Tijdelijk Aanbod. PAASCHFEEST. D. J. PENNOCK, ON- EN MINVERMOGENDEN srmmmmMMÈËÈÊÊ geld, gratis zullen hunne kinderen geplaatst worden. Maar geven nu de ouders te kennen, dat zij liever hun kroost naar eene der vrije christelijke scholen willen heenzenden, dan keert op eens het blaadje om. De lieve, vriendelijke mijnheer van zooeven verklaart op norschen toon, dat de ouders zoo spoedig mogelijk moeten zorgen dat hunne kin deren van de bewaarschool afgenomen worden. Mis schien achten de heeren het nog beter dat de kin deren geen onderwijs ontvangen, dan aan zulk jeene Christelijke school. Maar waar biijft hier de vrijheid en de neutraliteit. KERKNIEUWS. Middelburg '25 Maart 1885. Heden vergaderde het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier tot het vormen van twee viertallen van Predikanten ter voorziening in de vacatures ds. Abresch en ds. Koch. Op het eerste viertal werden bij de eerste stemming geplaatst dr Heeren C. P. N. Pikaar, te Overschie, met 43 stemmen, O. Vlug, te Nijkerk, met 44 stemmen, F. H. Herfkens, te Rhenen, met 44 stemmen, en J. Hulsebos, te Oostwolde, met 43 stemmen Op het tweede viertal werd bij de eerste stem ming alleen geplaatst de heer G. Vlug, te Nijkerk met 44 stemmen Bjj de volgende vrije stemming verkreeg niemand de vereischte meerderheid, zoodat eene herstemming moest plaats hebben tusschen de heerenG. W. A. de Veer, P. J. Roscam Abbing, J. D. van Arkel, ds. W. v. d. Bergh, J. W. H. Kalkman en A. van Veelo. Door deze stemming werd het viertal aangevuld met de heeren: G. W. A. de Veer, te St. Laurens met 43 stemmen. P. J. Roscarn Abbing, te Silvorde met 41 stemmen, en dr. W. v. d. Bergh, te Voorthuijsen met 43 stemmen. Bij deze vergadering was ingekomen een met 316 handteekeningen voorzien adres ter aanbeveling van ds. de Veer 't welk echter niet in aanmerking mocht komen, daar volgens het reglement op 't kiescollege deze vergaderingen uitsluitend gehouden worden tot benoeming van predikanten, ouderlingen en diakenen. -Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Al is het wat later dan andei's, toch zijn de be grootingen voor het loopende jaar weer afgedaan. Op eenige honderden of zeg duizenden na hebben al de Ministers verkregen wat ze vraagden. Ze verlteeren in gunstiger conditie dan honderde vra- genden in het land Voor een veldwachterspostje of dergelijke dat drie- of vierhonderd gulden hono rarium oplevert bedraagt het getal sollicitanten in den regel honderd, waarvan natuurlijk negen en negentig onverrichter zake. Dezulken brengen er nochthans met hunne schrale traktementjes de duurte niet in. Voor één professor, welker getal naar ge- loofswaardige berichten bij tientallen kan worden verminderd zonder dat er 's lands dienst schade bij leedvoor één dezer overtollige professoren zou men tien zulke, ambtenaartjes kunnen aanstellen Hoe gemakkelijk die heeren professoren hun hoog traktement verdienen herinnert de Prov. Drentsche Couranteen liberaal blad van onvervalscht allooi. Na eerst opgemerkt te hebben dat bijna geen enkel jong mensch als student naar de Hoogeschool gaat met vuur voor de wetenschap bezield, maar louter om pret te maken en pleizier te hebben, constateert zij dat voor verreweg de meesten de stujie bijzaak is. Dat die heeren onze kostbare universiteiten als inrichtingen beschouwen om hunne jonge jaren met het meest mogelijke plaisir door te brengen. .En de professoren, waarvan sommige voor één, twee of iets meer studenten collegie houden? Hoor, M. d Rwat genoemd liberaal Blad daar van schrijft: Op het onderwijs en den ijver der Professoren is genoegzaam geen toezicht. En daar ze altoos ver- Bkerd zijn van hun traktement (hetwelk per jaar ^«nden guldens N. C. bedraagt) of ze ijverig zijn worden velen vooral op gevorderden leeftijd ^ft&dsig, en beschouwen zij de studenten lou- ^Heuen, hoewel soms lastige redenen, waar- traktement genieten. Wij hebben, ^^^krfirijver van het bedoeld artikel, een ^■L^lie bij het begin van zijn pro- en daaruit veer- l'ii rr"'ri~Prr eilacywat een storm ging er tegen zjju helder betoog op. Minister en linkerzijde raakte in vuur van verontwaardiging. Wee, ja wee den man die dat palladium van vrijheid en zelfstandigheid durft aantasten. En ondertusschen moet het verarmde volk voor zulke onverantwoordelijke geldverspilling zijne penningen opbrengen en spreekt men nog in ernst van verzwaring van belastingen, Mag dat? Een leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Samarang heeft 1-4 dagen aldaar les gegeven en hiervoor uit de Staatskas ontvangen de ronde som van f'15,370.00. Kan men zijn oogen gelooven als men zoo iets leest? Maar, ziet ge, 't is voor 't onderwijs Er moeten twee dure schepen gekeurd worden of ze in staat zijn zee te bouwen. Nu wemelt ons land van ingenieurs, opzichters en deskundigen van naam en reputatie naar men zegt. Allen mannen die lager, middelbaar en hooger onderwijs hebben genoten. Die zullen met hun allen toch wel in staat wezen om dat onderzoek in te stellen Misgeraden, gij niet-denker die alzoo denktDaar moet een Engelschman voor overkomen om dat eens te zeggen en deze, die van de leer is dat de kunst betaald moet worden schrijft voor zijne gepresteerde diensten ten laste van den Staat een rekenirigje van 120.