partij of iemand, als antirevolutionaire party, op, dan bestaat er best kans, dat de Tabel, mils er nóg een aasje voor Rome in verborgen worde? toch doorgaat, en alzoo elk verband voor de toe komst wordt verbroken. Er zullen zich dan nieuwe combinatiën vormen waarop in de verste verte geen pijl is te trekken en de geringe vastheid zal ondergaan in nóg ban ger onzekerheid. Zeer, zeer veel beleid en overleg zal er dus noodig zijn om wel te doorzien welke van deze twee mo gelijkheden de minst bedenkelijke is. Gevaren zal men op elk der beide wegen ont moeten. Treedt men als Rechterzijde op, dan kan men in korten tijd alles verspelen, maar ook treedt men als antirevolutionaire 'partij op, dan kan heel het spel ons uit de handen worden geslagen. En toch er moet gekozen. "Want waarlijk, het gaat niet langer aan, om de velerlei belangen van ons kwijnend vaderland on verzorgd te laten, en alle kracht en allen tijd in. middels te verspelen in een wedloop om er het eerste te zijn. Hoe ook, de toestand dient tot beslissing te komen. En hoe verlokkend de constellatie voor onze partij ook zij, om een zeer aanmerkelijken invloed op den loop der zaken te oefenen, toch zien we onze partij nog tienmaal liever tot haar positie van krachtige offensieve partij terugkeeren, dan dat de evenaar eindeloos in het huisje blijve, en men in het on berispelijk waterpas van twee tegen elkaar opwe gende groepen ten slotte sa&m verdrinkt. Met zeer ernstige belangstelling zien we daarom I. de dingen, die komende zijn, tegemoet. Tusschen nu en het zomer-reces moet de beslis sing vallen. Die beslissing zal voor lange jaren de toekomst ook van onze partij bepalen. Moge het haar deswege gegund worden, deze ge wichtige periode zonder onderlinge verdeeldheid te doorworstelen, en moge geen nieuwe tweespalt haar zoo broodnoodige levenskracht in de ure desgevaars verzwakken. De slechte opkomst der Haagsche kiezers heeft gisteren den antirevolutionairen een leelijke nederlaag bereid. In de vacature Wintgens werd met 868 stem men de candidaat der liberalen de heer R. A. W. Sluiter gekozen. Op den heer A. baron Schim- melpenninck van der Oye waren 849 stemmen uitgebracht. Die uitkomst had niemand verwacht. Ditmaal waren uitgebracht 1736 en op 11 No vember 2110 stemmen. Ziedaar de oorzaak. Door II. H. M. M. de Koning en de Koningin wordt dezer dagen het gewone jaarlyksche bezoek aan de hoofdstad gebracht. De mededeeling in de Amsterdamsche bladen dat Z. M. er flink uitziet logenstraft het gerucht als zou de gezondheidstoestand des Konings ge knakt zijn. Op daartoe gedaan verzoek is door Z. M. aan den heer A. Smit, tegen 1 Mei eervol ontslag ver leend als burgemeester van Vlissingen. Een lesje dat alle antirevolutionairen bij het lezen van liberale dagbladen zich altijd behooren te her inneren! «Zoolang wij instemmen met «het Program» of «de Standaard,» roepen de liberalen als om strijd, dat wij marionetten zijn van dominé Kuyper. Nau welijks echter wordt een woord van tegenspraak tegen dien genialen aanvoerder vernomen, of de li beralen wijzen er op, hoo de broeders elkaar ver- 1^. «oheuren. Soms slaken zij daarbij nog over zoo fcjia tforw, v. Ju bij mannen als Dr. Bronsveld vindt dit ijzingwek kend verhaal ingang. Maar wanneer nu een anti revolutionair of een R.