Nieuwe Goesche Courant, 1885. No. 1297. Christelijk-historisch blad voor Zeeland Goede Vrijdag. BINNENLAND. Zaterdag 4 April. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Vrijbaoavond ten 8 ure. Prijs per drie maanden franCO Enkele nommers f 0,65. - 0.06. UITGAVE VAN F. P. DHUIJ, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën Per regel 10 cents.; Familie-berichten van 16 regels fl,Iedere regel meer '10 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Goed, was deze bewuste en onvergetelijke Vrijdag uit honger standpunt en bij hooger licht bezien, liet werk der werken Gods bij uitnemendheid, het werk der verlossing van doemschuldige zondaren in Christus kreeg zijn beslag; het eeuwig gezegende einde van dit werk werd in het zooveel zeggende en onvergetelijke woord „liet is volbrachtaangekondigd. Op dezen dag hing „de Heer der heerlijk heid" aan het vloekhout; stierf Hij, die de God des levens is. Niemand nam het leven van Hem, want dat kon men niet maai Hij zelf, die macht had het wederom -Sfeufte-nemen, legde het af, legde het ge heel vrijwillig, in de plaats enten behoeve z.jner doodschuldigen, af. Zijn sterven was een daad, de daad der hoogste liefde. Niet de dood nam Hem tot zich, maar Hij gaf, Hij vernederde zich tot in den dood. Er was dan ook in Zijn sterven geen zweem van uitgeputheid en machte loosheid immers met luider stemme riep Hij; en het hoofd viel niet op de borst tengevohje van Zijn sterven, maar Hij boog het hoofd voor den dood, Hij liet toe, dat de dood over Hem heerschte. Dit alles, en zooveel meer, bleef niet onopgemerkt; het deed ten slotte zelfs den heidensehen hoofd- ■man uitroepen„waarlijk, deze mensch Has Gods Zoon ^^Aan het einde wordt en zal eenmaal worden |Rcend, het recht en de waarheid Gods; Wet onrecht en de leugen dergenen, die den uHeere hebben gekruisigd, en Hem hebben willen kruisigen. En daar God regeert, en Zijne en Zijns volks vijanden dientengevolge niets kunnen doen, dan wat God toelaat, dan hetgeen Zijn hand en raad te voren bepaald heeft, dat geschieden zal, zoo loopt alles ten slotte uit tot verheerlijking van Zijn Naam en tot waarachtig heil Zijner gemeente. Maar wee den mensch, die den Heere Jezus verraadt, en wee hht volk, dat Hem uit zijn midden bant en overlevert ter kruisiging! 1 Denken we niet aan hetgeen Hij deed, r aan hetgeen zij deden, dan kan waar loze dag niet „degoede Vrijdag'' heeten is hij dan de kwade, de booze bij dheid. Het fatale nutsbeginsel van riester, de boosheid en vijandschap halve ongeloovigen tegenover ids zegenvierde en openbaar- it jammerlijke wijze. Waartoe een mensch, hoezeer overtuigd van het onrecht, ter bewaring Zijner po sitie, al niet komen kan, is toen gebleken en ook, hoe men, terwijl men het recht verkracht en de waarheid in het aangezicht slaat, toch nog de handen in onschuld meent te kunnen wasschen. De omstandigheden, waarin Pontius Pilatus verkeerde, kregen de schuld Metterdaad, het was een dag, waarop zonde en genade zich krachtiger dan ooit hebben geopenbaard. Wie worden het rijkst bedeeld Zij, die meenen dat in Nederland de armsten het rijkst bedeeld worden, vergissen zich. Uit de groote, al- gemeene kas ontvangen zij het meest, die Staatslager- middelbaar- en hooger onderwijs genietenen dat al les genieten in den regel niet de armen, maar wel de rijken. Dezen leven dus het allermeest en het allerlangst op algemeene kosten. Echt liberaal Als de liberalisten op den dag des Heeren zelfs op het meest afgelegen dorpje hun pakje en courant niet kunnen ontvangen, dan wordt de alarmklok door de Middelburgsche Courant reeds geluid. En als meer dan de helft der Natie, tegen alle recht en billijkheid in, mede moet betalen, aan hetgeen dienen moet tot ondermijning van hetgeen haar heilig is, dan zwijgt ze niet alleen maar