte ook moge zeggen, allei behalve uit is, beheerscht het geheel, en verdeel! zoowel de kamer als de natie in twee elkander wan trouwende vijandige kampen. Noch herziening vai de kiestabel, noch veel min grondwetsherziening f den zin als waarin ze door Heemskerk wordt opge! vat kan of mag aan het geval dat één lid van dj 86 afwezig blijft worden overgelaten. Zóóveel rechte gevoel zal een liberaal wel bezitten dat hij het me deze stelling eens is. Toch zou het tegendeel waar kunnen zijn. A i thans het verknippen van de kiesdistricten lacht de liberalen wel toe, want het zou hen naar alle waa I schijnlijkheid weer twee stemmen in de meerek k heid brengen. Dan kunnen ze weer roepen «sf m men, stemmen!» En ons vonnis ligt geP vóór nog de stemming is afgeloopen. Slechts ééne uitvlucht blijft er thans jgjB deze, dat Heemskerk aftreedt en een geriJÊjM nisterie eene nieuwe kieswet gereed ma om later voor een kabinet uit de *JÊ^Ê meerderheid plaats te maken. /JH Hoe jammer, neen hoe onvg^Ufl die fatale onderwijswet alls-j^^® en. met onvrucbU^yyg^j va! a

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2