-400.00 uit. Toch dient tot recht verstand te worden opgemerkt dat 'smans reis- en verblijf kosten daaronder waarschijnlijk begrepen zijn. En wat is de uitslag? Indien de couranten waarheid behelzen, is een der twee gekeurde schepen afgekeurd en buiten dienst gesteld. Zoo blijft het werk in de wereld. Toch schijnen er aan het Ministerie van Marine ambtenaren in overvloed te zijn. Men zegt dat vóór ee-'ige dagen bij de behandeling van de Marine- begrooting, er zooveel ambtenaren op de tribune in de Tweede Kamer waren dat de Minister er letterlijk mee verlegen was en hen heeft gewaarschuwd om het niet meer zoo openlijk te bewijzen dat ze leeg- loopers waren op 's lands kosten. Dit een en ander is wat men ziet en hoortin dien men nu ook nog eens zag en hoorde wat men niet zietNeen waarlijk bij zulk eene huishouding mag men er bepaald niet aan denken het volk nog zwaarder te drukken. Dat zegt niet partijzucht maar dat eischt het gezond verstand. Mocht de Almachtige de oogen daarvoor eens ope nen van hen die den eerwaardiger^ naam van volks vertegenwoordigers dragen't Is aan den eenen kant jammer dat ze nagenoeg allen rijk naar de tegenwoordige wereld zijn, en zich daarom geen voorstelling kunnen maken van de zorg die het aan vele hunner niet rijke medeburgers baart om zicli buiten het geval van die juffrouw uit Amersfoort te houden. En zoo is dan in Mr. Wintgens Vs gedeelte van de conservatieve partij in de Kamer afgetreden. Een man van gewicht was hij, nu niet in beeld- sprakingen zin, maar heusch. Met hem sloeg de wip plank in de Tweede Kamer telkens over, tot hij, des wiebelens moede, er afsprong. Hij is in nadruk heengegaan zonder begeerd te zijn, en of hij nog weerom komt valt te betwijfelen. De nieuwe keus in den Haag is niet van belang ontbloot't zou erg jammer zijn als men er weer een man koos, van wien geen sterveling weet wat hij er van heeft. Toch is het gevaar voor zulk eene keus juist daar in dat district niet gering. Het gansche beleid ook van dit lot is van den HeereHij zegt tot den eenen ga! en hij gaat; en tot deri anderen kom! en hij komt. Wie die komende is zal de uitkomst leeren. K. Graanmarken enz. Middelburg, 26 Maart 1885. De handel was heden door beperkte aanbieding van weinig beteekenis. Tarwe was in puike soort van f 7 tot enkele f 7.10 goed te plaatsen, doch weinig is daarin gedaan, doordien houders meest aan iets hoogere prijzen vasthielden. Rogge f6. Wintergerst f5,50 a 5,60. Zomergerst f5,25. Haver- f3.50 li f4. Tuinboonen f6 a f6,25 Paardeboonen waren in puike kwaliteit tot f6,50 grif te verkoopen. Bruirieboonen f 9,25 voor uitgeiezene partijtjes werd f 9,50 betaald. ÖTitte bonnen f 12 a f 43.- - ADVERTËNTIËN, Voorspoedig bevallen van een ZOON, J. Cap- pon geliefde echlgenoote van P. VAN VLIET. Axel, 21 Maart. '85. Ondertrouwd CHR. HONDIUS, Ben. Hoofdonderwijzer a/d Chr. School te Sluis, en P. W. D'HUIJ. Middelburg, 26 Maait 1885. CHRISTELIJKE SCHOOL voor TE MIDDELBURG. Ondergeteekenden, vormende eene com missie van Uitvoering wenschen eene ver loting te houden van voorwerpen van kunst en snlaak ten voordeele van bovengemelde school. Zij noodigen vrienden en vrien dinnen van het Chr. Ond. uit baar in hare pogingen te helpen door het zenden van voorwerpen en het nemen of helpen plaat sen van loten. De datums der tentoon stelling en verloting zullen later bekend gemaakt worden. Mej. J. J. JONK. J. O. Van HOEVE. C. J. P. Van U1JE. A. M. Van PUFFELEN. E. C. FAK BROUWER. Bij den boekh. F. P. Ü'HUÏJ is verkrijgbaar Geschenk voor jonge lidmaten, door N. Beets. f-,60 Roedes, Wat dunkt U van U zeiven. -,60 Cornelia, Belijdenis en leven. -1, Gispen, Denkt aan Uw be lijdenis- -,25 Verhoert', Een woord tot allen die belijdenis des geloofs heb ben afgelegd. --,15 De geloofsbelijdenis tan den Christus - -,15 A 50 boekjes in 5 soorten, door Ferwerda, Kloppers, Van der Maas, Luitingh en Vel horst voor f3, B60 boekjes in 6 soorten door Luitingh, Klop- pers, Verhorst, Anna en V. d. Maas voor f 4, -. C-40 boekjes in 4 soorten door Luitingh, Klop- pers en Wagner voor f 6, Tot 1 April a. s. is bovenstaande goedkoope aanbieding geldig. Na dien tijd wordt alléén te gen den gewonen prijs afgeleverd. H. H. onder wijzers aan Zondagscholen en Christelijke scholen worden er in 't bijzonder attent op gemaakt. Verzoeke ten spoedigste uwe opgaven in te zen den bij uwen boekhandelaar, of bij den Uitgever A. BERENDS, te Harderwijk. Koninklijke Fabriek van Bedden, Dekens, en Matrassen VAN LANGE DELFT. Sints meer dan een halve eeuw gunstig bekend Worden vervaardigd:

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3