keurt zulks goed. Liberalistische ontferming. Een wet op den kinderarbeid, neen, niet in fa brieken maar ook op het veld, is weer in aantocht, zegt «Het Vaderland». Het zal dan wel zijn ten behoeve van de gezondheid der kinderen, dat eene zoodanige wet wordt ingediend. Niet alleen in de fabrieken is het ongezond en zwaar, maar ook in de vrije lucht, vooral als er wat boontjes moeten ingelegd wordenZiet, de Regeering, die zich meer en meer liberalistisch betoond, heeft medelijden met en ontfermt zich over de kinderen. Ze gaat hierin al de orders te boven Klachten, dat de kinderen buiten ongezonder en zwakker zijn, tengevolge van het veelvuldig verkeer ia de vrije lucht en het boontjes inleggen, zijn, eerlijk gezegd, nog wel niet ingekomenmaar, voorbehoedmiddelen, zoo als bijv. de vaccinatie, werken uitstekend Men krijgt er ook het volk door onder den duim; de albemoeiing en de macht van den Staat worden er door uitgebreid; en de vrijheid en het recht der ouders ingekort. En dat is nu eenmaal liberaal En, als de aap dan toch uit den mouw moet komen, welnu, weet dan, dat zulk eene wet krachtig werkt in den geest van verplicht onderwijs. Langs een omweg kan het doel ook wel bereikt Meer geld. De mannen van het Staatsonderwijs zijn gelijk aan de bloedzuigers, die, volgens Salomo, zeggen: geeft, geeft! Meerdere opcenten zullen, naar «Het Vaderland» zegt, worden gevraagd voor Is Rijkskas. Voor de kas dus, waaruit men, ten behoeve van het zoogenaamd neutrale onderwijs, liefst alles zag betaald. Aan meerdere opcenten heeft het Rijk, juist dientengevolge, behoefte; want bezuinigen willen de liberalisten op het zoo weelderig ingerichte onder wijs in geen geval. Ze hebben dat nog weer pas getoond, toen ze eenparig tegen al de voorstellen tot bezuiniging hunne stem uitbrachten in de Tweede Kamer. Het Ministerie Heemskerk, indien het met een zoodanig wetsvoorstel komt, speelt de rol van de arme weduwe in de gelijkenis. Het houdt aan, door dan met het eene en dan met het andere voorstel tot verhooging voor den dag te komen. Zeker gelooft het, toch wel eindelijk het hoofd der anti-liberalen te zullen breken. Blijkbaar zijn zij, die bezuiniging en geen ver hooging willen, in de oogen van het Ministerie en de liberalisten gelijk aan den onrechtvaardigen rentmeester. Dat metterdaad de anti-liberale partij in het ge val der arme weduwe verkeert en de liberalisten in dat van den onrechtvaardigen rentmeester, ach neen dat komt in hen niet op We vertrouwen dat desniettemin de anti-liberalen volharden zullen in het geloof, dat zij inderdaad de arme weduwe zijn, of wilt ge, dat zij in de Kamer haar vertegenwoordigen. Eerst bezuiniging, en is er dan nog meer noodig dan verhooging, blij ve hunne leus Onder die leus zoude» «de liberalen,» terecht kunnen zeggen, heeft uwe verkiezing, anti-liberalen plaats gehad. Wie weet, of in dien weg ten slotte de onrecht vaardige rentmeester zelf het hoofd niet buigt. Geen gevoel voor recht. Zoo schaamteloos schrijft men in de Middelburg sche courant van gisteren over het voortbestaan der meisjesschool voor M. O. De Rijkssubsidie voor deze scholen houdt, gelijk men weet, weldra op. En wat is nu het voorstel in evengenoemde cou rant? Dat de ouders zullen betalen, wat, tenge volge van het vervallen der Rijkssubsidie, zal te kort komen? Dit ware rechtvaardig; doeh dat is ganschelijk het voorstel niet Het is«zou Middelburg niet in staat zijn door gemeentebelasting te vinden, wat door het subsidie verloren gaat 1 „Enkele meines nit Goes" zoo luidt het verder, «zuHen dan in de hoofdstad komen zoeken, wat haar in hare woonplaats onthouden moet worden.» Ziet vele christenen in Middelburg, die van onderwas geen gebruik kunnen maken, kunnen weer meê betalen ien.» dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 1