-Katholiek de een den ander met zijne gewone vrijmoedigheid en openhartig heid bestrijdt, dan heet liet weer, dat Rome en Dordt aan het vechten zijn; dat, als de liberalen niet tijdig politiehulp verleenen, een woeste burger krijg voor de deur staat, en dat, hoe gaarne men ook keuvelt over «de zonen van hetzelfde vader land,» roornschen en antirevolutionairen verplicht zijn elkaar, zelfs op politiek terrein, het licht niet te gunnen. Alzoo beurtelings bangmakerij en twiststokerij Uit de Protestantsche Noordbrabander. Akte-examens in Zeeland. Geëxa" mineerd 17 vrouw, aspiranten, afgewezen 7toege. laten mej. J. W. Augustijn te Tholen, M. R. Bour- drez te Middelburg, N. J. Coomans en J. S. Franke le Zierikzee, E. Frelier te Groede, M. C. Klappert en M. P. de Koning te Middelburg, J. T. la Roy te Aardenburg, J. M. Visser te Koudekerke en J. van Weele te Goes. Het examen wordt voortgezet. Naar de Haarl. Crt. verneemt, is Dinsdag 31 Maart de overeenkomst geteekend tusschen de Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland» en de «London and Dover Railway Company» te Londen, waarbij laatstgenoemde zich verbindt tot het weder-opbouwen van den pier te Queensborough, waarmede dadelijk wordt begonnen. Nu kan ook spoedig de invoering van den dag- en nachtdienst tusschen Vlissingen en Queensborough worden tegemoet gezien. Daar door wordt voorgoed een einde gemaakt aan al de geruchten, die sedert eenigen tijd liepen over het mislukken der onderhandelingen tusschen beide Maatschappijen. De Christelijke Bewaarschool te Biervliet. Het bericht, opgenomen in ons nummer van 21 Maart, betreffende den verkoop van de oude ge_ meenteschool te Biervliet, eischt verbetering. He^ is hierin heeft de heer van Houte in zijn ingezonden stuk in de Middelb. Courant van 25 Maart gelijk het is niet waar dat de commissie voor de christelijke bewaarschool voor het oude schoolgebouw meer dan tweemaal zooveel heeft ge boden dan het bedrag, voor hetwelk het aan de commissie voor de neutrale bewaarschool door den gemeenteraad is afgestaan. Christelijke vrienden hadden het geld voor den aankoop gereed, en wachtten den tijd af dat de oude school in veiling zou worden gebracht. Blijk baar heeft men de lucht van hun voornemen ge kregen, en toen is in den gemeenteraad eensklaps een voorstel ter sprake gebracht tot onderhandschen verkoop voor f600.aan de liberalen. Hoewel in den raad er op gewezen is dat de zaak best wat aangehouden kon worden, en het gebouw licht eene hoogere som kon opbrengen, is de verkoop doorge dreven eer raadsleden en burgerij zich van de zaak rekenschap konden geven. De gemeenteraad is door het voorstel als het ware overrompeld, en konden naar de letter van 'traads_ besluit Gedeputeerde Staten den verkoop goedkeu ren, zeker is daarom nog niet het belang der ge meentekas in 't oog gehouden of behartigd. Men verkoopt soms wat aangespoelde plankjes^ afgekeurde genie-goederen, oude soldatenbroeken enz. in 't publiek, om 't beginsel vol te houden dat het algemeen belang publieken verkoop eischt al bedraagt de opbrengst minder dan de kosten, en hier speelt men in allerijl een gemeente pand aan liberale burgers in handen terwijl en omdat men vreest dat orthodoxe burgers er meer voor bieden willen De hatelijkheden welke de heer van Houte aan 't adres van ds. Straatsma en diens vrienden richt willen wij liefst maar onbeantwoord laten. Het kan ook wel eens gebeuren dat liberale slaggevers 't fijne van de zaak niet weten. Bijv» beeld een bericht dat Mejuffrouw Stern het o logement van Hoevenagel zou gekocht hebben, is heel bezijden de waarheid. Uit ons vorig bericht liet de drukker een hee regel wegvallen, wij komen op de zinstorende f wellicht later terug. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. MIDDELBURG. Het kiescollege der N. H. G. alh heeft uit de bestaande viertallen tot predikan beroepen: in de vacature-Abreschds. F. H. Herik te Rhenen met 78 van de 85 uitgebrachte stemn en in de vacature-Koch ds. G. W. A. de Veer St. Laurens met 51 van de 85 uitgebrachte st( men. Op ds. Vlug van Nijkerk waren 33 stemn uitgebracht. Gemengd Nieuws. De zesde samenkomst voor inwendige zending, gaande van het bond der Vereeniging tot verbreid der waarheid, zal dit jaar gehouden worden in V son Stroucken te Amsterdam op 29 Mei e. k. De voormiddag van dien dag zal gewijd zijn i de overweging van de telangen der Zondagschol Des namiddags zal de vergadering voor het publ opengesteld zijn. En in de avondbijeenkomst zul ds. H. V. Hogerzeil en W. H. Gispen de slotr uitspreken. Uit EUewoutsdijk gaan in de volgende maa eenige werklieden naar het Panamakanaal Als wet, loon kunnen zy daar f 30 bedingen. Door een viertal heeren uit Noord- en Zu Beteland is Vrijdag 11. een onderzoek ingesteld na de geschiktheid van den bodem in de kuip vand Thoorn-polder (Wissekerke) voor de oestercultui Het resultaat was gunstig. Als de toestemming d betrokken autoriteiten verkregen is, hoopt men n> dezen zomer de pannen te leggen. Ook is er sprake van den aanleg van een put te behoeve van de oeeterkweekerij onder Geersdijk. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Weer mochten in de afgeloopen week de onde. danen van het koninkrijk Gods het kroningsfees vieren. In de glorierijke opstanding van hun Het en Meester zien ze de voorbode, ja hebben ze d plechtige verzekering dat de macht der hel is ovei wonnendat de koninkrijken dei- aarde in begins het rechtmatig eigendom van Christus geworde zijn, dat Hij ze van stonden aan regeert, en al Hem vijandige machten slechts in zooverre worde geduld en vrij gelaten in hunne plannen als dit mi zijn eeuwig plan bestaanbaar is. Waarlijk dat volk heeft aan zulk eene specia herdenking alle jaar behoefte om niet aan den oi geloovigen twijfel toe te geven, alsof de drijver he naar willekeur kon behandelen. Ziende op alle oi gerechtige dingen nabij en van verre zou er allicl tot zulk een twijfel grond schijnen te bestaan. Toch is er geenszins plaats voor zulk eene gedacht Alle aardsche en helsche machten zijn uitgetogi en openlijk ten toon gesteld. En wat ze nu n( ondernemen tegen Christus, Zijn rijk en Zijne onde danen is niets meer dan eene medicijn die de K ning onmisbaar noodzakelijk acht om Zijn volk vo den hemel voor te bereiden, waar ze door vele ve drukkingen moeten ingaan. Kon het zonder ve drukkingen, dan zeker zou het alzoo geschiede en zouden reeds nu alle vijanden zich geveinsdeli moeten onderwerpen. Doch dat kan niet. W van ons zichzelven bij Geesteslicht kent weet d het niet kan. Wat dan in deze te doen? Dulden zonder v< zet? Waar het ons zeiven en onze zoogenaair eer geldt, voorzeker. Waar het de eer Gods, hoo' kelijk de eere Zijnes Gezalfden geldt, volhard den strijd tot den einde toe. Dit -is, nip- M. d. R? het kenmerkende van onzen we ons ook op politiek gebied tegen verzetten en hun den voortgang bet of in zoo verre ze zich als vijanden vsiJjj Christus openbaren. Geen duim b»JR zich onze strijd uitals medelid I J| zonder bitterheid met hen I «Christus dood yy 'L*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2